Ukraina: jednopłciowe związki partnerskie mogą zostać zalegalizowane. Wojna zmieniła postrzeganie LGBT+

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina: jednopłciowe związki partnerskie mogą zostać zalegalizowane. Wojna zmieniła postrzeganie LGBT+
Ukraina: jednopłciowe związki partnerskie mogą zostać zalegalizowane. Wojna zmieniła postrzeganie LGBT+
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ukraina: jednopłciowe związki partnerskie mogą zostać zalegalizowane. Wojna zmieniła postrzeganie LGBT+Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy Rosja napadła na Ukrainę, do obrony stanęli także przedstawiciele LGBT+. Teraz ukraińskie państwo chce pokazać, że ich dostrzega. W tamtejszym parlamencie jest projekt ustawy, która pozwoli na zawieranie jednopłciowych związków partnerskich. To nie tylko krok w stronę równych praw.

- Cześć, nazywam się Paweł, artyleria snajperska, brygada 406. Jestem gejem i chcę państwa, które broni moich praw. Tak jak ja bronię tego kraju - mówi artylerzysta Paweł.

Narażają to, co najcenniejsze - własne życie. Walczą na froncie o kraj wolny i demokratyczny, o kraj europejski. Walczą za życie innych, ale teraz to oni potrzebują odrobiny wsparcia i apelują o pilne rozwiązania, które w czasie wojny są dla nich fundamentalne.

- Od 28 lutego 2022 roku nieprzerwanie służę krajowi na froncie, ale z jakichś powodów nie mam takich praw jak inni obywatele naszego kraju. Wzywam do przyjęcia projektu ustawy o związkach partnerskich - mówi snajper Ołeh. - Aleksander, strzelec ze 140. batalionu. Wierzę, że każdy ma prawo wybrać, co chce - twierdzi strzelec Aleksander. - Na równi z wszystkimi innymi wykonuję swoje obowiązki od pierwszych dni pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. Jestem bezpośrednio zaangażowana w ewakuację naszych rannych chłopców. (...) W domu czeka na mnie moja ukochana dziewczyna. Dla mnie kwestia związków partnerskich jest w tym momencie priorytetem - przekonuje ratowniczka medyczna Anastazja.

Ustawa w parlamencie

Ustawa o związkach partnerskich trafiła już w połowie marca do ukraińskiego parlamentu. Jest aktualnie procedowana w komisjach. - Ta ustawa daje szereg praw dla obu stron takiego związku partnerskiego. Na przykład daje prawo do dziedziczenia, do wspólnego rozliczania się, prawo do odwiedzania bliskiej osoby w szpitalu, do opieki w nagłych przypadkach - tłumaczy Rusłana Hnatczenko, aktywistka LGBT+ z Ukrainy, organizacja Sphere z Charkowa.

Projekt - jak tłumaczy jego autorka , posłanka liberalnej partii Głos - pozwoli na zawarcie związku partnerskiego dwóm osobom, bez względu na płeć, na zasadach małżeństwa. Z jedną różnicą: nie ma tu możliwości adopcji dzieci. - Wiemy, że z politycznego punktu widzenia to zmniejszyłoby szansę na przegłosowanie - mówi posłanka Inna Sowsun. Teraz chodzi o to, by ustawa zyskiwała jak najszersze poparcie. 

- Powinniśmy właściwie podziękować Putinowi. Jego homofobiczna propaganda stoi w sprzeczności z europejskimi wartościami i spojrzeniem na prawa osób LGBT+. Tego, który będzie przeciwko naszej ustawie, należy zapytać, dlaczego powtarza rosyjską propagandę - komentuje Inna Sowsun.

- Członkowie partii Sługa Ludu, która jest większością w naszym parlamencie, opowiedzieli się za tą ustawą. Mamy też wsparcie ze strony innych ugrupowań. Ustawa jest debatowana w poszczególnych komisjach i zyskuje coraz większą akceptację - podkreśla Kira Rudyk, szefowa ukraińskiej liberalnej partii Głos.

Poparcie dla ustawy wyraził między innymi poseł do Rady Najwyższej konserwatywnej, centroprawicowej partii Julii Tymoszenko. Swój punkt widzenia tłumaczył tak

"Będę wspierać wszystko, czego nasz wróg nienawidzi. (...) Jeśli takie prawo nigdy nie będzie istnieć w Rosji, to powinno istnieć i być wspierane tutaj, aby pokazać im, że jesteśmy inni. Ta ustawa jest jak uśmiech w kierunku Europy i środkowy palec dla Rosji. Więc popieram ją" - oświadczył Andrij Kożemjakin z Partii Baktiwszczyzna.

Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ edycja 2023
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ edycja 2023

Stanowisko prezydenta Zełenskiego

Jest szansa, że prawo będzie głosowane w ciągu kilku miesięcy. Już rok temu pojawił się apel do prezydenta Zełenskiego o pilne zajęcie się przepisami. - Wiemy na pewno, że prezydent jest świadomy sytuacji i problemu - mówi Kira Rudyk. - Nie możemy powiedzieć niczego na pewno, ale możemy mieć nadzieję i możemy ciężko pracować, by wprowadzić to w życie i to właśnie robimy - dodaje.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w sierpniu ubiegłego roku, odpowiadając na apel środowisk LGBT+, wyjaśnił, że wprowadzenie małżeństw jednopłciowych wymagałoby zmiany konstytucji, co nie jest możliwe w okolicznościach wojennych. Jednocześnie zapowiedział, że jego rząd przygotuje rozwiązania dotyczące właśnie związków partnerskich.

"We współczesnym świecie poziom społeczeństwa demokratycznego mierzy się między innymi polityką państwa mającą na celu zapewnienie równych praw wszystkim obywatelom. Każdy obywatel jest nieodłączną częścią społeczeństwa obywatelskiego, przysługują mu wszystkie prawa i wolności zapisane w Konstytucji Ukrainy".

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Jeśli mówimy o tym, co dzieje się na granicy, to raczej są to dramatyczne historie. Tym razem po raz pierwszy jest to historia miłosna, o ile główny bohater tej opowieści mówił pogranicznikom prawdę. Sprawa wygląda tak - pewien Anglik pokochał w internecie pewną Rosjankę mieszkającą w Petersburgu. Niestety, nie jest to łatwy czas na takie uczucie.

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Na piechotę chciał dostać się do swojej ukochanej w Rosji. Wpadł w ręce pograniczników

Źródło:
Fakty TVN

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ruch prokuratury w sprawie Ryszarda Czarneckiego. Śledczy chcą uchylenia immunitetu, a potem rozliczenia afery dotyczącej tzw. kilometrówki. Według ich ustaleń w latach 2009-2013 eurodeputowany PiS miał przyczynić się do nieprawidłowego dysponowania majątkiem Parlamentu Europejskiego na kwotę ponad dwustu tysięcy euro.

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Prokuratura wraca do sprawy "kilometrówki" Ryszarda Czarneckiego. Polityk mówi, że chce oczyścić swoje imię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN