"Dzisiaj prezes Kaczyński dostał jasny sygnał". Prokuratura Krajowa zajmie się sprawą rakiety pod Bydgoszczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ziobro wkracza w śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety. "Nic innego, jak szantaż polityczny"
Ziobro wkracza w śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety. "Nic innego, jak szantaż polityczny"
Paweł Łukasik/Fakty po Południu TVN24
Ziobro wkracza w śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety. "Nic innego, jak szantaż polityczny"Paweł Łukasik/Fakty po Południu TVN24

W piątek władze podały, że znaleziono głowicę rakiety, która spadła w lesie koło miejscowości Zamość pod Bydgoszczą. Głowica była betonowa, czyli bez ładunku wybuchowego. Jednocześnie Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo od Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Zdaniem opozycji ludzie Ziobry wywierają w ten sposób presję na prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. - Dzisiaj prezes Kaczyński dostał jasny sygnał. Albo Solidarna Polska będzie miała dobre miejsca na listach, albo Prokuratura Krajowa będzie podejmowała śledztwa w sprawach związanych z politykami PiS-u - tłumaczy Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

W sprawie rosyjskiej rakiety, która w grudniu 2022 roku spadła w okolicach Bydgoszczy, a która mogła przenosić głowice atomowe, jest jedna zagadka mniej. - Głowica została odnaleziona. Jest teraz badana przez odpowiednie instytucje, których nazw wolałbym nie wymieniać. To jest szczególna głowica, bo ona jest zbudowana zgodnie z rosyjską myślą technologiczną z betonu - mówi Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta.

Taka głowica świadczy o tym, że rakieta została wystrzelona po to, by zmylić ukraińską, a może także polską obronę przeciwlotniczą, wywołać zamieszanie i niepokój. W sposób zamierzony lub nie - w Polsce to się bardzo udało. Czwartkowe spotkanie w BBN-ie, w którym wzięli udział i minister obrony, i generałowie, miało wyciszyć temat po tym, jak minister oskarżył jednego z generałów o zaniedbania, a generał zaapelował o rozsądek. - Wojsko nie zna takiego pojęcia jak konflikt - przekonywał gospodarz spotkania, szef BBN Jacek Siewiera. Goście nie zaprzeczyli. Mieli nawet omawiać przyszłe wspólne przedsięwzięcia i zrobiło się ciszej, ale nie na długo.

Komunikat Jacka Siewiery po naradzie w BBN
Komunikat Jacka Siewiery po naradzie w BBNTVN24

Walka o listy

W całe zamieszanie wszedł nowy gracz. Śledztwo w sprawie rosyjskiej rakiety, która spadła koło Bydgoszczy, o co spierali się generał z ministrem, przejęła Prokuratura Krajowa. - Decyzja w tym zakresie została podjęta w ramach kierownictwa Prokuratury Krajowej. Postępowanie zostało formalnie przejęte z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, z wydziału do spraw wojskowych - przekazał Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Krajowej. Kierownictwo Prokuratury Krajowej to nie kto inny jak między innymi Zbigniew Ziobro oraz jego wieloletni współpracownik Dariusz Barski.

- Ziobro przejmuje śledztwo w sprawie Błaszczaka i rakiety spod Zamościa, bo chce mieć więcej argumentów w rozmowach o listach wyborczych w kampanii wyborczej z prezesem Kaczyńskim. Nic innego jak szantaż polityczny - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Nowej Lewicy. Nie jest to odosobniony pogląd wśród opozycji, która domaga się dymisji ministra obrony, biorąc w jego sporze z generałem Piotrowskim stronę wojska.

Rozpoczęła się narada w BBN. Relacja Pawła Łukasika
Rozpoczęła się narada w BBN. Relacja Pawła ŁukasikaTVN24

Sygnał dla Kaczyńskiego?

Prawo i Sprawiedliwość ministra będzie bronić - o czym zapewnia sam prezes. - Pan Mariusz Błaszczak wykonuje swoje zadania naprawdę bardzo dobrze. Jeżeli ktoś tego rodzaju propozycje przedstawia, to działa na korzyść Kremla - stwierdził Jarosław Kaczyński.

- Dzisiaj prezes Kaczyński dostał jasny sygnał. Albo Solidarna Polska będzie miała dobre miejsca na listach, albo Prokuratura Krajowa będzie podejmowała śledztwa w sprawach związanych z politykami PiS-u - tłumaczy Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

- My chcielibyśmy, nie patrząc na to, że oni są pokłóceni, wiedzieć, co tak de facto się stało, kto zawinił, i co zrobić, żeby generałowie, a w tej chwili minister obrony narodowej, nie wychodzili i nie opowiadali, że to wina mgły i śniegu, i nie wiedzieli, że rakieta wpadła. No przecież to jest nieprawdopodobna kompromitacja - uważa Dariusz Joński z PO.

Śledztwo ma być teraz prowadzone przez prokuratorów zajmujących się też postępowaniem w sprawie napaści Rosji na Ukrainę, a sprawa rakiety zostanie potraktowana jako zdarzenie mające związek z rosyjską inwazją.

Autorka/Autor:Paweł Łukasik

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS