Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Komisja Parlamentu Europejskiego oceniła wolność mediów w Polsce. "Alarmująca wizyta"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja europarlamentu, która pracuje nad unijnym prawem chroniącym media, czerpie z sytuacji w Polsce przykłady rozwiązań, którym trzeba przeciwdziałać. To smutny wniosek po wizycie członków komisji, którzy przyjechali do Polski i spotkali się między innymi z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Szefowa komisji PE ostrzega, że jeśli zagrożone są wolne media, zagrożona jest demokracja.

CULT to skrótowa nazwa Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego. Jej delegacja odwiedziła Polskę, by przekonać się na własne oczy, jak wygląda sytuacja w zakresie wolności słowa, wolności akademickiej i swobody wypowiedzi artystycznej. Wnioski są przygnębiające. - Niestety dowiedzieliśmy się o pewnych zdarzeniach, których nie da się pogodzić z naszym rozumieniem demokracji i podstawowych wartości europejskich - mówiła na konferencji prasowej Sabine Verheyen, przewodnicząca Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego.

CULT to główne miejsc prac nad aktem o wolności mediów, czyli zbiorem unijnych przepisów, które w przyszłości mają lepiej chronić wolność słowa i niezależność mediów. Dlatego członkowie delegacji - europosłowie kilku różnych partii - spotkali się między innymi z przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. - To była bardzo ciekawa, ale też alarmująca wizyta. Ponieważ Krajowa Rada (Radiofonii i Telewizji - przyp. red.) rozumie swoje zadania w taki sposób, że tak na prawdę jest przedłużeniem działań partii rządzącej i właściwie nawet tego nie ukrywa - dodała przewodnicząca CULT.

Europosłowie zwrócili uwagę na to, że KRRiT zauważa problem z pluralizmem tylko w mediach prywatnych, nigdy w publicznych. - Media są pewnego rodzaju strażnikiem. Nie można przedstawić mediów niezależnych jako mediów opozycyjnych. To nie służy w żadnym stopniu demokracji - powiedziała Sabine Verheyen.

Galczak: media lokalne powinny istnieć i dostać wsparcie
Galczak: media lokalne powinny istnieć i dostać wsparcieTVN24

Zagrożenie dla demokracji

Szefowa Komisji w czasie konferencji prasowej w Warszawie zwróciła również uwagę na pełną kontrolę władzy nad mediami publicznymi, przyznawanie reklam i dotacji publicznym mediom sprzyjającym władzy, problemy z dostępem do informacji publicznej, stosowanie tak zwanej praktyki SLAPP, czyli między innymi nadużywanie drogi sądowej wobec dziennikarzy. - Swoboda i pluralizm mediów w naszym odczuciu są w Polsce zagrożone przez obecny polski rząd. W związku z tym zagrożona jest też polska demokracja, bo przecież media są ważnym elementem dobrze funkcjonującej demokracji - stwierdziła Sabine Verheyen.

Akt o wolność mediów ma w założeniu chronić dziennikarzy i wolność słowa we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma też zapewnić przejrzystość przyznawania koncesji i wydawania publicznych pieniędzy na reklamę. - Rządy będą musiały obowiązkowo udzielać informacji o tym, jak wydatkują pieniądze na reklamy. Gdzie idą te pieniądze. Dlaczego idą na przykład do mediów państwowych, a nie prywatnych, albo dlaczego niektóre media prywatne są pomijane - tłumaczył na antenie TVN24 BiS Jaume Duch Guillot, dyrektor do spraw komunikacji Parlamentu Europejskiego.

Minister Przemysław Czarnek krytykowany

Członkowie CULT przeanalizowali również swobodę artystyczna i wolność działań naukowych. - Wolność akademicka, swoboda artystyczna, a przede wszystkim wolność mediów, są atakowane przez polski rząd. Czasami w sposób subtelny, czasami w sposób bardziej otwarty - stwierdziła Sabine Verheyen.

Przykładem niewłaściwych działań jest zdaniem CULT postawa ministra Czarnka, który groził odcięciem finansowania badań nad Holokaustem prowadzonych przez profesor Barbarę Engelking. - Decyzja polskiego rządu wstrząsnęła całą społecznością naukową w Polsce i stanowi okrutny precedens - dodała Sabine Verheyen. Według ministra - badania szkodzą Polsce. Według europosłów - obcinanie pieniędzy na projekty niezgodne z linią władzy to droga do autocenzury naukowej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Aż 40 procent Polaków z własnych pieniędzy zapłaciło w ubiegłym roku za wizytę u lekarza. Okazuje się, że nie dlatego, że mamy poczucie, że prywatnie znaczy lepiej. W zdecydowanej większości wypadków decydujemy się zapłacić, gdy słyszymy, ile czekalibyśmy na wizytę u specjalisty z NFZ. I wydajemy już naprawdę sporo - średnio 80 złotych na osobę miesięcznie.

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Polacy coraz częściej wybierają leczenie prywatne. "Dostępność do publicznej ochrony zdrowia minimalna lub po prostu żadna"

Źródło:
Fakty TVN

Będzie nowy przedmiot w szkołach - edukacja zdrowotna. Na zajęciach poruszane będą kwestie zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej czy dojrzewania płciowego. W niedzielę w Warszawie odbył się protest pod hasłem "Tak dla edukacji, nie dla deprawacji". Pojawili się na nim między innymi politycy PiS-u, a także kandydat tej partii na prezydenta Karol Nawrocki. W niedzielę opublikowany został także list w obronie nowego przedmiotu, którego sygnatariusze zaznaczyli, że właściwa edukacja chroni dzieci przed krzywdzeniem. 

Protestowali przeciwko edukacji zdrowotnej w szkołach. Wśród nich kandydat PiS na prezydenta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przepisy o wspomaganym umieraniu właśnie zostały przegłosowane przez brytyjską Izbę Gmin. Przed ustawą jeszcze długa droga, ale zwolennicy przepisów mówią o uldze i nadziei, że prawo zostanie zmienione. Wspomagane umieranie to procedura, w której śmiertelnie chory pacjent sam podaje sobie środek powodujący zgon. Medycy tylko uczestniczą w przygotowaniach. 

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Izba Gmin przyjęła przepisy o wspomaganym umieraniu. "Parlament w końcu wysłuchał woli obywateli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

- My nie wybieramy aktora w castingu, to nie jest film. Wybieramy osobę, która będzie podejmować dramatycznie istotne decyzje - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Mucha, wiceministra edukacji z Polski 2050. Stwierdziła, że Karol Nawrocki "jest obywatelskim kandydatem w takim sensie, że to jest kandydat obywatela Kaczyńskiego". - To nie są wybory na mistera Polski, tylko na prezydenta - dodała Kamila Gasiuk-Pihowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej.

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

"To tykająca bomba zegarowa". Nawrocki "jak kameleon, który przywdzieje każde poglądy"

Źródło:
TVN24

W czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiadał największe deportacje w historii Ameryki. Obietnicę powtarzał tak często, że dotarła ona do imigrantów, którzy zmierzają do Stanów Zjednoczonych, choć są jeszcze bardzo daleko od granicy. Przez Meksyk idzie karawana ludzi z Hondurasu, Wenezueli i innych państw Ameryki Południowej. Dla nich to walka z czasem. Muszą dotrzeć do granicy przed 20 stycznia, bo mają nadzieję, że uda im się jeszcze dostać do Stanów Zjednoczonych.

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Karawana imigrantów walczy z czasem, by dotrzeć do granicy ze Stanami Zjednoczonymi przed 20 stycznia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Gruzji trwają protesty przeciwko decyzji rządu o zawieszeniu rozmów na temat przystąpienia kraju do Unii Europejskiej. W piątkowy wieczór tysiące osób manifestowało w Tbilisi. O sytuacji w kraju w "Faktach o Świecie" mówił prof. Grigol Julukhidze, gruziński politolog z Uniwersytetu Kaukaskiego. 

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Kolejny dzień protestów w Tbilisi. "Dla wielu Gruzinów eurointegracja jest czerwoną linią"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemal tysiącletnia katedra Notre Dame znów zachwyca, choć 5 lat temu, gdy stanęła w płomieniach, wielu myślało, że to już koniec jej historii. Oficjalne ponowne otwarcie katedry odbędzie się 7 grudnia, a przy jej odbudowie pracowała między innymi polska malarka i konserwatorka - Felicja Lamprecht. W rozmowie z "Faktami o Świecie" opowiedziała o swojej pracy.

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

"Zabytek na naszych oczach kwitł". Kulisy odbudowy katedry Notre Dame

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS