Sztuczna inteligencja "może być postrzegana jako coś podobnego do broni nuklearnej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ludzkość jest na skraju wyginięcia, a to za sprawą sztucznej inteligencji - taki alarm publikują czołowe postacie związane z tą technologią wspólnie z przedstawicielami świata nauki i innymi intelektualistami. Ich zdaniem trzeba podjąć działania, które zapobiegną takiej apokalipsie. Podobnie jak podejmuje się działania, aby zapobiec pandemiom czy wojnie nuklearnej.

"Zmniejszenie ryzyka wyginięcia z powodu sztucznej inteligencji powinno być globalnym priorytetem na równi z innymi zagrożeniami na skalę społeczną, takimi jak pandemie i wojna nuklearna" - brzmi fragment listu otwartego na stronie organizacji Center for AI Safety. Podpisały go dziesiątki przedstawicieli największych firm pracujących nad sztuczną inteligencją. Na liście znajdziemy między innymi dwójkę naukowców nazywanych "ojcami chrzestnymi" tej technologii - Geoffrey'a Hintona i Yoshuę Bengio.

- Sztuczna inteligencja może być postrzegana jako coś podobnego do broni nuklearnej. Firmy technologiczne biorą właśnie udział w wyścigu zbrojeń. Ścigają się w opracowywaniu coraz potężniejszych systemów i przedkładają ten priorytet nad bezpieczeństwo. Oznacza to, że mamy do czynienia z niezwykle potężną technologią, która może być potencjalnie tykającą bombą - tłumaczy Dan Hendrycks, dyrektor Center for AI Safety.

Zdaniem sygnatariuszy listu sztuczna inteligencja może między innymi posłużyć do budowy broni, szerzenia dezinformacji i zwiększyć opresję w państwach totalitarnych. - Tak jak chociażby stwierdził Max Tegmark, znany fizyk, znawca sztucznej inteligencji, wiemy o tym dobrze, że jej postęp jest czymś, co w pewnym momencie może przekroczyć nasze możliwości poznawcze. Pytanie, czy w pewnym momencie, tak jak twierdzi Tegmark, nie okaże się, że nasza relacja w stosunku do tego, czym stała się sztuczna inteligencja, będzie jak relacja neandertalczyków do homo sapiens - mówi doktor Łukasz Święcicki, sygnatariusz listu z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

GPT-4 bez problemu pisze kody źródłowe innych programów. Na przykład gry Arkanoid
GPT-4 bez problemu pisze kody źródłowe innych programów. Na przykład gry ArkanoidGPT // tvn24.pl

Możliwe zagrożenia

Niedawno tysiące biznesmenów, inwestorów i ekspertów od AI - w tym także Elon Musk - zaapelowali o wstrzymanie rozwoju tej technologii na pół roku. Z kolei amerykański Kongres wezwał na przesłuchanie Sama Altmana, prezesa OpenAI, twórcy ChatGPT. - Jeśli ta technologia pójdzie w złym kierunku, a może tak się stać, to my chcemy mówić o tym głośno. Chcemy współpracować z rządem, żeby temu zapobiec - mówił Samuel Altman. Zdaniem niektórych ekspertów i naukowców strach ma wielkie oczy. - Najczęstszą reakcją ludzi zajmujących się AI na te przepowiednie zagłady jest łapanie się za głowę - uważa profesor Yann Lecun, szef inżynierów AI w Meta.

- Myślę, że obecnie zbyt wiele uwagi poświęca się systemom sztucznej inteligencji przejmującym kontrolę nad ludzkością. Myślę, że są to po prostu antyutopijne narracje, które odwracają uwagę od niektórych rzeczywistych problemów, jakie te systemy stwarzają - dodaje profesor Julia Stoyanovich, dyrektor "Center for Responsible AI".

- Nie chodzi o to, żeby uderzać w takie największe tony i głosić jakieś idee czy wizje apokalipsy ludzkości czy końca świata, jaki znamy - tłumaczy doktor Łukasz Święcicki. - Jedynie chodzi o to, żeby w jakiś sposób ten postęp nadzorować, poddać go pewnej kontroli przez instytucje, przede wszystkim państwowe - dodaje.

Konopczyński: chat GPT to w pewnym sensie screenshot, obrazek internetu
Konopczyński: chat GPT to w pewnym sensie screenshot, obrazek internetuTVN24

Zmiany prawne

Pierwsze propozycje już są. Twórcy ChatGPT proponują stworzenie światowej instytucji do nadzoru rozwoju sztucznej inteligencji. To ma być coś na kształt Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Taka instytucja miałaby chronić ludzi przed zagrożeniem ze strony "superinteligentnych" systemów. - Potrzebujemy wszystkich rąk na pokładzie, aby móc kontrolować te technologię. Kluczowe w tym aspekcie powinno być przygotowanie odpowiednich regulacji. Potrzebujemy przepisów prawnych - ostrzega profesor Julia Stoyanovich.

Pierwsze na świecie prawo regulujące kompleksowo problemy związane ze sztuczną inteligencją chce stworzyć Unia Europejska. AI act, według zapowiedzi, ma zostać uchwalony do końca 2023 roku.

Autorka/Autor:Hubert Kijek

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy robić referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS