Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy trzymać się harmonogramu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramu
Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramu
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramuKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

W weekend Jarosław Kaczyński zapowiedział, że od 1 stycznia 2023 roku 500 plus zamieni się w 800 plus. Na tę deklarację zareagowała opozycja. Donald Tusk chce, by 800 plus wprowadzić już od 1 czerwca, a lewica chce ustawowo uregulować waloryzację o inflację. Członkowie rządu nie mówią otwarcie nie, ale dodają, że Rada Ministrów ma swój harmonogram i będzie się go trzymać.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu ministrowie przyjęli projekt ustawy wprowadzającej na stałe 14. emeryturę, czyli dodatek dla emerytów. O harmonogramie realizacji obietnic z weekendowej konwencji - w tym o 800 plus - rząd rozmawiać ma w środę. - Mamy bardzo ściśle zaplanowane działania w tym zakresie, harmonogram rozpisany na kolejne miesiące - mówi Mateusz Morawiecki.

Jednak konkretów na razie brak. Te na stole kładzie opozycja. Donald Tusk podtrzymuje swoje "sprawdzam". - Powinna być wprowadzona (waloryzacja dodatku 500 plus do 800 złotych - przyp. red.) teraz, jeśli nie jest zwykłą kampanijną zagrywką Kaczyńskiego - uważa Donald Tusk.

Koalicja Obywatelska ma w środę złożyć w Sejmie swoją ustawę. 800 plus nie od 1 stycznia 2024 roku, jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, a już na 1 czerwca. - Gdzie jest 800 plus? Czy czekacie na wybory, czy chcecie pomóc polskim dzieciom? - pyta rządzących Donald Tusk.

- Teraz nagle te lisy (opozycja - przyp. red.) przebrały się w jakąś inną skórę i chcą się wedrzeć do kurnika - odpowiada opozycji Mateusz Morawiecki.

Na pytanie, jak zagłosuje on sam, kiedy opozycyjny projekt trafi pod obrady, Mateusz Morawiecki nie odpowiedział. Poseł i minister Szymon Szynkowski vel Sęk zadeklarował wprost, że jest przeciwko działaniom "na niby" Donalda Tuska, przeciwko "mrzonkom i przeciwko słowom rzucanym na wiatr".

Swoje "sprawdzam" ma też Lewica, która przypomina o własnych projektach, jakie od miesięcy są w Sejmie - w tym jeden o cyklicznej waloryzacji świadczenia 500 plus. - Żeby nigdy w przyszłości nie było tak, że będzie to zależne od widzimisię pana z Żoliborza - tłumaczy Tomasz Trela z Nowej Lewicy.

Opozycyjny sceptycyzm

Nie ma wątpliwości, że ten konkretny pomysł - zmiany kwoty comiesięcznego dodatku - nie wyszedł z rządu, a był pomysłem Jarosława Kaczyńskiego. Choć politycy PiS przekonują, że wszystko jest policzone i pieniądze w budżecie na 2024 rok będą, to nie dalej jak dwa miesiące temu - kiedy przewodniczący Tusk proponował kredyty mieszkaniowe 0 procent - Ministerstwo Finansów grzmiało, że w budżecie nie ma miejsca na dodatkowe wydatki, a sam Jarosław Kaczyński w 2022 roku mówił, że waloryzacja 500 plus będzie działaniem stymulującym inflację. - W tym momencie kryzysu to chcę uczciwie powiedzieć, że takich planów nie ma. Co nie oznacza, że w bardzo krótkim czasie się to nie zmieni - mówił 22 listopada 2023 roku Jarosław Kaczyński.

- Teraz przedstawiamy projekt, który jest jak najbardziej racjonalny. Od Nowego Roku, kiedy inflacja spadnie poniżej 10 procent - zapewnia Łukasz Schreiber, sekretarz stanu do spraw parlamentarnych w kancelarii premiera.

Zapewnienia członków Zjednoczonej Prawicy nie przekonują jednak opozycji. - Jeżeli PiS wie, że ma od 1 stycznia pieniądze na 800 plus, to rozumiem, że mają również pieniądze od czerwca - podkreśla Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej.

- Inflacja najwyższa od 26 lat, pieniędzy z Unii Europejskiej jak nie było, tak nie ma, a rząd PiS-u śmieje się Polakom w oczy i myśli, że 500 plus podwyższone o 300 wszystko załatwi - zauważa Krzysztof Gawkowski z Nowej Lewicy.

Tusk: w środę złożymy projekt ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plus
Tusk: w środę złożymy projekt ustawy ws. waloryzacji świadczenia 500 plusTVN24

Zagrożenie dla budżetu?

Rzecznik prasowy PSL Miłosz Motyka dodaje, że obecnie 500 plus jest warte 300 złotych, a rząd chce po prostu rekompensować ludziom swoją "nieudolną politykę". Wszystko wskazuje dziś na to, że choć opozycja ma swoje pomysły i zapowiada poprawki, to jeśli przyjdzie do głosowania - 800 plus poprze, co premiera skłoniło do takiej refleksji. - Tak właśnie wyglądałaby ewentualna koalicja rządowa, gdyby nie daj Panie Boże doszło do zmiany władzy. Wszystkie konie ciągnęłyby w innym kierunku - komentuje Mateusz Morawiecki.

Według prognoz unijnych inflacja w Polsce ma pozostać w 2024 roku jedną z najwyższych we Wspólnocie. Profesor Sławomir Dudek zwraca uwagę na istotny rządowy dokument przyjęty zaledwie dwa tygodnie temu - wieloletni plan finansowy państwa przekazany Komisji Europejskiej, w tym również wstępne założenia do przyszłorocznego budżetu. - W tym dokumencie nie ma tego wydatku. Czyli co, dwa tygodnie temu nikt tego nie przeliczył? Teraz, żeby to zmieścić w tym wstępnym planie budżetowym, rząd albo musi obciąć inne wydatki, albo podnieść kategorie podatkowe pokazane w tym dokumencie, albo zwiększyć deficyt - mówi profesor Dudek, ekonomista, prezes FOR, SGH.

Każde z tych rozwiązań oznacza ryzyko dla polskiej gospodarki.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Zdjęcie organizatora

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN