W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"
W polskich szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
W polski szpitalach brakuje lekarzy. "Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Brakuje lekarzy i specjalistów. Mamy gigantyczną wyrwę personalną w systemie ochrony zdrowia. Komunikaty o wakatach pojawiają się w dziesiątkach placówek. Nie ma młodych lekarzy, a ci, którzy są, zbliżają się do wieku emerytalnego.

Chirurga, neurologa, onkologa, pediatrę, geriatrę, pulmonologa, anestezjologa i innych specjalistów pilnie zatrudnię - tak mógłby napisać w ogłoszeniu niejeden dyrektor szpitala w Polsce. - Szukamy, dajemy ogłoszenia, idzie to bardzo opornie - mówi doktor Dariusz Kopyczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, który chce zatrudnić 20 specjalistów. - Niestety, na rynku brakuje lekarzy - twierdzi. W placówce brakuje specjalistów na oddziałach intensywnej terapii, chirurgii, urologii czy zakresu medycyny ratunkowej.

Podobny problem ma też szpital w Bytomiu. - Jestem w stanie zatrudnić od zaraz co najmniej trzech, a nawet czterech neurochirurgów - przyznaje Wojciech Michalik, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 4 w Bytomiu.

Braki kadrowe są zmorą całego systemu opieki zdrowotnej, od lat. - Jeżeli wybierzemy się do mniejszych miejscowości, do szpitali powiatowych, to tam widać, jak duży niedobór personelu jest - wyjaśnia doktor Tomasz Karauda, lekarz specjalista chorób płuc ze Szpitala imienia Barlickiego w Łodzi.

Pacjenci szpitali również potrafią postawić trafną diagnozę. - Brakuje zdecydowanie lekarzy. Zwłaszcza młodych lekarzy, którzy, uważam, że naprawdę wnieśliby też jakąś taką nową siłę, nową energię do tego zawodu - jest zdania Krystian Jedynak, pacjent Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie.

- Kadra lekarska również starzeje się, odchodzi na emerytury. Ci emeryci też nam pomagają, dlatego to funkcjonuje w dalszym ciągu - mówi doktor Dariusz Kopyczyński. Średni wiek chirurga w Polsce to 60 lat, a neurologa 55 - lat. Aż 33 procent z czynnych zawodowo lekarzy ma już prawa emerytalne. Młodych nie przekonują ani dobrze wyposażone oddziały, ani wysokie uposażenie. - Ci lekarze mówią wprost, oni są wypaleni zawodowo, oni są przemęczeni - wyjaśnia Marzena Sutryk, rzeczniczka Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

Problemy finansowe szpitala w Nowogardzie
Problemy finansowe szpitala w NowogardzieTVN24

Ogólnopolski problem

W Koszalinie zawieszono działanie oddziału neurologii, bo nie było chętnych do pracy. W Chorzowie do niedawna brakowało onkologów i hematologów dziecięcych. Oddziałowi groziło tymczasowe zwieszenie. Podobnych historii jest coraz więcej. Zawsze z tego samego powodu - braku lekarzy. - Są takie szpitale, w których jeden lekarz prowadzi dwa oddziały na dyżurze i jeszcze zbiega konsultować pacjentów, którzy przychodzą ze skierowaniem. Ryzyko błędu, ryzyko pomylenia się jest tak duże, że czyni to pracę bardzo stresującą, o podwyższonym ryzyku - dodaje doktor Tomasz Karauda.

Jak się okazuje - problemem są też braki w kształceniu nowego pokolenia. - Miejsc rezydenckich jest tak niewiele, że często są oni kierowani do specjalizacji, których nie chcą wykonywać - wyjaśnia doktor Karauda.

Wszystko przez wiele lat zaniedbań. Na przykład liczba czynnych zawodowo neurologów w Polsce poprawiła się, ale neurologów dziecięcych jest nadal zaledwie 481 na całą Polskę. To zatrważająco mało. Ministerstwo Zdrowia złożyło w sejmie projekt ustawy, która ma temu zaradzić. Otwieranych ma być więcej kierunków lekarskich na uczelniach wyższych. W ciągu ostatnich sześciu lat liczba uczelni z kierunkami lekarskimi się podwoiła, ale na efekty w postaci większej liczby lekarzy trzeba będzie jeszcze poczekać.

Autorka/Autor:Marta Balukiewicz

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS