Unia Europejska sprzeciwia się marnowaniu odzieży. "To krok w kierunku zielonej gospodarki o obiegu zamkniętym"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przemysł odzieżowy od lat produkuje więcej niż światu potrzeba. Co robić z niesprzedanymi rzeczami? Część koncernów odzieżowych po prostu niszczy niesprzedany towar, nie oferując wyprzedaży. Unia Europejska właśnie chce powiedzieć "stop" takiemu podejściu.

Produkcja na potęgę, produkcja ponad potrzeby konsumentów, bez namysłu i pomysłu co dalej z taką odzieżą zrobić. Już wkrótce to ma się drastycznie zmienić, bo Bruksela pracuje nad projektem zakazania niszczenia niesprzedanych ubrań. - Komisja postrzega praktykę wyrzucania niesprzedanych produktów jako bardzo szkodliwą. Niszczenie ich, zanim zostaną użyte choćby raz, pozostaje w sposób oczywisty sprzeczne z gospodarką o obiegu zamkniętym - mówi Virginijus Sinkevičius, komisarz UE odpowiedzialny za środowisko.

Pod hasłem "niszczenie" kryje się de facto wyrzucanie. Wielkie marki odzieżowe niechętnie puszczają stare kolekcje w obieg. Chcą mieć klientów na nowe ubrania - dlatego tony odzieży po sezonie - często nie z naturalnych materiałów, a z tworzyw sztucznych - trafiają po prostu na wysypiska. - Świat produkuje ponad 60 milionów kilogramów ubrań. Przewidywania są takie, że w 2030 roku już to będzie ponad sto milionów. Tylko jeden procent z nich trafia do recyklingu, czyli jest odzyskiwana, jest przetwarzana w jakikolwiek sposób - uważa Sylwia Majcher, dziennikarka, autorka książek i edukatorka ekologiczna.

Aktywiści chcą ocalić Puszczę Bukową. Protestują przeciwko wycince wiekowego drzewostanu
Aktywiści chcą ocalić Puszczę Bukową. Protestują przeciwko wycince wiekowego drzewostanuTVN24

Kilogramy śmieci

Każdego roku w Unii Europejskiej wyrzuca się prawie sześć milionów ton tekstyliów, czyli około 11 kilogramów na osobę. Według danych Komisji Europejskiej konsumpcja odzieży w Europie ma czwarty co do wielkości wpływ na środowisko i zmianę klimatu - po produkcji żywności, mieszkalnictwie i mobilności. Dlatego trzeba się tematem jak najszybciej zająć. - Niemcy wielokrotnie podkreślały, że ważne jest ambitne podejście do ekologii i szybkie prace, dlatego popieramy w całości te rozwiązania - przekonuje Sven Giegold, sekretarz stanu w niemieckim Ministerstwie Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Na razie na posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli we wtorek wszystkie kraje opowiedziały się za wprowadzeniem zakazu niszczenia niesprzedanych produktów tekstylnych i obuwia. Wniosek, który realizuje zobowiązania Europejskiego Zielonego Ładu, musi być teraz zatwierdzony przez Parlament Europejski. Negocjacje z Parlamentem zapowiedziała Hiszpania, która od lipca przejmie unijną prezydencję. - To krok w kierunku zielonej gospodarki o obiegu zamkniętym i krok do wzmocnienia jednolitego rynku - zapewnia Ebba Busch, szwedzka minister biznesu i przemysłu.

Ponieważ regulacje miałyby duży wpływ na biznes odzieżowy, małe firmy w ogóle nie byłyby objęte przepisami, a średnie miałyby cztery lata na dostosowanie się do nich. Największe marki od razu musiałyby wdrożyć obowiązek wykorzystania niesprzedanych produktów jako surowców do nowej produkcji. - Europa będzie pionierem, jeśli chodzi o zrównoważoną produkcję. Żyjemy w świecie, w którym mamy coraz mniej zasobów, dlatego nie można godzić się na marnotrawstwo - przekonuje Roland Lescure, francuski minister delegowany do spraw przemysłu.

Vanuatu i inne wyspy Oceanii mierzą się z kryzysem klimatycznym
Vanuatu i inne wyspy Oceanii mierzą się z kryzysem klimatycznymReuters Archive

By uświadamiać

Propozycja zakłada też stworzenie cyfrowego paszportu produktu. Dzięki temu konsument miałby jasną informację, w jaki sposób wytworzenie konkretnej koszulki, spodni czy kurtki wpłynęło na środowisko - to miałoby pomóc dokonywać bardziej świadomych wyborów. - Moda odpowiada za 20 procent zanieczyszczenia wszystkich wód plus za 35 procent zanieczyszczeń wyrzucanych do oceanów i wód, w których żyją różne również żywe organizmy, ponieważ nasze ubrania w 70 procentach zawierają plastik - wyjaśnia Anna Pięta, aktywistka klimatyczna, Inicjatywa Wschód, specjalistka do spraw odpowiedzialnej mody.

Niektóre państwa wprowadzają indywidualne rozwiązania. We Francji od 2023 roku obowiązuje ustawa antyodpadowa, która zabrania niszczenia niesprzedanych produktów niespożywczych. Porozumienie ponadnarodowe miałoby jednak znacznie większe znaczenie dla planety.

Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polaków trafiły do internetu. To skutek ataku hakerów na serwery spółki ALAB zajmującej się badaniami laboratoryjnymi. Spółka oficjalnie zgłosiła służbom przestępstwo, ale nie wiemy, czy kolejne dane nie trafią do sieci.

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Wyciekły dane medyczne tysięcy pacjentów. Spółka ALAB miała dostawać wcześniej groźby

Źródło:
Fakty TVN

Brytyjski Boeing 787 wystartował we wtorek z londyńskiego lotniska Heathrow do Nowego Jorku. Maszyna napędzana jest zużytym olejem i odpadami z produkcji kukurydzy. Linie lotnicze wróżą przełom, a ekolodzy kręcą nosem na emisję dwutlenku węgla.

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Dreamliner Virgin Atlantic wystartował z Londynu. Jest napędzany wyłącznie odnawialnym paliwem

Źródło:
Fakty TVN

We wtorek Sejm ma zająć się powołaniem pierwszych komisji śledczych. Mają prześwietlić wybory kopertowe, aferę wizową oraz inwigilację programem szpiegowskim Pegasus. Dotychczasowa opozycja mówi, że spełni żądanie wyborców i rozliczy odchodzącą władzę, dlatego w planie są też kolejne komisje.

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Sejmowa większość planuje kolejne komisje śledcze. "Tych kwestii jest bardzo dużo"

Autor:
Maria
Bilińska
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trwa miesiąc świadomości męskich nowotworów. Badać się, oczywiście, warto przez cały rok, bo, jak podkreślają specjaliści, wcześnie wykryte choroby, również te nowotworowe, są zazwyczaj możliwe do wyleczenia. Niektórym to nie wystarcza i potrzebują innej zachęty.

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Nagrali piosenkę, aby zachęcić panów do badań profilaktycznych. "Apelujemy razem z medykami"

Autor:
Katarzyna
Czupryńska-Chabros
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Widzimy rząd desperatów. To jest serial, który będzie trwał dwa tygodnie - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy, komentując zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego, który - jak wszystko na to wskazuje - nie ma sejmowej większości. Senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski mówił o "dwóch tygodniach obciachu", który "całkiem drogo kosztuje". Jak mówił, "ta zabawa" będzie kosztowała "ponad milion złotych".

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

"Drogie dwa tygodnie obciachu"

Autor:
mjz/kg
Źródło:
TVN24

Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne, żeby tego typu systemu inwigilacji totalnej używać w walce wyborczej oraz polityczne - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Marcin Bosacki (Koalicja Obywatelska) na temat powołania sejmowej komisji śledczej do spraw Pegasusa. - W Sejmie powinniśmy mieć dostęp do tego, by w sposób ludzki, kiedy mówimy ludzkim językiem, a nie tylko cytujemy paragrafy i przepisy, wytłumaczyć, jaki proces się odbywał - stwierdziła profesor Monika Płatek, kierowniczka Zakładu Kryminologii w Instytucie Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego.

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

"Będziemy mogli dojść do tego, kto za tym stał. Kto podejmował decyzje polityczne"

Autor:
ks
/ prpb
Źródło:
TVN24

Do poniedziałku Hamas zwolnił w sumie 69 zakładników, a Izrael uwolnił z więzień 150 Palestyńczyków. Trwający rozejm w walkach jest pierwszym dyplomatycznym przełomem w konflikcie, który przyniósł też tymczasowe wytchnienie mieszkańcom oblężonej Gazy. Jednak coraz głośniej płyną też apele o skupieniu się na dwupaństwowym rozwiązaniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

W Strefie Gazy trwa tymczasowy rozejm, ale coraz głośniej wybrzmiewają apele o rozwiązanie konfliktu

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"To rząd zombie", "widzimy akt farsy", "to administracja skazana na porażkę" - w ten sposób o powołaniu rządu Mateusza Morawieckiego piszą zagraniczne media. Jak tłumaczą, ten rząd nie ma szans na uzyskanie większości, ale jego powołanie przez Andrzeja Dudę pozwala PiS-owi kupić trochę czasu przed utratą władzy.

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Zagraniczne media widzą farsę w tym, co robi Mateusz Morawiecki

Autor:
Hubert
Kijek
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zagranicznym mediom trudno jest zrozumieć polityczny scenariusz, realizowany przez Mateusza Morawieckiego. Dlatego w tytułach artykułów opisujących sytuację polityczną w Polsce coraz częściej pojawiają się słowa "farsa" lub "kabaret". Tak nazywany jest manewr mający opóźnić zmianę władzy w Polsce.

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

"Zaopatrzcie się w popcorn. Polska ma teraz dwa rządy". Europejskie media przyglądają się sytuacji na polskiej scenie politycznej

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS