Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"
Katarzyna Skalska/ Fakty po Południu TVn24
Jadwiga Emilewicz wraca do rządu. "Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle"Katarzyna Skalska/ Fakty po Południu TVn24

Jadwiga Emilewicz po 31 miesiącach wraca do rządu. Została właśnie powołana na stanowisko pełnomocnika rządu do spraw polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej oraz wiceministra funduszy i polityki regionalnej. Wcześniej w rządzie Mateusza Morawieckiego była ministrem rozwoju, a przez pół roku wicepremierem. Rząd Zjednoczonej Prawicy jest najliczniejszym po 1989 roku. Samych wiceministrów jest aż 73 w poszczególnych resortach i dodatkowych 13 w samej kancelarii premiera. Do tego dochodzi jeszcze 58 pełnomocników rządu.

Odchodziła z rządu jako wicepremier, teraz wraca jako wiceminister. Jadwiga Emilewicz - oprócz teki wiceministra funduszy i polityki regionalnej - została także rządowym pełnomocnikiem ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. 58. pełnomocnikiem rządu. - Koszty kancelarii premiera, Rady Ministrów są dziesięciokrotnie wyższe od tych z roku 2015, kiedy pani premier Kopacz oddawała władzę - mówi Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, PO.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest najliczniejszym w historii III RP - liczy łącznie 111 osób. - Miała być walka z przerostem biurokracji, a wyszło jak zwykle po PiS-owsku. Czyli kompletny rozjazd tych obietnic z rzeczywistością. W PiS-ie, wśród parlamentarzystów tej partii, już trudno znaleźć kogoś, kto nie jest wiceministrem albo nie dorabia gdzieś na boku. To jest taka metoda walki z inflacją - zauważa rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka.

Rząd ma swojego pełnomocnika do spraw wspierania reform w Ukrainie czy Mołdawii, do spraw innowacyjności w projektach europejskich czy monitorowania wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i nauki. - Mamy zdublowaną administrację publiczną. Są resorty, ale obok nich są pełnomocnicy, którzy - co ciekawe - choć są przypisani do jakiegoś resortu, ale jednak de facto ich przełożonym jest premier, a nie szef resortu - przekonuje Jan Maria Jackowski, senator niezrzeszony.

- Wtedy, kiedy pojawia się nowy problem, zamiast uznać, że jest to odpowiedzialność któregoś z ministerstw i któregoś z ministrów, oni powołują kolejną osobę na kolejnego pełnomocnika. Może lepiej rozwiązać ministerstwa i zrobić rząd wyłącznie składający się z pełnomocników - proponuje Michał Kobosko z Polski 2050.

Łagodzenie relacji?

Jako członek koalicyjnej partii Porozumienie Jadwiga Emilewicz pełniła funkcję ministra rozwoju. Po dymisji Jarosława Gowina przejęła funkcję wicepremiera, ale w 2020 roku Jadwiga Emilewicz straciła stanowisko w wyniku rekonstrukcji rządu, mającej zmniejszyć liczebność administracji państwowej i została szeregowym posłem. - Tradycją stało się, że jak ktoś jest niepokorny, chce głosować trochę inaczej, to Kaczyński daje dyspozycję: "macie z posła zrobić ministra". No i dzisiaj widzimy pani Jadwiga, żeby głosowała jeszcze pięć miesięcy, żeby może znalazła się na liście wyborczej, będzie miała sekretariat, asystentów, asystentki, samochód. A za wszystko zapłacą podatnicy, którzy ledwo wiążą koniec z końcem - mówi Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Obecnie samych wiceministrów jest aż 73 w poszczególnych resortach i dodatkowych 13 w samej kancelarii premiera. - Dzisiaj Kaczyński ma trudne relacje z Ziobrą, czasami mu brakuje 20 posłów Zbigniewa Ziobry, więc dlatego kupuje pozostałych, żeby gwarantować sobie większość w Sejmie - przekonuje Grzegorz Schetyna z PO.

Wydatki związane z pracą pełnomocników rządu pokrywa budżet państwa, czyli wszyscy podatnicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS