AfD drugą siłą w Niemczech. To partia prorosyjska, antyunijna i antypolska. "Zagrożenie rośnie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersji
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersji
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersjiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Urząd Ochrony Konstytucji jako główne zagrożenie dla niemieckiej demokracji wskazuje partię AfD, która zyskuje coraz większą popularność i coraz bardziej otwarcie mówi o swojej drodze do władzy. AfD w ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych w Niemczech plasuje się na drugim miejscu, na trzecie spychając współrządzącą obecnie SPD. To budzi kontrowersje, bo partia nie ukrywa poparcia dla Rosji. Inaczej postrzega też granice Niemiec.

Ponad 10 tysięcy członków Alternatywy dla Niemiec można określić mianem ekstremistów - ocenia niemiecki kontrwywiad. Urząd Ochrony Konstytucji ostrzega, że rośnie ryzyko użycia siły przez skrajnie prawicowych radykałów.

- Największym zagrożeniem dla demokracji i bezpieczeństwa jest prawicowy ekstremizm. Rośnie zagrożenie ze strony ludzi, którzy są gotowi na użycie przemocy do osiągnięcia swoich celów - mówi Thomas Haldenwang, prezes Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji.

Niemieckie służby zauważają, że wzrost skrajnie prawicowych nastrojów napędza lewicowy ekstremizm - antyfaszyści w walce z neonazistami coraz częściej sięgają po przemoc. Najwięcej emocji wzbudza AfD. Definiowana przez służby jako "podejrzany przypadek prawicowego ekstremizmu", jest już drugą siłą polityczną w Niemczech.

Chcą wystawić kandydata na kanclerza

Partia czuje się tak silna, że chce w kolejnych wyborach wystawić kandydata na kanclerza. Zwyczajowo robią to tylko partie mające największe szanse na objęcie władzy. Historycznie: w zasadzie tylko chadecy i socjaldemokraci. - Zrobilibyśmy to nawet bez obecnych wyników sondaży. Ostateczny głos będą mieli członkowie partii, w końcu jesteśmy ugrupowaniem demokratycznym - podkreśla Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

AfD protestuje przeciwko nazywaniu jej partią ekstremistyczną. Ubiera się w szaty ugrupowania antyestablishmentowego, które oficjalnie wyrzeka się przemocy. - Jesteśmy przeciwieństwem słowa "niebezpieczny". My nie dzielimy społeczeństwa, chcemy chronić Niemcy - zapewnia Björn Höcke, szef AfD w Turyngii.

Höcke to człowiek, który posługuje się sloganami rodem z III Rzeszy, a berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy nazywa hańbą. Polityk uchodzi za człowieka, który wykorzystując zasady demokracji, chce ją zniszczyć. Na swoich wiecach jest otwarcie proputinowski. - Rosja nie jest dla mnie wrogiem, a naturalnym partnerem - mówi.

Niemieckie służby otwarcie nazywają AfD tubą propagandową Kremla. Partia, gdyby mogła, spełniłaby największe marzenie Putina. W dokumencie programowym AfD, do którego dotarły media, pojawia się postulat likwidacji Unii Europejskiej,

Scholz: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku Ukrainy
Scholz: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku UkrainyTVN24

W tle polski wątek

Na niemieckiej scenie politycznej AfD wciąż pozostaje otoczona tak zwanym kordonem sanitarnym - jest izolowana i piętnowana przez wszystkie ugrupowania. Tak jest w Bundestagu, ale nie w polskim Sejmie. W maju na Wiejską przyjechała delegacja młodzieżówki AfD - na zaproszenie jednego z posłów Konfederacji.

To tym bardziej bulwersujące, że AfD to ugrupowanie nie tylko anymigranckie, antyunijne, ale i antypolskie. Dwa lata temu w Bundestagu jeden z liderów AfD Alexander Gauland chwalił pakt Ribbentrop-Mołotow i obarczył Polskę winą za wybuch II wojny światowej.

Dwa tygodnie temu współprzewodnicząca partii Alice Weidel użyła w odniesieniu do terenów byłej NRD określenia "środkowe Niemcy". Według tej logiki wschodnimi Niemcami miałyby być polskie Ziemie Odzyskane - to nie wprost sformułowane podważanie granicy polsko-niemieckiej.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/AFD

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN