Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem".
Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem".
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Marsze Równości w polskich miastach. "Żeby ludzie zobaczyli, że nie jesteśmy szatanem".Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

W sobotę w polskich miastach odbyły się Marsze Równości. Uczestników z tęczowymi flagami można było zobaczyć nie tylko w Krakowie czy w Koszalinie, ale także w Olsztynie i kilkutysięcznym Miliczu na Dolnym Śląsku. A wszystko to przeciw wykluczeniu i dyskryminacji, bo według rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBT+, Polska już czwarty rok z rzędu jest na ostatnim miejscu spośród unijnych krajów.

Chociaż walka o równe prawa toczy się już od wielu lat, to entuzjazm i nadzieja nie gasną. - Wciąż maszerujemy o to, aby związki jednopłciowe, małżeństwa jednopłciowe, zostały uznane z całym wachlarzem praw, z możliwością informacji medycznej, możliwością do pochówku - mówi Magdalena Młynarska-Wezgraj, organizatorka IV Marszu Równości w Koszalinie, Fundacja Fala Równości.

W sobotę maszerowały całe rodziny, bo marsze i pikniki równości to nie tylko osoby LGBT+, ale także wspierający ich rodzice. - Rodzice osób nieheteronormatywnych nie mają lekko w Polsce. Nie wspiera nas ani państwo, ani żadna instytucja, tylko ewentualnie organizacje pozarządowe - uważa Anna Kimak-Cysewska, mama córki nieheteronormatywnej.

"Ja nie idę z żadnym postulatem, po prostu kochajmy się wszyscy, bądźmy dla siebie mili", "rzadko można spotkać tylu fajnych i uśmiechniętych ludzi, którzy odpowiadają uśmiechem na uśmiech", "każdy powinien mieć równe prawa w tym kraju" - takie komentarze można usłyszeć od uczestniczących na marszach.

Jednak ma manifestacje osób LGBT+ przychodzą też ich przeciwnicy z obraźliwymi transparentami. - Gdyby przyszli tutaj do nas, te kilkanaście metrów bliżej, i z nami porozmawiali, zjedli coś smacznego, potańczyli do pozytywnej muzyki, to zrozumieliby, że jesteśmy ich sąsiadami, że pracujemy w różnych miejscach, do których przychodzą i łączy nas miłość, czy to do swoich rodzin, do swoich przyjaciół, do tego miasta, kraju - zaznacza Magdalena Młynarska-Wezgraj.

Według rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBT, Polska już czwarty rok z rzędu jest na ostatnim miejscu spośród unijnych krajów. W czołówce są Belgia i Hiszpania, a gorzej niż w Polsce jest tylko na Białorusi, w Rosji czy Turcji. Ranking opiera się wyłącznie na analizie krajowego prawodawstwa i tego, jak jest stosowane.

- Bycie nietolerancyjnym jest kosztowne, w przypadku naszego kraju mówi się nawet o tym, że to jest około 10 miliardów złotych rocznie strat. Niektóre firmy się wycofują, również pracownicy wykwalifikowani, którzy sami są nieheteronormatywni, albo też nie chcą funkcjonować w takim społeczeństwie, przenoszą się gdzieś indziej - tłumaczy dr Konrad Maj, psycholog społeczny, Uniwersytet SWPS.

Marsz Równości 2023 w Krakowie
Marsz Równości 2023 w Krakowie TVN24

Marsze Równości nie tylko w dużych miastach

Marsz Równości w Krakowie honorowym patronatem objął nie tylko prezydent miasta Jacek Majchrowski, ale i Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Po raz drugi o tym, jak ważna jest równość, przekonywali też uczestniczy marszu w kilkunastotysięcznym Miliczu na Dolnym Śląsku.

- Żeby ludzie tutaj w końcu przestali patrzeć na nas spod łba, żeby zobaczyli, że nie jesteśmy żadnym szatanem, za którego niektórzy nas przedstawiają - tłumaczy Daniel Misiek, organizator Marszu Równości w Miliczu. - Niektórzy z tej grupy przeżywają to bardzo ciężko, albo targają się na własne życie - dodaje pani Joanna ze Stowarzyszenia "MY Rodzice".

Na manifestacjach w różnych częściach kraju można było też spotkać posłów i działaczy Lewicy, którzy podkreślają, że walka o prawa osób LGBT to coś więcej niż marsze.

- Wspierając je w ich bataliach prawnych, wspierając je, kiedy trafiają do więzień w czasie swoich protestów, mogą zawsze na nas liczyć. Jesteśmy tutaj też po to, żeby pokazać, że nie zapominamy, że jesteśmy ich sojusznikami, że wśród nas są też osoby należące do tej społeczności - podkreśla Magdalena Biejat, posłanka Lewicy. 

- Te prawa mniejszości nie są czymś nadzwyczajnym, tylko powinny być jak powietrze: niezauważalne. Natomiast dzisiaj w Polsce mamy duszno, mamy atmosferę nagonki - zwraca uwagę Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS