Putin próbuje ocieplić swój wizerunek. Zaprosił do Moskwy dziewczynkę z Dagestanu i jej rodziców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Władimir Putin przez lata znany był z budowania swojego wizerunku, z którym przebijał się nie tylko w mediach propagandowych, ale trafiał pod strzechy. Jednak wiele się zmieniło od agresji na Ukrainę i sfotografowanie się z dzieckiem nie zmieni tego, kim jest dla demokratycznego świata.

Władimir Putin jak najlepszy wujek i ojciec narodu zaprasza do Moskwy i oprowadza po Kremlu ośmiolatkę z Dagestanu, która bardzo chciała poznać prezydenta osobiście. - Nie mogę zbyt często wyjeżdżać z Moskwy, więc postanowiłem zaprosić cię tutaj do mnie z rodzicami - mówił do dziewczynki rosyjski przywódca i pytał, czy podoba jej się Moskwa.

W programie zwiedzania była między innymi telefoniczna rozmowa z ministrem finansów Rosji. W obecności dziewczynki, w kilka chwil, śmiejąc się i żartując, Putin załatwił dla jej rodzinnej republiki dodatkowe 5 miliardów rubli.

Właśnie w ten sposób, wykorzystując dzieci, Putin próbuje poprawić swój wizerunek. Robi to na użytek wewnętrzny, bo głaskanie po głowie i rozdawanie uścisków dłoni nie zmieni tego, kim jest dla demokratycznego świata. Jest zbrodniarzem wojennym, od marca formalnie ściganym za przymusowe przesiedlanie tysięcy ukraińskich dzieci w głąb Rosji. - Wydaliśmy nakaz aresztowania Władimira Putina oraz Marii Lwowej-Biełowej, prezydenckiej komisarz do spraw dzieci, za domniemane zbrodnie wojenne w postaci deportacji dzieci z okupowanych terytoriów ukraińskich do ​​Federacji Rosyjskiej - oświadczył prof. Piotr Hofmański, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zajmuje się sądzeniem osób fizycznych oskarżonych o popełnienie zbrodni ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości czy zbrodni wojennych i właśnie ten sąd w marcu wydał nakaz aresztowania Putina. Dodatkowo krajowe postępowania przeciwko Rosjanom prowadzą ukraińscy prokuratorzy badający obecnie około 100 tysięcy doniesień dotyczących zbrodni wojennych.

Centrum ścigania zbrodni przeciwko Ukrainie

Na początku tygodnia powołano także działające przy Unii Europejskiej Międzynarodowe Centrum Ścigania Zbrodni Agresji przeciwko Ukrainie.

- Nie zamierzamy czekać do końca konfliktu. Zdecydowaliśmy się wspomóc naszych partnerów, którzy rozpoczęli śledztwa na poziomie krajowym. Scentralizujemy zebrane dotychczas dowody, a następnie po analizie przeprowadzonej przez zespół ekspertów Eurojust zidentyfikujemy potencjalne luki w materiale dowodowym. - przekazał Ladislav Hamran z europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej Eurojust.

Celem tego nowego międzynarodowego centrum jest koordynacja postępowań prokuratorskich oraz zbieranie i inwentaryzowanie dowodów rosyjskich zbrodni. Dzięki temu, że centrum działa w Hadze i współpracuje z Międzynarodowym Trybunałem Karnym, bazy danych będą chronione między innymi przed atakami rosyjskich hakerów. Wśród śledczych działających w centrum znajdą się prokuratorzy z krajów UE, w tym dwóch prokuratorów z Polski, oraz prokuratorzy z Wielkiej Brytanii i ze Stanów Zjednoczonych.

- Trzeba zrobić wszystko, aby odpowiedzialni za tę zbrodnię między innymi przywódcy rosyjscy nie byli bezkarni. (...) Chodzi nie tylko o wojskowych, ale też o tych, którzy przygotowali tę wojnę od strony politycznej, ekonomicznej, finansowej - podkreśla prokurator krajowy Dariusz Barski.

- Wydaje się, że możliwość bliskiej współpracy z Międzynarodowym Trybunałem Karnym i wykorzystanie ekspertów, których tak wielu jest w Hadze, przyczyni się do o wiele skuteczniejszego prowadzenia tych postępowań - ocenia dr Anna Adamska-Gallant, adwokat, była sędzia, która orzekała w Kosowie w sprawach o zbrodnie wojenne.

Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość Błahodatne
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość BłahodatneReuters/68th Separate Hunting Brigade 'Oleksy Dovbusha

Powstanie specjalny międzynarodowy trybunał?

Wciąż nie ma jednak sądu, który zebrane dowody miałby rozpatrzyć. Ukraińcy chcą powołać specjalny międzynarodowy trybunał karny, który mógłby osądzić także tych, których choć w Ukrainie fizycznie nie było i nie ma, to wydawali zbrodnicze rozkazy.

- Ja widzę duże podobieństwo między tym, co się dzieje dziś, a tym, co się działo przed procesami norymberskimi. (...) W tym momencie obserwujemy taki proces tworzenia przyszłego trybunału specjalnego czy hybrydowego dla zbrodni popełnianych w Ukrainie - zwraca uwagę dr Piotr Łubiński, ekspert z zakresu prawa wojennego i zagrożeń hybrydowych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagielońskiego.

Prezydent Ukrainy mówi, że czas leczy wojenne rany, ale jeszcze lepiej niż czas leczą je wymierzona sprawiedliwość, pokuta i zadośćuczynienie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS