Fakty o Świecie

Fakty o Świecie

Aktywistka Jane Fonda. "Chwała Bogu, że jeszcze są takie postacie"

- To jest fantastyczna ikona, odpowiedzialna kobieta, której się chce w dalszym ciągu mówić głośno o sprawach jej zdaniem istotnych - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marcin Cejrowski, redaktor naczelny portalu plejada.pl. Odniósł się w ten sposób do protestów, w których brała udział amerykańska aktorka Jane Fonda.

Cieślak: najmądrzej jest stosować taktykę "run, hide, fight"

- Z całą pewnością pan Łukasz przejdzie do historii jako pierwsza osoba, która broniła się tak unikalnym narzędziem - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS Grzegorz Cieślak z Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi Collegium Civitas. Skomentował tak interwencję Polaka o imieniu Łukasz, który użył kła narwala, by powstrzymać terrorystę, którzy zaatakował w Londynie. Zdaniem Grzegorza Cieślaka stawianie oporu terroryście jest słuszne. - Ja bym śmiało powiedział: uderz terrorystę - dodał. Podkreślił przy tym, że "nie zachęca do celowego wchodzenia w interakcję ze sprawcą".

"Różnych powikłań otyłości jest około 230"

- Nigdy nie spotkałem się z chorym z taką masą ciała - przyznał w "Faktach o Świecie" TVN 24 BiS chirurg i bariatra profesor Mariusz Wyleżoł, mówiąc o Meksykaninie, który waży blisko 600 kilogramów. Zaznaczył, że mężczyzna powinien już dawno być leczony. - Zakładając, że jego wzrost wynosi około 180 centymetrów, to on powinien być kwalifikowany do leczenia chirurgicznego otyłości przy masie ciała 130 kilogramów - podkreślił.

"Europa, żeby przetrwać, musi się umacniać"

Donald Tusk miał bardzo trudne początki, ale prowizoryczny bilans wypada dla niego bardzo korzystnie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS profesor Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. Gość programu oceniał 5 lat Donalda Tuska w fotelu szefa Rady Europejskiej oraz mówił o wyzwaniach, jakie stoją przed Unią.

"Bardzo często ofiarami przemocy są osoby słabsze, osoby inne"

- Bardzo często ofiarami przemocy są osoby słabsze, osoby inne - wyjaśniła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Tatiana Mindewicz-Puacz, psychoterapeutka, mentorka w programie "Projekt Lady". Odniosła się w ten sposób do nagrania, na którym grupa dzieci znęcała się nad autystycznym chłopcem. Jednocześnie zauważyła, że ogromną rolę pełnią tutaj dzieci, które przyłączają się do prowodyra takiej przemocy. - Pokazujmy naszym dzieciom w domu, że nie muszą się do czegoś takiego przyłączać - wyjaśniła.

"Ciężko jest kupić coś bez opakowania plastikowego"

Musimy korzystać z tego co już mamy, bo każdy z nas ma w domu szufladę pełną reklamówek i tym samym wyrobić sobie nowy nawyk. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie było plastikowych siatek i jakoś sobie radziliśmy - stwierdziła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Areta Szpura, aktywistka, autorka książki "Jak uratować świat". Skomentowała w ten sposób najnowsze doniesienia na temat ilości zużywanych torebek plastikowych. - To, że zaczęliśmy używać czegoś co ma trwałość kilkaset lat jednorazowo, zgubiło nas - dodała.

"Jeśli będzie rezolucja w sprawie praw LGBT, pewnie będzie krytyczna" dla Polski

Mam wrażenie, że (debata) prezentowała dwa nie do końca zrównoważone punkty widzenia. Z jednej strony pan Biedroń mówił o dyskryminacji osób LGBT, co w dużym stopniu jest prawdziwe, ale wydaje mi się, że przedstawiał przesadzoną wersję. Z drugiej strony przedstawiciele PiS atakowali go i próbowali udowodnić, że nie ma racji - mówił w "Faktach o świecie" w TVN 24 BiS były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz. Odnosił się do debaty, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, a - choć miała dotyczyć praw osób LGBT w Unii Europejskiej, w dużym stopniu dotyczyła Polski. Odpowiadając na pytanie o możliwy ciąg dalszy, o głosowanie w sprawie rezolucji, dotyczącej tego tematu, odrzekł: - Oczywiście, bardzo możliwe, że coś takiego się stanie, że taka rezolucja przejdzie. Pewnie będzie krytyczna wobec naszego kraju - dodał. Materiał "Faktów o świecie" TVN24 BiS.

"Myślę, że to kradzież na zlecenie"

- Tego rodzaju charakterystyczne precjoza sprzedaje się na zamówienie kolekcjonerom - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Piotr Niemczyk, analityk służb specjalnych i były dyrektor Biura Analiz i Informacji mówiąc o kradzieży ze skarbca Augusta Mocnego w Dreźnie. - Są tacy "kolekcjonerzy", którzy uwielbiają mieć u siebie obraz, który jest słynny na cały świat - potwierdził Maciej Karczyński, były rzecznik ABW i były policjant. - To jest specyficzne środowisko, specyficzna forma kradzieży - dodał.

Taylor Swift wokalistką dekady. "Ona miała tak naprawdę hit za hitem"

- Taylor Swift kojarzyła się zawsze z byciem taką typową amerykańską dziewczyną z sąsiedztwa - powiedziała w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dziennikarka muzyczna Gabi Drzewiecka. Jej zdaniem twórczość Taylor Swift jest nie tylko dla młodzieży. - Znam mnóstwo ludzi w moim wieku czy starszych, którzy lubią jej muzykę - zapewniła. - Taylor Swift ma zdecydowanie talent - oceniła. Taylor Swift została uznana artystką dekady na tegorocznej gali American Music Awards.

Pesymizm jako środek promocji? "To jest humor montypythonowski"

- Nabrałem wielkiej chęci, by odwiedzić to miejsce - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS dr Mirosław Oczkoś, ekspert ds. wizerunku, mówiąc o fińskiej miejscowości Puolanka. - To pokazuje, że nie ma takiej rzeczy, na której się nie można wypromować - podkreślił. Fińskie miasto Puolanka chce się wypromować jako światowe centrum pesymizmu.

Akcja wąsopad. W walce z rakiem prostaty i jąder

Movember to połączenie angielskich słów "moustache" i "november", wąsy i listopad. Po polsku to wąsopad. Celem akcji Movember jest profilaktyka i informowanie o męskich nowotworach - o raku prostaty i raku jądra. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"Sport jest antidotum na depresję"

- Sport jest antidotum na depresję - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Marek Kamiński, podróżnik. Ten brak ruchu się przekłada dalej na umysł - dodał. 40 procent zwolnień lekarskich z wychowania fizycznego jest wystawiana na prośbę rodziców - stwierdziła Edyta Litwiniuk, trener personalny, dietetyk i szkoleniowiec.

Skandal z księciem Andrzejem "okropnie rzutuje na powagę monarchii"

Ta cała sprawa okropnie rzutuje na powagę monarchii - mówiła w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych, komentując skandal na brytyjskim dworze. Dodała przy tym, że na szczęście dla monarchii głównym bohaterem skandalu jest książę Andrzej, który jest jedną z najmniej popularnych osób na dworze Elżbiety II. Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN w Wielkiej Brytanii mówił z kolei o tym, jak media brytyjskie odbierają rezygnację księcia Andrzeja.

"Wszystkie bakterie uczą się działania antybiotyków"

- Po obu stronach lekarskiego biurka latami tworzyły się błędy. Błędy, stereotypy dotyczące antybiotykoterapii - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych. - Wszystkie bakterie uczą się tego działania antybiotyków - dodał. - Część firm farmaceutycznych przestała wręcz zajmować się nowymi antybiotykami - powiedział profesor Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali.

"Zobaczyłam bezbronne zwierzę, idące prosto w ogień". Kobieta uratowała koalę

Dramatyczna i wzruszająca akcja ratunkowa w Australii. Kobieta przy pomocy innych kierowców uratowała koalę z płonącego buszu. Rzuciła mu się na pomoc kiedy zobaczyła, że zwierzę uciekając przed płomieniami wdrapuje się na drzewo. Zdjęła bluzkę i owinęła w nią koalę, by zdjąć ją z drzewa - zanim stanęłoby w ogniu. Poparzone, ranne i przerażone zwierzę zawiozła do szpitala. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Grzech ekologiczny? "To broni się i biblijnie, i teologicznie"

Pomysł wprowadzenia grzechu ekologicznego broni się przede wszystkim i biblijnie, i teologicznie - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS teolog Piotr Kosiak, komentując pomysł papieża Franciszka, by taki grzech określić. Drugi gość programu pochwalił biskupa Rzymu za działalność na rzecz ochrony środowiska naturalnego. - Dyplomacja watykańska pod przywództwem papieża Franciszka robi tyle, ile jest w stanie - powiedział Kamil Wyszkowski z Global Compact Network Poland. - To widać na każdym szczycie klimatycznym - dodał.

Rozdzieliła je katastrofa po erupcji wulkanu. Siostry spotkały się po 34 latach

13 listopada 1985 roku w Kolumbii wybuchł wulkan Nevado del Ruiz. W wyniku erupcji pobliskie miasto Armero zostało kompletnie zniszczone przez błotną lawinę. Zginęło ponad 20 tysięcy ludzi. Wielu z tych, którzy przeżyli, do dziś szuka swoich bliskich. Pomaga im w tym fundacja Armando Armero. Dzięki tej pomocy siostry Jenifer i Angel spotkały się po 34 latach.

19 godzinny lot? Lekarz: główny problem to zmiana ciśnienia

- Z przyczyn badawczych wybrałbym się w taki lot - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS lekarz Michał Sutkowski, mówiąc o 19-godzinnym locie samolotem pasażerskim z Londynu do Sydney. Podkreślił, że problematyczne podczas lotu są takie rzeczy jest zmiana ciśnienia powietrza i jego niska wilgotność. Joanna Kłęk - była stewardessa i autorka bloga "Bujająca w obłokach" - mówiła z kolei o wymaganiach, jakie stają przed załogą przy długodystansowych lotach.

Ma 17 lat, jest sportowcem, musiał mieć przeszczep płuc. "Nigdy czegoś tak piekielnego nie widziałem"

W Stanach Zjednoczonych nie milknie dyskusja na temat szkodliwości palenia e-papierosów. Ostatnim głośnym przykładem jest przypadek 17-letniego licealisty, który musiał przejść przeszczep płuc. Zdaniem lekarzy jedyną przyczyną choroby nastolatka było korzystanie z elektronicznego papierosa. Oficjalnie w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano ponad 2000 przypadków chorób płuc wywołanych przez e-papierosy.

TSUE wydał wyrok w sprawie izraelskich produktów

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że izraelskie produkty pochodzące ze stref okupowanych powinny być przy imporcie do Unii Europejskiej specjalnie oznaczane. Sprawa jest jednak bardzo skomplikowana i wzbudziła w Izraelu ogromne protesty. Przeciwko takiemu orzeczeniu była też Polska. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

"To jest trucizna, niezależnie od tego, jak to nazwiemy"

Jeśli ktoś wierzy w to, że używając e-papierosa wchłania tylko nikotynę, to jest w wielkim błędzie. W gazie, który wytwarza się w czasie palenia e-papierosa, jest kilkadziesiąt substancji chemicznych o wcale nie mniejszym działaniu toksycznym niż w zwykłym papierosie - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS doktor Paweł Grzesiowski z Centrum Medycyny Zapobiegawczej. Skomentował w ten sposób ostatnie doniesienia na temat szkodliwego wpływu e-papierosów na organizm. - To jest trucizna, niezależnie od tego, jak to nazwiemy - dodał. - E-papierosy nie są, jak pierwotnie sądzono lepsze, tylko gorsze (od zwykłych papierosów - przyp. red.). To jest absolutny regres - stwierdził drugi gość programu Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.

Sikorski: katastrofalna decyzja prezydenta Dudy

- Wiemy, kto wysłał Macierewicza w to miejsce - stwierdził w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, komentując decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o mianowaniu Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu. Radosław Sikorski był w 1992 roku wiceministrem obrony narodowej, podczas gdy Antoni Macierewicz był ministrem spraw wewnętrznych. - On już wtedy mówił, że trzeba zbudować katolickie państwo narodu polskiego - wspomniał.

Truszczyński: NATO nie upadnie z dnia na dzień

Nie wierzę w to, że NATO z dnia na dzień, albo z miesiąca na miesiąc, rozpadnie się - powiedział w "Faktach o Świecie" TVN24 BiS Jan Truszczyński, dyplomata i główny negocjator aneksji Polski do UE. - NATO ma się, jako sojusz, nadal dobrze- dodał. - Amerykanie pokazują, że bez nich NATO osłabnie - stwierdził z kolei profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych.

"Rzucali się na kolana, wznosili ręce". Tam wojenne sieroty z Polski znalazły schronienie

To ciągle jeden z mało znanych epizodów polskiej historii. Mija 75 lat, odkąd grupa ponad 700 polskich dzieci i ich opiekunów znalazła schronienie w Nowej Zelandii. Wcześniej zostali zesłani z napadniętej przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki Polski na Sybir. Potem dotarli do Iranu wraz z Armią Andersa. Dzięki wspaniałomyślności i hojności Nowozelandczyków młodzi Polacy nie tylko dostali schronienie, ale i możliwości, by samodzielnie stanąć na nogi.