Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja europarlamentu, która pracuje nad unijnym prawem chroniącym media, czerpie z sytuacji w Polsce przykłady rozwiązań, którym trzeba przeciwdziałać. To smutny wniosek po wizycie członków komisji, którzy przyjechali do Polski i spotkali się między innymi z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szefowa komisji PE ostrzega, że jeśli zagrożone są wolne media, zagrożona jest demokracja.

CULT to skrótowa nazwa Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego. Jej delegacja odwiedziła Polskę, by przekonać się na własne oczy, jak wygląda sytuacja w zakresie wolności słowa, wolności akademickiej i swobody wypowiedzi artystycznej. Wnioski są przygnębiające. - Niestety dowiedzieliśmy się o pewnych zdarzeniach, których nie da się pogodzić z naszym rozumieniem demokracji i podstawowych wartości europejskich - mówiła na konferencji prasowej Sabine Verheyen, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego.

CULT to główne miejsc prac nad aktem o wolności mediów, czyli zbiorem unijnych przepisów, które w przyszłości mają lepiej chronić wolność słowa i niezależność mediów. Dlatego członkowie delegacji - europosłowie kilku różnych partii - spotkali się między innymi z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To była bardzo ciekawa, ale też alarmująca wizyta. Ponieważ Krajowa Rada (Radiofonii i Telewizji - przyp. red.) rozumie swoje zadania w taki sposób, że tak na prawdę jest przedłużeniem działań partii rządzącej i właściwie nawet tego nie ukrywa - dodała przewodnicząca CULT.

Europosłowie zwrócili uwagę na to, że KRRiT zauważa problem z pluralizmem tylko w mediach prywatnych, nigdy w publicznych. - Media są pewnego rodzaju strażnikiem. Nie można przedstawić mediów niezależnych jako mediów opozycyjnych. To nie służy w żadnym stopniu demokracji - powiedziała Sabine Verheyen.

Galczak: media lokalne powinny istnieć i dostać wsparcie
Galczak: media lokalne powinny istnieć i dostać wsparcieTVN24

Zagrożenie dla demokracji

Szefowa Komisji w czasie konferencji prasowej w Warszawie zwróciła również uwagę na pełną kontrolę władzy nad mediami publicznymi, przyznawanie reklam i dotacji publicznym mediom sprzyjającym władzy, problemy z dostępem do informacji publicznej, stosowanie tak zwanej praktyki SLAPP, czyli między innymi nadużywanie drogi sądowej wobec dziennikarzy. - Swoboda i pluralizm mediów w naszym odczuciu są w Polsce zagrożone przez obecny polski rząd. W związku z tym zagrożona jest też polska demokracja, bo przecież media są ważnym elementem dobrze funkcjonującej demokracji - stwierdziła Sabine Verheyen.

Akt o wolność mediów ma w założeniu chronić dziennikarzy i wolność słowa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma też zapewnić przejrzystość przyznawania koncesji i wydawania publicznych pieniędzy na reklamę. - Rządy będą musiały obowiązkowo udzielać informacji o tym, jak wydatkują pieniądze na reklamy. Gdzie idą te pieniądze. Dlaczego idą na przykład do mediów państwowych, a nie prywatnych, albo dlaczego niektóre media prywatne są pomijane - tłumaczył na antenie TVN24 BiS Jaume Duch Guillot, dyrektor do spraw komunikacji Parlamentu Europejskiego.

Minister Przemysław Czarnek krytykowany

Członkowie CULT przeanalizowali również swobodę artystyczna i wolność działań naukowych. - Wolność akademicka, swoboda artystyczna, a przede wszystkim wolność mediów, są atakowane przez polski rząd. Czasami w sposób subtelny, czasami w sposób bardziej otwarty - stwierdziła Sabine Verheyen.

Przykładem niewłaściwych działań jest zdaniem CULT postawa ministra Czarnka, który groził odcięciem finansowania badań nad Holokaustem prowadzonych przez profesor Barbarę Engelking. - Decyzja polskiego rządu wstrząsnęła całą społecznością naukową w Polsce i stanowi okrutny precedens - dodała Sabine Verheyen. Według ministra - badania szkodzą Polsce. Według europosłów - obcinanie pieniędzy na projekty niezgodne z linią władzy to droga do autocenzury naukowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- To nie jest żadna polityka. To opowieść o człowieku, który powinien zostać sprawiedliwie osądzony - mówi Magda N., która oskarża syna Jacka Kurskiego o molestowanie seksualne. Pierwszy raz miał ją zgwałcić, gdy miała dziewięć lat. Później kolejny raz. Sprawa trafiła do prokuratury, ale za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości została dwa razy umorzona.

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Syn Jacka Kurskiego pierwszy raz miał ją zgwałcić, kiedy miała 9 lat. Postanowiła opowiedzieć o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Rząd już zdecydował, ale episkopat walczy i grozi krokami prawnym. Biskupi też powołują się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z czasów Julii Przyłębskiej. Od 1 września 2025 roku będzie jedna lekcja religii, i to na początku lub na końcu zajęć.

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

"Z lekcji religii korzysta coraz mniej osób". Mimo sprzeciwu Kościoła MEN wprowadza zmiany

Źródło:
Fakty TVN

Krok po kroku i mozolnie idzie odbudowa po wrześniowej powodzi na Śląsku. Potrwa miesiące, jeśli nie lata. Choć wiele udało się już zrobić, to nadal część mieszkańców czeka ogrom pracy. Od czwartku mogą się starać o dofinansowanie z programu "Czyste powietrze". W dedykowanej dla powodzian puli jest 300 milionów złotych. 

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od niecałego tygodnia Polska ma pięćdziesiąt trzy nowe rezerwaty przyrody. Ekolodzy zmianę popierają, ale nie zgadzają się na tempo zmian, zarzucając rządowi opieszałość. Jeden z nowych rezerwatów powstał w Dolinie Rospudy. To tam niemal 20 lat temu ekolodzy i aktywiści protestowali przeciwko budowie obwodnicy Augustowa.

W całej Polsce powołano 53 nowe rezerwaty przyrody

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Prokurator Ewa Wrzosek złożyła dzisiaj rezygnację i ta rezygnacja została przyjęta przez ministra Adama Bodnara. Delegacja do Ministerstwa Sprawiedliwości została cofnięta - powiedziała w "Faktach po Faktach" wiceministra sprawiedliwości Zuzanna Rudzińska-Bluszcz. Mówiła, że ta decyzja nie była spowodowana niedawną wypowiedzią Wrzosek w mediach. Uznała też za "niepokojące" słowa Wrzosek z tej rozmowy, że "to nie są czasy, żeby trzymać się ściśle litery prawa".

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości o słowach Wrzosek: włos mi się zjeżył na głowie

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Jest jakaś granica, jeśli chodzi o podejmowane ryzyko - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Witold Orłowski z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, komentując podpisaną kilka lat temu przez Orlen umowę w sprawie budowy kompleksu Olefiny III. W środę koncern przekazał, że inwestycja zostanie wstrzymana. Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezeska PGNiG, wyjaśniła, że wszyscy obywatele poniosą koszty podjętych wcześniej złych decyzji.

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Orlen rezygnuje z wielkiej inwestycji. "Jest jakaś granica"

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli Donald Trump będzie chciał zadzwonić do Europy, to wykręci jej numer. Giorgia Meloni - premier Włoch - została uznana przez magazyn "Politico" najbardziej wpływowym politykiem nadchodzącego roku. Prognoza redakcji jest autorska i wskazuje listę europejskich polityków, od których zależeć będzie kierunek, w jakim podąży kontynent. Są na niej pozytywni i negatywni bohaterowie. W zestawieniu "Class of 2025" jest też aż czterech polityków z Polski.

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

"Politico" uznało Giorgię Meloni za najbardziej wpływową osobę w Europie w nadchodzącym roku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Baszara al-Asada już nie ma w Syrii, ale uwięzieni przez niego ludzie mogą zostać pogrzebani żywcem. Ich rodziny ścigają się z czasem, by dotrzeć do więzienia Sednaya - zwanego "ludzką rzeźnią" - i odnaleźć bliskich. Zamknięto tam tysiące ludzi, po wielu ślad zaginął. Walczą o każdą minutę, zanim więźniowie umrą z pragnienia lub braku powietrza.

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Asad więził przeciwników w "ludzkiej rzeźni". Syryjczycy ścigają się z czasem, by ich uratować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS