Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

- Jedno zdanie Financial Times jest w stanie zrobić w Polsce taką burzę, jakiej nie jest w stanie zrobić dobra książka - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Paweł Kowal z PAN, odnosząc się do zamieszania wokół europosła PO Jacka Saryusz-Wolskiego. - To pokazuje mechanizm zdziecinnienia polityki w Polsce - dodał zaznaczając, że "ta cała sprawa jest oczywiście interesująca, ale na drugą i trzecią stronę. Ale nie tak, żebyśmy trzy dni o tym rozmawiali". Z kolei były marszałek Sejmu Ludwik Dorn całe zamieszanie wokół Saryusz-Wolskiego nazwał "kreskówką dla dzieci". - Nawet jeżeli intencją tego całego zamieszania jest to, by osłabić szanse Donalda Tuska i by inni, poważni kontrkandydaci się pojawili, to "wujaszek Google" na ten temat milczy - dodał.

- To jest dziwaczne, żeby nic nie powiedzieć - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Olechowski odnosząc się do braku komentarza Jacka Saryusz-Wolskiego po doniesieniach Financial Times na temat jego ewentualnego kandydowania na przewodniczącego Rady Europejskiej w miejsce Donalda Tuska. Zdaniem Olechowskiego europoseł Platformy Obywatelskiej "uczestniczy grze", którą prowadzi Prawo i Sprawiedliwość wokół wyboru Tuska na drugą kadencję. - Uczestniczy jako narzędzie - dodał były minister spraw zagranicznych. - Dla mnie to jest koniec wizerunku człowieka, który wydawał się walczyć o pewne cele narodowe: żeby Polska była w UE i żeby się w niej zakorzeniła - ocenił Olechowski.

- To było najlepsze z dotychczasowych wystąpień Donalda Trumpa - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" Jolanta Pieńkowska, dziennikarka TVN24 BiS, która relacjonowała z Nowego Jorku amerykańską kampanię wyborczą. - Prezydent absolutnie i całkowicie trzymał się promptera - dodała cytując komentarze amerykańskich mediów dotyczące wystąpienia w Kongresie.

- Jacek Saryusz-Wolski to człowiek o wyjątkowo mocnej osobowości i bardzo inteligentny - chwalił europosła PO w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były polityk i komentator stacji Jan Maria Rokita. Tłumaczył, że Jacek Saryusz-Wolski ze względu na swoją samodzielność "przez Tuska był traktowany jako przeciwnik - kogoś, kogo należy odsuwać". - Jacek Saryusz-Wolski to postać absolutnie wybitna - stwierdził. W ocenie Rokity, jeśli rząd PiS poprze Saryusza-Wolskiego jako kandydata na szefa Rady Europejskiej, to rozluźni to więzy europosła ze swoją rodzimą partią. Zdaniem komentatora TVN24 BiS, politycy Prawa i Sprawiedliwości, popierając Jacka Saryusza-Wolskiego, "chcą mieć swojego rodzaju alibi", gdyby ktoś im zarzucał, że nie popierają Polaka w staraniach o reelekcję na ważny europejski urząd.

- Prawdą okazało się, że USA to lotniskowiec, który trudno zawrócić z kursu - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef BBN gen. Stanisław Koziej, komentując politykę Donalda Trumpa wobec Rosji. W ocenie Kozieja "reset z Rosją nie udał się, zanim wystartował". - Te paniczne obawy (że Trump dokona koncesji wobec Putina - przyp. red.) okazały się niesłuszne - dodał. Mniej optymistyczny był drugi gość programu, były ambasador Polski przy NATO Jerzy Maria Nowak. - Generalny kierunek polityki Trumpa jest chaotyczny. Stwarza niejasność w stosunkach z Rosją - ocenił. Zdaniem Nowaka ostre stanowisko USA wobec Rosji w sprawie Krymu - Biały Dom jest zdania, że Rosja powinna Ukrainie zwrócić władzę na półwyspie - to "rzecz łatwa do odwrócenia".

- Wydaje mi się, że bardzo staramy się połączyć format reality show i format programu "Mamy Cię", mnie to nie śmieszy - oceniła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS redaktor naczelna "Gali" Anna Ibisz, komentując tegoroczną galę rozdania Oscarów. Drugi gość programu, Kinga Rusin z "Dzień Dobry TVN", stwierdziła, że moment wpadki prowadzących podczas ogłaszania zwycięzcy w kategorii "Najlepszy film" to był "jedyny niewyreżyserowany moment tego przedstawienia".

- Prawo jest prawem i nic z tym nie zrobimy. Prawo mówi, że dopóki trwa śledztwo, wszelkie materiały dowodowe muszą pozostać w gestii prokuratury - tłumaczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew, odpowiadając na pytanie, kiedy wrak prezydenckiego tupolewa trafi z powrotem do Polski. - Wielu w Polsce nie chce zrozumieć tego, jakie były przyczyny katastrofy, że nie było innych elementów niż katastrofa powietrzna - dodał. W rozmowie z Piotrem Kraśko poruszył też temat kontrowersji wokół generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego, a także kwestię odpowiedzialności za Hołodomor i wojnę na Ukrainie.

"Jeżeli próbuje się regulować takie sytuacje, to tak jak np. we Francji (…) okaże się, że taka inżynieria społeczno-gospodarcza ma swoje gigantyczne konsekwencje", stwierdził w "Faktach z Zagranicy" Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Komentował w ten sposób nowy pomysł władz Japonii, które chcą - w ramach walki z pracoholizmem - wprowadzić krótszy czas pracy w ostatni piątek miesiąca.

- To, że ludzie nie żyją chrześcijańskimi wartościami, odstrasza od Kościoła - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Marek Blaza, jezuita i wykładowca teologii w Collegium Bobolanum. Odniósł się w ten sposób do słów papieża Franciszka, który, w kontekście wyzysku wobec drugiego człowieka, stwierdził, że lepiej być ateistą, niż fałszywym chrześcijaninem.

- Być może w przyszłości na czele Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej stanie jedna osoba - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Podkreślił, że "nie ma formalnych możliwości zmienić traktat w dwa miesiące", odnosząc się do wizji PiS na "nową" Unię Europejską, o której europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski, mówił w rozmowie z portalem polskieradio.pl. Przedstawił on propozycję Unii, w której byłaby "większa rola państw zamiast silniejszej integracji" oraz zmienione zostałyby kompetencje przewodniczącego Parlamentu i Komisji.

- To nie jest nowe. Nie tylko w rosyjskiej armii propaganda odgrywa niesłychanie ważną rolę - powiedział w "Faktach z Zagranicy" prof. Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych, komentując słowa ministra obrony Rosji. Siergiej Szojgu przyznał, że Rosja dysponuje bardzo silnym oddziałem propagandowym. Zdaniem gościa Katarzyny Kolendy-Zaleskiej - dobór słów, wypowiadanych podczas obchodów Dnia Obrońców Ojczyzny, nie jest przypadkowy. - Nadano niesłychanie dużą rangę temu komunikatowi - stwierdził na antenie TVN24 BiS.

Odkrycie siedmiu nowych, stosunkowo niedaleko znajdujących się, planet działa na wyobraźnię. Naukowcy podejrzewają, że być może na ich powierzchni występuje woda w stanie ciekłym, a nawet - formy życia. ["Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS]

Historia pokazała wielokrotnie, że propaganda może być bronią silniejszą niż karabiny i czołgi. To nie przypadek, że minister obrony Siergiej Szojgu przyznał, że Rosja dysponuje specjalnym oddziałem - propagandowym wojskiem, które będzie wpływać na losy na świata i forsować rosyjską wizję przyszłości. A sama propaganda, jak mówił Szojgu, musi być inteligentna, kompetentna i efektywna. ["Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS]

- Żaden kraj nie może tolerować tak dużej liczby nielegalnych imigrantów, jaką mają USA - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. - USA są krajem imigrantów, ale nie nielegalnych imigrantów - dodał, komentując starania prezydenta Donalda Trumpa, by ograniczyć imigrację do USA. Drugi gość programu, korespondentka TOK FM w USA Dorota Warakomska, zwróciła uwagę na problemy prawne Trumpa w związku z tymi działaniami. - Gdyby był pewny, że jest to legalne, to skierowałby to (dekret o ograniczeniu imigracji - przyp. red.) do Sądu Najwyższego - stwierdziła.

Ugrupowanie Kukiz'15 jest zmartwione tym, że nowa ustawa o marihuanie medycznej, nad którą obecnie pracuje Sejm, nie będzie wystarczająca, by zapewnić polskim pacjentom odpowiedni dostęp do tego leku - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł Kukiz'15 Piotr "Liroy" Marzec. Na obecnym posiedzeniu Sejmu komisja zdrowia odrzuciła poprawki Kukiz'15, by marihuanę mógł uprawiać dla pacjentów Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu. - Mam nadzieję, że (politycy PiS - przyp. red.) zrozumieją, że są potrzebne uprawy w kraju - stwierdził poseł Marzec.

- Polska jest na granicy katastrofy - oświadczył w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opozycjonista Andrzej Celiński. Jego zdaniem w Polsce "mamy do czynienia z rządem antynarodowym", który może "wypchnąć" Polskę z kręgu krajów zachodnich. Drugi gość programu, ekonomista prof. Ryszard Bugaj, stwierdził, że rząd PiS ma kiepską prasę na Zachodzie. - Mamy opinię w Europie gorsza niż na nią zasługujemy, a obecna ekipa rządowa robi wszystko, żeby ta opinia była jeszcze gorsza - ocenił Bugaj i dodał, że to powoduje, że wpływy Polski w Brukseli spadają.

Jakimś wyjściem, które umożliwiłoby rozpoczęcie poważnego dialogu (między Polską a KE w sprawie Trybunału Konstytucyjnego - przyp. red.) byłoby przekazanie tej sprawy ze strony Komisji Europejskiej innemu komisarzowi - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Leszek Miller, komentując spór polskiego rządu i KE o zamiany w Trybunale. Zdaniem Millera wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans "sprawę polską traktuje w kategoriach prestiżu i honoru osobistego", a także ma problem wizerunkowy związany z faktem, że pochodzi z Holandii, gdzie sądy nie mogą badać konstytucyjności aktów parlamentu. W ocenie byłego premiera Beata Szydło powinna wyznaczyć specjalnego przedstawiciela do dialogu z Komisją Europejską, a Komisja - innego komisarza, by rozwiązać ten problem.

Zaskoczyło mnie to, że Donald Trump wpadł do Gabinetu Owalnego rano i mówi: robimy konferencję prasową. Tak się nie robi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Longin Pastusiak, amerykanista z Akademii Vistula, komentując pierwszą konferencję prasową zorganizowaną przez Donalda Trumpa, na której prezydent USA pokłócił się z dziennikarzami. - To było w technice narracji strumienia świadomości jak u Virginii Woolf czy "Ulissesa" Jamesa Joyce'a - stwierdził natomiast Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. - To był monolog, który odzwierciedla chaos w głowie prezydenta Trumpa - dodał.

Podtrzymuję krytyczną opinię o działaniach polskiego rządu ws. Trybunału Konstytucyjnego, ale mam też rezerwę w sprawie działań komisarza Timmermansa - powiedział w "Faktach z Zagranicy" Kazimierz Michał Ujazdowski, europoseł i były członek PiS, komentując kłótnię do jakiej doszło między wiceszefem KE i szefem polskiej dyplomacji na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. - Komisja uzurpuje sobie prawa Rady Unii Europejskiej w tej sprawie, ale odpowiedzialność (za pogorszenie relacji - przyp. red.) jest po stronie kierownictwa PiS-u - dodał. Ujazdowski podkreślił, że "ze smutkiem przygląda się tej debacie, bo Polska ma pełen tytuł historyczny do tego by występować w roli promotora praw człowieka", a nie być oskarżaną o ich łamanie.

Amerykanie przespali sytuację, w której można było powstrzymać rozwój tzw. Państwa Islamskiego w Syrii - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" ppłk Krzysztof Przepiórka, były dowódca GROM, komentując informacje CNN o możliwej interwencji lądowej w Syrii i Iraku w celu zlikwidowania tzw. Państwa Islamskiego - Ciężko wrócić do momentu, kiedy ta interwencja mogłaby mieć więcej sensu - dodał Katarzyna Sidło, arabistka i ekonomistka ds. politycznych Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.

- Brexit jest pewny - stwierdził w "Faktach z zagranicy" Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce. - Moja premier już mówiła, że mamy zamiar uruchomić art. 50 - dodał. Brytyjski dyplomata podkreślił przy tym, że Brexit nie zagraża Polakom mieszkającym na Wyspach a rząd Theresy May robi wiele, żeby stosunki polsko-brytyjskie były jak najlepsze. Temu ma służyć też Forum Belwederskie, które zostanie zorganizowane na początku marca w Warszawie.

Co w sytuacji, gdyby państwa strefy euro miały wspólny budżet? W perspektywie finansowej, która zaczyna się w 2020 roku, "Polska by na tym bardzo dużo straciła", stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister finansów Jacek Rostowski. Gość Piotra Krasko komentował również perspektywę wejścia w życie umowy o wolnym handlu między Kanadą a UE. - Jestem zwolennikiem CETA - oświadczył i wyraził opinię, że Polska dużo zyskała na podobnych umowach od 1989 roku.

Aby na Bliskim Wschodzie zapanował pokój, potrzebna jest "atmosfera wiary między stronami" - stwierdził Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i kawaler Orderu Orła Białego, który był gościem "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Ostatni raz się tak zdarzyło w 1993 roku - dodał. Zdaniem Weissa, rząd Izraela najbliżej pokoju z Palestyńczykami był podczas zawierania Porozumień z Oslo, w 1993 roku. W ocenie byłego ambasadora, proces pokojowy nie odniósł sukcesu - m.in. z powodu śmierci Jasira Arafata w 2004 roku i podejścia, prezentowanego przez niektóre partie polityczne w Izraelu. - Tymczasem była intifada (palestyńska - przyp. red.), nienawiść jest głębsza - dodał.

- Gęba filoputinowska Donalda Trumpa została zbudowana w wyniku ostrego sporu ideologicznego między Trumpem, a jego przeciwnikami - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS komentator programu i były polityk Jan Maria Rokita. Jego zdaniem nie jest prawdą, że Donald Trump prowadzi prorosyjską politykę - prawdą jest natomiast, ze Trump zamierza przywrócić "amerykańską potęgę wojskową". - Teoria o współpracy Trumpa z Rosją nigdy nie była prawdą - stwierdził Rokita.

- Jakiś czas temu odbyła się rozmowa Flynna z wysłannikiem prezydenta. To była pierwsza, o ile nie jedyna, taka rozmowa Flynna z przedstawicielem innego państwa na tym poziomie. To było dla Polski wyjątkowe wydarzenie, że udało się do tego doprowadzić. Teraz tej drogi nie ma. To jest dla nas niedobra wiadomość - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS amerykanista prof. Zbigniew Lewicki. Dlatego jego zdaniem "odejście Flynna nie jest dobre dla Polski".

- Generał James Mattis nie będzie pierwszym szefem Pentagonu, który przyjedzie do Europy i będzie mówił: panowie, na miły Bóg, dawajcie więcej - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Andrzej Olechowski. Jego zdaniem "Europejczycy mają świadomość, że jazda na gapę w NATO się kończy" i w ramach Sojuszu będą szukali nowych form współpracy.

Ukraińcy oczekują od Polaków wsparcia po wyborach prezydenckich w USA - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były minister transportu i obecny prezes Ukrawtodoru Sławomir Nowak. - Ukraińcy obawiają się, że po raz kolejny w historii staną się ofiarami porozumienia ponad ich głowami - tłumaczył polityk. Drugi gość programu, były eurodeputowany Marek Migalski, stwierdził jednak, że Ukraińcy nie mają co obecnie na takie wsparcie liczyć. - W Polsce rozpoczęła się ofensywa anty-ukraińska, eksponująca wątki historyczne przeciw kooperacji - stwierdził Migalski.

Retoryka Witolda Waszczykowskiego nie ma nic wspólnego z rzeczywistością - stwierdził w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS poseł PO Sławomir Nitras. Skomentował w ten sposób czwartkowe wystąpienie szefa MSZ w Sejmie, w którym Waszczykowski podkreślił "troskę o przyszłość zjednoczonej Europy" oraz dobre relacje z Niemcami. - Największym sojusznikiem polskich interesów w UE jest Komisja Europejska - ocenił Nitras. Poprawieniu się relacji polsko-niemieckich nie dziwił się drugI gość programu, politolog Paweł Kowal. - I CDU, i Niemcy potrzebują relacji z Polską - stwierdził.