Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"
Katarzyna Skalska/ Fakty po Południu TVn24
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"Katarzyna Skalska/ Fakty po Południu TVn24

Jadwiga Emilewicz po 31 miesiącach wraca do rządu. Została właśnie powołana na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej w rządzie Mateusza Morawieckiego była ministrem rozwoju, a przez pół roku wicepremierem. Rząd Zjednoczonej Prawicy jest najliczniejszym po 1989 roku. Samych wiceministrów jest aż 73 w poszczególnych resortach i dodatkowych 13 w samej kancelarii premiera. Do tego dochodzi jeszcze 58 pełnomocników rządu.

Odchodziła z rządu jako wicepremier, teraz wraca jako wiceminister. Jadwiga Emilewicz - oprócz teki wiceministra funduszy i polityki regionalnej - została także rządowym pełnomocnikiem ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. 58. pełnomocnikiem rządu. - Koszty kancelarii premiera, Rady Ministrów są dziesięciokrotnie wyższe od tych z roku 2015, kiedy pani premier Kopacz oddawała władzę - mówi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, PO.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest najliczniejszym w historii III RP - liczy łącznie 111 osób. - Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle po PiS-owsku. Czyli kompletny rozjazd tych obietnic z rzeczywistością. W PiS-ie, wśród parlamentarzystów tej partii, już trudno znaleźć kogoś, kto nie jest wiceministrem albo nie dorabia gdzieś na boku. To jest taka metoda walki z inflacją - zauważa rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka.

Rząd ma swojego pełnomocnika do spraw wspierania reform w Ukrainie czy Mołdawii, do spraw innowacyjności w projektach europejskich czy monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. - Mamy zdublowaną administrację publiczną. Są resorty, ale obok nich są pełnomocnicy, którzy - co ciekawe - choć są przypisani do jakiegoś resortu, ale jednak de facto ich przełożonym jest premier, a nie szef resortu - przekonuje Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony.

- Wtedy, kiedy pojawia się nowy problem, zamiast uznać, że jest to odpowiedzialność któregoś z ministerstw i któregoś z ministrów, oni powołują kolejną osobę na kolejnego pełnomocnika. Może lepiej rozwiązać ministerstwa i zrobić rząd wyłącznie składający się z pełnomocników - proponuje Michał Kobosko z Polski 2050.

Łagodzenie relacji?

Jako członek koalicyjnej partii Porozumienie Jadwiga Emilewicz pełniła funkcję ministra rozwoju. Po dymisji Jarosława Gowina przejęła funkcję wicepremiera, ale w 2020 roku Jadwiga Emilewicz straciła stanowisko w wyniku rekonstrukcji rządu, mającej zmniejszyć liczebność administracji państwowej i została szeregowym posłem. - Tradycją stało się, że jak ktoś jest niepokorny, chce głosować trochę inaczej, to Kaczyński daje dyspozycję: "macie z posła zrobić ministra". No i dzisiaj widzimy pani Jadwiga, żeby głosowała jeszcze pięć miesięcy, żeby może znalazła się na liście wyborczej, będzie miała sekretariat, asystentów, asystentki, samochód. A za wszystko zapłacą podatnicy, którzy ledwo wiążą koniec z końcem - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Obecnie samych wiceministrów jest aż 73 w poszczególnych resortach i dodatkowych 13 w samej kancelarii premiera. - Dzisiaj Kaczyński ma trudne relacje z Ziobrą, czasami mu brakuje 20 posłów Zbigniewa Ziobry, więc dlatego kupuje pozostałych, żeby gwarantować sobie większość w Sejmie - przekonuje Grzegorz Schetyna z PO.

Wydatki związane z pracą pełnomocników rządu pokrywa budżet państwa, czyli wszyscy podatnicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN