Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Wizyta w cieniu tarć. Trump w Wielkiej Brytanii

Od odwiedzin w Pałacu Buckingham prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął trzydniową wizytę w Wielkiej Brytanii. Elżbieta II oprowadziła go po królewskiej rezydencji. Prezydent odwiedził też księcia Karola i wypił z nim herbatę. Wieczorem odbędzie się zaś bankiet, którego goście uczczą trwające od wieków relacje między dwoma krajami. W sali balowej królewskiej rezydencji zasiądzie do stołu 170 osób. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nic się nie zmieni, dopóki ktoś nie zginie"

W Wenecji trwają protesty po tym, jak ogromny wycieczkowiec uderzył w statek turystyczny, a potem zniszczył część portowego nabrzeża. Wenecjanie twierdzą, że uprzedzali, że kiedyś to się tak skończy i apelowali, by takich kolosów do ich miasta nie wpuszczać.

"Chaos jest ogromny, a na tym może zyskać tylko Donald Trump"

- Chaos jest ogromny, a na tym może zyskać tylko Donald Trump, który w takich warunkach czuje się jak ryba w wodzie - to raz, a dwa - jeżeli Wielka Brytania jest słabsza w Europie, to można wymuszać ustępstwa w innych dziedzinach, a tych jest co najmniej kilka - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz "Kultury Liberalnej" dr Łukasz Pawłowski, komentując negocjacje podczas wizyty Trumpa na Wyspach. Dziennikarz "Gazety Wyborczej" Maciej Czajkowski zauważył, że "wyjątkową sytuacją" będzie przemówienie Jeremego Corbyna, zwolennika twardego brexitu, który ma wystąpić podczas protestu przeciwko wizycie Trumpa w Wielkiej Brytanii.

Recepta na długowieczność. "Izolacja społeczna prowadzi do przedwczesnej śmierci"

Recepta na długowieczność to nie tylko dieta i ruch. Okazuje się, że równie duży wpływ na długie życie mają więzi społeczne. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda udowodnili, że im więcej znajomych i lepszy kontakt z krewnymi, tym większa szansa na długie życie. Samotność ma natomiast zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o połowę. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Nie można powiedzieć nigdy o niewinnym paleniu"

- Nie można powiedzieć nigdy o niewinnym paleniu. Zawsze to jest palenie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie. - Mimo wszystko osoby palące w zdecydowanej większości wiedzą, że palenie jest szkodliwe, a mimo to palą - dodał doktor Krzysztof Puchalski, socjolog zdrowia z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Stephen Mull: oczekuję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego

- Codziennie myślę o Polsce, tęsknię za Polską, ale na szczęście jeszcze mam dużo przyjaciół - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Stephen Mull, były ambasador USA w Polsce. Mull stwierdził, że mimo wszystkich zmian, które zaszły w Polsce i w USA, stosunki polsko-amerykańskie idą konsekwentnie w bardzo dobrym kierunku. Rozmówca poruszył też kwestię możliwego wejścia Polski do ruchu bezwizowego - "Musi być mniej niż trzy procent. No, niestety ten procent w Polsce jest zawsze trochę wyżej, niż te trzy procent".

Leonardo da Vinci miał ADHD? "To wyjaśnia rozproszony geniusz"

Naukowcy przeanalizowali dzieła Leonarda da Vinci i wspomnienia pozostawione przez ludzi, którzy go znali i stwierdzili, że genialny artysta miał ADHD, czyli zespół zaburzeń objawiający się przede wszystkim deficytem uwagi, hiperaktywnością i impulsywnością. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Rokowania dla takich dzieci wcześniej były zdecydowanie gorsze"

- Jest to na pewno wyjątkowa opowieść, bo dziecko urodziło się bardzo małe - oceniła ginekolog Marzena Woźniak, komentując fakt przyjścia na świat dziewczynki ważącej niecałe 244 gramy. - Rokowania dla takich dzieci wcześniej były zdecydowanie gorsze - dodała. Drugi gość programu, neonatolog Anna Gumkowska, powiedziała, że ważniejszy jest wiek płodowy niż masa ciała w ocenie rokowania.

Gdy przestajemy czerpać przyjemność z pracy. Wypalenie zawodowe w klasyfikacji chorób WHO

W pracy często czujesz się wyczerpany fizycznie, nieobecny, a o swoich działaniach zawodowych coraz częściej myślisz w sposób negatywny? Bardzo możliwe, że cierpisz na wypalenie zawodowe. Pojawia się one, gdy przestajemy czuć przyjemność z wykonywanej pracy. Światowa Organizacja Zdrowia określiła wypalenie zawodowe jako czynnik będący podstawą do interwencji medycznej. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"PiS uzna, że to jest legitymizacja wszystkiego, co do tej pory robił"

- Siedem procent różnicy to wielki sukces PiS-u - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Olechowski, były szef MSZ i były minister finansów, mówiąc o wynikach wyborów do Parlamentu Europejskiego. - PiS uzna, że to jest legitymizacja wszystkiego, co do tej pory robił - stwierdził. - Gotowi są uznać słuszność linii, którą obrali - dodał.

Kolejka na Mount Everest i ofiary wspinaczki. "To nie powinno tak wyglądać"

- To nie powinno tak wyglądać - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS himalaista Leszek Cichy, komentując niezwykłą kolejkę na szczyt i zwiększoną liczbę ofiar, starających się zdobyć Mount Everest. Zdaniem eksperta problemy z wejściem na "Dach Świata" wynikają z problemów z tlenem i aklimatyzacją. - Jeżeli używamy przy łatwej drodze min. 2l/min to [tlenu - przyp. red.] jest na 500 minut. Nawet krócej przy niskim ciśnieniu... Tak naprawdę to jest liczone na styk. Jeśli tam jest jakakolwiek kolejka, to powoduje, że tlenu brakuje - dodał. - To jest możliwe, żeby ominąć kolejkę na Evereście - stwierdziła Miłka Raulin, autorka książki "Siła marzeń", zdobywczyni Korony Ziemi. - Mi skończył się tlen w butli - wyznała.

Nowoczesne i innowacyjne. Czy myśliwce F-35 trafią do Polski?

To jeden z najnowocześniejszych i najbardziej innowacyjnych myśliwców na świecie. Koszt jednej takiej maszyny waha się od około 90 do ponad 150 milionów dolarów. Mariusz Błaszczak zapewnia jednak, by chce, żeby postsowiecki sprzęt w Polsce został zastąpiony przez ten najnowocześniejszy. Producent zapowiadał, że myśliwce F-35 mogłyby być dostarczone do Polski i osiągnąć wstępną gotowość najwcześniej za pięć lat. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Rozkład sił w nowym Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski jeszcze nigdy nie był tak rozdrobniony. Po raz pierwszy w historii Europejska Partia Ludowa oraz Socjaliści i Demokraci nie mają łącznie większości. Trzecią siłą pozostają Liberałowie, ale dużo mandatów zdobyli też Zieloni. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sprawa klimatu jednak jest ważna. Historyczne zwycięstwo Zielonych w Niemczech i w Europie

Gdy w trakcie kampanii pytano wyborców, czym będą kierować się przy urnie, to jak jeszcze nigdy w historii odpowiadali, że stosunkiem kandydatów do kwestii ochrony środowiska i klimatu. Okazuje się, że to nie były puste deklaracje. Być może największą niespodzianą tych wyborów jest sensacyjny wynik Zielonych. W europarlamencie zwiększą stan posiadania, a w Niemczech Zieloni uzyskali ponad 20 procent głosów, stając się drugą siłą po CDU/CSU. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że ten moment musi nastąpić"

- Bardzo mi się spodobało, że wiele osób powiedziało, że im szkoda Theresy May - wyznał w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Maciej Czajkowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej", mówiąc o rezygnacji Theresy May z przywództwa w Partii Konserwatywnej i urzędu premiera Wielkiej Brytanii. - Właściwie to się zbierało bardzo długo, bo od dłuższego czasu wiedzieliśmy, że ten moment musi nastąpić - stwierdziła dr Wioletta Wilk-Reguła, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku.

Jest ulubionym serem francuzów. Unia uregulowała status camemberta

Camembert jest ulubionym serem francuzów. Co roku, w całym kraju sprzedaje się go prawie 500 milionów sztuk. Jednak jeszcze do niedawna przyszłość camemberta stała pod dużym znakiem zapytania. Unia Europejska ostatecznie stwierdziła, że camembert jest jeden i musi spełniać określone kryteria podczas produkcji. Od 2021 roku żaden inny ser nie będzie mógł się się nazywać normandzkim camembertem. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Sikorski: Donald Tusk powinien wrócić, zostać prezydentem

- Ludzie widzą, że PiS to deweloperzy. Jak nie wieże, to jakieś działki - mówił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS były szef minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. - Mamy wyjątkowo mściwą ekipę. Ludzie, którzy pracują w budżetówce, gdzie dokonano czystek, boją się powiedzieć, że nie popierają partii rządzącej, ale jak Polak pójdzie za kotarę, to nabierze odwagi i jestem spokojny o wyniki - stwierdził Sikorski, mówiąc o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Były polityk PO skomentował także kwestię ewentualnego kandydowania Donalda Tusk na prezydenta Polski. - Donald Tusk powinien wrócić, zostać prezydentem - powiedział Sikorski. - Tak, namawiam go - podkreślił.

Mariana serce nosi w torebce. Przeszczepu nie mogła mieć, bo chorowała na raka

Mimo ciężkiej choroby przetrwała, ale ceną za zdrowie było uszkodzone serce. Przez blisko dwa lata Mariana była leczona farmakologicznie, ale w końcu zapadła decyzja - niezbędna jest transplantacja. Niestety, z powodu historii nowotworowej, dziewczynka nie mogła liczyć na przeszczep. Jedynym rozwiązaniem było sztuczne serce.

Eurosceptycy rosną w siłę. "Najgorszy przypadek to jest Orban i Kaczyński"

Trzeba działać, a nie prognozować - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, komentując fakt, że eurosceptycy rosną w siłę Unii. - Jeżeli chodzi o Włochy, to jest bardzo agresywna retoryka Salviniego przy polityce, która nie jest aż tak drastyczna. Najgorszy przypadek to jest Orban i Kaczyński - stwierdził.

Niezwykła codzienność posłów do Parlamentu Europejskiego. Reportaż

W najbliższą niedzielę będziemy wybierać posłów do Parlamentu Europejskiego. Polska ma ich 51, ale kandydatów jest o wiele więcej. Europosłowie dużo zarabiają jak na polskie warunki, wydaje się, że mają mało pracy. Tak to przynajmniej wygląda z daleka. Co o swojej codzienności mówią jednak sami zainteresowani? Okazuje się, że codzienność europosłanek i europosłów może zaskakiwać. Reportaż "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Eurosceptycy przybierają na sile, będzie więcej spięć"

- Uważam, że od razu (po eurowyborach - przyp. red.) obudzimy się dokładnie w takiej samej Europie - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Joanna Senyszyn, była eurodeputowana z SLD. - Sądzę jednak, że nieco inaczej będzie wyglądał ten parlament - dodał Bogusław Sonik, były eurodeputowany i kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Uważa on również, że zadaniem nowego Parlamentu Europejskiego będzie udzielenie odpowiedzi na pytanie "dlaczego Unia traci atrakcyjność wobec narodów europejskich".

Europejskie wybory w cieniu złych nastrojów. Sondaż: Unia może się rozpaść

Europejska kampania wyborcza wchodzi w ostatnią, decydującą fazę. Jej bardzo ważnym elementem jest również walka o fotel szefa Komisji Europejskiej. Ale w tle wyborów pojawiają się też badania na temat nastrojów panujących na Starym Kontynencie. A te nie są najlepsze. Zdaniem ponad połowy badanych Europejczyków, Unia rozpadnie się w ciągu 10-20 lat.

"To sprawa, do której trzeba podejść bardzo poważnie"

Oficjalnie - cisza, ale za kulisami to ważny temat. W Watykanie mówi się dużo o filmie dokumentalnym braci Sekielskich, w którym opisali przypadki pedofilii w polskim Kościele. Ci którzy film widzieli, są nim bardzo przejęci i nalegają, by do sprawy podejść poważnie.