Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

80. rocznica wybuchu II wojny światowej bez Putina. Kreml oburzony

Obchody 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej bez Władimira Putina. Prezydent Andrzej Duda skierował zaproszenia do przywódców krajów Unii Europejskiej, NATO, Partnerstwa Wschodniego oraz do sekretarza generalnego ONZ. Brak zaproszenia dla przywódcy Rosji zdumiał i rozgniewał Kreml. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wielka Brytania sama się kompromituje"

- Wydarzenia ostatnich dni są jednocześnie fascynujące i smutne - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz, komentując brexit. - Wielka Brytania sama się kompromituje - ocenił. - Prawdopodobnie jesteśmy świadkami początku końca Zjednoczonego Królestwa - stwierdził były szef polskiej dyplomacji. Wytłumaczył, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE stawia pod znakiem zapytania przyszłość w królestwie Irlandii Północnej i Szkocji.

"Papież zachowuje się jak dojrzały pasterz"

- Papież Franciszek jest zwiastunem dużej nadziei - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS teolog dr Piotr Kosiak. Ocenił, że decyzja papieża Franciszka, by nie przyjmować rezygnacji metropolity Lyonu w związku z aferą pedofilską, jest jednak zrozumiała, bo wyrok francuskiego sądu jest nieprawomocny. - Papież zachowuje się jak dojrzały pasterz - mówił. - Nie próbuje tuszować w żaden sposób pedofili, to było widać na ostatnim szczycie - dodał. Drugi gość programu, pisarz Artur Nowak, zgodził się, że zrozumiałe jest oczekiwanie przez papieża Franciszka na prawomocny wyrok. Zaznaczył jednak, że jest rozczarowany. - Należałoby się spodziewać, że papież będzie bardziej zdecydowany - stwierdził Nowak.

"Przykład Skandynawii pokazuje, że można zmienić nawyki"

- Musimy się od plastiku odzwyczaić - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Mamy plastikowy kryzys - dodała. Drugi gość programu, Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsce, argumentował, że należy wprowadzić odpowiednie regulacje i zmniejszyć dostępność jednorazowych plastikowych woreczków. - Przykład Skandynawii pokazuje, że można zmienić nawyki - zauważył.

Chaos i niepewność po tragedii w Christchurch. "Reakcją było szukanie swoich bliskich"

Anna Gruczyńska, prezes stowarzyszenia Polaków w Christchurch, opowiada w "Faktach o świecie" TVN24 BiS o pierwszych chwilach po atakach. - Moje biuro znajduje się w miejscu, z którego nie było nic widać ani słychać. Jest zbyt oddalone od meczetu, w którym doszło do tej tragedii. Dowiedziałam się o tym, gdy ogłoszono blokadę całego budynku, absolutny zakaz wychodzenia z budynku, zakaz wpuszczania kogokolwiek do budynku - opisuje. - Początkowa reakcja była taka, że być może jest to jakiś test. Dopiero powoli zaczęły z mediów docierać do nas informacje, że coś się wydarzyło - mówi. Dodaje, że na początku było dużo sprzecznych informacji i niepewności. Tym bardziej, że w centrum miasta odbywał się strajk młodzieży przeciwko zmianom klimatu. - W pierwszej chwili reakcją było po prostu szukanie swoich bliskich. Nie było wiadomo dokładnie co się wydarzyło, i kogo dotknęła ta tragedia.

"Tutaj bardziej decydowała ksenofobia"

49 osób zginęło w ataku na dwa meczety w Nowej Zelandii. Premier kraju Jacinda Ardern określiła tę tragedię jako najczarniejszy dzień w Nowej Zelandii. - Obawiam się, że tutaj bardziej decydowała niestety ksenofobia - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, ekspert do spraw bezpieczeństwa i były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP. Jego zdaniem "retoryka australijskiego rządu, że granice mają być całkowicie szczelne, bo to są bardzo groźni terroryści, mogła spowodować tego rodzaju reakcję". Były negocjator policyjny Dariusz Loranty uważa, że strony internetowe, które głoszą ewidentne kłamstwa, mogące mieć wpływ na kształtowanie się skrajnej podstawy, powinny być sądownie zamykane.

Strzelali w plecy, rozpoczęli krwawy konflikt. Żołnierz "F" stanie przed sądem

Były brytyjski żołnierz stanie przed sądem za udział w zabójstwie katolików w Londonderry w Irlandii Północnej w 1972 roku. W masakrze, która przeszła do historii jako "krwawa niedziela", zginęło 14 osób. To wydarzenie było początkiem krwawego, trwającego ponad 20 lat konfliktu pomiędzy katolikami i protestantami w Irlandii Północnej. Przez wiele lat władze brytyjskie chroniły żołnierzy. Po 47 latach od zdarzenia jeden z nich staje przed sądem.

"Brytyjczycy głosowali w ciemno w referendum"

W czwartek brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt uchwały, który wzywa do próby opóźnienia brexitu. Za uchwałą głosowało 412 deputowanych, a przeciw oddano 202 głosy. - W Izbie Gmin oni naprawdę nie wiedzą czego chcą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Czajkowski z "Gazety Wyborczej" i były pracownik BBC News. Brytyjczycy głosowali w ciemno w referendum - przypomniał z kolei Kamil Rosiak, radca prawny KPMG. - Jak widać ani parlament, ani obywatele brytyjscy, nie są zadowoleni z wyników negocjacji. Dlatego jest ten problem - dodał.

Brexit. "Mamy największy kryzys od II wojny światowej"

Można w ogóle rozwiązać UE, ale to znaczy tylko tyle, że od rana trzeba zawiązywać nową, a Brytyjczykom wmówiono, że są wyspą i mogą tak po prostu pociąć te więzy. Okazało się, że nie mogą, nie potrafią tego zrobić i w najpoważniejszej demokracji europejskiej - chyba - mamy największy kryzys od II wojny światowej - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ dr Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. - Tam się odbywa gra polityczna o wygraną w kolejnych wyborach - stwierdził z kolei historyk dr Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Od pierwszej wzmianki do wizji wyjścia bez umowy. Historia brexitu w skrócie

Pomysł referendum na temat członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej padł po raz pierwszy w styczniu 2013 roku. David Cameron obietnicą referendum chciał wynegocjować lepszą umowę z Unią, ale nie spodziewał się, że propaganda popchnie Brytyjczyków do decyzji o brexicie. W 2016 roku - niewielką różnicą głosów - brexit zwyciężył, a sam Cameron podał się do dymisji. Pod koniec marca 2017 roku premier May oficjalnie uruchomiła procedurę opuszczania Unii. Trwające dwa lata negocjacje osłabionego wewnętrznie brytyjskiego rządu nie dały zadowalającego efektu. Brytyjski rząd gorączkowo szykuje plan awaryjny na 29 marca. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Ja bym poczekał te kilka dni na ferowanie jakichś wyroków"

Nie wiemy jeszcze, czy katastrofy w Etiopii i Indonezji mają podobne przyczyny. Dowiemy się bardzo szybko po otwarciu czarnych skrzynek - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS kapitan Jakub Benke, pilot liniowy, komentując niedzielną katastrofę etiopskiego Boeinga 737 MAX 8. - Ja bym poczekał te kilka dni na ferowanie jakichś wyroków - dodał podkreślają, że nie widzi podstaw do uziemiania tego typu maszyn. - Ja uważam, że uziemienie jest bardzo dobrą decyzją, ponieważ dotyczy niewielkiej liczby samolotów - mówił z kolei drugi gość programu, kapitan Dominik Punda - pilot liniowy i instruktor lotnictwa.

"Młode kobiety wychodzą z domów i chcą być spełnionymi osobami"

- Kobiety wychowują swoje córki na osoby niezależne - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pawlikowska, ekspertka do spraw zachowań społecznych i konsumenckich. Jej zdaniem - młode kobiety wychodzą z domów i chcą być spełnionymi osobami. Zdaniem Agaty Szczęśniak, socjolożki związanej z portalem OKO.press - w Polsce problem też polega na tym, że zawody, w których pracują głownie kobiety, to są często zawody gorzej płatne.

Gdy uciekał przez morze, bał się, że utonie. Teraz chce wystąpić na igrzyskach w Tokio

Jeszcze niedawno nie potrafiłem pływać - mówi uchodźca z Syrii, który teraz trenuje do igrzysk olimpijskich i liczy na to, że zostanie olimpijską gwiazdą w Tokio. 24-letni Eid Aljazairli omal nie utonął w 2016 roku w czasie przeprawy przez Morze Śródziemne, gdy starał się dostać do Europy. Teraz mieszka w Wielkiej Brytanii i w Londynie trenuje. Na igrzyskach w 2020 ma wystartować w reprezentacji uchodźców.

Stacje nie chcą grać Jacksona. "Usuwanie go jest jak usuwanie Picassa"

Stacje radiowe to sklepy z piosenkami. Kierują się koniunkturą i chcą zarobić pieniądze - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz muzyczny Mikołaj Lizut, komentując sprawę wycofywania piosenek Michaela Jacksona z playlist kilkunastu stacji radiowych. - Stacja muzyczna może stracić słuchaczy grając Michaela Jacksona. Ale może stracić też słuchaczy, kiedy przestanie grać - stwierdził z kolei muzyk Zbigniew Hołdys.

"Trzeba wiedzieć, z kim się rozmawia". Politolog o przerwaniu szczytu Trump-Kim

- Trump trochę wprowadził w błąd opinię publiczną, bo musiał czymś uzasadnić to nagłe zerwanie - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog PAN prof. Waldemar Dziak, mówiąc o przerwaniu szczytu Donald Trump-Kim Dzong Un w Hanoi. Szczyt zakończył się bez porozumienia - prezydent USA powiedział, że Pjongjang chciał zniesienia wszystkich sankcji, czemu potem Pjongjang zaprzeczył. - To się najpierw przygotowuje. Prezydent jedzie na gotowe - stwierdził drugi gość programu, Marek Ostrowski z "Polityki".

"Antyszczepionkowość to stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych"

- Ruchy antyszczepionkowe powstały w USA w 1856 roku - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Sutkowski, prezes warszawskiego oddziału terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - To jest fenomen socjologiczny, który, niestety, gra na emocjach - stwierdził. Podkreślił, że "nie ma żadnego związku między szczepieniem a autyzmem". - Antyszczepionkowość to jest pewnego rodzaju stan umysłu, stan gotowości do przyjęcia teorii spiskowych - stwierdził z kolei dr Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. Zdaniem eksperta ludzie szybko zapominają o zagrożeniach, za to łatwo dają sobie zaszczepić strach przed czymś, czego nie rozumieją.

"Dzikie zanurzenie". Niezwykły film w paryskim parku rozrywki

Można z bliska podejrzeć życie zwierząt amazońskiej puszczy, stanąć oko w oko z dzikimi kotami na afrykańskim safari, sprawdzić jak wygląda życie w wodach Arktyki. A to wszystko siedząc wygodnie w fotelu w centrum Paryża. To najnowsza atrakcja najstarszego we Francji parku rozrywki. Dzięki poruszającym się fotelom i okularom do wirtualnej rzeczywistości, odwiedzający poznają najbardziej niedostępne miejsca na ziemi. I przy okazji nauczą się, jak można je ocalić. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Należy unikać sytuacji generowania bezpaństwowców"

- Myślę, że należy wprowadzić rozróżnienie od rodzaju zagrożenia, które za tą osobą stoi - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk. Były dyrektor Biura Analiz i Informacji UOP skomentował w ten sposób problem państw europejskich, których obywatele chcą wrócić do kraju po pobycie na terenach kontrolowanych przez tak zwane Państwo Islamskie. - Należy unikać sytuacji generowania bezpaństwowców - dodał adwokat Zbigniew Roman. Jego zdaniem decyzje o pozbawieniu obywatelstwa są związane z bezpieczeństwem wewnętrznym danego kraju.

Badania brytyjskiego kryminologa. Co w duszy gra fanom mrocznej muzyki?

Puść mi, czego słuchasz, powiem ci, co z tobą nie tak. W ten sposób, w skrócie, można streścić efekty badań pewnego brytyjskiego kryminologa. Wyróżnił kilka gatunków - w tym heavy metal albo drill - które są tak mroczne, że stanowią idealny fundament dla agresywnych zachowań. No i sprawa jest kontrowersyjna - bo zarówno fani tych rodzajów, jak i muzycy, mówią, że zachowanie nie zależy od tego, co w uszach - ale tego, co między nimi.

"Aplikacje wygrywają naszą uwagę i to walka, którą my, ludzie, przegrywamy"

To dość poważny problem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Gnyp, ekspert ds. nowych technologii z firmy Kinguin. Dodał, że "aplikacje wygrywają naszą uwagę" i "jest to walka, którą my, ludzie, przegrywamy". - Bardzo ważny jest sposób używania - stwierdziła z kolei psychoterapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz. Jak powiedziała, "uwaga jest deficytem w relacjach", a "potrzeby się nie zmieniają". - Dzisiaj pewnym substytutem zaspokojenia tych potrzeb jest internet. Dopóki korzystamy z narzędzi w sposób taki, że kontrolujemy sytuację, jest ok - oceniła.

Ubezpieczenie zdrowotne, uznawanie składek emerytalnych... po brexicie nic nie jest pewne

Brexit - będzie? Nie będzie? A jak będzie, to kiedy? Ten tydzień nie przybliżył nas do konkretów, jak to ma wyglądać. Konkretów bardzo brakuje, bo brexit to nie tylko wielki, polityczny proces, ale też konkretne skutki dla zwykłych ludzi - także dla Polaków. Po brexicie ktoś, kto jest ubezpieczony zdrowotnie w Wielkiej Brytanii i złamie nogę na wakacjach w Hiszpanii, będzie musiał za wizytę w hiszpańskim szpitalu zapłacić z własnej kieszeni. Brexit będzie mieć też wpływ na emerytury - zasady wzajemnego uznawania składek płaconych przez Polaków na Wyspach i Brytyjczyków w krajach UE dopiero są ustalane. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Doba bez komórki. 1 marca to Światowy Dzień Odłączenia

Średnio patrzymy na telefon ponad sto razy dziennie. Niektórzy patrzą prawie tysiąc razy dziennie. Czasem - co kilka sekund. W ten piątek obchodzimy Światowy Dzień Odłączenia. W tym dniu chodzi o to, by choć przez jedną dobę zrobić sobie odpoczynek od technologii i w zamian skupić się na sobie samych i na naszych bliskich. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Widziałem dorosłych facetów, którzy dają 5-latkom do ręki narkotyki"

Dorośli kryminaliści werbują coraz więcej dzieci i nastolatków do gangów, a potem uczą je absolutnej bezwzględności - to wnioski brytyjskiej komisarz do spraw dzieci, które zostały przedstawione w najnowszym raporcie. Potwierdzają je nawet sami członkowie gangów. - Widziałem dorosłych facetów, którzy dają 5-latkom do ręki narkotyki - mówi jeden z nich.