Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Turystyka jest trudnym rynkiem"

Mamy spadek wartości funta, który obserwujemy już od kilku miesięcy. A to oznacza, że wyjazdy za granicę dla Brytyjczyków są droższe. I do tego dochodzi nieprzewidywalność związana z brexitem - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS ekonomista Marek Zuber, wymieniając powody problemów finansowych i bankructwa najstarszego na świecie biuro podróży Thomas Cook. - Turystyka jest trudnym tak naprawdę rynkiem, zależy od bardzo wielu czynników - zauważyła Joanna Szyndler, redaktorka naczelna miesięcznika "Podróże".

"Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych"

- Wielu z nas zaniepokoił raport IPCC, który mówi, że jeśli nie zrobimy czegoś w najbliższym czasie, to skutki będą dla nas katastrofalne - tłumaczyła w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Agnieszka Osuch z ruchu "Earth Strike", mówiąc o tym, jak młodzi ludzie wychodzą na ulice, by przekonać polityków do walki z ze zmianami klimatycznymi. - Myślę, że też zaczęliśmy odczuwać skutki zmian klimatycznych - dodała. - Zrobiliśmy mały protest pod budynkiem Sejmu, po nim zaczęli do nas dołączać ludzie ze wszystkich warszawskich szkół - opowiedział drugi gość programu, Jan Ciemniewski, członek Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

"Jesteśmy skazani na życie w świecie, który nie jest dla nas zdrowy"

- Gdybyśmy chcieli stosować się do tych wszystkich poleceń, to jest to wręcz niemożliwe, bo musielibyśmy się wyprowadzić gdzieś do głuszy i zrezygnować zupełnie z tego, co ułatwia nam codzienne życie. Tutaj trzeba się kierować zdrowym rozsądkiem - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog i psychoterapeuta Maria Rotkiel. - Możemy sobie wyobrazić wiele sytuacji, gdzie rezygnujemy z tego plastiku całkowicie świadomie. Jest to możliwe, tylko trudniejsze - dodał drugi gość programu doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej.

"Nie można wykluczyć, że ostatecznie dojdzie do wojny bezpośredniej"

- Myślę że obydwie strony zrobią wszystko, żeby do otwartej, jawnej, regularnej i pełnoskalowej wojny nie doszło - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Stanisław Koziej były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Skomentował w ten sposób możliwość wybuchu konfliktu pomiędzy Arabią Saudyjska a Iranem. Nie wykluczył jednak, że do regularnej wojny ostatecznie może dojść.

Bolesny atak na Arabię Saudyjską. "Iran włożył kij w mrowisko"

- Jestem w stanie uwierzyć, że przy pomocy irańskich zasobów rebelianci z Jemenu byli w stanie przeprowadzić taki atak - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS gen. Jarosław Stróżyk, ekspert Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints, mówiąc o sobotnim ataku na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Jednocześnie gen. Stróżyk zastrzegł, że jego zdaniem, to raczej Iran stał za tym atakiem. - Iran włożył kij w mrowisko, zachwiał wiarygodnością mocy produkcyjnych Arabii Saudyjskiej - oceniła Katarzyna Górak-Sosnowska, ekspertka w sprawach Bliskiego Wschodu.

"Propagandowo bardzo dobrze wygląda konfrontacja Arabii Saudyjskiej i Iranu"

Atak na instalacje naftowe Arabii Saudyjskiej jest zdumiewający. Trudno powiedzieć, komu mogłoby na tym zależeć - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Witold Orłowski, główny ekonomista PwC. - Propagandowo bardzo dobrze wygląda konfrontacja Arabii Saudyjskiej i Iranu - tak dzieje się w Jemenie - aczkolwiek tam chodzi o ekonomię i miejsce geopolityczne. W mojej opinii Iran naprawdę nie jest aż tak szalony, by dokonywać takiego czynu - podkreśliła dr Magdalena El Ghamari z Collegium Civitas.

Swój pamiętnik pisała do końca życia. W USA opublikują dziennik Reni Spiegel

O Reni Spiegel piszą media niemal na całym świecie. Pamiętnik młodej Polki żydowskiego pochodzenia to wstrząsająca opowieść o wojnie i holokauście. Ponad 60 lat przeleżał w skrytce w nowojorskim banku i dopiero teraz trafił do księgarni w Ameryce i Wielkiej Brytanii. Renia Spiegiel swoje wspomnienia zaczęła spisywać w 1939 roku, gdy miała 15 lat. Zginęła trzy lata później. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Radio Wolna Europa znów będzie nadawać na Węgrzech

- To jest skutek tych wszystkich działań, które były podejmowane w ostatnich latach na Węgrzech - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Zakrocki z Radia TOK FM. Odniósł się tym samym do faktu, że Amerykanie uruchomią na terytorium Węgier Radio Wolna Europa, które ostatnio działało w czasach zimnej wojny. - Najważniejszy jest inny rodzaj informacji i sposobu opisywania świata - dodał.

"Stawiamy na stałą obecność na Księżycu"

- Stawiamy na stałą obecność na Księżycu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Steve Jurczyk, wicedyrektor do spraw operacyjnych NASA. - Będziemy chcieli stworzyć na Księżycu niewielką bazę, która będzie odwzorowywała astronautom dom. To pozwoli wydłużyć czas przebywania na Srebrnym Globie z siedmiu dni do 30 - dodał.

Tajemnicza choroba płuc i kilka zgonów. Wszyscy poszkodowani palili e-papierosy

Już sześć osób zmarło w Stanach Zjednoczonych na chorobę płuc związaną z e-papierosami, a kilkaset osób zachorowało. Trwa federalne śledztwo w tej sprawie i kilka osobnych, stanowych. Donald Trump ogłosił, że będzie chciał zakazać sprzedawania w USA smakowych wkładów do e-papierosów. Jak mówi amerykański prezydent - coś trzeba zrobić, bo to jest nowy problem w kraju.

"Jest niesamowita panika". Kolejne psy zapadają na tajemniczą chorobę

W Norwegii zmarło już co najmniej 26 psów, a groźne objawy stwierdzono u co najmniej kolejnych 60, choć są doniesienia, że może ich być o wiele więcej. Norweskie służby weterynaryjne mówią o krwotocznym zakażeniu żołądka i jelit z bardzo ostrym i gwałtownym przebiegiem. Powody są ciągle nieznane. W samej Norwegii, gdzie zwierzęta traktuje się z wielką troską, panuje strach i panika. W innych krajach pojawiają się nie tylko obawy, ale i środki zapobiegawcze, aby i u nich choroba się nie zjawiła. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"E-papieros dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału"

E-papierosy są dostępne na rynku od około 10 lat, w związku z tym badań długofalowych jeszcze nie ma. To co mamy, to wyniki badań oceniających ostre efekty narażenia. Dzięki temu wiemy, że e-papieros dwukrotnie zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS przewodniczący doktor Matusz Jankowski, przewodniczący sekcji antytytoniowej Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Elektryczna rewolucja w motoryzacji? "To jeszcze nie jest ten moment"

Elektryczne samochody z punktu widzenia tylko i wyłącznie oszczędności i ekologii, to jeszcze nie jest ten moment - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarz TVN Turbo Adam Klimek. Gość programu komentował trwające we Frankfurcie targi, na których producenci aut zapowiadali elektryczną rewolucję w motoryzacji.

Tajemnicza choroba zabija psy. "Nie mamy żadnych wskazówek"

Nieznana dotąd choroba przyczyniła się do śmierci co najmniej 25 psów w Norwegii. Śmiertelne przypadki odnotowano na terenie całego kraju, a objawy choroby są bardzo gwałtowne. Weterynarzom wciąż nie udało się ustalić, co jest przyczyną choroby.

"Skład Komisji Europejskiej nie jest autorskim projektem pani przewodniczącej"

- Przewodnicząca komisji zadbała o to, żeby pracować z zawodowcami - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Siwiec, komentując zaproponowany przez Ursulę von der Leyen skład nowej Komisji Europejskiej. - Musimy wszyscy pamiętać, że skład Komisji Europejskiej nie jest autorskim projektem pani przewodniczącej, musi ona uwzględniać kandydatów zgłoszonych przez 27 rządów tworzących Komisję Europejską - podkreślił drugi gość programu historyk Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, kandydat PiS w wyborach do sejmu.

"Chaos jest wytworzony przez tych, którzy chcą brexit powstrzymać"

Głosowanie w 2016 było największym głosowaniem w naszej historii - 17,4 miliona ludzi zagłosowało za wyjściem, ale ciągle im na to nie pozwolono. Częściowo dlatego, że niektórzy posłowie Partii Konserwatywnej nie spełnili obietnicy, że wcielą w życie postanowienie referendum - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Charles Moore, były redaktor naczelny tak prestiżowych pism jak "The Daily Telegraph", "The Spectator" i "The Sunday Telegraph".

Dziś nazwiska, jutro funkcje. Kłopoty polskiego kandydata na komisarza

Komisja Europejska opublikowała pełną listę kandydatów na komisarzy. We wtorek przyszła przewodnicząca Komisji ma poinformować, jakie będą oni pełnić funkcje. Przedstawicielem Polski jest Janusz Wojciechowski. Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych prowadzi wobec niego postępowanie w sprawie możliwych nieprawidłowości przy zwrocie kosztów podróży. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Kiedy posłowie PiS-u zabierali głos, wyraźnie było czuć na tej sali niechęć"

- Sytuacja wygląda tak, że piłka jest po stronie Johnsona i tutaj zarówno politycy, jak i wysocy urzędnicy Komisji Europejskiej, Unii Europejskiej mogą zachować spokój - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier odniósł się też do kwestii ostatniej wymiany zdań pomiędzy Fransem Timmermansem i grupą polskich eurodeputowanych. - Wtedy, kiedy posłowie PiS-u zabierali głos, wyraźnie było czuć na tej sali niechęć. Byłem nawet tym zaskoczony - powiedział.

"Może nasz euroentuzjazm jest troszeczkę na pokaz"

- Chwała Bogu, że świat ma takie standardy - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki", mówiąc o praworządności. Wielu Polaków popiera polskie członkostwo w Unii Europejskiej, ale też Prawo i Sprawiedliwość, które z praworządnością ma na bakier. - Może nasz euroentuzjazm jest troszeczkę na pokaz, bo UE kojarzy nam się głównie z funduszami, które napływają - stwierdził drugi gość programu, Michał Kobosko, szef warszawskiego biura Atlantic Council.

Spór w europarlamencie. Timmermans mówił o nazistach, Kempa o sowieckich komisarzach

W czasie debaty na czwartkowym posiedzeniu komisji wolności obywatelskich i sprawiedliwości oraz komisji prawnej Parlamentu Europejskiego doszło do sporu między wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem a europosłami PiS. Frans Timmermans powiedział, że większość parlamentarna nie może naruszać praw podstawowych, jak to miało miejsce w nazistowskich Niemczech. Beata Kempa odpowiedziała mu "przeżyliśmy komisarzy sowieckich, zapewniam, przeżyjemy również pana". Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Chodzi o jedną rzecz: by powstrzymać Borisa Johnsona przed wyjściem z UE bez umowy"

- Co do zasady, to rząd decyduje o porządku obrad parlamentu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS radca prawny Wojciech Kozłowski, komentując brytyjski spór między rządem a parlamentem. Zwrócił uwagę na to, że premier Boris Johnson, dążąc do zawieszenia parlamentu od połowy września, dał parlamentowi czas na reakcję. Drugi gość programu, były pracownik BBC Maciej Czajkowski, zwrócił uwagę na fakt, że większość członków Izby Gmin nie chce brexitu bez umowy. - Chodzi o jedną rzecz: by powstrzymać Borisa Johnsona przed wyjściem z UE bez umowy - stwierdził.

Więcej wojsk USA w Polsce, a z nimi sprzęt. "Absolutnie unikalna okazja"

Zwiększenie kontyngentu amerykańskiego należy oceniać pozytywnie - mówił w "Faktach o świecie" w TVN24 BiS doktor generał broni Mirosław Różański, prezes Fundacji Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints. Dodał, że "byłoby dobrze, żebyśmy wiedzieli, kiedy te tysiąc żołnierzy będzie stacjonowało u nas w kraju". Zaznaczył, że "najbardziej istotne" jest, by przy okazji zainstalowania w Polsce jednostki powietrznych systemów bezzałogowych, polscy żołnierze mogli uczyć się wykorzystania takiego sprzętu. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Wiemy, że Mike Pence nie ogłosi nic w sprawie ruchu bezwizowego"

- To jest bez wątpienia duża różnica - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona, mówiąc o tym, że USA w Polsce na obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie reprezentował wiceprezydent Mike Pence, a nie prezydent Donald Trump. Marcin Wrona podkreślił, że Mike Pence nie ogłosi i nie podpisze niczego przełomowego w relacjach polsko-amerykańskich. - Wiemy, że Mike Pence nie ogłosi nic w sprawie ruchu bezwizowego - dodał.