Putin próbuje ocieplić swój wizerunek. Zaprosił do Moskwy dziewczynkę z Dagestanu i jej rodziców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Władimir Putin przez lata znany był z budowania swojego wizerunku, z którym przebijał się nie tylko w mediach propagandowych, ale trafiał pod strzechy. Jednak wiele się zmieniło od agresji na Ukrainę i sfotografowanie się z dzieckiem nie zmieni tego, kim jest dla demokratycznego świata.

Władimir Putin jak najlepszy wujek i ojciec narodu zaprasza do Moskwy i oprowadza po Kremlu ośmiolatkę z Dagestanu, która bardzo chciała poznać prezydenta osobiście. - Nie mogę zbyt często wyjeżdżać z Moskwy, więc postanowiłem zaprosić cię tutaj do mnie z rodzicami - mówił do dziewczynki rosyjski przywódca i pytał, czy podoba jej się Moskwa.

W programie zwiedzania była między innymi telefoniczna rozmowa z ministrem finansów Rosji. W obecności dziewczynki, w kilka chwil, śmiejąc się i żartując, Putin załatwił dla jej rodzinnej republiki dodatkowe 5 miliardów rubli.

Właśnie w ten sposób, wykorzystując dzieci, Putin próbuje poprawić swój wizerunek. Robi to na użytek wewnętrzny, bo głaskanie po głowie i rozdawanie uścisków dłoni nie zmieni tego, kim jest dla demokratycznego świata. Jest zbrodniarzem wojennym, od marca formalnie ściganym za przymusowe przesiedlanie tysięcy ukraińskich dzieci w głąb Rosji. - Wydaliśmy nakaz aresztowania Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej, prezydenckiej komisarz do spraw dzieci, za domniemane zbrodnie wojenne w postaci deportacji dzieci z okupowanych terytoriów ukraińskich do ​​Federacji Rosyjskiej - oświadczył prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zajmuje się sądzeniem osób fizycznych oskarżonych o popełnienie zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości czy zbrodni wojennych i właśnie ten sąd w marcu wydał nakaz aresztowania Putina. Dodatkowo krajowe postępowania przeciwko Rosjanom prowadzą ukraińscy prokuratorzy badający obecnie około 100 tysięcy doniesień dotyczących zbrodni wojennych.

Centrum ścigania zbrodni przeciwko Ukrainie

Na początku tygodnia powołano także działające przy Unii Europejskiej Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.

- Nie zamierzamy czekać do końca konfliktu. Zdecydowaliśmy się wspomóc naszych partnerów, którzy rozpoczęli śledztwa na poziomie krajowym. Scentralizujemy zebrane dotychczas dowody, a następnie po analizie przeprowadzonej przez zespół ekspertów Eurojust zidentyfikujemy potencjalne luki w materiale dowodowym. - przekazał Ladislav Hamran z europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej Eurojust.

Celem tego nowego międzynarodowego centrum jest koordynacja postępowań prokuratorskich oraz zbieranie i inwentaryzowanie dowodów rosyjskich zbrodni. Dzięki temu, że centrum działa w Hadze i współpracuje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, bazy danych będą chronione między innymi przed atakami rosyjskich hakerów. Wśród śledczych działających w centrum znajdą się prokuratorzy z krajów UE, w tym dwóch prokuratorów z Polski, oraz prokuratorzy z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych.

- Trzeba zrobić wszystko, aby odpowiedzialni za tę zbrodnię między innymi przywódcy rosyjscy nie byli bezkarni. (...) Chodzi nie tylko o wojskowych, ale też o tych, którzy przygotowali tę wojnę od strony politycznej, ekonomicznej, finansowej - podkreśla prokurator krajowy Dariusz Barski.

- Wydaje się, że możliwość bliskiej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i wykorzystanie ekspertów, których tak wielu jest w Hadze, przyczyni się do o wiele skuteczniejszego prowadzenia tych postępowań - ocenia dr Anna Adamska-Gallant, adwokat, była sędzia, która orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne.

Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość Błahodatne
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość BłahodatneReuters/68th Separate Hunting Brigade 'Oleksy Dovbusha

Powstanie specjalny międzynarodowy trybunał?

Wciąż nie ma jednak sądu, który zebrane dowody miałby rozpatrzyć. Ukraińcy chcą powołać specjalny międzynarodowy trybunał karny, który mógłby osądzić także tych, których choć w Ukrainie fizycznie nie było i nie ma, to wydawali zbrodnicze rozkazy.

- Ja widzę duże podobieństwo między tym, co się dzieje dziś, a tym, co się działo przed procesami norymberskimi. (...) W tym momencie obserwujemy taki proces tworzenia przyszłego trybunału specjalnego czy hybrydowego dla zbrodni popełnianych w Ukrainie - zwraca uwagę dr Piotr Łubiński, ekspert z zakresu prawa wojennego i zagrożeń hybrydowych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagielońskiego.

Prezydent Ukrainy mówi, że czas leczy wojenne rany, ale jeszcze lepiej niż czas leczą je wymierzona sprawiedliwość, pokuta i zadośćuczynienie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

"Podróże z klasą", czyli nowy program Ministerstwa Edukacji Narodowej, to środki na wycieczki szkolne. Muszą być wizyty w muzeach, centrach nauki czy teatrach, ale nie ma listy dopuszczalnych miejsc - jak za czasów ministra Czarnka. Jest jeden problem: z dodatkowym wynagrodzeniem dla nauczycieli na wycieczce.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele jednak pytają: co z nadgodzinami?

Źródło:
Fakty TVN

Według nieoficjalnych informacji Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska ambasadora RP w USA i z dyplomacji - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona.

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

"Fakty" TVN nieoficjalnie: Marek Magierowski odejdzie ze stanowiska

Źródło:
tvn24.pl

W Sejmie wybuchł spór o to, kto częściej częściej zakuwał żołnierzy w kajdanki. To po tym, jak premier Donald Tusk w mediach społecznościowych napisał: "W czasie rządów PiS Żandarmeria nakładała zatrzymanym żołnierzom kajdanki ponad 500 razy. Nikt się nie oburzał, nie było sensacyjnych artykułów, nie żądano dymisji Ministra Obrony, prezydent nie zwoływał Rady Bezpieczeństwa". Na wpis postanowił zareagować były szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Zawrzało po wpisie Tuska. Błaszczak odpowiedział

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzej kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego z odległych miejsc przeskoczyli partyjne "jedynki" i zdobyli mandaty. To posłowie Michał Dworczyk, Piotr Mueller i Waldemar Buda. Łączy ich to, że są ludźmi byłego premiera Mateusza Morawieckiego. - Morawiecki przykrył ludzi Kaczyńskiego ogromnymi pieniędzmi. Milionami. I Kaczyński się połapał, ale to dopiero w ostatnich dniach. To już było za późno - komentuje Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. Materiał "Faktów po południu" w TVN24.

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

"Kaczyński się połapał dopiero w ostatnich dniach". Morawiecki i jego ludzie górą

Źródło:
TVN24

Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, mówił w "Faktach po po Faktach" w TVN24, że głównymi założeniami prezydenckiego projektu dotyczącego sił zbrojnych są wprowadzenie systemu kierowania obroną państwa, wprowadzenie stałych planów obrony oraz reforma systemu kierowania i dowodzenia. Odniósł się też do tego, że prezentował ten projekt w Sejmie niemal przy pustej sali. - To zdumiewające i porażające - ocenił.

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Niemal pusta sala sejmowa podczas wystąpienia szefa BBN. Siewiera: zdumiewające i porażające

Źródło:
TVN24, PAP

- To jest bardzo ogólne pojęcie i moim zdaniem ciut niebezpieczne. Niewątpliwie potrzebujemy odbudowy przemysłu zbrojeniowego. Czy to oznacza, że cała gospodarka powinna funkcjonować na nadzwyczajnych warunkach? Nie wydaje mi się być to uzasadnione - mówił w programie "Fakty po Faktach" Jerzy Hausner, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, były wicepremier i szef resortu pracy, odnosząc się do słów wicepremiera Władysława Kosiniaka-Kamysza dotyczących przestawienia gospodarki w tryb zagrożenia wojną.

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Gospodarka w trybie wojennym? "Ciut niebezpieczne"

Źródło:
TVN24

W gigantycznym więzieniu dla kobiet i dzieci w północnej Syrii bez procesu i wyroku przetrzymywane są przez lata żony wojowników tzw. Państwa Islamskiego razem z dziećmi. Zamknięte, odizolowane w trudnych warunkach, tylko się radykalizują. Dlatego ich synowie, kiedy skończą 12 lat, są im odbierani i zamykani w innym ośrodku - takim, który ma ich integrować ze społeczeństwem.

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

W Syrii jest więzienie dla żon i dzieci wojowników ISIS. Chłopcy są przenoszeni, jak skończą 12 lat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nieco ponad połowa uprawnionych poszła w całej Europie wybrać posłów do europarlamentu. Są oczywiście kraje, które mogą pochwalić się dobrym wynikiem, jak Niemcy - ponad 64 procent czy Dania i Cypr - prawie 60 procent. Nie brak też miejsc jak Chorwacja czy kraje bałtyckie, gdzie głosujących było 20-30 procent. Czemu obywatele tych państw nie byli zainteresowani wyborami, o których od dawna mówiono, że są jednymi z najważniejszych dla przyszłości Wspólnoty?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Niektóre kraje prawie w ogóle nie są zainteresowane wyborami do europarlamentu. Skąd się to bierze?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest nazywana "partią TikToka". W opinii Deutsche Welle AfD skutecznie i strategicznie kierowała swoje komunikaty do najmłodszych wyborców. Nie tylko ta niemiecka partia z sukcesem wykorzystała media społecznościowe. Tak samo zrobił 28-letni Jordan Bardella z francuskiego Zjednoczenia Narodowego, a także 24-letni Fidias Panayiotou, influencer z Cypru.

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

AfD z powodzeniem wykorzystała TikToka w kampanii. Z kolei na Cyprze europosłem został 24-letni influencer

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS