Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Oskarżenia o dyskryminację i szczepionki jako karta przetargowa

Po skutecznej kampanii szczepień Izrael łagodzi sporą część obostrzeń. To państwo jest światowym liderem szczepień, ale obok niewątpliwego sukcesu pojawia się kwestia budząca kontrowersje, bo szczepionki stały się elementem targu. Premier Netanjahu w zamian za uwolnienie Izraelki przetrzymywanej w Damaszku sfinansował dostawę rosyjskich szczepionek dla reżimu Baszara al-Asada w Syrii. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Klucz integracji białorusko-rosyjskiej leży w Moskwie"

W Soczi spotkali się w poniedziałek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. - Łukaszenka potrzebuje wsparcia, Putin chce dać jak najmniej, ale dostać w tych kategoriach uzależnienia w wymiarze ekonomicznym i korzyści aktywów politycznych - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador RP w Moskwie, dyrektor Instytutu Strategie 2050. - (Łukaszenka - przyp.red.) stanął przed Putinem jako ten, który potrafi sobie poradzić, który tłumi protesty, a więc teraz Putin powinien go wesprzeć - powiedział Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej", autor książek o Rosji. - Klucz integracji białorusko-rosyjskiej leży w Moskwie i to Putin nadaje ton - oceniła Agnieszka Legucka, analityczka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Prezydent Biden wrócił do tej Ameryki, którą Europa znała"

W Monachium odbyła się Konferencja Bezpieczeństwa, na której rozmawiali ze sobą światowi przywódcy. Jednym z przemawiających był prezydent Stanów Zjednoczonych - Joe Biden. - Prezydent Biden wrócił do tej Ameryki, którą Europa znała - oceniła profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej. Zdaniem dyrektor Instytutu Zachodniego doktor Justyny Schulz - dla Niemców ważne było to, że prezydent USA wybrał akurat tę konkretną konferencję, jako formę pierwszej komunikacji z publicznością spoza USA. Doktor Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych, Team Europe zauważyła , że Joe Biden może sobie pozwolić na działanie ponad bieżącym interesem partyjnym.

Pandemia a zdrowie psychiczne. "Coraz więcej ludzi szuka pomocy"

Jak sobie poradzić i jak przetrwać w otaczającej nas pandemicznej rzeczywistości? Jak wygląda nasza kondycja psychiczna po miesiącach zamknięcia w domach i zupełnie innego funkcjonowania? - Coraz więcej ludzi szuka pomocy właśnie po to, żeby zaadaptować się do tych nowych warunków, do nowej rzeczywistości - stwierdziła Magdalena Chorzewska, psycholożka. - Jest potrzebne to takie nastawienie na wielomilowy marsz - ocenił psycholog Jacek Santorski. Doktor Joanna Heidtman - psycholożka i socjolożka - przypomniała, że po pandemii COVID-19 "może nastąpić pandemia zaburzeń psychicznych.

Pandemia w Europie. "Sytuację we Włoszech można określić jako skrajnie chaotyczną"

W Niemczech, Francji i we Włoszech pandemia nie zwalnia. Podejmowane są różne decyzje odnośnie gospodarki i rosną obawy w związku z nowymi mutacjami koronawirusa. - Obecną sytuację we Włoszech można określić jako sytuację skrajnie chaotyczną - oceniła Maria Mikołajewska z TVN24. - Wszyscy marzyliby o stopniowym przynajmniej odmrażaniu gospodarki, natomiast Angela Merkel stawia ciągle na restrykcje - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Podstawowym posunięciem restrykcyjnym, jakie obowiązuje we Francji, jest godzina policyjna - dodał Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji.

Demokraci nie zdołali skazać Donalda Trumpa. "Pośpiech był kluczowy"

Drugi impeachment Donalda Trumpa skończył się jego uniewinnieniem. Za skazaniem zagłosowało 57 senatorów, a musiało to być co najmniej 67 senatorów. - Ostateczny rezultat okazał się być porażką Demokratów - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS politolog prof. UJ Małgorzata Zachara-Szymańska. - Nie sądzę, żeby Demokraci liczyli na wyrok skazujący. Myślę, że zrobili to także z powodów moralnych - ocenił Marek Ostrowski, dziennikarz "Polityki". - Wydaje mi się, że pośpiech był kluczowy. 6 stycznia i chwilę później Demokratom mogło się wydawać, że ta sprawa rzeczywiście była do wygrania - powiedział amerykanista Andrzej Kohut.

"Na Węgrzech media niezależne są ograniczone do jednego ogólnokrajowego dziennika"

Sytuacja wolnych mediów na Węgrzech, w Rosji czy Turcji. - Na Węgrzech media niezależne są ograniczone do jednego ogólnokrajowego dziennika i kilku tygodników, natomiast wszystkie inne media są już pod kontrolą rządu - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS - prof. Bogdan Góralczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej wymienił metody jakimi posługiwały się tureckie władze w celu "polaryzacji mediów". - Nakładanie wysokich kar finansowych, wrogie przejęcia przez zaprzyjaźnionych oligarchów, stopniowa zamiana telewizji publicznej w tubę propagandową władz, posługiwanie się argumentem bezpieczeństwa - wyliczył. Wacław Radziwinowicz z "Gazety Wyborczej", autor książek o Rosji, stwierdził, że w Rosji ten proces "zaczął się oddolnie". Zdaniem dziennikarza Dariusza Rosiaka takie działania wynikają z "presji politycznej ze strony państwa autorytarnego, państwa, które chce opanować przepływ informacji, komentarzy i opinii".

"Mamy problem ze zdefiniowaniem jakiejś strategii wobec Rosji"

Nie ustają dyskusje na temat wizyty Josepa Borrella - przedstawiciela dyplomatycznego Unii Europejskiej - w Moskwie. Zdaniem wielu obserwatorów, komentatorów i Polityków - Borrell został upokorzony przez Ławrowa. W Parlamencie Europejskim odbyła się specjalna dyskusja. Borrell stwierdził miedzy innymi, że Rosja podąża drogą autorytaryzmu, przestrzeń dla wolności w Rosji zmniejsza się, władze rosyjskie postępują bezdusznie w stosunku do własnych obywateli. Mówił też, że Rosja nie chce dialogu i odbudowy relacji z Unią Europejską. Europosłowie w zasadzie byli krytyczni w stosunku do Borrella. Wśród dyskutantów byli również posłowie z Polski. - Mamy problem ze zdefiniowaniem jakiejś strategii wobec Rosji - oceniła doktor Małgorzata Bonikowska, prezes ośrodka analitycznego Thinktank i Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Zarówno Niemcy jak i Francja próbują zrobić jakiś krok w kierunku lepszych stosunków, cieplejszych stosunków z Rosją - dodał Michał Broniatowski z portali Politico i Onet. Zdaniem Jędrzeja Bieleckiego z "Rzeczpospolitej" - wizyta Borrella jest przede wszystkim porażką koncepcji Unii bardziej zintegrowanej.

"Będziemy mieli spektakl polityczny z marnym zakończeniem"

We wtorek ma ruszyć proces o impeachment byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa za podżeganie do ataku na Kapitol. - Wydaje się, że nie ma, w tej chwili przynajmniej, szans na to, żeby ona (procedura impeachmentu - przyp. red.) zakończyła się zgodnie z intencją demokratów - stwierdziła profesor Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. - Trumpizm nie zaginie długo, póki będzie na tym można w jakiś sposób zbić kapitał polityczny - oceniła z kolei doktor Renata Nowaczewska, amerykanistka z Uniwersytetu Szczecińskiego. Zdaniem amerykańskiego prawnika Romana Rewalda - wszyscy są zaskoczeni, jak szybko Joe Biden wziął się za zmiany w Stanach Zjednoczonych.

"Niemcom zależy na nowym otwarciu z administracją amerykańską"

- Biden daje szansę na nowe otwarcie z Niemcami, co nie znaczy, że Biden i jego ludzie, w szczególności sekretarz stanu Blinken, nie mają dosyć podobnego poglądu na temat tego, czy Niemcy ponoszą odpowiednie koszty za sprawy bezpieczeństwa i obrony - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jerzy Haszczyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej". - Na pewno Niemcom zależy na relacjach transatlantyckich, na nowym otwarciu z administracją amerykańską - oceniła dr Agnieszka Łada, ekspertka Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt. - Niemcy postawili sobie cel zwiększenia wydatków zbrojeniowych, ale nie natychmiast i nie w następnym budżecie. Obecny kryzys covidowy właściwie zwiększenie wydatków na ten cel odsunął w czasie - powiedział Sebastian Płóciennik, specjalista w zakresie niemieckiej gospodarki.

Spór o dostawy szczepionek. "Sprawa AstraZeneki nie została rozwiązana"

Komisja Europejska wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw COVID-19. To reakcja na zapowiedzi firmy farmaceutycznej AstraZeneca, która poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nie zamierza dostarczać do UE zakontraktowanej liczby szczepionek. Propozycja mechanizmu wywołała falę krytyki ze strony światowych organizacji. - Komisja Europejska z jednej strony musi stać na straży porozumień, które zawarto z producentami, ale z drugiej strony musi stać na straży interesu obywateli Unii Europejskiej - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Buras z Europejskiej Rady Stosunków Zagranicznych. - Rodzi się zatem pytanie, czy to było taktycznie dobre ze strony Komisji Europejskiej, żeby przejmować całkowitą odpowiedzialność na siebie za ten proces - powiedziała dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego. - Na rynku szczepionek zatwierdzonych, skutecznych i bezpiecznych nie ma miejsca dla umów postronnych - zwrócił uwagę Tomasz Bielecki, korespondent "Deutsche Welle" i "Gazety Wyborczej" w Brukseli.

"Zachód nie może zapomnieć o Nawalnym"

Zapadł wyrok w sprawie Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista ma trafić do kolonii karnej. - Celem Kremla jest odizolowanie go i w ten sposób pozbawienie kierownictwa i autorytetu tego ruchu niezależnego - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS. - Tacy politycy jak Putin czy Łukaszenka nie są w stanie znieść konkurencji - dodał Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej" i "Polityki".

Kolonia karna dla Nawalnego. "Władzy zależy na jego fizycznej izolacji"

Sąd w Moskwie orzekł, że Aleksiej Nawalny ma odbyć karę pozbawienia wolności. Jego prawnik zapowiedział apelację. - Ten scenariusz został napisany i zrealizowany - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, była ambasador Polski w Rosji. - Dzisiejszy wyrok jest wyrokiem politycznym. Można przewidywać, że apelacja skończy się podobnie, bo władzy zależy na jego fizycznej izolacji - powiedziała Jadwiga Rogoża, ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich do spraw Rosji. - Z pewnością władze rosyjskie i Władimir Putin na to liczą, że bez Nawalnego cała sieć powiązań osób, aktywistów, też lokalnych polityków, rozsypie się jak domek z kart - oceniła Agnieszka Legucka, ekspertka do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

"Jeśli chcemy uwolnić popyt, to musimy zapewnić bezpieczne warunki gospodarowania"

Kiedy gospodarka nadrobi straty wywołane przez pandemię COVID-19? - Jeżeli uda zaszczepić się połowę populacji w wieku produkcyjnym, to będziemy mieli odbicie gospodarcze, będziemy mieli takie potrzeby konsumpcyjne, których nie udało nam się zrealizować pod koniec ubiegłego roku - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Ten popyt, który ucierpiał w tej chwili, musi się odbić. Stopa oszczędności w Stanach Zjednoczonych wzrosła gwałtownie i ten pieniądz wcześniej czy później na pewno się wyleje na dobra i usługi - zauważył profesor Krzysztof Błędowski, analityk Manufacturers Alliance for Productivity and Innovation w USA. - Jeśli chcemy uwolnić popyt, to musimy zapewnić bezpieczne warunki gospodarowania, konsumowania - zwrócił uwagę doktor Wojciech Paczos z Cardiff University i Polskiej Akademii Nauk. Podobnego zdania była profesor Maria Drozdowicz-Bieć z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych i Szkoły Głównej Handlowej, która stwierdziła, że gospodarka nie odbije się bez konsumentów. - Gospodarka jest nic nie warta bez życia ludzkiego - podsumowała.

Komentarze zagranicznych mediów po publikacji orzeczenia TK

Zagraniczne media komentują sytuację w Polsce po tym, jak w środę w Dzienniku Ustaw został opublikowany październikowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji. Media podkreślają, że - już wcześniej mocno ograniczony - dostęp do aborcji staje się prawie całkiem zablokowany. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jak przebiegają szczepienia w Europie? "Obraz daleki od stereotypu"

- Francja na samym początku kampanii szczepień rzeczywiście się pogubiła, lądowała na jednym z ostatnich miejsc w Europie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Moszyński, korespondent "Gazety Wyborczej" we Francji. - Teraz bardzo ostro poszła liczba szczepień w górę - zaznaczył. - W Niemczech, jeśli chodzi o politykę zdrowotną, walkę z pandemią, to pierwsze skrzypce grają landy, kraje związkowe - powiedział Bartosz Dudek, kierownik redakcji polskiej Deutsche Welle. - Obraz tego, co się w tej chwili dzieje, daleki jest od stereotypu świetnie zorganizowanego kraju - przyznał. - Włosi poczuli się ciężko obrażeni tym, że firmy, które obiecały im daną liczbę dawek, teraz mówią, że tych dawek nie dostarczą - powiedziała z kolei Maria Mikołajewska, reporterka TVN24.

"Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła"

Z powodu lockdownu pojawia się wiele problemów społecznych, medycznych i gospodarczych. Zarówno w Polsce jak i na całym świecie. - Teraz mamy przekonanie, że to może trwać długo, albo wręcz zostanie z nami na zawsze, tylko w takiej karłowatej, ograniczonej, kontrolowalnej formie - podkreślił - profesor Radosław Markowski, politolog z Uniwersytetu SWPS. Doświadczenie "radzenia sobie" będzie na pewno takim wzmacniającym doświadczaniem - stwierdziła doktor Joanna Heidtman, psycholożka i socjolożka. - Szczepienie poszczególnych grup nie spowoduje, że pandemia się wycofa na zasadzie włączenia czy wyłączenia światła - podkreślił doktor hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM. - Jeśli chodzi o solidarność, na pewno ona się pogłębiła - ocenił doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu.

"Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu"

W sobotę na wezwanie Nawalnego do demonstracji na ulice rosyjskich miast wyszło według Ośrodka Studiów Wschodnich od 110 do 160 tysięcy osób. - Widać wyraźnie, że władze w pewien sposób się przestraszyły - oceniła Agnieszka Legucka, annalistyczna do spraw Rosji z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem Anny Łabuszewskiej z "Tygodnika Powszechnego" "Putin traci swoją atrakcyjność w oczach narodu". - W rosyjskim, białoruskim społeczeństwie do głosu dochodzi nowe pokolenie - dodał doktor Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.

"Ta inauguracja była obdarta z emocji zwykłych wyborców"

- Dla mnie szczególnie ważnym momentem, który nawet mnie wzruszył, było zaprzysiężenie Kamali Harris - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarka Ewa Ewart. Reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Sławińska stwierdziła, że wszystkie inauguracje prezydenckie w USA są niezwykłe. - Z polskiego punktu widzenia z zadziwieniem patrzyłam, jak setki tysięcy Amerykanów specjalnie zjeżdżają do Waszyngtonu, żeby pobyć, pokibicować swojemu nowemu prezydentowi - wyjaśniła. - Faktycznie, inauguracje prezydenckie to jest wielki piknik Amerykanów - powiedział korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona. - Ta inauguracja była obdarta z emocji zwykłych wyborców, ludzi, którzy przyjeżdżają do Waszyngtonu, żeby się cieszyć - przyznał. Z powodu zagrożenia epidemicznego i terrorystycznego na uroczystości zaprzysiężenia Joe Bidena i Kamali Harris byli tylko zaproszeni goście.

"Nieobecność Donalda Trumpa wszyscy przyjmują z głębokim oddechem ulgi"

Ustępujący prezydent USA Donalda Trump nie będzie obecny na inauguracji nowego prezydenta Joe Bidena. - Nieobecność Donalda Trumpa wszyscy przyjmują z głębokim oddechem ulgi - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS amerykanistka dr Renata Nowaczewska. Amerykanista Andrzej Kohut ocenił, że Joe Biden będzie mniej kontrowersyjnym prezydentem niż Donald Trump. - Siłą Stanów Zjednoczonych (...) jest to, że Amerykanie potrafili z wielu tych trudnych sytuacji wyciągać wnioski i zmieniać ten kraj na lepsze - powiedział socjolog dr Łukasz Pawłowski.

Pytania o tempo szczepień. "Gładko nie idzie, są problemy"

Świat walczy z COVID-19. Wszyscy mają nadzieję na zakończenie pandemii i powrót do normalności, dlatego w wielu krajach trwają akcje szczepień. - Dalej jesteśmy w ogonie Europy, wraz z Francją i z Chorwacją, jeśli chodzi o zainteresowanie szczepieniami - oceniła dr hab. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego. - Jesteśmy zabezpieczeni, gdyby tak się stało, że mutacje zdominują pandemię - stwierdziła doktor Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie. Zdaniem doktora Michała Sutkowskiego, prezesa Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, szczepienia mogą stać się finalnym aktem pandemii.

"Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości"

W środę Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zdecydowała o postawieniu po raz drugi Donalda Trumpa w stan oskarżenia. Tym samym rozpoczęła się procedura impeachmentu. - Ta cienka czerwona linia została przekroczona (...) Być może ten kryzys spowoduje to, że Amerykanie się opamiętają - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Ostatnie badania przeprowadzone wśród członków Partii Republikańskiej wykazują, że poparcie dla Donalda Trumpa wciąż utrzymuje się powyżej 70 procent. To oznacza, że wielu ludzi zostanie przy nim i w dalszym ciągu będą trwały protesty, czy próby podważenia systemu amerykańskiego - ocenił dyplomata Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA. - Partię Republikańską czeka trudna dyskusja na temat jej przyszłości i to od niej zależy na ile uda się problem Trumpa w amerykańskiej polityce rozwiązać - dodał Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech.

"Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie"

Jakie panują nastroje w republikańskim elektoracie po zeszłotygodniowych wydarzeniach na Kapitolu? - Konserwatyści są podzieleni w ocenie tego, co się wydarzyło w Waszyngtonie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Makowski, redaktor "Do rzeczy" i wp.pl. Z kolei Michał Broniatowski z "Politico" i onet.pl zwrócił uwagę na sondaż, który został przeprowadzony zaraz po tych wydarzeniach - 45 procent wyborców republikańskich poparło to, co się działo na Kapitolu (...) Czyli mamy około 30 milionów Amerykanów, którzy w ten sposób chcieliby rozwiązywać problemy - zaznaczył. Natomiast Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka" dodał, że sceny z zeszłotygodniowych zamieszek "dopiero docierają do świadomości" społeczeństwa.

"Dla Demokratów, którzy przejmują władzę, najważniejsze jest to, żeby Trump nigdy nie wrócił"

- Zakończenie procedury impeachmentu przed 20 stycznia, czyli przed zaprzysiężeniem Joe Bidena, jest bardzo mało prawdopodobne, natomiast nic nie przeszkadza w tym, aby ta procedura była podjęta też po dwudziestym - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Aleksander Smolar, doradca zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. - Być może część Republikanów zaakceptowałaby to, bo część z nich ma już dość prezydenta Trumpa - powiedział amerykanista prof. dr hab. Andrzej Mania. - Dla Demokratów, którzy przejmują władzę, najważniejsze jest to, żeby Trump nigdy nie wrócił - podkreślił Jerzy Haszczyński, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

"Niemcy przyjęły z dużą ulgą wygraną Bidena"

Kanclerz Niemiec wyraziła żal, że Donalda Trump nie przyznał się do porażki w wyborach. - Angela Merkel wreszcie (...) powiedziała, co myśli na temat politycznie niezrównoważonego prezydenta - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS historyk i politolog prof. Arkadiusz Stempin. - Niemcy przyjęły z dużą ulgą wygraną Bidena, bo rzeczywiście te ostatnie cztery lata prezydentury Trumpa były postrzegane w Niemczech jako okres bardzo zamrożonych stosunków transatlantyckich - powiedziała dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego. Andrzej Byrt, były ambasador Polski w Niemczech i Francji, podkreślił, że Niemcy wciąż widzą USA jako kraj, dzięki któremu odzyskali demokrację po 1945 roku.

"Ponury dzień dla demokracji w Ameryce"

- Po raz pierwszy w naszej historii amerykański prezydent wezwał zwolenników, żeby oni atakowali Kapitol żeby zahamować proces demokracji - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, komentując wydarzenia, które miały miejsce w środę na amerykańskim Kapitolu.

"Trump chce podtrzymywać przekonanie, że wybory zostały ukradzione"

Po środowych zamieszkach na Kapitolu narastają pytania o dalsze działania ustępującego prezydenta Donalda Trumpa. - Mogą być jeszcze różne niespodzianki (...) Trump jako człowiek dał się poznać ze swojej nieprzewidywalności - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Jacek Bartosik założyciel think-tanku Strategy&Future. - To nie jest kwestia nieprzewidywalność Trumpa, ale pewnych jego wypowiedzi, które są niepokojące. Trump od wielu dni twierdził, że nie powstrzyma się przed niczym, żeby utrzymać się przy władzy - ocenił amerykański prawnik Roman Rewald. - Donald Trump chce podtrzymywać to przekonanie, że wybory zostały ukradzione, że to on zwyciężył - powiedziała Katarzyna Sławińska, reporterka "Faktów" TVN. - Cały czas jakaś tragedia może nastąpić - skomentował Michał Sznajder dziennikarz TVN24 i TVN24 BiS.