Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwości

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwości
Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwości
Ewa Koziak/Fakty po Południu TVN24
Mateusz Morawiecki kontra Zbigniew Ziobro. Spór między premierem a ministrem o reformę wymiaru sprawiedliwościEwa Koziak/Fakty po Południu TVN24

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował swojego ministra za efekty reformy sądownictwa, wprowadzanej przez Zbigniewa Ziobrę i jego partię. Zbigniew Ziobro przyznał, że reforma nie w pełni sie udała, ale winą za to obarczył zarówno prezydenta, jak i premiera. Zwrócił się do Mateusza Morawieckiego o wycofanie się ze zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, napisanych we współpracy z Brukselą.

- Jedne rzeczy wychodzą lepiej, inne wychodzą słabiej. Ta kwestia musi jeszcze dalej być na pewno reperowana - stwierdził premier Morawiecki. W takich słowach szef rządu ocenił blisko 8-letnią pracę swojego koalicjanta - Suwerennej Polski - w obszarze wymiaru sprawiedliwości.

Na odpowiedź ministra Zbigniewa Ziobry nie trzeba było długo czekać. "Premierze Morawiecki pełna zgoda, że reforma sądownictwa nie wyszła w pełni tak jak wspólnie chcieliśmy. Tyle że - przypomnę - najpierw zablokowały ją weta prezydenta. A potem unijny szantaż, którym od lat tłumaczy Pan brak swojej zgody na dalszą reformę sądownictwa" - napisał w mediach społecznościowych minister sprawiedliwości.

Minister Ziobro postanowił wysłać do premiera pakiet swoich projektów zmian, które mają - jak pisze - ponad cztery lata czekać na uchwalenie. - Opinię pana premiera Morawieckiego traktujemy jako zielone światło. Być może pan premier Mateusz Morawiecki przekona panią marszałek Elżbietę Witek i jutro możemy zorganizować nadzwyczajne posiedzenie Sejmu - ocenił Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa z Suwerennej Polski.

Na "zielone światło" od premiera jednak się nie zanosi. - Ani ja, ani Rada Ministrów nie blokuje żadnych ustaw. Pan minister sprawiedliwości bardzo wiele ustaw wnosił, one były dyskutowane. Całokształt reformy wyszedł tak, jak wyszedł - przekazał Mateusz Morawiecki.

Opozycja: premier walczy ze swoim ministrem

Premier rozmawia ze swoim koalicjantem publicznie i w świetle kamer. - Nie było takiej sytuacji, żeby premier walczył ze swoim ministrem i nie mógł się go pozbyć - ocenia Krzysztof Śmiszek z Nowej Lewicy.

W Zjednoczonej Prawicy ani Mateusz Morawiecki, ani Zbigniew Ziobro nie grają pierwszych skrzypiec - mówi opozycja. - Za to wszystko odpowiada Kaczyński. On do tego doprowadził, on ma takich koalicjantów, on ma takiego Ziobrę, który chce nas razem z kumplami swoimi wyprowadzić z Unii Europejskiej - komentuje Dariusz Joński z Inicjatywy Polska.

W ocenie ministra Ziobry Unia szantażuje Polskę w sprawie KPO, co ma służyć blokowaniu zmian w sądownictwie. "Od początku przed tym Pana przestrzegałem. Podobnie jak przed warunkowością i FitFor55. Uległość wobec Unii to m.in. dalsza degrengolada w sądownictwie, brak obiecanych pieniędzy i ograniczanie polskiej suwerenności" - napisał minister sprawiedliwości na portalu Twitter.

- Jeśli pan premier Morawiecki nie jest "miękiszonem", to tego ministra, który zawalił deformę wymiaru sprawiedliwości, zrujnował polskie sądownictwo, powinien po prostu wyrzucić - przekonuje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

Kim jest "miękiszon"? Odpowiada Zbigniew Ziobro
Kim jest "miękiszon"? Odpowiada Zbigniew ZiobroTVN24

Konflikt przed wyborami

Efekt tego jest taki, że zmiany w sądownictwie wprowadzone za rządów Prawa i Sprawiedliwości wyraźnie spowolniły pracę sądów. - Na początku kadencji Zbigniewa Ziobry byliśmy w europejskiej średniej, a teraz znajdujemy się w ogonie państw, jeśli chodzi o długość trwania postępowań - mówi Bartłomiej Przymusiński, sędzia ze Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia". W politycznym sporze na szczycie ani premier, ani minister Ziobro nie zwracają uwagi na ludzi - słyszymy od sędziego. - Gdzie są ludzie, których sprawy w sądach się ślimaczą, bo nie wdrożono reform, nie zinformatyzowano sądów? - pyta Przymusiński.

Spór o odpowiedzialność za to jest i jest przeciąganie liny, bo na Nowogrodzkiej trwają rozmowy o listach wyborczych i ewentualnym ponownym starcie ugrupowania Zbigniewa Ziobry razem z Prawem i Sprawiedliwością. - Pan minister Ziobro próbuje pokazać własną odrębność po to, żeby pokazać mięśnie przed Prawem i Sprawiedliwością - ocenia Miłosz Motyka.

Na początku maja odbyła się specjalna konwencja i zmiana nazwy - z "Solidarnej" na "Suwerenną" Polskę. Ziobro to nie tylko minister sprawiedliwości, ale i Prokurator Generalny. Tu też widać polityczną walkę. Jak dowiedziało się Radio ZET - Prokuratura Krajowa w Katowicach bada wątek ewentualnego nielegalnego finansowania kampanii wyborczych PiS na Podkarpaciu. Teraz Radio ZET donosi o kolejnym śledztwie - tym razem wobec byłych prezesów Enei, kojarzonych z posłem Markiem Suskim.

W jednym premier i politycy Zbigniewa Ziobry wydają się być zgodni. Obie strony publicznie pokazują zadowolenie z koalicji rządzącej, a premier w razie wygranej zapowiada kolejne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. - Oni wszyscy razem ukonstytuowali ten system, który obecnie powoduje, że ludzie mają w sądach chaos. Nie wiedza, kiedy ich sprawa się skończy, a jeśli w końcu się skończy, to nie wiedzą, czy ten wyrok nie zostanie zakwestionowany przez trybunał w Strasburgu - mówi Bartłomiej Przymusiński.

Autorka/Autor:Ewa Koziak

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS