Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki
Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Miał "status chroniony", trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłkiJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

To najgorsi przestępcy, członkowie gangów - twierdzi administracja Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone deportowały do Salwadoru kolejną grupę imigrantów. Mężczyźni trafili do Centrum Odosobnienia Terroryzmu - więzienia o zaostrzonym rygorze. Przed zamknięciem w celach wszystkim ogolono głowy. 

"W ramach udanej operacji antyterrorystycznej, którą przeprowadziliśmy z naszymi sojusznikami w Salwadorze, amerykańskie wojsko przetransportowało grupę 17 brutalnych przestępców należących do Tren de Aragua i MS-13. Wśród nich są mordercy i gwałciciele. (…) Ci kryminaliści nie będą już dłużej terroryzować naszych społeczności i obywateli - poinformował za pośrednictwem serwisu X Marco Rubio, amerykański sekretarz stanu.

Wśród deportowanych mają być obywatele Salwadoru i Wenezueli. Amerykańskie władze nie ujawniają nazwisk imigrantów ani szczegółów domniemanych przestępstw, których mieli się dopuścić. 

Salwadorskie więzienia przyjmują z USA nielegalnych migrantów, skazanych za przestępstwa
Salwadorskie więzienia przyjmują z USA nielegalnych migrantów, skazanych za przestępstwa Reuters

Nagranie, które wywołało kontrowersje

Prezydent Salwadoru Nayib Bukele w mediach społecznościowych napisał, że deportacja imigrantów jest kolejnym krokiem w walce z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. Z kolei prezydent Donald Trump podziękował mu za współpracę. "Dziękuję prezydencie Bukele za przyjęcie przestępców, którym administracja skorumpowanego Joe Bidena tak głupio pozwoliła wjechać do naszego kraju. Dziękuję za zapewnienie im tak wspaniałego miejsca do życia!" - napisał Trump.

CZYTAJ TEŻ: Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Do deportacji doszło kilka dni po wizycie w Salwadorze amerykańskiej sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego, która stojąc przed celą wypełnioną więźniami, zwróciła się do osób, które zamierzają dostać się do Stanów Zjednoczonych nielegalnie. "To jest to jedna z konsekwencji, jaka może cię spotkać, jeśli przyjedziesz do naszego kraju nielegalnie" - mówiła na nagraniu.

Nagranie zostało potępione przez Organizację Praw Człowieka. Według nich zachowanie Noem jest kolejnym przykładem działań amerykańskiej administracji, której celem jest szerzenie strachu wśród imigrantów. Tymczasem sekretarz do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego zapowiedziała, że loty deportacyjne będą kontynuowane przez resztę kadencji Trumpa. 

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"
Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

Został deportowany " z powodu błędu administracyjnego"

Choć sąd federalny w Waszyngtonie wydał decyzję o tymczasowym wstrzymaniu deportacji, w połowie marca Stany Zjednoczone wysłały do Salwadoru ponad 230 Wenezuelczyków. Oskarżono ich o przynależność do Tren de Aragua, wenezuelskiego gangu zajmującego się m.in. porwaniami i zabójstwami na zlecenie. 

Administracja Trumpa w dokumentach sądowych przyznała, że do salwadorskiego więzienia przez przypadek trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką. "Choć służba imigracyjna i celna wiedziała, że Abrego Garcia ma status chroniony, 15 marca deportowano go do Salwadoru z powodu błędu administracyjnego" - czytamy. 

Prawnicy omyłkowo deportowanego przyznają, że mężczyzna nie jest przestępcą. Wręcz przeciwnie, Garcia miał uciec z Salwadoru przed gangami i teraz może stać się ich celem. Administracja Trumpa twierdzi, że ze względu na ograniczoną jurysdykcję amerykańskich sądów nie może sprowadzić mężczyzny z powrotem. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej". Bliscy mówią o niesprawiedliwości

Istnieją obawy, że takich przypadków może być więcej. Rodziny wielu deportowanych utrzymują, że ich bliscy nie należą do gangów i zostali zatrzymani tylko dlatego, że mieli tatuaże. - W 2020 roku mój syn studiował w Stanach Zjednoczonych, perfekcyjnie mówi i pisze po angielsku. W Wenezueli studiował prawo, był komornikiem - mówi Nelson Mendoza, ojciec Wenezuelczyka deportowanego do Salwadoru. 

Imigranci do Centrum Odosobnienia Terroryzmu trafili na mocy umowy Stanów Zjednoczonych z Salwadorem. Za roczne przetrzymywanie deportowanych w zakładzie karnym Waszyngton miał zapłacić władzom Salwadoru sześć milionów dolarów. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS