Putin próbuje ocieplić swój wizerunek. Zaprosił do Moskwy dziewczynkę z Dagestanu i jej rodziców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Władimir Putin przez lata znany był z budowania swojego wizerunku, z którym przebijał się nie tylko w mediach propagandowych, ale trafiał pod strzechy. Jednak wiele się zmieniło od agresji na Ukrainę i sfotografowanie się z dzieckiem nie zmieni tego, kim jest dla demokratycznego świata.

Władimir Putin jak najlepszy wujek i ojciec narodu zaprasza do Moskwy i oprowadza po Kremlu ośmiolatkę z Dagestanu, która bardzo chciała poznać prezydenta osobiście. - Nie mogę zbyt często wyjeżdżać z Moskwy, więc postanowiłem zaprosić cię tutaj do mnie z rodzicami - mówił do dziewczynki rosyjski przywódca i pytał, czy podoba jej się Moskwa.

W programie zwiedzania była między innymi telefoniczna rozmowa z ministrem finansów Rosji. W obecności dziewczynki, w kilka chwil, śmiejąc się i żartując, Putin załatwił dla jej rodzinnej republiki dodatkowe 5 miliardów rubli.

Właśnie w ten sposób, wykorzystując dzieci, Putin próbuje poprawić swój wizerunek. Robi to na użytek wewnętrzny, bo głaskanie po głowie i rozdawanie uścisków dłoni nie zmieni tego, kim jest dla demokratycznego świata. Jest zbrodniarzem wojennym, od marca formalnie ściganym za przymusowe przesiedlanie tysięcy ukraińskich dzieci w głąb Rosji. - Wydaliśmy nakaz aresztowania Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej, prezydenckiej komisarz do spraw dzieci, za domniemane zbrodnie wojenne w postaci deportacji dzieci z okupowanych terytoriów ukraińskich do ​​Federacji Rosyjskiej - oświadczył prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zajmuje się sądzeniem osób fizycznych oskarżonych o popełnienie zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości czy zbrodni wojennych i właśnie ten sąd w marcu wydał nakaz aresztowania Putina. Dodatkowo krajowe postępowania przeciwko Rosjanom prowadzą ukraińscy prokuratorzy badający obecnie około 100 tysięcy doniesień dotyczących zbrodni wojennych.

Centrum ścigania zbrodni przeciwko Ukrainie

Na początku tygodnia powołano także działające przy Unii Europejskiej Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.

- Nie zamierzamy czekać do końca konfliktu. Zdecydowaliśmy się wspomóc naszych partnerów, którzy rozpoczęli śledztwa na poziomie krajowym. Scentralizujemy zebrane dotychczas dowody, a następnie po analizie przeprowadzonej przez zespół ekspertów Eurojust zidentyfikujemy potencjalne luki w materiale dowodowym. - przekazał Ladislav Hamran z europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej Eurojust.

Celem tego nowego międzynarodowego centrum jest koordynacja postępowań prokuratorskich oraz zbieranie i inwentaryzowanie dowodów rosyjskich zbrodni. Dzięki temu, że centrum działa w Hadze i współpracuje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, bazy danych będą chronione między innymi przed atakami rosyjskich hakerów. Wśród śledczych działających w centrum znajdą się prokuratorzy z krajów UE, w tym dwóch prokuratorów z Polski, oraz prokuratorzy z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych.

- Trzeba zrobić wszystko, aby odpowiedzialni za tę zbrodnię między innymi przywódcy rosyjscy nie byli bezkarni. (...) Chodzi nie tylko o wojskowych, ale też o tych, którzy przygotowali tę wojnę od strony politycznej, ekonomicznej, finansowej - podkreśla prokurator krajowy Dariusz Barski.

- Wydaje się, że możliwość bliskiej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i wykorzystanie ekspertów, których tak wielu jest w Hadze, przyczyni się do o wiele skuteczniejszego prowadzenia tych postępowań - ocenia dr Anna Adamska-Gallant, adwokat, była sędzia, która orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne.

Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość Błahodatne
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość BłahodatneReuters/68th Separate Hunting Brigade 'Oleksy Dovbusha

Powstanie specjalny międzynarodowy trybunał?

Wciąż nie ma jednak sądu, który zebrane dowody miałby rozpatrzyć. Ukraińcy chcą powołać specjalny międzynarodowy trybunał karny, który mógłby osądzić także tych, których choć w Ukrainie fizycznie nie było i nie ma, to wydawali zbrodnicze rozkazy.

- Ja widzę duże podobieństwo między tym, co się dzieje dziś, a tym, co się działo przed procesami norymberskimi. (...) W tym momencie obserwujemy taki proces tworzenia przyszłego trybunału specjalnego czy hybrydowego dla zbrodni popełnianych w Ukrainie - zwraca uwagę dr Piotr Łubiński, ekspert z zakresu prawa wojennego i zagrożeń hybrydowych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagielońskiego.

Prezydent Ukrainy mówi, że czas leczy wojenne rany, ale jeszcze lepiej niż czas leczą je wymierzona sprawiedliwość, pokuta i zadośćuczynienie.

Autorka/Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS