PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca się
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
PiS stawia na programy społeczne, opozycja na prawa samorządów. De facto kampania rozkręca sięKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Choć właściwa kampania wyborcza ruszy dopiero po ogłoszeniu przez prezydenta terminu wyborów do Sejmu i Senatu, to politycy nie tracą czasu. Są spotkania z mieszkańcami, obietnice wyborcze i punktowanie władzy. Premier Mateusz Morawiecki w Świętokrzyskiem promował programy społeczne PiS, Szymon Hołownia w Wyszkowie apelował o odpolitycznienie finansowania samorządów, Lewica krytykowała rządzących za inflację i złe zarządzanie publicznymi pieniędzmi, a Platforma mówiła o fiasku programu mieszkanie plus.

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę rano w Świętokrzyskiem promował programy społeczne Prawa i Sprawiedliwości. Odwiedził między innymi przedszkole, żłobek i klub seniora. W południe pojawił się na Wawelu, gdzie wziął udział w mszy z okazji 50-lecia święceń arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek była natomiast w Jaworznie, a wiceminister Paweł Szefernaker w Sławnie w Zachodniopomorskiem. Oboje uczestniczyli w obchodach Dnia Strażaka. Wiceminister wręczył awanse i odznaczenia, przekazał też kluczyki do wozów strażackich, a przy okazji zapewnił, że "wszyscy Polacy mogą korzystać z programów, które są realizowane przez rząd".

Najnowsze zapowiedzi PiS-u sprzed tygodnia to świadczenie 800 plus na dziecko od nowego roku i darmowe autostrady - dokładnie dwa państwowe odcinki od lipca.

Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramu
Opozycja odpowiada na 800 plus. Rząd: będziemy się trzymać harmonogramuKatarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Samorządy w centrum uwagi

O zaangażowanie i wytężoną pracę apelował w Wyszkowie Szymon Hołownia. - Do wyborów 20 tygodni, licząc od tego weekendu. To tak strasznie mało czasu i żaden z tych tygodni nie może zostać zmarnowany - mówił polityk. Polska 2050 zorganizowała tam forum samorządowe, żeby wraz z koalicjantem rozmawiać między innymi o przywróceniu pewności finansowej samorządom.

- Od 8 lat samorząd zamiatany jest pod dywan. Od 8 lat samorząd jest uznawany jako wróg publiczny - zwracał uwagę Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Stałość subwencji oświatowej, usamorządowienie opieki zdrowotnej, uproszczenie procedur dla mieszkańców i odpolitycznienie finansowania samorządów - to postulaty, które padły na forum Polski 2050 i PSL-u.

- Samorządy być może powinny współdecydować o stawkach podatków na swoim terenie. Samorządy powinny, to rewolucja, mieć udział w Vacie - przekonywał Szymon Hołownia.

Te propozycje zdają się współbrzmieć z zapowiedziami lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, który też mówi o poszerzeniu kompetencji samorządu i zwiększeniu środków do wyłącznej dyspozycji samorządu. W sobotę w Kartuzach Tusk mówił też o największym od lat kryzysie demograficznym w Polsce.

Hołownia: Polska 2050, w koalicji z PSL, będzie tą siłą, która przywróci nadzieję Polsce lokalnej, samorządnej
Hołownia: Polska 2050, w koalicji z PSL, będzie tą siłą, która przywróci nadzieję Polsce lokalnej, samorządnej TVN24

Autobus "Śladami afer PiS"

W sobotę na ulice Warszawy wyjechał specjalny autobus z napisem "Śladami afer PiS". Ruszył z Woli i miał kilka przystanków. Zatrzymał się między innymi tam, gdzie miały powstać osiedla w ramach programu mieszkanie plus, który ostatecznie okazał się fiaskiem, co wypomnieli rządowi posłowie nie tylko Platformy Obywatelskiej. - Oni potykają się o własne nogi, a w zamian za to powołują Krajowy Zasób Nieruchomości, społeczne inicjatywy mieszkaniowe. To wszystko to kolejne etaty, nic innego jak zarządy, rady nadzorcze, praca dla swoich - mówił Konrad Frysztak, poseł PO.

O swoje prawa upominali się również ci, którzy mieszkania w programie kupili, ale warunki okazały się zupełnie inne niż rządowe obietnice. - Jeśli po raz kolejny nie wywiążecie się ze swoich obietnic dotyczących naszych mieszkań plus, to będziemy strajkować, przyjedziemy do Warszawy - ostrzegał jeden z mężczyzn. 

Swoją odpowiedź na baner Narodowego Banku Polskiego zaprezentowała z kolei Lewica, nie zgadzając się na odsunięcie od rządu i od banku centralnego odpowiedzialności za poziom oraz wolne tempo obniżania się rekordowo wysokiej inflacji. - Rząd i Narodowy Bank Polski dołożyły, niestety, do tego swoje i z tej odpowiedzialności nie pozwolimy im się wyślizgać - mówił Adrian Zandberg, poseł KKP Lewicy. - Dzisiaj mija dokładnie 746. dzień bez pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy - przypomniał Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

Choć właściwa kampania wyborcza ruszy po ogłoszeniu przez prezydenta terminu wyborów, to politycy już dzisiaj pracują tak, jakby kampania była już faktem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS