W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Jan A. P. Kaczmarek to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody - w tym Oscara. W Krakowie na Bulwarze Czerwieńskim, u stóp Wzgórza Wawelskiego, odsłonięto właśnie jego gwiazdę.

Gwiazda kompozytora Jana A. P. Kaczmarka już błyszczy w krakowskiej Alei Gwiazd. - To są takie piękne promyki, które nam się zdarzają, i na nich budujemy swoją codzienność, teraz już bardzo wymagającą - mówi Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona Jana A. P. Kaczmarka.

Od dwóch lat życie kompozytora i jego rodziny, zamiast kręcić się wokół filmów, do których muzykę tworzył, toczy się pod znakiem walki z zanikiem wieloukładowym. Choroba jest agresywna i ma ciężki przebieg. - Niezależnie od tego, jak buntuje się ciało Jana, to jego umysł jest wciąż niezwykle genialny - zapewnia żona kompozytora.

- Jest niewątpliwie w tej chwili największym kompozytorem, nie uwłaczając, oczywiście, nikomu, który tworzy w naszym mieście - przekonuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dzieła mistrza Jana A. P. Kaczmarka wybrzmiały na specjalnym koncercie podczas trwającego właśnie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Dobry film bez dobrej muzyki nie istnieje - mówił kompozytor kilka lat temu na antenie TVN24. - Ona jest głosem, jest postacią też, ona definiuje emocje, emocje są esencją filmu, bo tak naprawdę film bez emocji idzie donikąd - przekonywał Jan A. P. Kaczmarek w lutym 2017 roku.

Filmy na miarę Oscara. O kulisach opowiada Jan A.P. Kaczmarek
Filmy na miarę Oscara. O kulisach opowiada Jan A.P. Kaczmarek tvn24bis

Artysta przez wielkie "A"

Jan A. P. Kaczmarek stworzył niezapomniane kompozycje symfoniczne. W pamięci widzów i słuchaczy zapadła muzyka, którą stworzył do ponad siedemdziesięciu filmów i spektakli teatralnych. Przez dekady żył i pracował w Stanach Zjednoczonych. Nie dał się zaszufladkować.

- Podobno pierwotnie Jan A. P. Kaczmarek został w ogóle odrzucony przez producentów właśnie dlatego, że pochodził z Europy Wschodniej. Wydawało im się, że kompozytor z tego regionu świata nie będzie w stanie dostarczyć lekkiej, delikatnej, baśniowej muzyki potrzebnej reżyserowi - mówi Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.

W 2005 roku - po 15 latach na emigracji - za muzykę do wypełnionego gwiazdami filmu "Marzyciel", który opowiada historię autora "Piotrusia Pana", Jan A. P. Kaczmarek odebrał Oscara. - My artyści, w odróżnieniu od sportowców, nigdy nie wiemy, czy zrobiliśmy coś dobrego czy nie, bo nawet jak jedni wrzeszczą "arcydzieło", inni mówią "do dupy", a nagroda trochę ustawia te sprawy. Mam Oscara - mówił w lutym 2019 roku Jan A. P. Kaczmarek.

Jan A. P. Kaczmarek to artysta przez wielkie "A", którego trudno zaszufladkować - mówią jego przyjaciele i ci, którzy mieli zaszczyt z nim współpracować. - Kreuje rzeczywistość i tę muzyczną, ale też tę społeczną, bo chociażby Festiwalu Transatlantyk, kiedy mówimy o wielkich ideach, o zielonym dywanie, po którym chodzimy, a nie czerwonym - uważa Michał Merczyński, dyrektor "Malta Festival Poznań".

- Zażądał od producentów w paru przypadkach, żeby konkretnie ten pianista z Polski przyleciał właśnie do Stanów i nagrywał ścieżkę dźwiękową. Ja wtedy musiałem wypełniać deklaracje i wpisywano mnie jako "muzyk ludowy", bo wtedy organizacje pozwalały na przewiezienie artysty z Polski - wspomina Leszek Możdżer, kompozytor, pianista, producent muzyczny i twórca muzyki filmowej.

Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)
Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)tvn24

Mistrz wielu talentów

Jan A. P. Kaczmarek pracował z twórcami światowej sławy, w tym z Agnieszką Holland przy filmie "Całkowite zaćmienie" z Leonardo DiCaprio w roli głównej, czy przy obrazie "Mój przyjaciel Hachiko" Lasse Hallstroma, w którym zagrał Richard Gere. - To jest nie tylko wybitny kompozytor, ale także wybitny człowiek kultury i wybitny intelektualista, i jeszcze na dodatek konstruktor instrumentów muzycznych - mówi Tomasz Raczek, krytyk filmowy.

Wśród wielu nagród i wyróżnień znalazło się odznaczenie dla twórców i mecenasów kultury, wręczone przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Niespełna miesiąc temu Jan A. P. Kaczmarek skończył 70 lat. Na scenie w Krakowie list do gości od schorowanego twórcy, na którego leczenie zbierane są środki, przeczytała jego żona. Znalazły się w nim też słowa skierowane do syna małżonków: "synku, będę z tobą, będę się tobą opiekował teraz i potem". Jaś to najmłodsze dziecko kompozytora, ma siedem lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS