Państwa zadłużają się na potęgę. ONZ alarmuje, że hamuje to rozwój biedniejszych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy świat wpada w spiralę zadłużenia? Najnowszy raport ONZ nie pozostawia wątpliwości - światowa gospodarka rośnie wolniej, niż się zadłuża. Do tego państwa, które intensywnie się rozwijają, by nadrobić zaległości, muszą za to płacić wyższe odsetki niż te rozwinięte. Gdzie na mapie długu jest Polska? Trudno powiedzieć, bo polski rząd obchodzi regułę wydatkową i wyprowadza wydatki poza budżet.

Suma zadłużenia wszystkich krajów świata to 92 biliony dolarów. Według ONZ zadłużenie krajowe i zagraniczne państw wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad ponad pięć razy. - Połowa naszego świata pogrąża się w katastrofie rozwojowej napędzanej przez miażdżący kryzys zadłużenia. Ponad 3 miliardy ludzi, czyli prawie połowa ludzkości, żyje w krajach, które wydają więcej na spłatę odsetek od długów niż na edukację czy opiekę zdrowotną - poinformował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Najbardziej zadłużonym krajem świata są Stany Zjednoczone z długiem publicznym o wartości ponad 30 bilionów dolarów. W Unii Europejskiej najwięcej do oddania ma Francja - ponad 3 biliony dolarów. Chiny są zadłużone na ponad 13 bilionów dolarów, Japonia - na ponad 11 bilionów dolarów, a Wielka Brytania - na 3,15 biliona dolarów.

Kiedy odniesiemy zadłużenie do wielkości krajowej gospodarki, niechlubnym rekordzistą jest Japonia - w ubiegłym roku jej zadłużenie wyniosło ponad 260 procent PKB. W przypadku Grecji to 171 procent.

Czy pożyczanie jest konieczne?

Od kogo pożyczają państwa? Od innych państw albo na tak zwanym rynku, a zatem od banków czy swoich obywateli, emitując obligacje.

Czy da się współcześnie rządzić bez pożyczania pieniędzy? - Prawdopodobnie się da, ale nie miałoby to większego sensu. Pożyczanie pieniędzy przez rządy ma kilka zalet. Po pierwsze pożyczki umożliwiają dużo większe inwestycje - na przykład w drogi. Po drugie pozwalają na utrzymanie zobowiązań płacowych na dany rok: pensji dla nauczycieli czy emerytur, nawet jeśli gospodarka zwolniła i zmalały wpływy podatkowe - tłumaczy Geoff Gottlieb, przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę Środkowo-Wschodnią.

Problem pojawia się, kiedy koszt kredytu dusi gospodarkę. Według ONZ odsetki od długu stają się coraz większym globalnym problemem. Im biedniejszy kraj, tym pożycza na większy procent.

- Niektóre z najbiedniejszych krajów na świecie są zmuszone do wyboru między obsługą długu a służeniem swoim obywatelom. Nie mają przestrzeni na niezbędne inwestycje w cele zrównoważonego rozwoju lub przejście na energię odnawialną. Poziom długu publicznego jest oszałamiający i gwałtownie rośnie - informuje Antonio Guterres.

Czy istnieje kraj bez długu publicznego? Tak, prawie. To Brunei - dług tego azjatyckiego sułtanatu wynosi zaledwie 2-3 procent PKB.

Zadłużona Polska

Gdzie na światowej mapie długu jest Polska? To zależy. Rząd PiS pokazuje inny dług publiczny Polakom, inny Brukseli. Według metodologii polskiej to bilion dwieście miliardów złotych, według metodologii unijnej to o ponad 300 miliardów złotych więcej. Druga metoda uwzględnia pieniądze, których nie ma w budżecie państwa i są poza kontrolą parlamentu. To pokazuje skalę wydatków, które rząd wyprowadza do istniejących lub specjalnie tworzonych funduszy.

Do wyobraźni przemawia ten wykres - długu publicznego w przeliczeniu na jednego Polaka. Dług oficjalny to 32 tysiące złotych na głowę. Dług uwzględniający wydatki pozabudżetowe jest aż o 8 tysięcy złotych wyższy.

Dług publiczny na mieszkańca PolskiRzeczpospolita

- To, co paradoksalnie nas, nasz rząd, ratuje, to jest inflacja wysoka. Dlatego, że wysoka inflacja ułatwia życie dłużnikowi. Wysoka inflacja tak naprawdę oznacza, że rząd przerzuca część swojego długu na nas - tłumaczy ekonomista prof. Witold Orłowski.

Wysoka inflacja to wyższe wpływy z podatków, a zatem w relacji do PKB dług publiczny spada - w tym roku według rządu wyniesie 47 procent, może 48 procent PKB. Dużo gorzej wygląda to, kiedy spojrzymy na kwotę odsetek od długu publicznego, które musi płacić Polska. W tym roku będzie to około 70 miliardów złotych, czyli o kilka miliardów więcej od rocznego kosztu obiecywanego programu "Rodzina 800 plus".

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN