Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

AfD przed CDU. "Źródła tkwią w przechowanej niechęci do tego co obce"

- Wyniki wyborów mówią o postępującym procesie konsolidacji poglądów, których wyrazicielem jest Alternatywa dla Niemiec i których źródła tkwią w przechowanej niechęci do tego co obce - ocenił w "Faktach o Świeci" TVN24 BiS Andrzej Byrt, były ambasador Polski w Niemczech i Francji, komentując wybory landowe w Turyngii, w których AfD (Alternatywa dla Niemiec) uzyskała lepszy wynik od CDU, partii kanclerz Angeli Merkel.

Władze Kuby sprzedają sprzęt AGD za dolary i euro. "Kuba nie ma pieniędzy na nic"

- Jest mnóstwo powodów - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Maciej Stasiński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", mówiąc o otwarciu w Hawanie przez kubańskie władze sklepów dewizowych. - Gospodarka Kuby to wciąż gospodarka centralnie sterowana - podkreślił. Zaznaczył, że sankcje wprowadzone wobec Kuby przez Donalda Trumpa pogorszyły sytuację gospodarczą w tym kraju. - Kuba nie ma pieniędzy na nic - ocenił.

Jego zbrodnie wstrząsnęły całym światem. "Potwór z Charleroi" wyjdzie na wolność?

Był taki czas w Europie, że to właśnie jego nazwisko było synonimem najgorszego zbrodniarza. Skazany na dożywocie Marc Dutroux - morderca, gwałciciel i pedofil - ubiega się o przedterminowe zwolnienie z więzienia. Jego obrońcy odnieśli sukces - sąd zgodził się na ponowne przebadanie kryminalisty. Do uwolnienia Belga jeszcze długa droga, ale to pierwszy krok w tym kierunku. Niedawno warunkowo zwolniono jego wspólnika.

"Pytałem: dlaczego mnie nienawidzisz, skoro nawet mnie nie znasz. Niektórzy mówili wprost"

- Ludzie nawracali się sami, bo kiedy zaczęli mnie poznawać, to okazywało się, że nie mają żadnego powodu, by mnie nienawidzić - powiedział w rozmowie z "Faktami o Świecie" Daryl Davis - Afroamerykanin, który od lat wyciąga rękę do najbardziej zagorzałych rasistów. Muzyk, aktywista i pisarz jest autorem książki o Ku Klux Klanie, do której informacje zdobywał wprost od jej członków. Szacuje się, że co najmniej 200 członków tej rasistowskiej organizacji przekonał, że Afroamerykanie i biali mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać.

"Nie mamy już czterech pór roku"

- Susza to jest jeden z elementów, który będzie nam doskwierał coraz bardziej. A nie potrafimy sobie jeszcze z tym radzić - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska. - Nie mamy już czterech pór roku. Kiedy było sześć pór roku, a w tej chwili w zasadzie mamy dwie - zauważył Sławomir Brzózek, ekspert do spraw ekologii i zmian klimatu. Goście programu rozmawiali o zmianach klimatycznych, a punktem wyjścia rozmowy były upały na Węgrzech.

Praca w korporacji szkodzi? "Można się zasiedzieć na śmierć"

- Wypalenie zawodowe to jednostka, którą od wielu lat diagnozujemy - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS psycholog Maria Rotkiel, mówiąc o zdrowiu psychofizycznym pracownika biurowego. W korporacji, jak dodała "można się zasiedzieć na śmierć. - Popadamy w taką stagnację - dodała. - Wraz z aktywnością fizyczną działamy też mocno na swój układ hormonalny. Wytwarzają się endorfiny - zauważył drugi gość programu, Dariusz Ryczaj, trener personalny.

"Jesteś tam nikim, jesteś po prostu pyłem łagrowym, nie jesteś dla nich człowiekiem"

- Stosunek do człowieka jak do zwierzęcia pozostał. Jesteś tam nikim, jesteś po prostu pyłem łagrowym, nie jesteś dla nich człowiekiem - tak swój pobyt w rosyjskim łagrze opisuje Ołeh Sencow, ukraiński reżyser, który został skazany na 20 lat kolonii karnej pod zarzutem terroryzmu. Uwolniony po pięciu latach odsiadywania wyroku reżyser obecnie przebywa w Polsce. Rozmawiał z nim Piotr Kraśko.

Olivia miała być poważnie chora, jej matka zbierała pieniądze na leczenie. Po latach kobieta usłyszała zarzut zabójstwa córki

Kelly Turner mówiła wszystkim, że jej córeczka cierpi na rzadką chorobę i potrzebne są fundusze na leczenie. Organizowała zbiórki, bale charytatywne i akcje, które miały pomóc spełniać marzenia małej Olivii. Dziewczynka zmarła w 2017 roku. Po latach okazało się, że opowieści Turner o chorobie córki były kłamstwem. W piątek kobieta usłyszała zarzuty, w tym ten najpoważniejszy - morderstwa Olivii.

"Wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem"

- Poparcie dla tej operacji jest bardzo w Turcji duże - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Patrycja Sasnal, kierownik Biura Badań i Analiz PISM. Operacją, o której mówiła, jest turecka ofensywa w północnej Syrii. We wtorek prezydent Turcji Recep Erdogan rozmawiał o niej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie. - Jaki jest efekt tej wizyty? (...) Będą wspólne patrole rosyjsko-tureckie. Czyli Rosja będzie kluczowym graczem, bo to ona będzie patrolowała razem z Turcją tę granicę - powiedział drugi gość programu, Adam Balcer z organizacji WiseEuropa.

"Z kraju, który był wzorcem dla innych, staliśmy się pariasem"

- Licytowanie się przy pomocy płacy minimalnej to jest jedna z najgorszych populistycznych zagrywek - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS profesor Leszek Balcerowicz. Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju mówi o przedwyborczych obietnicach PiS i o perspektywach, jakie czekają polską gospodarkę.

Żywność warta setki miliardów marnowana tuż po wyprodukowaniu

W tym tygodniu obchodzony był Światowy Dzień Żywności. W związku z tym pojawiło się dużo danych, które mogą dziwić. Bo choć aż 14 procent światowej produkcji żywności nigdy nie trafia na sklepowe półki, to jednocześnie co trzecie dziecko na świecie poniżej piątego roku życia jest niedożywione.

Nowak: to porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit niż umowa May

To porozumienie forsuje jeszcze twardszy brexit. Ono jeszcze bardziej oddala Wielką Brytanie od Unii Europejskiej - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Bartłomiej Nowak z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. Zdaniem drugiego gościa - Macieja Czajkowskiego, byłego dziennikarza BBC News - porozumienie zawarte w czwartek w Brukseli nie przejdzie głosowania w Izbie Gmin - My możemy ekscytować się cała umową, a być może ta umowa nie zostanie przegłosowana - podkreślił

"Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy"

- Wybory przegrała opozycja, która zachowała się nieroztropnie, niemądrze - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były premier Włodzimierz Cimoszewicz. Jego zdaniem opozycja poddała walkę, gdy z Koalicji Obywatelskiej wystąpiło PSL, a Grzegorz Schetyna nie chciał rozmawiać z Lewicą. - Jeśli opozycja zachowa większość w Senacie, to powinna przyjąć trochę inny system pracy. Senat powinien spotykać się w każdym tygodniu na 3-4 dni i wykorzystać to jaką wspaniałą okazję do debaty o sprawach publicznych - przekonywał były premier.

Problem rasizmu stadionowego. "Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była"

- Temat jest bardziej skomplikowany z racji tego, że mamy internet - ocenił w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS prawnik Maciej Ślusarek, mówiąc o problemie rasizmu stadionowego. - Kiedy pojawił się internet, (...) to przyniósł również upadek standardów debaty publicznej - dodał Maciej Ślusarek. - Ta nienawiść, o której mówimy, zawsze była. Ludzie zawsze gdzieś próbowali daj jej upust. Zawsze takie zgromadzenia publiczne były do tego dobrą okazją - stwierdziła z kolei psycholog Maria Rotkiel, drugi gość programu.

Z czym się mierzą milenialsi? "Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością"

Ten świat jest bardzo bogaty w rozmaite zdarzenia i to nas wszystko po prostu przytłacza. Ilość problemów, o których słyszymy każdego dnia jest bardzo duża. To wszystko trafia do tych młodych ludzi, to ich bardzo mocno obciąża. Oni zastanawiają się na swoja przyszłością i być może nie są jeszcze w stanie, z tym wszystkim sobie poradzić - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Konrad Maj psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Odniósł się w ten sposób do najnowszych doniesień o nasilających się kłopotach ze zdrowiem psychicznym wśród milenialsów. Z kolei doktor Joanna Heidtman psycholog i socjolog podkreśliła, że narastające oczekiwania wobec młodych osób mogą skutkować bardzo wczesną depresją i wypaleniem zawodowym - Niepewność, ogromna presja i zderzenie się z rzeczywistością - wymieniała przyczyny problemów osób z Pokolenia Y.

Kanadyjscy naukowcy informują: posiadanie psa wydłuża życie

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto przeanalizowali dane o milionach ludzi z różnych krajów i regionów świata. Doszli do wniosku, że posiadanie psa zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 24 procent. Psy pomagają żyć dłużej zwłaszcza tym, którzy przeżyli zawał lub udar. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Donald Trump "chciał, bym dawała mu znać co tydzień". Georgette Mosbacher opowiada o kulisach zniesienia wiz

Ambasador USA Georgette Mosbacher udzieliła "Faktom o Świecie" TVN24 BiS wywiadu tuż po tym, jak Polska zakwalifikowała się do programu ruchu bezwizowego. - Kluczowe było zejście poniżej progu trzech procent. To było najważniejsze. Wiedzieliśmy jak zająć się całą resztą. Nie było fizycznie możliwości, aby zejść poniżej 3 procent, dopóki ludzie przychodzący do ambasady po wizę nie zaczęli spełniać naszych wymogów - powiedziała. Dodała, że prezydent Donald Trump był bardzo zainteresowany tą sprawą. - Absolutnie na to czekał - mówiła. - Prezydent pytał za każdym razem. Prosił, abym przekazywała mu konkretne dane, żeby zobaczyć na ile zbliżamy się do tego progu poniżej 3 procent.

"Możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców"

- W tym momencie możemy się spodziewać bardzo dużej fali uchodźców - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Wojciech Wilk, prezes Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Zakaz zmuszania uchodźców do powrotu do niebezpiecznego kraju, do miejsca gdzie byliby prześladowani, jest nie tylko już taką częścią prawa międzynarodowego, które jest zapisane, ale ono jest tak zwaną częścią zwyczajową - dodał.

Głosowanie na Wyspach? Polacy idą na rekord

W niedzielę w Polsce odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Głosować będzie można nie tylko na terytorium Rzeczypospolitej. Cztery lata temu, za granicą zagłosowało prawie 200 tysięcy Polaków. Najwięcej głosów oddano w Wielkiej Brytanii. Jak jest w tym roku?

Wyświęcanie żonatych mężczyzn na odległych terenach? "Kościół nie może pozostać bierny i zamknięty"

Celibat w Kościele katolickim to jeden z tematów, wokół których od dawna trwają wielkie dyskusje. Na odległych, trudno dostępnych terenach wiernych jest niewielu, a księży po prostu brakuje. Często niektóre ich obowiązki przejmują obecne na miejscu siostry zakonne. Zdaniem duchowych z Ameryki Południowej wyświęcanie mężczyzn posiadających rodziny mogłoby być dobrym rozwiązaniem. Nad rozwiązaniem tego problemu pracuje zebrany w Watykanie synod poświęcony Amazonii.

"Chiny mogą dyktować warunki, bo są ogromnym rynkiem"

Chińczycy są coraz bardziej dumni z tego jak wiele udało im się osiągnąć i są coraz bardziej świadomi tego, jak wielkim i ważnym rynkiem są - mówił w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Leszek Ślak z Instytutu Badań Chin Współczesnych i portalu chiny24.com. Skomentował w ten sposób problemy NBA i klubu Houston Rockets po wpisie jednego z działaczy. - Chiny mogą dyktować warunki, bo są ogromnym rynkiem z ogromnym potencjałem - dodał Rafał Tomański, były korespondent PAP w Pekinie.

"Władimir Putin ma całe zasoby tego kraju. Trudno mu czegokolwiek życzyć"

Władimir Putin ma całą Rosję, więc ma de facto absolutnie wszystko - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Andrzej Zaucha, korespondent "Faktów" TVN z Moskwy. - Według najnowszych sondaży około 40 procent Rosjan jest gotowych głosować na Władimira Putina - dodał i uściślił, że "Putin nie ma konkurencji".

Walczą o możliwość leczenia 5-latki we Włoszech. Wygrali w sądzie, szpital rozważa odwołanie

Rodzice dziewczynki z Wielkiej Brytanii toczą dramatyczną walkę o jej życie. Chodzi o 5-letnią Tafidę. Lekarze z Londynu mówią, że ma ona tak uszkodzony mózg, że dalsze leczenie i podtrzymywanie życia jest bezcelowe, ale rodzice chcą dać jej kolejną szansę i zabrać do specjalistów we Włoszech. Sąd wyraził na to zgodę, ale szpital nie wyklucza apelacji, bo stawką - ich zdaniem - jest też los innych chorych dzieci.

Był dawcą spermy, chce wielomilionowego odszkodowania. "Klinika oszukała mnie"

30 lat temu doktor Bryce Cleary zgodził się zostać dawcą spermy dla powiązanej z uczelnią w Oregonie kliniki. Postawił jednak warunki. Po pierwsze, jego nasienie miało pozwolić urodzić się najwyżej pięciorgu dzieci. Po drugie, jego nasienie miało zostać wykorzystane w innej części kraju. Okazało się, że dzieci urodziło się 16, a niektóre z nich żyją niedaleko. Teraz mężczyzna żąda ponad 5 milionów dolarów odszkodowania.

"Ludzie chodzą poboczem autostrady, pieszo przemierzają dziesiątki kilometrów"

Co roku w kwietniu w Pjongjangu odbywa się międzynarodowy maraton. To wyjątkowa okazja dla biegaczy, by zobaczyć Koreę Północną. W maratonie nie można wziąć udziału, nie będąc w Korei Północnej w ramach zorganizowanej wycieczki, ale zawody cieszą się coraz większą popularnością. Na kolejną edycję już można się zapisywać. Jak pobyt w Korei Północnej wspominają ci, którzy brali udział w biegu? Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.