AfD drugą siłą w Niemczech. To partia prorosyjska, antyunijna i antypolska. "Zagrożenie rośnie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersji
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersji
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
AfD drugą siłą w Niemczech. Partia budzi wiele kontrowersjiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Urząd Ochrony Konstytucji jako główne zagrożenie dla niemieckiej demokracji wskazuje partię AfD, która zyskuje coraz większą popularność i coraz bardziej otwarcie mówi o swojej drodze do władzy. AfD w ostatnich sondażach poparcia dla partii politycznych w Niemczech plasuje się na drugim miejscu, na trzecie spychając współrządzącą obecnie SPD. To budzi kontrowersje, bo partia nie ukrywa poparcia dla Rosji. Inaczej postrzega też granice Niemiec.

Ponad 10 tysięcy członków Alternatywy dla Niemiec można określić mianem ekstremistów - ocenia niemiecki kontrwywiad. Urząd Ochrony Konstytucji ostrzega, że rośnie ryzyko użycia siły przez skrajnie prawicowych radykałów.

- Największym zagrożeniem dla demokracji i bezpieczeństwa jest prawicowy ekstremizm. Rośnie zagrożenie ze strony ludzi, którzy są gotowi na użycie przemocy do osiągnięcia swoich celów - mówi Thomas Haldenwang, prezes Niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji.

Niemieckie służby zauważają, że wzrost skrajnie prawicowych nastrojów napędza lewicowy ekstremizm - antyfaszyści w walce z neonazistami coraz częściej sięgają po przemoc. Najwięcej emocji wzbudza AfD. Definiowana przez służby jako "podejrzany przypadek prawicowego ekstremizmu", jest już drugą siłą polityczną w Niemczech.

Chcą wystawić kandydata na kanclerza

Partia czuje się tak silna, że chce w kolejnych wyborach wystawić kandydata na kanclerza. Zwyczajowo robią to tylko partie mające największe szanse na objęcie władzy. Historycznie: w zasadzie tylko chadecy i socjaldemokraci. - Zrobilibyśmy to nawet bez obecnych wyników sondaży. Ostateczny głos będą mieli członkowie partii, w końcu jesteśmy ugrupowaniem demokratycznym - podkreśla Alice Weidel, współprzewodnicząca AfD.

AfD protestuje przeciwko nazywaniu jej partią ekstremistyczną. Ubiera się w szaty ugrupowania antyestablishmentowego, które oficjalnie wyrzeka się przemocy. - Jesteśmy przeciwieństwem słowa "niebezpieczny". My nie dzielimy społeczeństwa, chcemy chronić Niemcy - zapewnia Björn Höcke, szef AfD w Turyngii.

Höcke to człowiek, który posługuje się sloganami rodem z III Rzeszy, a berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy nazywa hańbą. Polityk uchodzi za człowieka, który wykorzystując zasady demokracji, chce ją zniszczyć. Na swoich wiecach jest otwarcie proputinowski. - Rosja nie jest dla mnie wrogiem, a naturalnym partnerem - mówi.

Niemieckie służby otwarcie nazywają AfD tubą propagandową Kremla. Partia, gdyby mogła, spełniłaby największe marzenie Putina. W dokumencie programowym AfD, do którego dotarły media, pojawia się postulat likwidacji Unii Europejskiej,

Scholz: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku Ukrainy
Scholz: Niemcy, Francja i Polska stoją ściśle u boku UkrainyTVN24

W tle polski wątek

Na niemieckiej scenie politycznej AfD wciąż pozostaje otoczona tak zwanym kordonem sanitarnym - jest izolowana i piętnowana przez wszystkie ugrupowania. Tak jest w Bundestagu, ale nie w polskim Sejmie. W maju na Wiejską przyjechała delegacja młodzieżówki AfD - na zaproszenie jednego z posłów Konfederacji.

To tym bardziej bulwersujące, że AfD to ugrupowanie nie tylko anymigranckie, antyunijne, ale i antypolskie. Dwa lata temu w Bundestagu jeden z liderów AfD Alexander Gauland chwalił pakt Ribbentrop-Mołotow i obarczył Polskę winą za wybuch II wojny światowej.

Dwa tygodnie temu współprzewodnicząca partii Alice Weidel użyła w odniesieniu do terenów byłej NRD określenia "środkowe Niemcy". Według tej logiki wschodnimi Niemcami miałyby być polskie Ziemie Odzyskane - to nie wprost sformułowane podważanie granicy polsko-niemieckiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/AFD

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS