Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"PiS sprowadził relacje polsko-ukraińskie do jednej kwestii: historycznej"

- PiS sprowadził relacje polsko-ukraińskie do jednej kwestii: historycznej - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były Europoseł Paweł Zalewski. Jego zdaniem polityka zagraniczna nowego rządu się nie zmieni, bo sam premier Morawiecki mówił o "rządzie kontynuacji". - Rząd pani Szydło nie prowadził polityki zagranicznej. Wszystko, co robił, było adresowane do elektoratu PiS w kraju - dodał. - Brak wizji, brak koncepcji - tak expose Morawieckiego w zakresie polityki zagranicznej ocenił drugi gość programu Grzegorz Długi z Kukiz'15.

Dorn: opowieści o namaszczeniu delfina włóżmy między bajki

Opowieści o namaszczeniu delfina włóżmy między bajki. Dlaczego Kaczyński miałby być jedynym wyjątkiem w historii? - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Ludwik Dorn o powołaniu na stanowisko premiera Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem "czas premier Szydło się skończył", a elektorat PiS jest związany z partią "niezależnie od tego, kto jest premierem".

"Morawiecki ma świadomość, że jest obcym ciałem"

- To było expose wygłoszone do elektoratu i aparatu PiS - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSWiA Ryszard Kalisz. - Mateusz Morawiecki ma świadomość, że jest obcym ciałem - dodał. Drugi gość programu, historyk Zbigniew Girzyński, przekonywał, że Mateusz Morawiecki może równie dobrze sprawdzić się w roli premiera, jak sprawdził się w roli prezesa banku. - Jego doświadczenie zawodowe może być przez inwestorów odczytywane jako dobry sygnał - argumentował były poseł PiS.

Europa wiąże duże nadzieje z Mateuszem Morawieckim

Mam nadzieję, że "Polska będzie nadal pozytywną siłą na rzecz integracji europejskiej" - pisze w liście do Mateusza Morawieckiego przewodniczący Komisji Europejskiej, a rzecznik niemieckiego rządu zapewnia o chęci współpracy z nowym starym rządem. Czy nowy premier oznacza nowe otwarcie w Europie? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Atak zimy w Wielkiej Brytanii, lotniska w Londynie zamknięte

We wtorek ma być w Polsce ciepło - jak na grudzień - za to Brytyjczycy przeżywają atak zimy rzadko spotykany na Wyspach. Śnieżyce są tak potężne, że zamknięto nie tylko pięć lotnisk w Londynie, ale nawet część baz sił powietrznych w całej południowej Anglii. Do tego kilkadziesiąt tysięcy domów jest bez prądu. I nie ma wielkiej nadziei na to, że szybko będzie lepiej. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Johnny Hallyday odszedł. Dla Francuzów był ikoną muzyki

Na scenie występował przez 60 lat. Sprzedał 110 milionów płyt. W swoim kraju porównywany był do Elvisa Presleya, a jednak na świecie nigdy nie stał się aż tak wielką gwiazdą. Jak na Francuza miał dość oryginalny pseudonim - Johnny Hallyday - ale kochany był niezmiennie przez ponad pół wieku. Nawet trudno opisać w jak wielką rozpacz wpadli jego rodacy, gdy odszedł. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Kowal: przed wyborami premierem może zostać Kaczyński lub Brudziński

- Mamy do czynienia ze zmianą pomiędzy jednym stanowiskiem a drugim. Wydaje mi się, że język polski nie dopuszcza tutaj zastosowania słowa "rekonstrukcja" - tak dr Paweł Kowal, politolog z Polskiej Akademii Nauk, skomentował wymianę szefa rządu z Beaty Szydło na Mateusza Morawieckiego. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS ocenił, że nowy premier może nie dotrwać do końca kadencji parlamentu. - Myślę, że przed wyborami premierem zostanie albo pan Jarosław Kaczyński albo Joachim Brudziński, czyli ktoś z serca partii - dodał były wiceszef resortu dyplomacji. Natomiast Jacek Protasiewicz, poseł Unii Europejskich Demokratów dziwi samo odejście Beaty Szydło z fotela szefowej rządu. - Zainwestowano bardzo wiele poważnych argumentów i autorytetu politycznego PiS w osobę, która dziś została wymieniona właściwie bez podania przyczyn - podkreślił. Zdaniem Protasiewicza, Szydło na stanowisku premiera do końca kadencji mogła zagrozić pozycji prezesa Kaczyńskiego w obozie prawicy.

"PiS przygotowuje się na spadki w sondażach"

- Mateusz Morawiecki właściwie swoim życiem zaprzecza głównej tezie, że rządzi układ - podkreślił Marek Ostrowski z tygodnika "Polityka", odnosząc się do pozycji nowego premiera w obozie PiS. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS dodał, że nie zmieniając żadnego członka rady ministrów Morawiecki naraził się na śmieszność. - Jeśli to jest rząd kontynuacji, to on zaprzecza temu, że to jest gabinet zmiany - ocenił Marek Ostrowski. Natomiast Michał Kolanko z dziennika "Rzeczpospolita", wskazał na niezrozumienie zmiany premiera wśród elektoratu prawicy. - PiS przygotowuje się na ewentualne spadki w sondażach - ocenił Kolanko. Komentator wskazał, że Jarosław Kaczyński mógł się przestraszyć zbyt silnej pozycji odwołanej premier, jak i wpływowych ministrów. - Jedna z teorii mówi, że Beata Szydło stała się zbyt popularna. Gdyby została premierem do następnych wyborów, to wtedy stałaby się kimś w rodzaju sukcesora Jarosława Kaczyńskiego. On chyba nie byłby na to gotowy - dodał Kolanko.

Komisja Wenecka: przyjęte ustawy o SN i KRS zagrażają praworządności

Jednym z największych wyzwań, przed którymi stanie nowy premier, będzie spór z Komisją Wenecką. W piątek Komisja wydała kolejną, miażdżącą opinię o ustawach dotyczących Sądu Najwyższego i KRS. Komisja uważa, że nowe ustawy stwarzają poważne zagrożenie dla wymiaru sprawiedliwości w Polsce, bo godzą w niezależność polskiego sądownictwa. Komisja wzywa nasz kraj do zmiany tych ustaw. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Patrioty za drogie dla Polski? Rosjanie kpią

Cena za system rakiet typu Patriot, którą zaproponowali nam Amerykanie, jest nie do przyjęcia - ocenia wiceszef MON. A mowa o kwocie 37 miliardów złotych. Warszawa nie chce zgodzić się na cenę dyktowaną przez Waszyngton, choć - jak przyznaje Bartosz Kownacki - z zakupów Patriotów się nie wycofuje. Słowa wiceministra odbiły się szerokim echem, zwłaszcza w Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"Surrealizm". Balcerowicz o zamianie miejsc Szydło i Morawieckiego

Zmianę premiera uważam za nieistotną z punktu widzenia kierunku. A on jest zły. My idziemy na Wschód pod kątem ustrojowym - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Leszek Balcerowicz. Były wicepremier i były minister finansów podkreślił, że dla większości Polaków sytuacja gospodarcza jest postrzegana za korzystną, ale to tylko fasada. - Rząd PiS podbija wydatki między innymi przez obniżanie wieku emerytalnego, co sprawi, że więcej ludzi nie będzie pracować, a mniej będzie pracować. To podwójny cios dla finansów naszego państwa - ocenił autor reform gospodarczych z początku lat 90. ubiegłego stulecia. Prof. Balcerowicz bardzo krytycznie ocenił zmiany w sądownictwie, podobnie jak politykę zagraniczną rządu PiS na przykład w stosunku do Ukrainy. - Polską racją stanu jest popierać kraj, który jest atakowany przez jedyne państwo, które może nam zagrażać. To jest zdrowy rozsądek - podkreślił gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

28 sędziów pilnuje, żeby kraje unijne przestrzegały prawa

Czy Polska złamała unijne prawo? O tym zdecyduje Trybunał Sprawiedliwości, który właśnie do tego celu został powołany. Ma dbać o przestrzeganie prawa zarówno Unii Europejskiej, jak i jej obywateli. Mało kto wie, że przed Trybunałem Sprawiedliwości często stawały takie państwa, jak Francja i Niemcy. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Uchodźcy zakładają firmy i pomagają innym. Nie wszyscy jednak mają tyle szczęścia

Przez dziewięć miesięcy w Paryżu 50 uchodźców pracowało nad swoimi pomysłami na biznes, czyli start-upami. Teraz mają wejść z nimi na rynek i spróbować rozwinąć swoje przedsiębiorstwa. A to dopiero początek - bo podobny program ma objąć całą Europę. Wielu uchodźców to osoby wykształcone i przygotowane do pracy w konkretnych zawodach.

Prof. Rosati o sprawie uchodźców: mamy do czynienia z ewidentnym złamaniem prawa europejskiego

- Mamy do czynienia z ewidentnym złamaniem prawa europejskiego. Jeśli Polska w efekcie tego wyroku nie zmieni swojego postępowania - a wszystko wskazuje na to, że rząd PiS pozostanie ślepy i głuchy na te nawoływania - to będą kary finansowe w wysokości od kilkuset tysięcy do kilku milionów euro dziennie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Dariusz Rosati, europoseł PO i były minister spraw zagranicznych. Jak przypomniał, taka sytuacja jest ewenementem w historii UE i nie ma od niej odwołania, ponieważ uruchomienie takich ostatecznych rozwiązań poprzedzał szereg prób dyplomatycznych. - Polska popełniła ogromny błąd od początku, mówiąc, że nie przyjmie ani jednego uchodźcy, bo nominalnie miała wziąć ponad 6 tysięcy, a wzięłaby prawdopodobnie maksymalnie tysiąc i to z wielkim wysiłkiem - ocenił i dodał, że nie opłacało się Polsce "robić wojny z UE praktycznie o kilkaset osób". Rozmowa dotyczyła także tematów krajowych. - Na naszych oczach dokonuje się zmiana ustroju i powrót do państwa totalitarnego - ocenił sytuację sądownictwa prof. Rosati i podkreślił, że kandydat na premiera Mateusz Morawiecki "nie będzie toczył wojny z PiS", bo "jest łatwiejszy od odwołania niż prezydent".

"Święte miasto Jerozolima stolicą dwóch państw. Taka idea już się kiedyś pojawiła"

- To jest deklaracja, którą będzie bardzo trudno zrealizować, bo nie wiąże się z kluczową sprawą, czyli pokojem - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, komentując decyzję Donalda Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy. Zdaniem profesora "USA za rządów Trumpa straciły dużo wpływu na Bliskim Wschodzie", ale możliwe, że "istnieje coś za kurtyną dyplomatyczną". W opinii prof. Weissa, można spekulować, że chodzi o powstanie niezależnej i niepodległej Palestyny, która jednocześnie z Izraelem miałaby stolicę w Jerozolimie. - Święte miasto Jerozolima stolicą dwóch państw. Taka idea już się kiedyś pojawiła, ze strony Izraela - stwierdził. Zdaniem prof. Weissa, strona palestyńska nie dąży do takiego kompromisu w obawie przed wygraną Hamasu w wyborach.

Ma wpływowych przyjaciół, awansował po skandalu. Kariera "ministra ds. dopingu"

Witalij Mutko - to on był ministrem sportu Rosji w czasie, kiedy dochodziło do największych naruszeń związanych z dopingiem. Przez samych Rosjan nazywany jest nawet "ministrem od dopingu". Kiedy wybuchła afera z rosyjskimi sportowcami nie został ukarany, tylko nagrodzony i awansowany. Jest teraz wicepremierem i zajmuje się m.in. organizacją przyszłorocznego mundialu.

"Jeśli nie będzie rygorystycznego systemu kar, to nie będzie czystego sportu"

To jest wariant bardzo zdecydowany i oczekiwany. Ale pozostają kontrowersje, bo zatrzymano się w połowie drogi zostawiając otwarte drzwi dla rosyjskich sportowców - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS prof. Jerzy Smorawiński, specjalista medycyny sportowej, komentując wykluczenie z igrzysk w Pjongczangu Rosji. - To jest taki salomonowy wyrok. Karzemy, ale zostawiamy furtkę - zgodził się Andrzej Supron, były zapaśnik. Zdaniem wicemistrza olimpijskiego problemem jest to, że "sport się skomercjalizował", co jest pokusą i dla sportowców, i dla ludzi, którzy z nimi pracują. - Jeśli nie będzie rygorystycznego systemu kar, to nie będzie czystego sportu - ocenił Supron.

"Mamy nowy rodzaj wpływu, który nie jest już związany z władzą, z hierarchią, z pieniędzmi"

Akcja #MeToo udowadnia, że mamy nowy rodzaj wpływu, który nie jest już związany z władzą, z hierarchią, z pieniędzmi, ze statusem społecznym. Z takim wpływem, który jest możliwy dzięki technologii, dzięki sieci - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Joanna Heidtman, psycholog społeczny i socjolog, komentując tegoroczną tytuł "Człowieka Roku" magazynu "Time" dla osób, które przerwały zmowę milczenia. Zdaniem socjolog wykorzystywanie seksualne, dyskryminacja i molestowanie to są rzeczy, które dzieją się codziennie. - Wolimy nie widzieć tego, co jest niewygodne - oceniła Heidtman i dodała, że osoby docenione przez "Time" charakteryzują się tym, że ich wartości potrafią przebić przez barierę lęków, uprzedzeń i stereotypów.

"Mały człowiek stawia się w pozycji nagradzania mężów niepodległości"

- Zaserwował nam połączenie długiej listy komunałów z czymś, co zupełnie trąci groteską - tak Jacek Rostowski, były wicepremier i minister finansów podsumował orędzie prezydenta Dudy, wygłoszone z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS bardzo krytycznie również ocenił pomysł głowy państwa, by pośmiertnie odznaczyć Orderem Orła Białego postacie związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. - Mały człowiek stawiający się w pozycji nagradzania największych mężów niepodległości sprzed 100 lat. - dodał Jacek Rostowski. Były wicepremier odniósł się do spekulacji o wymianie premiera. - Beata Szydło wśród aktywu i posłów PiS była popularna. Mateusz Morawiecki nie jest - komentował Jacek Rostowski, dodając, że jeśli obecny minister finansów zostałby szefem rządu, to z tego właśnie powodu byłby "jeszcze mniej niezależny" niż Beata Szydło.

"To będzie osobista katastrofa dla Donalda Trumpa"

- To będzie osobista katastrofa dla Donalda Trumpa i całej jego rodziny. Będą się otwierać kolejne wątki - tak Ryszard Schnepf, były ambasador RP w USA ocenił rewelacje o zaangażowaniu zięcia amerykańskiego prezydenta w sprawę wpływu Rosji na wybory w Stanach Zjednoczonych. Gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS podkreślił, że nowa linia obrony Białego Domu w toczącym się śledztwie jest "chwytaniem się ostatniej deski ratunku" - Zdaniem prawników Trumpa, z amerykańskiej konstytucji wynika, że prezydenta USA nie można oskarżyć o to, iż działa przeciwko śledztwu - dodał były ambasador. - Jednak pojawiły się opinie znanych prawników, że jest to nonsens, w USA nie ma monarchii i prezydent jest odpowiedzialny przed prawem - podkreślił Schnepf.

500 kilometrów problemu. "Nie wiem co się stanie po brexicie"

Tego tematu w kontekście brexitu nie da się uniknąć. Licząca 500 kilometrów granica między Irlandią i Irlandią Północną będzie jedyną, która oddziela Zjednoczone Królestwo od Unii Europejskiej. Dublin żąda od Londynu pełnych informacji na temat tego, w jaki sposób Brytyjczycy zapewnią swobodny przepływ ludzi i towarów.

Generał Hyten: Rosja i Chiny testują broń, której mogą użyć w kosmosie

Amerykański generał John Hyten, który nadzoruje wojskowe operacje w kosmosie, twierdzi, że Rosja i Chiny bardzo intensywnie pracują nad bronią zdolną niszczyć satelity na orbicie. Chodzi m.in. o lasery wystrzeliwane z Ziemi, ale też o"satelity kamikadze", które mogłyby zniszczyć amerykański sprzęt w kosmosie.

Irańska ropa i tureckie złoto. Zeznania biznesmena pogrążą Erdogana?

Czy zeznania irańsko-tureckiego biznesmena, który właśnie został przesłuchany w Nowym Jorku, pogrążą tureckiego prezydenta? To właśnie Reza Zarrab miał odgrywać kluczową rolę w nielegalnym handlu ropą pomiędzy Ankarą a Teheranem. Handel był nielegalny, bo miał miejsce wtedy, kiedy Iran był objęty sankcjami. Nie mogło być żadnych dowodów na taki proceder, dlatego Turcy za irańską ropę mieli płacić złotem. Tureckie władze najbardziej obawiają się, że wyjdzie na jaw kto w tę wymianę miał być zaangażowany. Mowa jest bowiem o ludziach z najbliższego otoczenia prezydenta Erdogana, w tym o jego synu. Na razie jednak Erdogan grzmi, że Ameryka atakuje Turcję. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Marcinkiewicz: w Wielkiej Brytanii wzrasta liczba niechętnych wobec brexitu

Czy dojdzie do brexitu? - Taki scenariusz pojawił się na horyzoncie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Jego zdaniem negocjacje brexitowe ujawniły skalę podziałów między krajami tworzącymi Zjednoczone Królestwo. - To jest zlepek różnych narodowości, dziś ze sobą walczą - stwierdził Marcinkiewicz. - Wzrasta liczba niechętnych wobec brexitu - dodał.

Rosjanie wykluczeni z igrzysk? "Obawiam się, że tak nie będzie "

Będzie tak jak w Rio, gdzie MKOl powiedział, że to poszczególne federacje podejmą decyzję. Pewnie jutro będzie podobnie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS publicysta sportowy Andrzej Person przed wtorkową decyzją Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w sprawie dopuszczenia rosyjskich sportowców do startu w igrzyskach w Pjongczangu (9-25 lutego). Zadaniem Persona całkowitego wykluczenia rosyjskiej reprezentacji nie będzie. Publicysta sportowy znaczył jednak, iż oczekuje, że igrzyska będą pozbawione dopingu. - Sport bez równości szans nie ma sensu - ocenił Person.

Boni: ludzie za granicą pytali nas, czy nie potrzebujemy ochrony

- Brak reakcji naszych władz, to niszczenie demokracji, a takie zachowania wobec posłów do Parlamentu Europejskiego są bardziej dostrzegane, niż inne złe rzeczy, które rząd robi - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS eurodeputowany PO Michał Boni. Opowiadał, z jakimi reakcjami spotyka się za granicą, w związku z powieszeniem wizerunków europosłów PO na szubienicach w Katowicach. - Ludzie pytali nas, czy nie potrzebujemy ochrony - wspominał. - Szkody wizerunkowe dla Polski są olbrzymie - dodał.

"Czas, żeby reprezentacja narodowa zagrała na odpowiednim poziomie"

- To nie jest trudna grupa. Przeciwnicy są w jakiś sposób doświadczeni. Nie ma słabych zespołów na mistrzostwach świata, ale to nie są też wybitne drużyny. Powalczymy i przy odrobinie szczęścia wyjdziemy z grupy - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były piłkarz Piotr Świerczewski. - Czas, żeby reprezentacja narodowa zagrała na odpowiednim poziomie - dodał drugi gość programu, Maciej Petruczenko z "Przeglądu Sportowego". - Ja wierzę w Adama Nawałkę - podkreślił dziennikarz. Obaj goście zaznaczyli, że wierzą w awans z grupy polskiego zespołu.

"Kaczyński ustawia się w sytuacji win-win"

- Kaczyński ustawia się w sytuacji win-win. Wygra jak prezydent się złamie, a jak prezydent się nie złamie też będzie chciał jakoś propagandowo wygrać - tak Michał Kamiński, poseł Unii Europejskich Demokratów, ocenił spór PiS-u z Pałacem Prezydenckim w sprawie sądów. Zdaniem gościa "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS politycy obozu rządzącego wykazują się cynizmem w kolejnych reformach. - Czują się tak pewni siebie, że nawet się nie muszą specjalnie krępować - ocenił poseł Kamiński. Natomiast dr Paweł Kowal, politolog z Polskiej Akademii Nauk, zwrócił uwagę na wizerunek Polski na forum międzynarodowym. - Nawet ludzie na Zachodzie, którzy sympatyzują z rządem PiS uważają, że te poprawki i cała batalia wokół sądów przyniesie skutki wizerunkowe trudne do odwrócenia - ocenił Kowal.