"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktyki nowotworowej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktyki
"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktyki
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktykiMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Troska o zdrowie najbliższej osoby to piękny prezent, a w myśl hasła "Badamy nie tylko mamy" wszystkie kobiety są adresatkami tej akcji. Amazonki zachęcają do profilaktyki w kierunku nowotworów piersi. W niemal stu polskich miastach tłumaczą i edukują. Wiedzy na ten temat nigdy dość. 

Każda mama w swoje święto chętnie przyjmie okolicznościowy bukiet, ale namówienie jej na profilaktyczne badania piersi to najlepszy prezent. Nie chodzi tylko o mamy, ale też o babcie, żony, partnerki, siostry, córki czy przyjaciółki. Z bardzo prostego powodu - takie badanie może uratować życie.

Pani Anna jest nauczycielką w liceum i do stoiska Amazonek w Chorzowie przyszła razem ze swoimi uczennicami. - Profilaktyka od lat najmłodszych jest po prostu bardzo ważna. Im wcześniej zaczniemy, tym też dla nas lepiej. Szybciej jesteśmy w stanie wykryć jakieś niepokojące nas zmiany i też dziewczyny powinny po prostu wiedzieć, w jaki sposób się badać i jak to robić prawidłowo - wyjaśnia Anna Mizerska, nauczycielka biologii, III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie.

Tego, jak się badać, mogą się nauczyć panie oraz panowie - w 97 miastach w całej Polsce w ramach akcji "Badamy nie tylko mamy", która jest organizowana przez Federację Amazonek. - Ma na celu uświadomić wszystkim kobietom, jak ważna jest profilaktyka raka piersi, jak ważne są badania - dodaje Zofia Błasińska, przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek "Nadzieja" w Chorzowie. Pani Zofia na raka piersi zachorowała, gdy miała 37 lat. Dziś sama chce uczyć inne kobiety, jak zapobiegać lub rozpoznać chorobę. - Mamy tutaj fantomy piersi przede wszystkim i tu będzie nauka samobadania. Krok po kroku jak trzeba dokładnie badać swoje piersi - wyjaśnia Zofia Błasińska.

Do badań zachęca też Pierwsza Dama RP. - Zachęcam gorąco do wzięcia udziału w akcji "Badamy nie tylko mamy" we wszystkich tych miastach, gdzie będzie ona prowadzona - apeluje Agata Kornhauser-Duda. Regularne samobadanie pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym etapie, kiedy choroba nie daje jeszcze objawów. To z kolei gwarantuje, że rozpoczniemy wcześnie leczenie i znacząco zwiększymy szanse na wyleczenie.

Społeczna nieświadomość

- To się robi powoli choroba cywilizacyjna, przewlekła. Natomiast jeszcze się borykamy cały czas z taką świadomością, że rak to wyrok, rak to koniec. Niesie ze sobą to określenie bardzo dużo negatywnych, trudnych emocji - mówi Joanna Gajda-Spisak, psycholog i psychoonkolog.

W XXI wieku raka piersi da się wyleczyć. Amazonki w Chorzowie, Policach czy Białej Podlaskiej są tego przykładem. - Rak nie wybiera, rak nie ma metryki, coraz młodsze osoby chorują. Także warto robić takie akcje - uważa Zofia Błasińska.

Wielu kobietom trzeba, niestety, o tym przypominać. Na bezpłatne w ramach NFZ badania mammograficzne i cytologiczne wciąż zgłasza się stosunkowo niewiele Polek. - USG piersi, jako podstawowe badanie przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych, powinno być wykonywane od 35. roku życia co roku. Wcześniej u kobiet młodszych, bo nowotwory u kobiet młodszych również się zdarzają coraz częściej. Pierwsze badanie powinno być wykonane przed pierwszą ciążą - przekonuje doktor Przemysław Król, chirurg z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Brak czasu to najczęstsza wymówka. Tyle, że mammografia czy badanie USG trwa zdecydowanie krócej niż wizyta u fryzjera czy kosmetyczki. To prezent, który każda z nas może sama sobie podarować. Niezależnie od tego, czy jest mamą. Specjaliści radzą, by takie samobadanie wykonywać raz na miesiąc. Niezależnie od wieku kobiety.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jest inna atmosfera w szkołach, nie ma już nacisków ministra Przemysława Czarnka, nauczyciele zarabiają zdecydowanie lepiej, podstawy programowe są odchudzone, nie ma prac domowych - tyle się zmieniło przez rok i tym chwali się ministra edukacji. Barbara Nowacka zapewnia, że pracuje nad kolejnymi zmianami, bo oczekiwania są wciąż wielkie.

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Oczekiwania były ogromne. Co się zmieniło w szkołach, odkąd ministerstwem rządzi Barbara Nowacka?

Źródło:
Fakty TVN

Polki korzystają z nowej możliwości i robią badania prenatalne. Od początku roku ich liczba wzrosła aż o 25 procent w stosunku do roku ubiegłego. Od czerwca badania prenatalne są bezpłatne dla każdej kobiety w ciąży. Wcześniej takie prawo miały jedynie kobiety starsze, po ciążach, z wadami lub z podejrzeniami wad. Teraz wskazań do badań nie ma.

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Są bezpłatne i mogą uratować życie. Przyszłe mamy coraz chętniej korzystają z badań prenatalnych

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest pierwszy przypadek w historii, że za parlamentarzystą, ale przede wszystkim byłym wiceministrem sprawiedliwości, wystawia się list gończy - mówiła w "Faktach po Faktach" o decyzji prokuratury w sprawie Marcina Romanowskiego ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Do sprawy odnosił się również w "Kropce nad i" sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera.

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Katarzyna Kotula: trzeba zdecydować, czy jest się byłym wiceministrem, czy jest się gangsterem

Źródło:
TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS