"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktyki nowotworowej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktyki
"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktyki
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
"Badamy nie tylko Mamy". Wyjątkowa akcja ma zachęcić kobiety do profilaktykiMarta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Troska o zdrowie najbliższej osoby to piękny prezent, a w myśl hasła "Badamy nie tylko mamy" wszystkie kobiety są adresatkami tej akcji. Amazonki zachęcają do profilaktyki w kierunku nowotworów piersi. W niemal stu polskich miastach tłumaczą i edukują. Wiedzy na ten temat nigdy dość. 

Każda mama w swoje święto chętnie przyjmie okolicznościowy bukiet, ale namówienie jej na profilaktyczne badania piersi to najlepszy prezent. Nie chodzi tylko o mamy, ale też o babcie, żony, partnerki, siostry, córki czy przyjaciółki. Z bardzo prostego powodu - takie badanie może uratować życie.

Pani Anna jest nauczycielką w liceum i do stoiska Amazonek w Chorzowie przyszła razem ze swoimi uczennicami. - Profilaktyka od lat najmłodszych jest po prostu bardzo ważna. Im wcześniej zaczniemy, tym też dla nas lepiej. Szybciej jesteśmy w stanie wykryć jakieś niepokojące nas zmiany i też dziewczyny powinny po prostu wiedzieć, w jaki sposób się badać i jak to robić prawidłowo - wyjaśnia Anna Mizerska, nauczycielka biologii, III Liceum Ogólnokształcące w Chorzowie.

Tego, jak się badać, mogą się nauczyć panie oraz panowie - w 97 miastach w całej Polsce w ramach akcji "Badamy nie tylko mamy", która jest organizowana przez Federację Amazonek. - Ma na celu uświadomić wszystkim kobietom, jak ważna jest profilaktyka raka piersi, jak ważne są badania - dodaje Zofia Błasińska, przewodnicząca Stowarzyszenia Amazonek "Nadzieja" w Chorzowie. Pani Zofia na raka piersi zachorowała, gdy miała 37 lat. Dziś sama chce uczyć inne kobiety, jak zapobiegać lub rozpoznać chorobę. - Mamy tutaj fantomy piersi przede wszystkim i tu będzie nauka samobadania. Krok po kroku jak trzeba dokładnie badać swoje piersi - wyjaśnia Zofia Błasińska.

Do badań zachęca też Pierwsza Dama RP. - Zachęcam gorąco do wzięcia udziału w akcji "Badamy nie tylko mamy" we wszystkich tych miastach, gdzie będzie ona prowadzona - apeluje Agata Kornhauser-Duda. Regularne samobadanie pozwala na wykrycie nowotworu we wczesnym etapie, kiedy choroba nie daje jeszcze objawów. To z kolei gwarantuje, że rozpoczniemy wcześnie leczenie i znacząco zwiększymy szanse na wyleczenie.

Społeczna nieświadomość

- To się robi powoli choroba cywilizacyjna, przewlekła. Natomiast jeszcze się borykamy cały czas z taką świadomością, że rak to wyrok, rak to koniec. Niesie ze sobą to określenie bardzo dużo negatywnych, trudnych emocji - mówi Joanna Gajda-Spisak, psycholog i psychoonkolog.

W XXI wieku raka piersi da się wyleczyć. Amazonki w Chorzowie, Policach czy Białej Podlaskiej są tego przykładem. - Rak nie wybiera, rak nie ma metryki, coraz młodsze osoby chorują. Także warto robić takie akcje - uważa Zofia Błasińska.

Wielu kobietom trzeba, niestety, o tym przypominać. Na bezpłatne w ramach NFZ badania mammograficzne i cytologiczne wciąż zgłasza się stosunkowo niewiele Polek. - USG piersi, jako podstawowe badanie przesiewowe w kierunku chorób nowotworowych, powinno być wykonywane od 35. roku życia co roku. Wcześniej u kobiet młodszych, bo nowotwory u kobiet młodszych również się zdarzają coraz częściej. Pierwsze badanie powinno być wykonane przed pierwszą ciążą - przekonuje doktor Przemysław Król, chirurg z Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Brak czasu to najczęstsza wymówka. Tyle, że mammografia czy badanie USG trwa zdecydowanie krócej niż wizyta u fryzjera czy kosmetyczki. To prezent, który każda z nas może sama sobie podarować. Niezależnie od tego, czy jest mamą. Specjaliści radzą, by takie samobadanie wykonywać raz na miesiąc. Niezależnie od wieku kobiety.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael po tym, jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp do pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komentarz władz Izraela jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS