"Dzisiaj prezes Kaczyński dostał jasny sygnał". Prokuratura Krajowa zajmie się sprawą rakiety pod Bydgoszczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ziobro wkracza w śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety. "Nic innego, jak szantaż polityczny"
Ziobro wkracza w śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety. "Nic innego, jak szantaż polityczny"
Paweł Łukasik/Fakty po Południu TVN24
Ziobro wkracza w śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety. "Nic innego, jak szantaż polityczny"Paweł Łukasik/Fakty po Południu TVN24

W piątek władze podały, że znaleziono głowicę rakiety, która spadła w lesie koło miejscowości Zamość pod Bydgoszczą. Głowica była betonowa, czyli bez ładunku wybuchowego. Jednocześnie Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo od Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Zdaniem opozycji ludzie Ziobry wywierają w ten sposób presję na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Dzisiaj prezes Kaczyński dostał jasny sygnał. Albo Solidarna Polska będzie miała dobre miejsca na listach, albo Prokuratura Krajowa będzie podejmowała śledztwa w sprawach związanych z politykami PiS-u - tłumaczy Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

W sprawie rosyjskiej rakiety, która w grudniu 2022 roku spadła w okolicach Bydgoszczy, a która mogła przenosić głowice atomowe, jest jedna zagadka mniej. - Głowica została odnaleziona. Jest teraz badana przez odpowiednie instytucje, których nazw wolałbym nie wymieniać. To jest szczególna głowica, bo ona jest zbudowana zgodnie z rosyjską myślą technologiczną z betonu - mówi Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

Taka głowica świadczy o tym, że rakieta została wystrzelona po to, by zmylić ukraińską, a może także polską obronę przeciwlotniczą, wywołać zamieszanie i niepokój. W sposób zamierzony lub nie - w Polsce to się bardzo udało. Czwartkowe spotkanie w BBN-ie, w którym wzięli udział i minister obrony, i generałowie, miało wyciszyć temat po tym, jak minister oskarżył jednego z generałów o zaniedbania, a generał zaapelował o rozsądek. - Wojsko nie zna takiego pojęcia jak konflikt - przekonywał gospodarz spotkania, szef BBN Jacek Siewiera. Goście nie zaprzeczyli. Mieli nawet omawiać przyszłe wspólne przedsięwzięcia i zrobiło się ciszej, ale nie na długo.

Komunikat Jacka Siewiery po naradzie w BBN
Komunikat Jacka Siewiery po naradzie w BBNTVN24

Walka o listy

W całe zamieszanie wszedł nowy gracz. Śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety, która spadła koło Bydgoszczy, o co spierali się generał z ministrem, przejęła Prokuratura Krajowa. - Decyzja w tym zakresie została podjęta w ramach kierownictwa Prokuratury Krajowej. Postępowanie zostało formalnie przejęte z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, z wydziału do spraw wojskowych - przekazał Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej. Kierownictwo Prokuratury Krajowej to nie kto inny jak między innymi Zbigniew Ziobro oraz jego wieloletni współpracownik Dariusz Barski.

- Ziobro przejmuje śledztwo w sprawie Błaszczaka i rakiety spod Zamościa, bo chce mieć więcej argumentów w rozmowach o listach wyborczych w kampanii wyborczej z prezesem Kaczyńskim. Nic innego jak szantaż polityczny - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy. Nie jest to odosobniony pogląd wśród opozycji, która domaga się dymisji ministra obrony, biorąc w jego sporze z generałem Piotrowskim stronę wojska.

Rozpoczęła się narada w BBN. Relacja Pawła Łukasika
Rozpoczęła się narada w BBN. Relacja Pawła ŁukasikaTVN24

Sygnał dla Kaczyńskiego?

Prawo i Sprawiedliwość ministra będzie bronić - o czym zapewnia sam prezes. - Pan Mariusz Błaszczak wykonuje swoje zadania naprawdę bardzo dobrze. Jeżeli ktoś tego rodzaju propozycje przedstawia, to działa na korzyść Kremla - stwierdził Jarosław Kaczyński.

- Dzisiaj prezes Kaczyński dostał jasny sygnał. Albo Solidarna Polska będzie miała dobre miejsca na listach, albo Prokuratura Krajowa będzie podejmowała śledztwa w sprawach związanych z politykami PiS-u - tłumaczy Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

- My chcielibyśmy, nie patrząc na to, że oni są pokłóceni, wiedzieć, co tak de facto się stało, kto zawinił, i co zrobić, żeby generałowie, a w tej chwili minister obrony narodowej, nie wychodzili i nie opowiadali, że to wina mgły i śniegu, i nie wiedzieli, że rakieta wpadła. No przecież to jest nieprawdopodobna kompromitacja - uważa Dariusz Joński z PO.

Śledztwo ma być teraz prowadzone przez prokuratorów zajmujących się też postępowaniem w sprawie napaści Rosji na Ukrainę, a sprawa rakiety zostanie potraktowana jako zdarzenie mające związek z rosyjską inwazją.

Autorka/Autor:Paweł Łukasik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Po aferze "willa plus" i ogłoszeniu przez nowy rząd, że odzyskuje miliony złotych rozdane przez ministra Przemysława Czarnka, wydawało się, że ci, którzy naprawdę ich potrzebują, mają znowu szansę. Nic z tych rzeczy. Ministerstwo Edukacji mówi, że tymi pieniędzmi nie dysponuje, więc nie ma środków na nowy konkurs.

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Zostali pokrzywdzeni w programie ministra Czarnka. "Nie ma możliwości naprawienia niesprawiedliwości"

Źródło:
Fakty TVN

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To przełomowe na skalę świata wyniki badań międzynarodowej grupy naukowców, w tym specjalistów Zamku Królewskiego na Wawelu, Instytutu Katalizy i Fizykochemii Powierzchni Państwowej Akademii Nauk, a także Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wyjaśnili oni przyczyny powstawania charakterystycznych spękań na bezcennych obrazach. Badania dają nowe narzędzia do zwiększenia ochrony zbiorów w muzeach, ale i też do oceny oryginalności obrazów.

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Przełomowe badania nad siatkami spękań obrazów. Wielki sukces międzynarodowego zespołu naukowców

Źródło:
Fakty TVN

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

Sytuacja jest na krawędzi i wydaje się, że z każdą godziną przesuwa się coraz dalej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do napięcia na Bliskim Wschodzie po ataku Iranu na Izrael.

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Iran zaatakował Izrael. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego: sytuacja jest na krawędzi

Źródło:
TVN24, PAP

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS