AfD drugą siłą w Niemczech. To partia prorosyjska, antyunijna i antypolska. "Zagrożenie rośnie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersji
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersji
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersjiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Urząd Ochrony Konstytucji jako główne zagrożenie dla niemieckiej demokracji wskazuje partię AfD, która zyskuje coraz większą popularność i coraz bardziej otwarcie mówi o swojej drodze do władzy. AfD w ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych w Niemczech plasuje się na drugim miejscu, na trzecie spychając współrządzącą obecnie SPD. To budzi kontrowersje, bo partia nie ukrywa poparcia dla Rosji. Inaczej postrzega też granice Niemiec.

Ponad 10 tysięcy członków Alternatywy dla Niemiec można określić mianem ekstremistów - ocenia niemiecki kontrwywiad. Urząd Ochrony Konstytucji ostrzega, że rośnie ryzyko użycia siły przez skrajnie prawicowych radykałów.

- Największym zagrożeniem dla demokracji i bezpieczeństwa jest prawicowy ekstremizm. Rośnie zagrożenie ze strony ludzi, którzy są gotowi na użycie przemocy do osiągnięcia swoich celów - mówi Thomas Haldenwang, prezes Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji.

Niemieckie służby zauważają, że wzrost skrajnie prawicowych nastrojów napędza lewicowy ekstremizm - antyfaszyści w walce z neonazistami coraz częściej sięgają po przemoc. Najwięcej emocji wzbudza AfD. Definiowana przez służby jako "podejrzany przypadek prawicowego ekstremizmu", jest już drugą siłą polityczną w Niemczech.

Chcą wystawić kandydata na kanclerza

Partia czuje się tak silna, że chce w kolejnych wyborach wystawić kandydata na kanclerza. Zwyczajowo robią to tylko partie mające największe szanse na objęcie władzy. Historycznie: w zasadzie tylko chadecy i socjaldemokraci. - Zrobilibyśmy to nawet bez obecnych wyników sondaży. Ostateczny głos będą mieli członkowie partii, w końcu jesteśmy ugrupowaniem demokratycznym - podkreśla Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

AfD protestuje przeciwko nazywaniu jej partią ekstremistyczną. Ubiera się w szaty ugrupowania antyestablishmentowego, które oficjalnie wyrzeka się przemocy. - Jesteśmy przeciwieństwem słowa "niebezpieczny". My nie dzielimy społeczeństwa, chcemy chronić Niemcy - zapewnia Björn Höcke, szef AfD w Turyngii.

Höcke to człowiek, który posługuje się sloganami rodem z III Rzeszy, a berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy nazywa hańbą. Polityk uchodzi za człowieka, który wykorzystując zasady demokracji, chce ją zniszczyć. Na swoich wiecach jest otwarcie proputinowski. - Rosja nie jest dla mnie wrogiem, a naturalnym partnerem - mówi.

Niemieckie służby otwarcie nazywają AfD tubą propagandową Kremla. Partia, gdyby mogła, spełniłaby największe marzenie Putina. W dokumencie programowym AfD, do którego dotarły media, pojawia się postulat likwidacji Unii Europejskiej,

Scholz: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku Ukrainy
Scholz: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku UkrainyTVN24

W tle polski wątek

Na niemieckiej scenie politycznej AfD wciąż pozostaje otoczona tak zwanym kordonem sanitarnym - jest izolowana i piętnowana przez wszystkie ugrupowania. Tak jest w Bundestagu, ale nie w polskim Sejmie. W maju na Wiejską przyjechała delegacja młodzieżówki AfD - na zaproszenie jednego z posłów Konfederacji.

To tym bardziej bulwersujące, że AfD to ugrupowanie nie tylko anymigranckie, antyunijne, ale i antypolskie. Dwa lata temu w Bundestagu jeden z liderów AfD Alexander Gauland chwalił pakt Ribbentrop-Mołotow i obarczył Polskę winą za wybuch II wojny światowej.

Dwa tygodnie temu współprzewodnicząca partii Alice Weidel użyła w odniesieniu do terenów byłej NRD określenia "środkowe Niemcy". Według tej logiki wschodnimi Niemcami miałyby być polskie Ziemie Odzyskane - to nie wprost sformułowane podważanie granicy polsko-niemieckiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/AFD

Pozostałe wiadomości

W Światowym Dniu Wody naukowcy alarmują, że w wielu krajach jej brakuje. W Polsce widać to choćby nad Biebrzą czy Narwią. Od trzech dekad mamy suszę. Nawalne deszcze wywołują powodzie, ale sytuacji hydrologicznej nie zmieniają. 

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Polska ma problem z suszą. Słynne rozlewiska zaczynają przypominać step

Źródło:
Fakty TVN

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS