Stan Montana zakazuje TikToka. Firma idzie do sądu, użytkownicy aplikacji kpią. "Jak to będzie egzekwowane?"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

TikTok jest oskarżany o zbieranie danych użytkowników na potrzeby chińskiego aparatu władzy. Wiele rządów zabroniło swoim pracownikom korzystania z TikToka na swoich smartfonach. Stan Montana poszedł dalej: zakaz obejmie wszystkich, ale użytkownicy nie będą karani. Kary grożą TikTokowi i dystrybutorom aplikacji. Właściciel TikToka ma zamiar zaskarżyć prawo.

Popularny zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży TikTok od dawna jest na cenzurowanym w Ameryce i innych krajach Zachodu. Zakaz korzystania z chińskiej aplikacji - albo przynajmniej zalecenie, by jej unikać - dostali w ostatnich miesiącach pracownicy rządowi na całym świecie. Teraz amerykański stan Montana wprowadza zakaz, który obejmuje wszystkich lokalnych użytkowników. Oto uzasadnienie. "TikTok stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Ta aplikacja kradnie informacje i dane od użytkowników, a możliwość udostępniania tych danych Komunistycznej Partii Chin jest niedopuszczalna i narusza prawo do prywatności stanu Montana" - oświadczył Brandon Ler, członek parlamentu stanowego Montany.

Od 2024 roku w Montanie nie będzie można korzystać z TikToka. Internauci kpią z władz stanowych. Pytają: jak taki zakaz ma funkcjonować w praktyce? - Myślę, że nasz gubernator jest trochę głupkowaty. Jak teraz będzie to egzekwowane? Świetne pytanie. Nie wiem i myślę, że władze też nie wiedzą - mówi Christian W. Poole, użytkownik TikToka.

Władze stanowe wiedzą, że nie da się zmusić zwykłych ludzi do odinstalowania aplikacji z ich telefonów. Nie zamierzają karać swoich obywateli. Obowiązek egzekwowania zakazu przerzucają na TikToka i sklepy, z których można ściągnąć tę aplikację. Grzywna 10 tysięcy dolarów wydaje się być śmiesznie mała, ale to tylko pozory. - Grzywna 10 tysięcy dolarów za każdego użytkownika, który wejdzie na TikToka, albo ściągnie go ze sklepu, to sporo, kiedy zsumuje się wszystkich użytkowników - wylicza Jenna Leventoff, prawniczka.

TikTok na nagraniu ilustracyjnym
Montana zakazuje TikTokaReuters Archive

Niedoskonałe prawo

W Montanie TikTok ma 200 tysięcy użytkowników. Z aplikacji korzysta około 6 tysięcy firm. - To prawo próbuje wymusić na firmach Apple i Google, które mają sklepy z aplikacjami, i na firmie TikTok wyłączenie dostępu dla ludzi, którzy łączą się ze stanu Montana. Te firmy nie wiedzą, gdzie tak naprawdę jest użytkownik, widzą jedynie jego numer IP - tłumaczy profesor David Choffnes, wykładowca cyberbezpieczeństwa na Northeastern University.

Adres IP to unikalny identyfikator każdego urządzenia, które łączy się z internetem. Przeciętny internauta wie, że IP da się bardzo łatwo zmienić. Tak, żeby pokazywał, że użytkownik z Montany łączy się na przykład z Kalifornii czy z Polski. Pytanie, czy każdy użytkownik będzie chciał zadać sobie tyle trudu. Być może prędzej zrezygnuje z TikToka na rzecz innej aplikacji.

Montana być może da odpowiedź na pytanie, czy ma sens delegalizacja TikToka w całej Ameryce. Chińska firma Bytedance, do której należy TikTok, chce zaskarżyć decyzję stanu do sądu. Ma spore szanse na wygraną. Według niej przepisy stanu Montana naruszają prawa użytkowników wynikające z pierwszej poprawki do konstytucji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN