Przedterminowe wybory w Hiszpanii. Prawica może przejąć władzę w kraju. "Mamy na horyzoncie koalicję nienawiści"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Hiszpanii rozpoczyna się przyspieszona kampania wyborcza. Niewykluczone, że na fali rozczarowania rządami lewicy władzę przejmie partia centroprawicowa, która jednak będzie musiała do koalicji zaprosić skrajną prawicę - partię Vox. Jej lider kilka miesięcy temu szczycił się kontaktami z Prawem i Sprawiedliwością. Obie partie łączą populistyczne hasła wymierzone w imigrantów, LGBT+ i Unię Europejską.

Po tym, jak umarł dyktator Francisco Franco, Hiszpania stała się nowoczesną demokracją. Hiszpanie szczycą się tym, że od 1975 roku ich krajem nigdy nie rządziła skrajna prawica. To może zmienić się za dwa tygodnie. Według sondaży przedterminowe wybory może wygrać centroprawicowa Partia Ludowa. Żeby sformować stabilny rząd, będzie musiała zawiązać koalicję ze skrajnie prawicowymi populistami z partii Vox.

Lider Vox Santiago Abascal od lat zyskuje na popularności. Jego znak rozpoznawczy to sprzeciw wobec imigracji z krajów muzułmańskich. Stawia wręcz znak równości między islamem a terroryzmem. - Nielegalni imigranci z krajów, w których panuje pogarda dla kobiet i osób homoseksualnych, mówią nam, że stosują przemoc, bo w Europie nie ma równości. Ale bieda, którą doświadczyło wielu Europejczyków, nie pchnęła ich do tego, żeby zaatakować dziecko, jak na południu Francji, do obcięcia głowy nauczycielowi, jak na przedmieściach Paryża, wtargnięcia z bronią na koncert, jak było w Bataclan, czy przejechania furgonetką pieszych, jak było tu w Barcelonie - mówi Santiago Abascal, lider partii Vox.

Abascal w rządzie to czarny scenariusz dla obecnie rządzącej Hiszpanią lewicy. - Mamy na horyzoncie koalicję nienawiści. Za chwilę możemy być rządzeni przez ekstremistów, którzy depczą prawa kobiet, osób LGBT+ i wszystkich pracowników. Nie dajcie się zwieść - apeluje Yolanda Díaz, minister pracy Hiszpanii, liderka lewicowej koalicji Sumar.

Sojusznik PiS-u

Partia Vox to bliski sojusznik PiS-u. Kilka miesięcy temu po wizycie w Warszawie i spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim Santiago Abascal opublikował nagranie o tytule "Polska wskazała nam drogę".

Polski premier 9 października ubiegłego roku przemawiał w Madrycie na wiecu Vox. W środę, kiedy w Warszawie gościła wywodząca się z postfaszystowskiej partii premier Włoch Giorgia Meloni, Mateusz Morawiecki nawiązał do przedwyborczych nadziei Abascala. - Wierzę, że ten alians polsko-włoski zostanie wzmocniony w innych krajach. Już niedługo kraj numer trzy, cztery i pięć co do liczby ludności, czyli Włochy, Hiszpania i Polska, mogą być rządzone lub współrządzone poprzez siły opierające się na tradycji, na zdrowym rozsądku, na realizmie - mówił polski szef rządu.

Santiago Abascal i Mateusz Morawiecki 28.01.2022Vox España

Katastrofalna susza i gospodarka w centrum kampanii

Hiszpanie zagłosują 23 lipca, bo urzędujący premier Pedro Sanchez, walcząc o polityczne przetrwanie, rozpisał przedterminowe wybory parlamentarne. Decyzję ogłosił po majowych wyborach samorządowych, w których jego socjaliści uzyskali fatalny wynik.

Sanchez zapewne liczy na to, że w środku wyjątkowo upalnego lata do urn pójdzie mniej wyborców partii opozycyjnych. W sondażach prowadzi Partia Ludowa, po wyborach na czele nowego gabinetu stanie prawdopodobnie jej szef Alberto Núñez Feijóo. - Panie Sanchez, okłamał nas pan. Powinien pan przeprosić naród, a skoro nie ma przeprosin, to naród powie: "panie Sanchez, dziękujemy już panu". To koniec - mówił na wiecu wyborczym lider Partii Ludowej.

Rządząca lewica próbuje ratować się rozdawnictwem. Minister pracy zaproponowała, by młodzi ludzie otrzymywali po 20 tysięcy euro, które będą mogli wydać na naukę, szkolenia lub rozkręcenie biznesu. Płaca minimalna ma wzrosnąć do 70 procent płacy średniej.

Premier Sanchez straszy, że pod rządami prawicy kraj cofnie się w rozwoju. - Oni cofną nas o dziesięć lat w kwestii praw pracowników i emerytów. 20 lat w kwestii praw osób LGBT. 40 lat w kwestii praw kobiet i 80 lat w kwestii cenzury - twierdzi polityk.

Jednym z najważniejszych tematów krótkiej kampanii wyborczej jest katastrofalna susza, z którą zmaga się Hiszpania. Jednak najważniejsza jest gospodarka. Z oficjalnych danych wynika, że w ubiegłym roku aż 9 procent Hiszpanów nie było w stanie opłacać rachunków za prąd. Alarmujące jest też to, że coraz więcej młodych ludzi ucieka za pracą z prowincji do wielkich miast - co w ciągu kilku dekad może sprawić, że nawet połowa hiszpańskich miejscowości opustoszeje.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Vox España

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS