PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca sięKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Choć właściwa kampania wyborcza ruszy dopiero po ogłoszeniu przez prezydenta terminu wyborów do Sejmu i Senatu, to politycy nie tracą czasu. Są spotkania z mieszkańcami, obietnice wyborcze i punktowanie władzy. Premier Mateusz Morawiecki w Świętokrzyskiem promował programy społeczne PiS, Szymon Hołownia w Wyszkowie apelował o odpolitycznienie finansowania samorządów, Lewica krytykowała rządzących za inflację i złe zarządzanie publicznymi pieniędzmi, a Platforma mówiła o fiasku programu mieszkanie plus.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę rano w Świętokrzyskiem promował programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości. Odwiedził między innymi przedszkole, żłobek i klub seniora. W południe pojawił się na Wawelu, gdzie wziął udział w mszy z okazji 50-lecia święceń arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek była natomiast w Jaworznie, a wiceminister Paweł Szefernaker w Sławnie w Zachodniopomorskiem. Oboje uczestniczyli w obchodach Dnia Strażaka. Wiceminister wręczył awanse i odznaczenia, przekazał też kluczyki do wozów strażackich, a przy okazji zapewnił, że "wszyscy Polacy mogą korzystać z programów, które są realizowane przez rząd".

Najnowsze zapowiedzi PiS-u sprzed tygodnia to świadczenie 800 plus na dziecko od nowego roku i darmowe autostrady - dokładnie dwa państwowe odcinki od lipca.

Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramu
Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramuKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Samorządy w centrum uwagi

O zaangażowanie i wytężoną pracę apelował w Wyszkowie Szymon Hołownia. - Do wyborów 20 tygodni, licząc od tego weekendu. To tak strasznie mało czasu i żaden z tych tygodni nie może zostać zmarnowany - mówił polityk. Polska 2050 zorganizowała tam forum samorządowe, żeby wraz z koalicjantem rozmawiać między innymi o przywróceniu pewności finansowej samorządom.

- Od 8 lat samorząd zamiatany jest pod dywan. Od 8 lat samorząd jest uznawany jako wróg publiczny - zwracał uwagę Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Stałość subwencji oświatowej, usamorządowienie opieki zdrowotnej, uproszczenie procedur dla mieszkańców i odpolitycznienie finansowania samorządów - to postulaty, które padły na forum Polski 2050 i PSL-u.

- Samorządy być może powinny współdecydować o stawkach podatków na swoim terenie. Samorządy powinny, to rewolucja, mieć udział w Vacie - przekonywał Szymon Hołownia.

Te propozycje zdają się współbrzmieć z zapowiedziami lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który też mówi o poszerzeniu kompetencji samorządu i zwiększeniu środków do wyłącznej dyspozycji samorządu. W sobotę w Kartuzach Tusk mówił też o największym od lat kryzysie demograficznym w Polsce.

Hołownia: Polska 2050, w koalicji z PSL, będzie tą siłą, która przywróci nadzieję Polsce lokalnej, samorządnej
Hołownia: Polska 2050, w koalicji z PSL, będzie tą siłą, która przywróci nadzieję Polsce lokalnej, samorządnej TVN24

Autobus "Śladami afer PiS"

W sobotę na ulice Warszawy wyjechał specjalny autobus z napisem "Śladami afer PiS". Ruszył z Woli i miał kilka przystanków. Zatrzymał się między innymi tam, gdzie miały powstać osiedla w ramach programu mieszkanie plus, który ostatecznie okazał się fiaskiem, co wypomnieli rządowi posłowie nie tylko Platformy Obywatelskiej. - Oni potykają się o własne nogi, a w zamian za to powołują Krajowy Zasób Nieruchomości, społeczne inicjatywy mieszkaniowe. To wszystko to kolejne etaty, nic innego jak zarządy, rady nadzorcze, praca dla swoich - mówił Konrad Frysztak, poseł PO.

O swoje prawa upominali się również ci, którzy mieszkania w programie kupili, ale warunki okazały się zupełnie inne niż rządowe obietnice. - Jeśli po raz kolejny nie wywiążecie się ze swoich obietnic dotyczących naszych mieszkań plus, to będziemy strajkować, przyjedziemy do Warszawy - ostrzegał jeden z mężczyzn. 

Swoją odpowiedź na baner Narodowego Banku Polskiego zaprezentowała z kolei Lewica, nie zgadzając się na odsunięcie od rządu i od banku centralnego odpowiedzialności za poziom oraz wolne tempo obniżania się rekordowo wysokiej inflacji. - Rząd i Narodowy Bank Polski dołożyły, niestety, do tego swoje i z tej odpowiedzialności nie pozwolimy im się wyślizgać - mówił Adrian Zandberg, poseł KKP Lewicy. - Dzisiaj mija dokładnie 746. dzień bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - przypomniał Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

Choć właściwa kampania wyborcza ruszy po ogłoszeniu przez prezydenta terminu wyborów, to politycy już dzisiaj pracują tak, jakby kampania była już faktem.

Autorka/Autor:Katarzyna Kowalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS