Transportowe kłopoty w USA. Na lotniskach brakuje pracowników

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przed Amerykanami długi weekend, którego finałem we wtorek będzie Święto Niepodległości. Eksperci spodziewają się, że liczba osób przemieszczających się w ciągu tych czterech dni będzie rekordowo wysoka i ma przebić poziomy nawet sprzed pandemii.

To może być długi weekend pod znakiem absolutnych rekordów w zakresie podróży. Po raz pierwszy zostaną pobite wyniki sprzed pandemii. Jednocześnie po Stanach ostatnio lata się bardzo ciężko i nie jest pewne, czy linie i kontrolerzy podołają. Warto dodać, że linie i tak zmniejszyły liczbę połączeń na lato i zadbały o dodatkowy personel. Jednak w tle tego wszystkiego są gwałtowne zjawiska pogodowe, które sprawiają, że to może nie wystarczyć i może dojść do paraliżu.

Szacuje się, że tylko jednego dnia na lotniskach zjawi się 2,8 miliona osób. Do wtorku włącznie spodziewanych jest 17 milionów. W sumie w podróż na odległość dalszą niż 80 kilometrów uda się 51 milionów Amerykanów. To oznacza wzrost o 4 procent w stosunku do roku 2019, który uznawany jest za rekordowy. W statystykach nie uwzględnia się jednak czwartku, kiedy ruch też był ogromny. Pozostaje mieć nadzieję, że nie powtórzą się sytuacje z czerwca, kiedy z powodu burz i awarii w USA doszło do wielu utrudnień. Tysiące lotów zostało odwołanych bądź opóźnionych - co spotkało się z ogromnym gniewem pasażerów. - Lot mojego syna był opóźniany ze cztery razy, zanim pojawiła się informacja, że zdecydowali się go całkiem odwołać. W końcu jeszcze tej samej nocy poleciał do Charlotte - mówi Nicole Ray, której syn zgubił bagaż. To jednak nieodosobniony przypadek. - Przyszliśmy po bagaż, ale powiedzieli nam, że nie mogą go znaleźć. Powiedziałam, że to nieakceptowalne. Było tam lekarstwo mojej mamy, ona ma 80 lat - wyjaśnia Tanya Razza.

Chiński myśliwiec "pod nosem" amerykańskiego samolotu
Chiński myśliwiec "pod nosem" amerykańskiego samolotu U.S. Indo-Pacific Command

Efekt pandemii i nie tylko

Linie zapewniają, że robią, co w ich mocy, aby zniwelować skutki utrudnień, ale mają też ogromny żal do Federalnej Agencji Lotniczej. Prezes jednej z linii powiedział, że w jeden weekend 150 tysięcy ludzi ucierpiało z powodu braków kadrowych.

- Zgadzamy się, że muszą być większe siły w kontroli lotów. Chcemy zatrudnić dodatkowych 1500 kontrolerów w tym roku, a w przyszłym 1800. Pracujemy z Kongresem nad powiększaniem potencjału ludzkiego i technicznego. Ale mówię jasno, niedobory w kontrolowaniu lotów nie są powodem numer jeden opóźniania lotów. Dostępne dane, także z samej branży lotniczej, wyraźnie tego dowodzą. Ale ponieważ jest to jeden z czynników, nie uciekamy od problemu. Musimy być pewni, że stale wzmacniamy kontrolę lotów - zapewnia Pete Buttigieg, sekretarz transportu USA.

Jak wynika z niedawnego raportu, prawie 80 procent jednostek kontroli lotu nie ma wymaganego przez Federalną Agencję Lotniczą poziomu zatrudnienia. To w dużej mierze efekt pandemii, gdy wstrzymano szkolenia i w dalszym ciągu to się mści.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda nie wyklucza, że był inwigilowany Pegasusem, ale jednocześnie przyznaje, że nie zastanawiał się nad tym. Z kolei sędzia Igor Tuleya nie wyklucza, że dał zgodę na użycie Pegasusa, nie wiedząc, że to Pegasus, bo służby prosiły sądy o zgody na działania operacyjne, nie informując, co potrafi to oprogramowanie. Pegasus to narzędzie, które może przejąć kontrolę nad całym urządzeniem i zdobyć wszystkie dane.

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Andrzej Duda nie wie, czy był inwigilowany Pegasusem, ale też nie "szukał odpowiedzi"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Rosja rzeczywiście jest bardziej autorytarna niż za schyłkowego Związku Radzieckiego - ocenił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN. - Z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju, ale stworzyli sobie system, w którym nie mogą polityki swojego kraju zmienić - powiedział.

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Radosław Sikorski: z tego, co słyszę, elity rosyjskie wiedzą, że to, co robi Putin, jest złe dla ich kraju

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją - chorobą, która staje się największym problemem zdrowotnym na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi ponad 1,5 miliona osób, a nieleczona może doprowadzić do tragicznych skutków. O swoich trudnych doświadczeniach i o tym, jak wygląda życie z depresją, opowiedziały bohaterki materiału "Faktów po Południu" TVN24.

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Depresji nie wolno lekceważyć, należy szukać pomocy. "Nie wiedziałam, że to jest choroba"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS