Transportowe kłopoty w USA. Na lotniskach brakuje pracowników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przed Amerykanami długi weekend, którego finałem we wtorek będzie Święto Niepodległości. Eksperci spodziewają się, że liczba osób przemieszczających się w ciągu tych czterech dni będzie rekordowo wysoka i ma przebić poziomy nawet sprzed pandemii.

To może być długi weekend pod znakiem absolutnych rekordów w zakresie podróży. Po raz pierwszy zostaną pobite wyniki sprzed pandemii. Jednocześnie po Stanach ostatnio lata się bardzo ciężko i nie jest pewne, czy linie i kontrolerzy podołają. Warto dodać, że linie i tak zmniejszyły liczbę połączeń na lato i zadbały o dodatkowy personel. Jednak w tle tego wszystkiego są gwałtowne zjawiska pogodowe, które sprawiają, że to może nie wystarczyć i może dojść do paraliżu.

Szacuje się, że tylko jednego dnia na lotniskach zjawi się 2,8 miliona osób. Do wtorku włącznie spodziewanych jest 17 milionów. W sumie w podróż na odległość dalszą niż 80 kilometrów uda się 51 milionów Amerykanów. To oznacza wzrost o 4 procent w stosunku do roku 2019, który uznawany jest za rekordowy. W statystykach nie uwzględnia się jednak czwartku, kiedy ruch też był ogromny. Pozostaje mieć nadzieję, że nie powtórzą się sytuacje z czerwca, kiedy z powodu burz i awarii w USA doszło do wielu utrudnień. Tysiące lotów zostało odwołanych bądź opóźnionych - co spotkało się z ogromnym gniewem pasażerów. - Lot mojego syna był opóźniany ze cztery razy, zanim pojawiła się informacja, że zdecydowali się go całkiem odwołać. W końcu jeszcze tej samej nocy poleciał do Charlotte - mówi Nicole Ray, której syn zgubił bagaż. To jednak nieodosobniony przypadek. - Przyszliśmy po bagaż, ale powiedzieli nam, że nie mogą go znaleźć. Powiedziałam, że to nieakceptowalne. Było tam lekarstwo mojej mamy, ona ma 80 lat - wyjaśnia Tanya Razza.

Chiński myśliwiec "pod nosem" amerykańskiego samolotu
Chiński myśliwiec "pod nosem" amerykańskiego samolotu U.S. Indo-Pacific Command

Efekt pandemii i nie tylko

Linie zapewniają, że robią, co w ich mocy, aby zniwelować skutki utrudnień, ale mają też ogromny żal do Federalnej Agencji Lotniczej. Prezes jednej z linii powiedział, że w jeden weekend 150 tysięcy ludzi ucierpiało z powodu braków kadrowych.

- Zgadzamy się, że muszą być większe siły w kontroli lotów. Chcemy zatrudnić dodatkowych 1500 kontrolerów w tym roku, a w przyszłym 1800. Pracujemy z Kongresem nad powiększaniem potencjału ludzkiego i technicznego. Ale mówię jasno, niedobory w kontrolowaniu lotów nie są powodem numer jeden opóźniania lotów. Dostępne dane, także z samej branży lotniczej, wyraźnie tego dowodzą. Ale ponieważ jest to jeden z czynników, nie uciekamy od problemu. Musimy być pewni, że stale wzmacniamy kontrolę lotów - zapewnia Pete Buttigieg, sekretarz transportu USA.

Jak wynika z niedawnego raportu, prawie 80 procent jednostek kontroli lotu nie ma wymaganego przez Federalną Agencję Lotniczą poziomu zatrudnienia. To w dużej mierze efekt pandemii, gdy wstrzymano szkolenia i w dalszym ciągu to się mści.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Nowy symbol pojawi się na obiektach, których pod żadnym pozorem i pod groźbą kary nie wolno fotografować. To nie są tylko obiekty wojskowe i nikt nie wie, ile ich jest.

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Rząd wprowadza zakaz fotografowania infrastruktury krytycznej. Nie wiadomo do końca, które obiekty obejmie

Źródło:
Fakty TVN

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Ponad milion trzysta tysięcy - tyle wizyt u lekarzy nie odbyło się w minionym roku, bo pacjenci na nie nie przyszli. To problem przede wszystkim dla innych pacjentów, którzy czekają w długich kolejkach. Właśnie dlatego lekarze i Rzecznik Praw Pacjenta apelują o zgłaszanie, że na wizycie się nie pojawimy. Takie nieodwołane wizyty to także straty dla placówek medycznych. Testowane są różne sposoby przypominania pacjentom o zbliżających się wizytach.

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Pacjenci nie odwołują rocznie ponad miliona wizyt. Szpital Wojewódzki w Łomży planuje wykorzystać AI

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez pompy i bez rozgłosu, i nie ma tu zaskoczenia. Na początku maja stery w niemieckim rządzie przejmie Friedrich Merz. Stosunki polsko-niemieckie nie są najlepsze, chociaż w Polsce zmieniła się władza. Kwestią sporną są kontrole graniczne.

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Olaf Scholz żegna się z urzędem kanclerskim i żegna się z Warszawą. Jakie są dzisiaj nasze stosunki z Niemcami?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli przedstawiciel części obozu rządzącego idzie do prezydenta, namawiając go do tego, aby zawetował ustawę rządową, to jest to trochę nie fair - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Według senatora Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Kwiatkowskiego Senat zagłosuje za obniżeniem składki zdrowotnej.

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

"Niektórzy zbliżają się już do granicy politycznego niezrozumienia"

Źródło:
TVN24

- To, co tam powinno się przede wszystkim znaleźć, to wszystkie te systemowe rozwiązania, o które my walczymy. Bo możemy tę górę, która narosła w tej chwili, posprzątać - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, pytana o pakiet deregulacji. Dodała, że prawo nie powinno być uchwalane "z soboty na niedzielę".

"Możemy tę górę posprzątać"

"Możemy tę górę posprzątać"

Źródło:
TVN24

Równocześnie w kilku miastach, gdzie są zakłady karne, zostały podpalone prywatne samochody pracowników więzień. Minister sprawiedliwości Francji twierdzi, że to odwet za skuteczną walkę z przestępczością. Sprawcy zostawiają po sobie napis "DDPF" - oznacza prawa więźniów.

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Nieznani sprawcy podpalają auta strażników więziennych we Francji. To zorganizowana akcja

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Cła uziemiają boeingi - te, które zamówiły Chiny. 10 gotowych już maszyn czeka tylko na odbiór. Jednak gigantyczne cło, 125-procentowe, którym Pekin odpowiedział na wojnę celną Donalda Trumpa, czyni transakcję nieopłacalną. To cios dla amerykańskiego producenta, bo rynek chiński jest tym, który ma rozwijać się najbardziej dynamicznie na świecie w ciągu następnej dekady.

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Jak Chiny walczą z amerykańskimi cłami?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS