Państwa zadłużają się na potęgę. ONZ alarmuje, że hamuje to rozwój biedniejszych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy świat wpada w spiralę zadłużenia? Najnowszy raport ONZ nie pozostawia wątpliwości - światowa gospodarka rośnie wolniej, niż się zadłuża. Do tego państwa, które intensywnie się rozwijają, by nadrobić zaległości, muszą za to płacić wyższe odsetki niż te rozwinięte. Gdzie na mapie długu jest Polska? Trudno powiedzieć, bo polski rząd obchodzi regułę wydatkową i wyprowadza wydatki poza budżet.

Suma zadłużenia wszystkich krajów świata to 92 biliony dolarów. Według ONZ zadłużenie krajowe i zagraniczne państw wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad ponad pięć razy. - Połowa naszego świata pogrąża się w katastrofie rozwojowej napędzanej przez miażdżący kryzys zadłużenia. Ponad 3 miliardy ludzi, czyli prawie połowa ludzkości, żyje w krajach, które wydają więcej na spłatę odsetek od długów niż na edukację czy opiekę zdrowotną - poinformował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Najbardziej zadłużonym krajem świata są Stany Zjednoczone z długiem publicznym o wartości ponad 30 bilionów dolarów. W Unii Europejskiej najwięcej do oddania ma Francja - ponad 3 biliony dolarów. Chiny są zadłużone na ponad 13 bilionów dolarów, Japonia - na ponad 11 bilionów dolarów, a Wielka Brytania - na 3,15 biliona dolarów.

Kiedy odniesiemy zadłużenie do wielkości krajowej gospodarki, niechlubnym rekordzistą jest Japonia - w ubiegłym roku jej zadłużenie wyniosło ponad 260 procent PKB. W przypadku Grecji to 171 procent.

Czy pożyczanie jest konieczne?

Od kogo pożyczają państwa? Od innych państw albo na tak zwanym rynku, a zatem od banków czy swoich obywateli, emitując obligacje.

Czy da się współcześnie rządzić bez pożyczania pieniędzy? - Prawdopodobnie się da, ale nie miałoby to większego sensu. Pożyczanie pieniędzy przez rządy ma kilka zalet. Po pierwsze pożyczki umożliwiają dużo większe inwestycje - na przykład w drogi. Po drugie pozwalają na utrzymanie zobowiązań płacowych na dany rok: pensji dla nauczycieli czy emerytur, nawet jeśli gospodarka zwolniła i zmalały wpływy podatkowe - tłumaczy Geoff Gottlieb, przedstawiciel Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Europę Środkowo-Wschodnią.

Problem pojawia się, kiedy koszt kredytu dusi gospodarkę. Według ONZ odsetki od długu stają się coraz większym globalnym problemem. Im biedniejszy kraj, tym pożycza na większy procent.

- Niektóre z najbiedniejszych krajów na świecie są zmuszone do wyboru między obsługą długu a służeniem swoim obywatelom. Nie mają przestrzeni na niezbędne inwestycje w cele zrównoważonego rozwoju lub przejście na energię odnawialną. Poziom długu publicznego jest oszałamiający i gwałtownie rośnie - informuje Antonio Guterres.

Czy istnieje kraj bez długu publicznego? Tak, prawie. To Brunei - dług tego azjatyckiego sułtanatu wynosi zaledwie 2-3 procent PKB.

Zadłużona Polska

Gdzie na światowej mapie długu jest Polska? To zależy. Rząd PiS pokazuje inny dług publiczny Polakom, inny Brukseli. Według metodologii polskiej to bilion dwieście miliardów złotych, według metodologii unijnej to o ponad 300 miliardów złotych więcej. Druga metoda uwzględnia pieniądze, których nie ma w budżecie państwa i są poza kontrolą parlamentu. To pokazuje skalę wydatków, które rząd wyprowadza do istniejących lub specjalnie tworzonych funduszy.

Do wyobraźni przemawia ten wykres - długu publicznego w przeliczeniu na jednego Polaka. Dług oficjalny to 32 tysiące złotych na głowę. Dług uwzględniający wydatki pozabudżetowe jest aż o 8 tysięcy złotych wyższy.

Dług publiczny na mieszkańca PolskiRzeczpospolita

- To, co paradoksalnie nas, nasz rząd, ratuje, to jest inflacja wysoka. Dlatego, że wysoka inflacja ułatwia życie dłużnikowi. Wysoka inflacja tak naprawdę oznacza, że rząd przerzuca część swojego długu na nas - tłumaczy ekonomista prof. Witold Orłowski.

Wysoka inflacja to wyższe wpływy z podatków, a zatem w relacji do PKB dług publiczny spada - w tym roku według rządu wyniesie 47 procent, może 48 procent PKB. Dużo gorzej wygląda to, kiedy spojrzymy na kwotę odsetek od długu publicznego, które musi płacić Polska. W tym roku będzie to około 70 miliardów złotych, czyli o kilka miliardów więcej od rocznego kosztu obiecywanego programu "Rodzina 800 plus".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS