Wypadki w górach. Nieważne, że jest wiosna. Na wysokościach jest potrzebny sprzęt zimowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wypadki w górach. Nieważne, że jest wiosna. Na wysokościach jest potrzebny sprzęt zimowy
Wypadki w górach. Nieważne, że jest wiosna. Na wysokościach jest potrzebny sprzęt zimowy
Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24
Służby ostrzegają przed górskimi wycieczkami. "Warunki są typowo zimowe"Wojciech Sidorowicz/Fakty po Południu TVN24

Końcówka maja wcale nie oznacza, że lato w górach jest na wyciągniecie ręki. Na szlakach leży śnieg i jest niebezpiecznie. Jak bardzo? O tym w miniony weekend na własnej skórze przekonało się w Tatrach kilkunastu turystów. Są ofiary śmiertelne.

Widoki w górach są piękne, ale warunki niebezpieczne. - To, że na dole mamy wiosnę, w zasadzie początek lata, że wszystko jest zielone, nie znaczy, że tak jest w górach. W niektórych miejscach w górach mamy styczeń-luty, warunki są typowo zimowe - ostrzega Maciej Bielawski, przewodnik tatrzański.

W ostatni weekend o niebezpieczeństwach czyhających na górskich szlakach przekonało się kilkunastu turystów. W niedzielę dla jednego z nich wyprawa w Tatry skończyła się tragicznie. - Dwójka turystów wychodziła w kierunku Kazalnicy Mięguszowieckiej letnią ścieżką. W pewnym momencie jeden z nich się ześlizgnął na śniegu i spadł 100-150 metrów. Poniósł śmierć na miejscu. Tego drugiego turystę, po wyprowadzeniu w bezpieczne miejsce, trzeba było ewakuować śmigłowcem - mówi Marcin Józefowicz, ratownik TOPR.

Turyści byli nieodpowiednio ubrani. W góry mieli wyjść w letnich butach i w koszulkach z krótkim rękawem. - Był wyposażony bardzo dobrze na wycieczkę do Doliny Kościeliskiej i nigdzie wyżej - uważa Maciej Bielawski.

Wiosna omija Tatry szerokim łukiem. W górach wciąż panują zimowe warunki
Wiosna omija Tatry szerokim łukiem. W górach wciąż panują zimowe warunkiTVN24

Czarna seria

Do tragedii doszło także na Słowacji. W Małej Fatrze matka z trójką małych dzieci wybrała się na bardzo trudny Zbójnicki Chodnik. Kobieta potknęła się i spadła w przepaść. Zginęła na oczach dzieci.

Ostatni weekend dla ratowników TOPR był bardzo intensywny. Ratownicy w Tatrach od piątku do niedzieli nieśli pomoc piętnastu osobom.

W tej sytuacji zawiódł brak wyobraźni - z Doliny Kondratowej ratownicy musieli sprowadzić pięciu turystów. Trzech z nich było rannych. Żaden nie miał odpowiedniego przygotowania i sprzętu na taką wyprawę. W sobotę ratownicy otrzymali zgłoszenie o kobiecie, która, schodząc z Rakonia, upadła i nie mogła się już sama poruszać. Została zabrana śmigłowcem do szpitala. - Być może liczą na to (turyści - przyp red.), że ominą te trudne warunki śnieżne. Być może liczą na to, że zatrzymają się w schronisku i dalej nie pójdą, a potem przychodzi chęć "a może jednak wyżej". Nie wiadomo, co nimi kieruje. Ważne jest, że na pewno podejmują złe decyzje, idąc w góry bez sprzętu zimowego - alarmuje Maciej Bielawski.

O wielkim szczęściu może mówić także mężczyzna, który podczas zejścia z Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego utknął na szlaku. Pomoc wezwał, korzystając z aplikacji Ratunek. To dzięki niej ratownicy go odnaleźli i zabrali helikopterem. Ratownicy musieli także z Bocznia zabrać 86-latka, który opadł z sił i nie był w stanie samemu wrócić z wycieczki. W niedzielę ratownicy interweniowali jeszcze dwa razy - zabierając ciężko ranną turystkę, która spadła z wysokości, i ewakuując dwóch turystów z Irlandii. - Nawet jeszcze ilości śniegu takie, że w stromych miejscach można i należy się liczyć z możliwością zsuwu jakiegoś śnieżnego, który kogoś wręcz może przysypać. No, naprawdę czujnie, to nie jest czas na adidasy i brak wyposażenia - ostrzega Marcin Józefowicz.

Ojciec z dwójką dzieci poszedł w wysokie Tatry. TOPR: warunki w ogóle się do tego nie nadawały
Ojciec z dwójką dzieci poszedł w wysokie Tatry. TOPR: warunki w ogóle się do tego nie nadawałyTVN24

Po pierwsze: rozwaga

W weekend w Karkonoszach zginęła 39-letnia turystka. Kobieta najprawdopodobniej spadła z punktu widokowego. - Oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze został powiadomiony przez funkcjonariuszy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego o zwłokach kobiety znalezionej na stoku góry Śnieżne Kotły - przekazuje asp. Beata Sosulska-Baran z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze.

Gdzieniegdzie w górach śnieg może leżeć cały rok. Dlatego na każdą wyprawę musimy się odpowiednio przygotować. - Myśleć o tym, co się robi, czy wejście w dany teren jest bezpieczne czy nie, czy nam coś zagrozi czy nie. Wybierając się wyżej w góry, nawet jeżeli mamy koniec maja, początek czerwca, i widzimy, że gdzieś tam te płaty śniegu leżą, zabieramy ze sobą sprzęt zimowy - mówi Maciej Bielawski.

Autorka/Autor:Wojciech Sidorowicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN