W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
W Krakowie odsłonięto gwiazdę Jana A. P. Kaczmarka. "Jego umysł jest wciąż niezwykle genialny"Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Jan A. P. Kaczmarek to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Za swoją twórczość otrzymał liczne nagrody - w tym Oscara. W Krakowie na Bulwarze Czerwieńskim, u stóp Wzgórza Wawelskiego, odsłonięto właśnie jego gwiazdę.

Gwiazda kompozytora Jana A. P. Kaczmarka już błyszczy w krakowskiej Alei Gwiazd. - To są takie piękne promyki, które nam się zdarzają, i na nich budujemy swoją codzienność, teraz już bardzo wymagającą - mówi Aleksandra Twardowska-Kaczmarek, żona Jana A. P. Kaczmarka.

Od dwóch lat życie kompozytora i jego rodziny, zamiast kręcić się wokół filmów, do których muzykę tworzył, toczy się pod znakiem walki z zanikiem wieloukładowym. Choroba jest agresywna i ma ciężki przebieg. - Niezależnie od tego, jak buntuje się ciało Jana, to jego umysł jest wciąż niezwykle genialny - zapewnia żona kompozytora.

- Jest niewątpliwie w tej chwili największym kompozytorem, nie uwłaczając, oczywiście, nikomu, który tworzy w naszym mieście - przekonuje Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Dzieła mistrza Jana A. P. Kaczmarka wybrzmiały na specjalnym koncercie podczas trwającego właśnie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Dobry film bez dobrej muzyki nie istnieje - mówił kompozytor kilka lat temu na antenie TVN24. - Ona jest głosem, jest postacią też, ona definiuje emocje, emocje są esencją filmu, bo tak naprawdę film bez emocji idzie donikąd - przekonywał Jan A. P. Kaczmarek w lutym 2017 roku.

Filmy na miarę Oscara. O kulisach opowiada Jan A.P. Kaczmarek
Filmy na miarę Oscara. O kulisach opowiada Jan A.P. Kaczmarek tvn24bis

Artysta przez wielkie "A"

Jan A. P. Kaczmarek stworzył niezapomniane kompozycje symfoniczne. W pamięci widzów i słuchaczy zapadła muzyka, którą stworzył do ponad siedemdziesięciu filmów i spektakli teatralnych. Przez dekady żył i pracował w Stanach Zjednoczonych. Nie dał się zaszufladkować.

- Podobno pierwotnie Jan A. P. Kaczmarek został w ogóle odrzucony przez producentów właśnie dlatego, że pochodził z Europy Wschodniej. Wydawało im się, że kompozytor z tego regionu świata nie będzie w stanie dostarczyć lekkiej, delikatnej, baśniowej muzyki potrzebnej reżyserowi - mówi Łukasz Muszyński z portalu Filmweb.

W 2005 roku - po 15 latach na emigracji - za muzykę do wypełnionego gwiazdami filmu "Marzyciel", który opowiada historię autora "Piotrusia Pana", Jan A. P. Kaczmarek odebrał Oscara. - My artyści, w odróżnieniu od sportowców, nigdy nie wiemy, czy zrobiliśmy coś dobrego czy nie, bo nawet jak jedni wrzeszczą "arcydzieło", inni mówią "do dupy", a nagroda trochę ustawia te sprawy. Mam Oscara - mówił w lutym 2019 roku Jan A. P. Kaczmarek.

Jan A. P. Kaczmarek to artysta przez wielkie "A", którego trudno zaszufladkować - mówią jego przyjaciele i ci, którzy mieli zaszczyt z nim współpracować. - Kreuje rzeczywistość i tę muzyczną, ale też tę społeczną, bo chociażby Festiwalu Transatlantyk, kiedy mówimy o wielkich ideach, o zielonym dywanie, po którym chodzimy, a nie czerwonym - uważa Michał Merczyński, dyrektor "Malta Festival Poznań".

- Zażądał od producentów w paru przypadkach, żeby konkretnie ten pianista z Polski przyleciał właśnie do Stanów i nagrywał ścieżkę dźwiękową. Ja wtedy musiałem wypełniać deklaracje i wpisywano mnie jako "muzyk ludowy", bo wtedy organizacje pozwalały na przewiezienie artysty z Polski - wspomina Leszek Możdżer, kompozytor, pianista, producent muzyczny i twórca muzyki filmowej.

Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)
Gala otwarcia Transatlantyk Festival 2017 (wideo archiwalne)tvn24

Mistrz wielu talentów

Jan A. P. Kaczmarek pracował z twórcami światowej sławy, w tym z Agnieszką Holland przy filmie "Całkowite zaćmienie" z Leonardo DiCaprio w roli głównej, czy przy obrazie "Mój przyjaciel Hachiko" Lasse Hallstroma, w którym zagrał Richard Gere. - To jest nie tylko wybitny kompozytor, ale także wybitny człowiek kultury i wybitny intelektualista, i jeszcze na dodatek konstruktor instrumentów muzycznych - mówi Tomasz Raczek, krytyk filmowy.

Wśród wielu nagród i wyróżnień znalazło się odznaczenie dla twórców i mecenasów kultury, wręczone przez ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Niespełna miesiąc temu Jan A. P. Kaczmarek skończył 70 lat. Na scenie w Krakowie list do gości od schorowanego twórcy, na którego leczenie zbierane są środki, przeczytała jego żona. Znalazły się w nim też słowa skierowane do syna małżonków: "synku, będę z tobą, będę się tobą opiekował teraz i potem". Jaś to najmłodsze dziecko kompozytora, ma siedem lat.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje wiceministra Magdalena Rogulska.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS