Państwa zadłużają się na potęgę. ONZ alarmuje, że hamuje to rozwój biedniejszych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy świat wpada w spiralę zadłużenia? Najnowszy raport ONZ nie pozostawia wątpliwości - światowa gospodarka rośnie wolniej, niż się zadłuża. Do tego państwa, które intensywnie się rozwijają, by nadrobić zaległości, muszą za to płacić wyższe odsetki niż te rozwinięte. Gdzie na mapie długu jest Polska? Trudno powiedzieć, bo polski rząd obchodzi regułę wydatkową i wyprowadza wydatki poza budżet.

Suma zadłużenia wszystkich krajów świata to 92 biliony dolarów. Według ONZ zadłużenie krajowe i zagraniczne państw wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad ponad pięć razy. - Połowa naszego świata pogrąża się w katastrofie rozwojowej napędzanej przez miażdżący kryzys zadłużenia. Ponad 3 miliardy ludzi, czyli prawie połowa ludzkości, żyje w krajach, które wydają więcej na spłatę odsetek od długów niż na edukację czy opiekę zdrowotną - poinformował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Najbardziej zadłużonym krajem świata są Stany Zjednoczone z długiem publicznym o wartości ponad 30 bilionów dolarów. W Unii Europejskiej najwięcej do oddania ma Francja - ponad 3 biliony dolarów. Chiny są zadłużone na ponad 13 bilionów dolarów, Japonia - na ponad 11 bilionów dolarów, a Wielka Brytania - na 3,15 biliona dolarów.

Kiedy odniesiemy zadłużenie do wielkości krajowej gospodarki, niechlubnym rekordzistą jest Japonia - w ubiegłym roku jej zadłużenie wyniosło ponad 260 procent PKB. W przypadku Grecji to 171 procent.

Czy pożyczanie jest konieczne?

Od kogo pożyczają państwa? Od innych państw albo na tak zwanym rynku, a zatem od banków czy swoich obywateli, emitując obligacje.

Czy da się współcześnie rządzić bez pożyczania pieniędzy? - Prawdopodobnie się da, ale nie miałoby to większego sensu. Pożyczanie pieniędzy przez rządy ma kilka zalet. Po pierwsze pożyczki umożliwiają dużo większe inwestycje - na przykład w drogi. Po drugie pozwalają na utrzymanie zobowiązań płacowych na dany rok: pensji dla nauczycieli czy emerytur, nawet jeśli gospodarka zwolniła i zmalały wpływy podatkowe - tłumaczy Geoff Gottlieb, przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę Środkowo-Wschodnią.

Problem pojawia się, kiedy koszt kredytu dusi gospodarkę. Według ONZ odsetki od długu stają się coraz większym globalnym problemem. Im biedniejszy kraj, tym pożycza na większy procent.

- Niektóre z najbiedniejszych krajów na świecie są zmuszone do wyboru między obsługą długu a służeniem swoim obywatelom. Nie mają przestrzeni na niezbędne inwestycje w cele zrównoważonego rozwoju lub przejście na energię odnawialną. Poziom długu publicznego jest oszałamiający i gwałtownie rośnie - informuje Antonio Guterres.

Czy istnieje kraj bez długu publicznego? Tak, prawie. To Brunei - dług tego azjatyckiego sułtanatu wynosi zaledwie 2-3 procent PKB.

Zadłużona Polska

Gdzie na światowej mapie długu jest Polska? To zależy. Rząd PiS pokazuje inny dług publiczny Polakom, inny Brukseli. Według metodologii polskiej to bilion dwieście miliardów złotych, według metodologii unijnej to o ponad 300 miliardów złotych więcej. Druga metoda uwzględnia pieniądze, których nie ma w budżecie państwa i są poza kontrolą parlamentu. To pokazuje skalę wydatków, które rząd wyprowadza do istniejących lub specjalnie tworzonych funduszy.

Do wyobraźni przemawia ten wykres - długu publicznego w przeliczeniu na jednego Polaka. Dług oficjalny to 32 tysiące złotych na głowę. Dług uwzględniający wydatki pozabudżetowe jest aż o 8 tysięcy złotych wyższy.

Dług publiczny na mieszkańca PolskiRzeczpospolita

- To, co paradoksalnie nas, nasz rząd, ratuje, to jest inflacja wysoka. Dlatego, że wysoka inflacja ułatwia życie dłużnikowi. Wysoka inflacja tak naprawdę oznacza, że rząd przerzuca część swojego długu na nas - tłumaczy ekonomista prof. Witold Orłowski.

Wysoka inflacja to wyższe wpływy z podatków, a zatem w relacji do PKB dług publiczny spada - w tym roku według rządu wyniesie 47 procent, może 48 procent PKB. Dużo gorzej wygląda to, kiedy spojrzymy na kwotę odsetek od długu publicznego, które musi płacić Polska. W tym roku będzie to około 70 miliardów złotych, czyli o kilka miliardów więcej od rocznego kosztu obiecywanego programu "Rodzina 800 plus".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS