Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiSKomisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"

Komisja europarlamentu, która pracuje nad unijnym prawem chroniącym media, czerpie z sytuacji w Polsce przykłady rozwiązań, którym trzeba przeciwdziałać. To smutny wniosek po wizycie członków komisji, którzy przyjechali do Polski i spotkali się miedzy innymi z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szefowa komisji PE ostrzega, że jeśli zagrożone są wolne media, zagrożona jest demokracja.

CULT to skrótowa nazwa Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego. Jej delegacja odwiedziła Polskę, by przekonać się na własne oczy, jak wygląda sytuacja w zakresie wolności słowa, wolności akademickiej i swobody wypowiedzi artystycznej. Wnioski są przygnębiające. - Niestety dowiedzieliśmy się o pewnych zdarzeniach, których nie da się pogodzić z naszym rozumieniem demokracji i podstawowych wartości europejskich - mówiła na konferencji prasowej Sabine Verheyen, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego.

CULT to główne miejsc prac nad aktem o wolności mediów, czyli zbiorem unijnych przepisów, które w przyszłości mają lepiej chronić wolność słowa i niezależność mediów. Dlatego członkowie delegacji - europosłowie kilku różnych partii - spotkali się między innymi z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To była bardzo ciekawa, ale też alarmująca wizyta. Ponieważ Krajowa Rada (Radiofonii i Telewizji - przyp. red.) rozumie swoje zadania w taki sposób, że tak na prawdę jest przedłużeniem działań partii rządzącej i właściwie nawet tego nie ukrywa - dodała przewodnicząca CULT.

Europosłowie zwrócili uwagę na to, że KRRiT zauważa problem z pluralizmem tylko w mediach prywatnych, nigdy w publicznych. - Media są pewnego rodzaju strażnikiem. Nie można przedstawić mediów niezależnych jako mediów opozycyjnych. To nie służy w żadnym stopniu demokracji - powiedziała Sabine Verheyen.

Galczak: media lokalne powinny istnieć i dostać wsparcie
Galczak: media lokalne powinny istnieć i dostać wsparcieTVN24

Zagrożenie dla demokracji

Szefowa Komisji w czasie konferencji prasowej w Warszawie zwróciła również uwagę na pełną kontrolę władzy nad mediami publicznymi, przyznawanie reklam i dotacji publicznym mediom sprzyjającym władzy, problemy z dostępem do informacji publicznej, stosowanie tak zwanej praktyki SLAPP, czyli między innymi nadużywanie drogi sądowej wobec dziennikarzy. - Swoboda i pluralizm mediów w naszym odczuciu są w Polsce zagrożone przez obecny polski rząd. W związku z tym zagrożona jest też polska demokracja, bo przecież media są ważnym elementem dobrze funkcjonującej demokracji - stwierdziła Sabine Verheyen.

Akt o wolność mediów ma w założeniu chronić dziennikarzy i wolność słowa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma też zapewnić przejrzystość przyznawania koncesji i wydawania publicznych pieniędzy na reklamę. - Rządy będą musiały obowiązkowo udzielać informacji o tym, jak wydatkują pieniądze na reklamy. Gdzie idą te pieniądze. Dlaczego idą na przykład do mediów państwowych, a nie prywatnych, albo dlaczego niektóre media prywatne są pomijane - tłumaczył na antenie TVN24 BiS Jaume Duch Guillot, dyrektor do spraw komunikacji Parlamentu Europejskiego.

Minister Przemysław Czarnek krytykowany

Członkowie CULT przeanalizowali również swobodę artystyczna i wolność działań naukowych. - Wolność akademicka, swoboda artystyczna, a przede wszystkim wolność mediów, są atakowane przez polski rząd. Czasami w sposób subtelny, czasami w sposób bardziej otwarty - stwierdziła Sabine Verheyen.

Przykładem niewłaściwych działań jest zdaniem CULT postawa ministra Czarnka, który groził odcięciem finansowania badań nad Holokaustem prowadzonych przez profesor Barbarę Engelking. - Decyzja polskiego rządu wstrząsnęła całą społecznością naukową w Polsce i stanowi okrutny precedens - dodała Sabine Verheyen. Według ministra - badania szkodzą Polsce. Według europosłów - obcinanie pieniędzy na projekty niezgodne z linią władzy to droga do autocenzury naukowej.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Nie można się zarejestrować, nie można się dodzwonić - alarmują chętni na szczepienie przeciwko COVID-19. Od teraz jest w Polsce nowa szczepionka odporna na nowy wariant wirusa. Do szczepień mocno zachęcają wirusolodzy. Dlaczego warto się zaszczepić nawet jeżeli gdzieniegdzie na szczepienie trzeba trochę poczekać?

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Szczepienia przeciw COVID-19. Rośnie zainteresowanie kolejną dawką szczepienia

Źródło:
Fakty TVN

Startuje ogólnopolska akcja "Powieś paragon - podaruj posiłek". W tym tytule kryje się wszystko - kupujesz, a płacisz za siebie i za osobę w potrzebie.

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

"Powieś paragon - podaruj posiłek". Wyjątkowa akcja ma pomóc potrzebującym

Autor:
Marta
Kolbus
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prosimy naszych przyjaciół, aby zostali z nami, utrzymali obecny kurs, abyśmy mogli powstrzymać Putina w jego ludobójczej wojnie - apeluje Oksana Markarowa, ukraińska ambasador w Stanach Zjednoczonych. Te słowa świadczą o tym, jak bardzo Kijów liczy na pomoc zachodniego sojusznika. Kongres nie zdecydował jeszcze o przydzieleniu środków na dalszą pomoc dla Ukrainy. Chodzi o 60 miliardów dolarów. Bez nich trudno będzie o postęp na froncie i wyparcie Rosjan. Okupanci wciąż atakują. Minionej doby intensywnie ostrzeliwali między innymi obwód zaporoski i chersoński.

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

"Dosłownie modlimy się o amerykańskie wsparcie". Ukraina wciąż potrzebuje dostaw broni

Autor:
Paweł
Laskosz
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS