Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

"Tam nie ma tajemnic, które by wyjaśniały samą śmierć Kennedy'ego"

- Tam nie ma tajemnic, które by wyjaśniały samą śmierć Kennedy'ego. Tam są materiały operacyjne, źródła informacji, procedury. Tego, co najciekawsze nie ma - tak o ujawnionych aktach w sprawie zamachu na prezydenta USA z 1963 r. mówił prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jednak gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS wątpi, że Lee Harvey Oswald działał z własnych pobudek. - Ja jestem przekonany, że wersja z Komisji Warrena jest nieprawdziwa. To nie jest wersja ostateczna - podkreślił ekspert. W podobnym tonie wypowiadał się historyk prof. Andrzej Paczkowski z Polskiej Akademii Nauk. - Jeżeli to była operacja sowiecka, to Amerykanie nie mają żadnych dowodów, żeby to potwierdzić - dodał drugi gość programu.

Wywiad Millera dla Sputnika. "Nie będę się nikogo pytał z kim mam rozmawiać"

Nie reprezentuję żadnej władzy polskiego państwa, jestem obywatelem i nie będę się nikogo pytał z kim mam rozmawiać, a z kim nie - mówił w "Faktach z Zagranicy" Leszek Miller. Były premier był pytany o to, dlaczego udał się na spotkanie Klubu Wałdajskiego w Soczi i dlaczego udzieli wywiadu wydalonemu z Polski na wniosek ABW rosyjskiemu dziennikarzowi Lenidowi Swiridowowi.

"20 procent wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu"

- To choroba cywilizacyjna. Coraz częściej poruszając się po drogach w Polsce dostrzegamy takie sytuacje - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sztal, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Komentował w ten sposób problemy związane z korzystaniem przez pieszych i kierowców ze smartfonów. - Badania pokazują, że nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący, którą prawo dopuszcza, zakłóca naszą percepcję - podkreślił Mariusz Sztal. Na skalę tego zagrożenia uwagę zwrócił również dr Leszek Mellibruda, psycholog z Active Business Mind. - 20 procent wypadków jest spowodowanych przez korzystanie z telefonu w samochodzie - przypomniał.

Luwr chce odkupić modlitewnik króla. Zorganizował zbiórkę publiczną

Muzeum w Luwrze rozpoczęło publiczną zbiórkę datków, aby nabyć bezcenny rękopis. Cel to milion euro, a chodzi o modlitewnik nazwany "Godzinkami" króla Franciszka I. Poza tym, że ma wielką wartość historyczną, to do tego jest w złotej oprawie wysadzanej kamieniami szlachetnymi. Przez jakiś czas modlitewnik był w posiadaniu matki Henryka Walezego, który był też królem Polski. Jak to się stało, że tak ważna dla Francji rzecz musi teraz być odkupowana od Brytyjczyka? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Prezydent Niemiec w Rosji. Rotfeld: chodzi o podjęcie dialogu

To wizyta niewątpliwie ważna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były szef MSZ Adam Daniel Rotfeld, komentując spotkanie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera z Władimirem Putinem. - Stosunki między Rosją a Niemcami są złe - ocenił i przypomniał, że to pierwsza wizyta prezydenta Niemiec w Moskwie od 7 lat. - Faktycznie chodzi o to, żeby podjąć z Rosją dialog w sprawie rozwiązania tych spraw, które są dla Europy i świata bardzo niebezpieczne - stwierdził i dodał, że "konkretnie chodzi o kwestię Ukrainy".

Dżihadyści z Bliskiego Wschodu mogą wrócić do Europy. "Żadna ze służb nie jest przygotowana"

Służby boją się nie tyle zradykalizowania wszystkich dookoła, ale tego, co ci zradykalizowani mogą zrobić w Europie - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW, komentując fakt, że europejskie służby ostrzegają przed dżihadystami powracającymi do Europy po przegranej tak zwanego Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. - To jest, jak się szacuje, około 6-7 tysięcy Europejczyków, którzy mogą wrócić po całkowitym upadku tak zwanego Państwa Islamskiego - przypomniał Sokołowski. - Żadna ze służb w Europie nie jest przygotowana, żeby tak wiele osób objąć stałą obserwacją - dodał.

Jakubiak: premier u nas odgrywa rolę technicznego

- Popieram silną pozycję szefa frakcji, a nie premiera - oświadczyła w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Elżbieta Jakubiak (PiS), komentując zapowiedź rekonstrukcji rządu Beaty Szydło. - Ja jestem uradowana. Premier u nas odgrywa rolę technicznego - stwierdziła. Zdaniem drugiego gościa programu, senatora Grzegorza Napieralskiego (niezrzeszony), zapowiedź rekonstrukcji rządu na kilkanaście dni przed faktem jest podyktowana chęcią odwrócenia uwagi od opozycji. - Jarosław Kaczyński zobaczył, że jest konwencja PO i jest przyspieszenie przed wyborami samorządowymi - ocenił. - Dziś pani premier powiedziała, że będą zmiany i o tym mówimy - podkreślił.

"Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie"

- To jest niemożliwe, by Polska była dla Chin drzwiami do Europy. Mnie to śmieszy - ocenił prof. Waldemar Dziak, kierownik Zakładu Bezpieczeństwa Globalnego i Studiów Strategicznych PAN. - Zaapelowałbym, żeby traktować Chiny poważnie. Jak słyszę, że oni nam pomogą, to ja się załamuje - przyznał gość "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS. - Nikt niczego za darmo nie daje. Jak pożyczą pieniądze, to powiedzą: zbudujemy port lotniczy, ale naszymi pracownikami, naszymi surowcami, a potem będziemy tym zarządzać. Oni chcą się bogacić - mówił. - Ostrożnie z Chinami. Więcej mądrości, mniej romantyzmu - wezwał.

Osoby LGBT w USA zaczynają się zbroić. Przez skrajną prawicę

Pistolety kontra skrajna prawica i Ku Klux Klan. W Ameryce geje i lesbijki zaczynają się zbroić. Do tej pory to środowisko starało się trzymać z dala od broni, teraz twierdzi, że czuje zagrożenie. I dlatego uczy się strzelać. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Ceny szybują w zastraszającym tempie. We Francji może zabraknąć croissantów

W Polsce na opakowaniach masła są już gdzieniegdzie zabezpieczenia antykradzieżowe - tak cenny jest to towar. We Francji masła zaczyna brakować. Francuska prasa publikuje nawet poradnikowe artykuły, jak gotować i piec bez masła. Braki w dostawach powodują, że piekarze ostrzegają - wkrótce może zacząć brakować croissantów. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Cimoszewicz: spora część społeczeństw ma kłopot z dostosowaniem się do zmian

W moim przekonaniu współczesny świat zmienia się tak intensywnie i wielopłaszczyznowo, że spora część społeczeństw, nawet dostatnich, ma kłopot z dostosowaniem się do tego - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Włodzimierz Cimoszewicz. Zdaniem byłego premiera dynamika tych zmian powoduje, że w wielu krajach Europy Zachodniej "co najmniej od kilkunastu lat obserwujemy wzrost populizmu i radykalizmu". - Tradycyjne partie polityczne, zwłaszcza w Europie, bardzo wiele straciły z pewnej oryginalności - dodał Cimoszewicz.

Kowal: Unia boi się separatyzmów. Widać strach urzędników, kiedy o tym mówią

Unia Europejska boi się separatyzmów. Ale co mnie najbardziej przeraża, to strach, który widzę u urzędnikach europejskich, kiedy na ten temat się wypowiadają - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS doktor Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Jego zdaniem Unia przez lata przekonywała, że "silne regionalizmy pomagają jedności europejskiej". - Teraz okazuje się, że państwa narodowe są dużo większym gwarantem spoistości. Ale natrafiają na problemy polityczne - dodał Kowal.

Barack Obama i George W. Bush po raz pierwszy od dawna przemówili publicznie

Barack Obama po raz pierwszy od opuszczenia Białego Domu wziął udział w wiecu poparcia dla kandydata w wyborach. Tym razem chodziło o kandydata w wyborach na gubernatora stanu Virginia. Obama jest bardzo młodym emerytem, więc jego coraz większe zaangażowanie w bieżącą amerykańską politykę jest coraz bardziej prawdopodobne. Także George W. Bush niedawno przemówił publicznie. Poprzednik Obamy nigdy nie komentował tego, co robił jego następca, a wiele rzeczy mogło mu się nie podobać. I tym razem nie skrytykował Donalda Trumpa bezpośrednio, ale zostało to odebrane jako krytyka urzędującego prezydenta. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Japonia to kraj, w którym kampania wyborcza trwa 12 dni

Państwo demokratyczne, w którym kampania trwa niecałe dwa tygodnie, treść ulotek trzeba uzgadniać w stosownym ministerstwie, a w telewizji klip wyborczy można odtworzyć najwyżej 4 razy. I gdzie wszyscy nisko się sobie kłaniają. Co to za kraj? Japonia. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

"To aksamitna pułapka na pana prezydenta"

- To aksamitna pułapka na pana prezydenta - tak Ludwik Dorn, były Marszałek Sejmu, ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS propozycje PiS dotyczące wzmocnienia pozycji prezydenta w polityce zagranicznej. W ocenie Dorna, o wiele poważniejszy jest spór pomiędzy Pałacem Prezydenckim a Ministerstwem Obrony Narodowej. - W sprawach obrony narodowej, w konstytucji, jak i ustawach, prezydent ma zapisane bardzo poważne kompetencje, choć nie są to prerogatywy - zaznaczył. Dodał, że w decyzjach dotyczących obronności to głowa państwa "na końcu ma długopis", a w kwestii polityki zagranicznej "nie ma nic".

"Im dalej od konfliktu, tym żołnierzom bardziej potrzebna jest opieka"

- My podpatrujemy najlepszych, biorących udział w operacjach wojskowych na całym świecie - tak płk. rezerwy Andrzej Kruczyński, były oficer GROM , ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS opiekę nad weteranami w Polsce. Jednak podkreślił, że w tej materii w naszym kraju jest jeszcze wiele do zrobienia. - Żołnierze, którzy brali udział w pierwszej misji bojowej po II wojnie światowej, nawet nie są zapraszani na uroczystości wojskowe - dodał były komandos, mówiąc o wojskowych służących w Iraku. W podobnym tonie wypowiadał się drugi gość, gen. bryg. rezerwy Jarosław Stróżyk, ekspert Fundacji Stratpoints. - Nie oddawajmy hołdu żołnierzom tylko 50 lat po śmierci - dodał były attaché obrony przy ambasadzie RP w USA - Im dalej od konfliktu, tym bardziej potrzebna jest im opieka - podkreślił.

"Do Unii Europejskiej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii"

- Problem polega na tym, że UE jest bardzo wyrafinowanym organizmem i do niej należy podchodzić na zasadzie niuansu, solidarności oraz empatii - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były eurodeputowany Paweł Zalewski, komentując pierwszy dzień szczytu UE, na którym liderzy krajów członkowskich dyskutowali między innymi o kwestii migracji. Dodał, że polska dyplomacja, zamiast pokazać gest i przyjąć kilkanaście osób, a potem wyrobić sobie dobrą pozycję negocjacyjną w innych sprawach takich jak budżet czy Nord Stream 2, popełniła błąd. - Opór polskiego rządu (w sprawie przyjmowania imigrantów - red.) miał swój sens - stwierdził z kolei Marian Piłka z Prawicy Rzeczpospolitej i dodał, że "sytuacja się zmieniła". - W tej chwili nastroje w Europie są zdecydowanie przeciwko przyjmowaniu imigrantów - ocenił.

Gretkowska: nie znam kobiety, która nie byłaby molestowana w taki czy inny sposób

- Nie znam kobiety, która nie byłaby molestowana w taki czy inny sposób - powiedziała w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS pisarka Manuela Gretkowska. - Molestowanie to nie jest tylko dotyk, przemoc czy gwałt, ale także słownictwo, które ma poniżyć ze względu na płeć - oceniła i dodała, że akcja "#MeToo" pokazuje, że "skala jest potężna". Gretkowska wyraziła swoje zdziwienie dlaczego w reakcji na popularną na całym świecie akcję, nie powstała męska odpowiedź "#MeTooSoSorry" (Ja też przepraszam). - Ten mental molestowania idzie z góry - oceniła pisarka.

Zginęli żołnierze, Trump milczał. Gdy zabrał głos, wywołał burzę

W Stanach Zjednoczonych rodziny żołnierzy, którzy zginęli na wojnie to świętość. Prezydenci dzwonią do nich, piszą listy i składają wizyty. Tym razem też jest list, był telefon, ale jest też zgrzyt. Donald Trump najpierw stwierdził, że inni prezydenci przed nim wcale nie dzwonili do rodzin poległych, a kiedy już zadzwonił do żony jednego żołnierzy, który zginął w Afryce, miał powiedzieć, że jej mąż "sam wiedział, na co się pisze".

"Europa nie jest bankomatem, a my nie mamy do niej uniwersalnej karty"

Nasz rząd uważa, że receptą na problemy Europy jest poluzowanie Europy, a Europa ma odwrotne zdanie - ocenił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Michał Kamiński (Europejscy Demokraci). Jego zdaniem polski rząd podchodzi do Unii roszczeniowo. - Europa nie jest bankomatem, a my nie mamy do niej uniwersalnej karty - stwierdził. Drugi gość programu, politolog Marek Migalski, podkreślił, że w Unii są "specyficzne" metody uprawiania polityki, "inne niż te na Wiejskiej". - Tusk dość szybko zrozumiał mechanizmy rządzące Unią - dodał.

"Biznes jest nastawiony na pieniądze, służby na bezpieczeństwo. Trzeba znaleźć złoty środek"

- Nie ma problemu z brakiem informacji, mamy problem z ilością informacji - mówił w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Tematem rozmowy było zapobieganie atakom terrorystycznym. Jak tłumaczył drugi gość programu, Mariusz Sokołowski z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie UW, analiza dostępnych danych z internetu kosztuje "czas i pracę odpowiednich ludzi". Stąd apel brytyjskich służb do firm technologicznych. - To jest kwestia przerzucania się kosztami związanymi ze sprawdzaniem tego, co dzieje się w internecie - tłumaczył Sokołowski. - Biznes jest nastawiony na pieniądze, służby na bezpieczeństwo. Trzeba znaleźć ten złoty środek - ocenił Liedel.

Wieki potyczek i krzesło "posła Lechistanu". Historia relacji polsko-tureckich

Wielu polskich polityków krytykuje obecne władze Turcji, nie zmienia to jednak faktu, że w czasach zaborów to było jedyne państwo, które nie uznawało nieistnienia Polski. Przez wszystkie 123 lata - według legendy - na dworze sułtana zawsze oczekiwano na ambasadora Lechistanu, a w skarbcu przechowywano klucz do naszej ambasady, który zwrócono od razu, gdy Polska odzyskała niepodległość. Jak przez lata wyglądały polsko-tureckie relacje?

"Z reguły przywódcy państw nie są ludźmi moralnymi"

Prezydent Turcji jest tak samo dobrym przywódcą państwa jak każdy inni. Z reguły przywódcy państw nie są ludźmi moralnymi - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS były polityk Jan Rokita, komentując wizytę Recepa Erdogana w Polsce. - Historia ostatniego półwiecza bardzo jasno uzmysławia, że Zachód po II wojnie światowej sprzymierzając się z Turcją, nie oczekiwał nigdy od niej przestrzegania standardów demokratycznych - ocenił. Zdaniem Rokity "był taki moment po 1990 roku" gdy było realne, by Turcja weszła do Unii Europejskiej i fakt, że tak się nie stało "to był błąd", który wynikał przede wszystkim z "blokady Niemiec".

Wyrok za negowanie Holokaustu. "Wracają stare legendy o tym, że tylko Hitler był zły"

Są osoby, które nie absorbują wiedzy, która jest dla nich niewygodna - powiedział w "Faktach z Zagranicy" TVN24 BiS historyk prof. Andrzej Paczkowski komentując sprawę 88-letniej Ursuli Haverbeck-Wetzel, która wielokrotnie negowała Holokaust. - Takie osoby można liczyć w tysiącach. Oni się raczej nie ujawniają, tak jak ona - stwierdził z kolei politolog prof. Klaus Bachmann z Uniwersytetu SWPS. Zdaniem politologa coraz częstsze będą nieprawdziwe hasła dotyczące historii. - Wracają stare legendy o tym, że tylko Hitler był zły i wodził Niemców za nos - zauważył Bachmann.