Przedterminowe wybory w Hiszpanii. Prawica może przejąć władzę w kraju. "Mamy na horyzoncie koalicję nienawiści"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Hiszpanii rozpoczyna się przyspieszona kampania wyborcza. Niewykluczone, że na fali rozczarowania rządami lewicy władzę przejmie partia centroprawicowa, która jednak będzie musiała do koalicji zaprosić skrajną prawicę - partię Vox. Jej lider kilka miesięcy temu szczycił się kontaktami z Prawem i Sprawiedliwością. Obie partie łączą populistyczne hasła wymierzone w imigrantów, LGBT+ i Unię Europejską.

Po tym, jak umarł dyktator Francisco Franco, Hiszpania stała się nowoczesną demokracją. Hiszpanie szczycą się tym, że od 1975 roku ich krajem nigdy nie rządziła skrajna prawica. To może zmienić się za dwa tygodnie. Według sondaży przedterminowe wybory może wygrać centroprawicowa Partia Ludowa. Żeby sformować stabilny rząd, będzie musiała zawiązać koalicję ze skrajnie prawicowymi populistami z partii Vox.

Lider Vox Santiago Abascal od lat zyskuje na popularności. Jego znak rozpoznawczy to sprzeciw wobec imigracji z krajów muzułmańskich. Stawia wręcz znak równości między islamem a terroryzmem. - Nielegalni imigranci z krajów, w których panuje pogarda dla kobiet i osób homoseksualnych, mówią nam, że stosują przemoc, bo w Europie nie ma równości. Ale bieda, którą doświadczyło wielu Europejczyków, nie pchnęła ich do tego, żeby zaatakować dziecko, jak na południu Francji, do obcięcia głowy nauczycielowi, jak na przedmieściach Paryża, wtargnięcia z bronią na koncert, jak było w Bataclan, czy przejechania furgonetką pieszych, jak było tu w Barcelonie - mówi Santiago Abascal, lider partii Vox.

Abascal w rządzie to czarny scenariusz dla obecnie rządzącej Hiszpanią lewicy. - Mamy na horyzoncie koalicję nienawiści. Za chwilę możemy być rządzeni przez ekstremistów, którzy depczą prawa kobiet, osób LGBT+ i wszystkich pracowników. Nie dajcie się zwieść - apeluje Yolanda Díaz, minister pracy Hiszpanii, liderka lewicowej koalicji Sumar.

Sojusznik PiS-u

Partia Vox to bliski sojusznik PiS-u. Kilka miesięcy temu po wizycie w Warszawie i spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim Santiago Abascal opublikował nagranie o tytule "Polska wskazała nam drogę".

Polski premier 9 października ubiegłego roku przemawiał w Madrycie na wiecu Vox. W środę, kiedy w Warszawie gościła wywodząca się z postfaszystowskiej partii premier Włoch Giorgia Meloni, Mateusz Morawiecki nawiązał do przedwyborczych nadziei Abascala. - Wierzę, że ten alians polsko-włoski zostanie wzmocniony w innych krajach. Już niedługo kraj numer trzy, cztery i pięć co do liczby ludności, czyli Włochy, Hiszpania i Polska, mogą być rządzone lub współrządzone poprzez siły opierające się na tradycji, na zdrowym rozsądku, na realizmie - mówił polski szef rządu.

Santiago Abascal i Mateusz Morawiecki 28.01.2022Vox España

Katastrofalna susza i gospodarka w centrum kampanii

Hiszpanie zagłosują 23 lipca, bo urzędujący premier Pedro Sanchez, walcząc o polityczne przetrwanie, rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne. Decyzję ogłosił po majowych wyborach samorządowych, w których jego socjaliści uzyskali fatalny wynik.

Sanchez zapewne liczy na to, że w środku wyjątkowo upalnego lata do urn pójdzie mniej wyborców partii opozycyjnych. W sondażach prowadzi Partia Ludowa, po wyborach na czele nowego gabinetu stanie prawdopodobnie jej szef Alberto Núñez Feijóo. - Panie Sanchez, okłamał nas pan. Powinien pan przeprosić naród, a skoro nie ma przeprosin, to naród powie: "panie Sanchez, dziękujemy już panu". To koniec - mówił na wiecu wyborczym lider Partii Ludowej.

Rządząca lewica próbuje ratować się rozdawnictwem. Minister pracy zaproponowała, by młodzi ludzie otrzymywali po 20 tysięcy euro, które będą mogli wydać na naukę, szkolenia lub rozkręcenie biznesu. Płaca minimalna ma wzrosnąć do 70 procent płacy średniej.

Premier Sanchez straszy, że pod rządami prawicy kraj cofnie się w rozwoju. - Oni cofną nas o dziesięć lat w kwestii praw pracowników i emerytów. 20 lat w kwestii praw osób LGBT. 40 lat w kwestii praw kobiet i 80 lat w kwestii cenzury - twierdzi polityk.

Jednym z najważniejszych tematów krótkiej kampanii wyborczej jest katastrofalna susza, z którą zmaga się Hiszpania. Jednak najważniejsza jest gospodarka. Z oficjalnych danych wynika, że w ubiegłym roku aż 9 procent Hiszpanów nie było w stanie opłacać rachunków za prąd. Alarmujące jest też to, że coraz więcej młodych ludzi ucieka za pracą z prowincji do wielkich miast - co w ciągu kilku dekad może sprawić, że nawet połowa hiszpańskich miejscowości opustoszeje.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Vox España

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS