W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"
W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
W polski szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Brakuje lekarzy i specjalistów. Mamy gigantyczną wyrwę personalną w systemie ochrony zdrowia. Komunikaty o wakatach pojawiają się w dziesiątkach placówek. Nie ma młodych lekarzy, a ci, którzy są, zbliżają się do wieku emerytalnego.

Chirurga, neurologa, onkologa, pediatrę, geriatrę, pulmonologa, anestezjologa i innych specjalistów pilnie zatrudnię - tak mógłby napisać w ogłoszeniu niejeden dyrektor szpitala w Polsce. - Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie - mówi doktor Dariusz Kopyczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, który chce zatrudnić 20 specjalistów. - Niestety, na rynku brakuje lekarzy - twierdzi. W placówce brakuje specjalistów na oddziałach intensywnej terapii, chirurgii, urologii czy zakresu medycyny ratunkowej.

Podobny problem ma też szpital w Bytomiu. - Jestem w stanie zatrudnić od zaraz co najmniej trzech, a nawet czterech neurochirurgów - przyznaje Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu.

Braki kadrowe są zmorą całego systemu opieki zdrowotnej, od lat. - Jeżeli wybierzemy się do mniejszych miejscowości, do szpitali powiatowych, to tam widać, jak duży niedobór personelu jest - wyjaśnia doktor Tomasz Karauda, lekarz specjalista chorób płuc ze Szpitala imienia Barlickiego w Łodzi.

Pacjenci szpitali również potrafią postawić trafną diagnozę. - Brakuje zdecydowanie lekarzy. Zwłaszcza młodych lekarzy, którzy, uważam, że naprawdę wnieśliby też jakąś taką nową siłę, nową energię do tego zawodu - jest zdania Krystian Jedynak, pacjent Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

- Kadra lekarska również starzeje się, odchodzi na emerytury. Ci emeryci też nam pomagają, dlatego to funkcjonuje w dalszym ciągu - mówi doktor Dariusz Kopyczyński. Średni wiek chirurga w Polsce to 60 lat, a neurologa 55 - lat. Aż 33 procent z czynnych zawodowo lekarzy ma już prawa emerytalne. Młodych nie przekonują ani dobrze wyposażone oddziały, ani wysokie uposażenie. - Ci lekarze mówią wprost, oni są wypaleni zawodowo, oni są przemęczeni - wyjaśnia Marzena Sutryk, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Problemy finansowe szpitala w Nowogardzie
Problemy finansowe szpitala w NowogardzieTVN24

Ogólnopolski problem

W Koszalinie zawieszono działanie oddziału neurologii, bo nie było chętnych do pracy. W Chorzowie do niedawna brakowało onkologów i hematologów dziecięcych. Oddziałowi groziło tymczasowe zwieszenie. Podobnych historii jest coraz więcej. Zawsze z tego samego powodu - braku lekarzy. - Są takie szpitale, w których jeden lekarz prowadzi dwa oddziały na dyżurze i jeszcze zbiega konsultować pacjentów, którzy przychodzą ze skierowaniem. Ryzyko błędu, ryzyko pomylenia się jest tak duże, że czyni to pracę bardzo stresującą, o podwyższonym ryzyku - dodaje doktor Tomasz Karauda.

Jak się okazuje - problemem są też braki w kształceniu nowego pokolenia. - Miejsc rezydenckich jest tak niewiele, że często są oni kierowani do specjalizacji, których nie chcą wykonywać - wyjaśnia doktor Karauda.

Wszystko przez wiele lat zaniedbań. Na przykład liczba czynnych zawodowo neurologów w Polsce poprawiła się, ale neurologów dziecięcych jest nadal zaledwie 481 na całą Polskę. To zatrważająco mało. Ministerstwo Zdrowia złożyło w sejmie projekt ustawy, która ma temu zaradzić. Otwieranych ma być więcej kierunków lekarskich na uczelniach wyższych. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba uczelni z kierunkami lekarskimi się podwoiła, ale na efekty w postaci większej liczby lekarzy trzeba będzie jeszcze poczekać.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN