Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Wielkie marzenia i wreszcie rotacyjna obecność. Historia polsko-amerykańskiej współpracy

Najpierw przez dziesięciolecia wielkim polskim marzeniem była sama obecność w NATO. Po wejściu do Sojuszu Północnoatlantyckiego kilkanaście lat musieliśmy czekać na rotacyjną obecność amerykańskich żołnierzy. Następny krok to stała baza. W międzyczasie nasi piloci zaczęli latać na F16, a wkrótce trafią też do nas wyrzutnie rakiet Patriot. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Sprawa UE jest kompletnie ponadpartyjna i ponadnarodowa"

Nie wiadomo w ogóle, czy w tej Unii zostaniemy. Niezwykle niepokojącym tematem dla polityków w PE jest, kto będzie w przyszłej kadencji z Polski w PE - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Róża Thun, komentując najnowszy sondaż stosunku Polaków do obecności w UE. Zdaniem europosłanki PO "sprawa Unii jest kompletnie ponadpartyjna i ponadnarodowa", więc "chodzi o to, żebyśmy potrafili przedstawić skutki działania rządów polityków antyeuropejskich na życie każdego z nas".

W trakcie wojny pani Maria znalazła schronienie w Iranie. Powstał o niej film

To historia o tym, jak niezwykłe były losy Polaków w ostatnim stuleciu. W 1942 roku wraz z rodakami wypuszczonymi z sowieckich łagrów pani Maria Bajdan trafiła do Iranu. I tam została. Jest jedną z ostatnich żyjących Polek, które wojenne losy rzuciły do Persji. Jej historią zafascynowała się Narges Khargani, irańska dokumentalistka. Nakręciła o pani Marii film. Z reżyserką, która gościła w Polsce, spotkał się Michał Sznajder. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Niesłychany wyczyn polskiego nurka. "To był trening. Ten rekord jest przy okazji"

Ten człowiek znany jest z niezwykłej pasji, wymagającej odwagi, umiejętności i dokładności - Krzysztof Starnawski, ratownik GOPR i nurek jaskiniowy. Na nurkowaniu zna się znakomicie, co właśnie potwierdził kolejnym wyczynem - rekordem świata. 303 metry - na taką głębokość udało mu się zejść w tak zwanym obiegu zamkniętym. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Rosjanie bardzo pewnie czują się na zachodzie"

Wszystko co w tej chwili się dzieje raczej potwierdza tezę, że prawdopodobieństwo zaangażowania służb rosyjskich w próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki nie budzi wątpliwości - ocenił, w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS generał Marek Dukaczewski, były szef WSI. Jego zdaniem Rosjanie "bardzo pewnie czują się na Zachodzie". - Putinowi to było potrzebne, by odzyskać pozycję patriotycznego obrońcy Rosji - dodał Michał Broniatowski, szef redakcji "Politico" w Polsce.

"Komisja Europejska nie szanuje rozdziału władz"

- Komisja Europejska nie szanuje rozdziału władz. Nie jest zadaniem kogoś, kto stawia zarzuty, prowadzenie kampanii przeciwko oskarżonemu - oceniał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Jurek z Prawicy Rzeczypospolitej. Komisja Europejska powinna teraz czekać na werdykt Rady Europejskiej - przekonywał. - Zakres każdej władzy jest opisany w traktatach. KE złożyła skargę na Polskę. KE złożyła wniosek, i powinna czekać na Radę Europejską - mówił Jurek. Przekonywał, że "prokurator nie może nękać oskarżonego". - Funkcje KE są policyjne. Zbiera materiał i oddaje. Ten, kto zebrał materiał, powinien dać spokój i czekać na werdykt - argumentował.

Znów będzie dziewięć planet? Trwa batalia o status Plutona

Walka o dziewiątą planetę w Układzie Słonecznym. Był nią Pluton. W 2009 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna odebrała Plutonowi status planety, określając to ciało jako planetę karłowatą. Ale być może znów trafi na listę pełnoprawnych planet. Walczy o to grupa naukowców. Ich zdaniem status planety Plutonowi odebrano niesłusznie. Jest mały, ale za to ciekawy. Ma ocean i atmosferę.

Szczerski broni Dudy. "Czytałem, że brawa dla Junckera puszczono z taśmy"

Przemawiając we wtorek w Leżajsku prezydent Andrzej Duda mówił o "wyimaginowanej wspólnocie", z której Polacy niewiele mają. Choć w tym zdaniu słowa "Unia Europejska" nie padły, to prezydent wypowiedział je kilkanaście sekund później. Broniąc tej wypowiedzi, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział: - Wolę realne oklaski mieszkańców Leżajska, niż sztuczne oklaski puszczone z taśmy w Parlamencie Europejskim po przemówieniu Junckera. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Gdyby chciał coś powiedzieć złego o Unii, to by powiedział wprost"

- Wydaje mi się, że przywiązujemy do wypowiedzi Dudy zbyt wielką wagę - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Grzegorz Sroczyński, dziennikarz TOK FM, komentując wypowiedź prezydenta o "wyimaginowanej wspólnocie". - Gdyby chciał coś powiedzieć złego Unii, to by powiedział wprost - przekonywał Sroczyński. - Przecież prezydent mówi wyraźnie o Unii Europejskiej - stwierdził z kolei drugi gość programu, były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - To przerzuca nas gdzie? Do strefy niczyjej, do Międzymorza, które jest iluzją, czy do Rosji? - pytał.

"Dzień, który zapowiadał się przepięknie, stał się piekłem"

- Nie wierzyłem, że to samolot, myślałem, że to wybuch gazu - wspominał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Tuliński, Polak, który w 2001 roku pracował w Nowym Jorku i był świadkiem zamachów z 11 września. W programie opowiedział o tym, co widział tamtego dnia, o zamieszaniu, jakie wybuchło. - Dzień, który zapowiadał się przepięknie, w ciągu kilku chwil stał się piekłem - opisywał.

"Część Europejczyków jest zaniepokojona polityką Unii"

To nie jest rewolucja, która wszystko zniszczy. To spokojna, demokratyczna wymiana elit - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były polityk i stały komentator stacji Jan Maria Rokita, komentując rosnącą siłę populistów w Europie. - Znaczna część Europejczyków jest zaniepokojona polityką Unii Europejskiej, zaniepokojona falą imigrantów i możliwością utraty państwa socjalnego - ocenił.

"W Szwecji nagle się okazało, że skrajność może zburzyć dwublokowy system"

Skrajność polega tu na trzech czynnikach: radykalny język antyimigrancki, załamanie się koniunktury gospodarczej oraz wrogość przeciwko elitom - powiedział w "Faktach o Świecie" prezes Fundacji Batorego Aleksander Smolar, komentując wynik szwedzkich wyborów. - W Szwecji nagle się okazało, że ta skrajność może zburzyć dwublokowy system - dodał. Zdaniem eksperta w sensie psychologicznym "to jest klęska dla skrajnej prawicy", ponieważ "liczyli na znacznie więcej". - Równocześnie trzeba powiedzieć, że to jest triumf demokracji - uważa Smolar.

Wielkie przygotowania do 70. rocznicy powstania Korei Północnej

Wielkie przygotowania do 70. rocznicy ustanowienia Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Na ulicach Pjongjangu tysiące ludzi ćwiczą przed nadchodzącą paradą. Na miejsce przyjeżdżają już pierwsi goście, a zagraniczni dziennikarze zabierani są na propagandowe przejażdżki, które mają udowodnić, że Korea Północna jest najlepszym państwem na świecie. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"W niemieckiej strategii Polska i Europa Środkowa są bardzo ważne"

- W Unii traktuje się populistów jako zarazę - oceniał w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski komentując mocne słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o Polsce. Jego zdaniem jednym krajem, który w UE nie posługuje się krzywdzącymi dla Polski stereotypami są Niemcy, bo "w niemieckiej strategii Polska i Europa Środkowa są bardzo ważne".

"W Polsce wiele spraw zamyka konkordat"

- Polska rzeczywistość jest zupełnie inna niż w krajach zachodnich. W Polsce wiele spraw zamyka konkordat. My nie mamy wglądu w teczki personalne Kościoła - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Lisiński, prezes fundacji "Nie lękajcie się". - Nie ma odpowiedniej kary dla księży pedofilów. Może być tylko minimalne poczucie sprawiedliwości - dodał.

"Bycie w obozie władzy zaczyna być rękojmią bezkarności"

- To, że fanatyczni zwolennicy władzy są gotowi na przemoc i im puszczają nerwy - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Radosław Sikorski komentując spoliczkowanie przez pełnomocniczkę wojewody dolnośląskiego protestującej kobiety z Obywateli RP. - Byli przedstawiciele służb porządkowych, którzy nie reagowali, i to jest poważne - dodał.

"Lewicowy sen" skręca w prawo. "Sytuacja odwróciła się. I to za daleko"

Coraz częściej politycy i dziennikarze zadają sobie pytanie: jak bardzo zmieni się Unia po przyszłorocznych wyborach do europarlamentu? Sondaże mówią jasno - nastąpi zdecydowany skręt w prawo. Ruchy prawicowe mają uzyskać nawet 60 procent więcej głosów niż w poprzednich wyborach. Największym wyzwaniem dla Europy po wyborach pozostanie to samo - kwestia imigrantów. A ostre głosy w tej sprawie dobiegają już nawet z niezwykle tolerancyjnej Szwecji.

Claire była inspiracją dla milionów. Zmarła po operacji ostatniej szansy

Claire Wineland, mimo ciężkiej choroby, inspirowała miliony. Od urodzenia była chora na mukowiscydozę. Wiedziała, że ma szansę przeżyć zaledwie kilka lat. Przeżyła 21. Na swoim videoblogu opowiadała nie tylko o przemijaniu, ale przede wszystkim o radości z każdego przeżytego dnia. Zmarła po operacji przeszczepu płuc, która była jej ostatnią nadzieją.

Za siedzenie i jedzenie grozi mandat. Tak chcą nauczyć turystów manier

Ostrzeżenie dla tych, którzy wybierają się do Florencji. Władze miasta wprowadziły tam dość nietypowy zakaz. W ścisłym historycznym centrum Florencji nie można już usiąść na chodnikach, schodach, progach domów, by na przykład coś zjeść. W najbardziej obleganych przez turystów miejscach jeść można, ale tylko kiedy się idzie.

"Polityka rządu PiS na końcu ma wyjście Polski z UE"

- Polska potrzebuje szerokiego obozu od chrześcijan o wrażliwości liberalnej, po twardą lewicę - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Michał Kamiński, członek Unii Europejskich Demokratów. Zdaniem posła polska polityka potrzebuje alternatywy, trochę na wzór amerykańskiej Partii Demokratycznej, która znacznie lepiej radzą sobie niż polska opozycja.

Kwaśniewski: następcy PiS staną przed dylematem. Zmiany są odwracalne, ale będzie ciężko

- Szkoła powinna być apolityczna i pluralistyczna. Takiej agitacji nie powinno się w szkole robić, a tym bardziej przy takiej uroczystej okazji. To było nie na miejscu - tak Aleksander Kwaśniewski, gość "Faktów o Świecie" TVN24 BiS ocenił wystąpienie Andrzeja Dudy w Gdyni. Były prezydent mówił również, że następcy obecnej władzy staną przed dylematem. - Naprawienie całego bałaganu poprzez drogę prawną będzie czasochłonne i będzie pokusa, żeby skorzystać z metod, z których korzystał PiS - powiedział. Dodał, że w jego przekonaniu "zmiany są odwracalne, ale będzie ciężko".

Komorowski o przemówieniu Dudy. "Ja na miejscu pana prezydenta to bym milczał"

- Z tego wynika, że wolałby rewolucję krwawą - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były prezydent Bronisław Komorowski, komentując piątkowe przemówienie Andrzeja Dudy. Podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych prezydent Duda powiedział, że w 1989 roku nastąpiła w Polsce bezkrwawa rewolucja, ale Polska płaci jednak za to cenę, którą są drążące ją choroby. - Ja na miejscu pana prezydenta to bym milczał - ocenił Komorowski.

Jedzenie awokado pomaga chudnąć? Szukają chętnych do badania

Jedz awokado, będziesz chudszy - taką teorię chcą potwierdzić amerykańscy naukowcy. W tym celu potrzebują ochotników, którzy odpłatnie przejdą na dietę z awokado. Przez pół roku mają dodawać do posiłków co najmniej jeden owoc dziennie. Badacze z kilku uniwersytetów chcą czy awokado, chociaż uważane za kaloryczne, to może pomóc w utracie wagi.