Chiny mogą wygrać kosmiczny wyścig. "Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chiny rzucają wyzwanie Ameryce. Pekin ogłosił właśnie, że wyśle swoich astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem i zbuduje tam bazy. Waszyngton zapowiada, że jego astronauci powrócą na Srebrny Glob pod koniec 2025 roku. Mimo to Amerykanie obawiają się, czy Chińczycy nie będą pierwsi i czy nie zmilitaryzują Srebrnego Globu.

To kolejny duży krok w rozwoju chińskiego programu kosmicznego. Z kosmodromu na pustyni Gobi wystartowała misja Shenzhou 16. Trzyosobowa załoga dotarła na nową stację kosmiczną Państwa Środka. - Warto zauważyć, że gdy statek kosmiczny zadokuje do stacji, to na orbicie będzie przebywać jednocześnie sześciu chińskich astronautów. Trzech z najnowszej wyprawy i trzech z poprzedniej. To całkiem spora reprezentacja, zwłaszcza gdy weźmiemy po uwagę fakt, że pierwszy tajkonauta poleciał w kosmos w 2003 roku, czyli 20 lat temu - mówi Steven Jiang, korespondent CNN w Pekinie.

Tym razem Pekin przełamuje kosmiczne bariery, bo teraz oprócz dwóch wojskowych astronautów na orbitę wysłano pierwszego cywila. - To profesor Gui Haichao z prestiżowego Uniwersytetu Astronautyki w Pekinie. To duża zmiana, bo wcześniej wszyscy astronauci byli wojskowymi. Uwagę przykuwają także jego okulary. Władze i media posługują się jego przykładem do powtarzania, że nie trzeba mieć perfekcyjnego wzroku, żeby zostać astronautą - dodaje Steven Jiang.

NASA używa sztucznej inteligencji do projektowania niektórych części
NASA używa sztucznej inteligencji do projektowania niektórych częściEwa Szymańska | Fakty po południu

Ofensywa Chin

Chińczycy coraz odważniej rozpychają się w kosmosie. W ciągu ostatnich lat sprowadzili z Księżyca próbki, wysłali jako pierwsi na ciemną stronę Srebrnego Globu łazik, a ich bezzałogowa misja Tianwen-1 dotarła na Marsa. Ponadto w kwietniu 2021 roku rozpoczęli budowę stacji kosmicznej o nazwie Niebiański Pałac. Prace zakończyły się po 18 miesiącach. - W tej chwili chińska stacja kosmiczna jest drugą stacją stale zamieszkaną przez człowieka na orbicie obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - wyjaśnia Rafał Grabiański z portalu Urania.

Rozpędzony chiński program kosmiczny chce więcej. Ameryka musi zatem stawić czoła nowemu kosmicznemu wyścigowi. Pekin ogłosił właśnie, że planuje wysłać astronautów na naszego naturalnego satelitę przed 2030 rokiem. - Architektura pierwszej misji księżycowej chińskiej jest znacznie prostsza. To jest taki lądownik Apollo wybudowany przy pomocy dzisiejszej techniki - przekonuje Krzysztof Kurdyła z Fundacji Nauka. To Lubię.

Miesięczne anomalie temperatury na świecie w latach 1880-2021. Kolory biały i niebieski pokazują temperatury chłodniejsze, a pomarańczowe i czerwone - cieplejsze. Jak widać, globalne temperatury wzrosły
Miesięczne anomalie temperatury na świecie w latach 1880-2021. Kolory biały i niebieski pokazują temperatury chłodniejsze, a pomarańczowe i czerwone - cieplejsze. Jak widać, globalne temperatury wzrosłyNASA

Reakcja USA?

Według amerykańskiego programu Artemis człowiek powróci na Srebrny Glob pod koniec 2025 roku. W następnych latach NASA planuje wysłać szereg misji, których celem będzie budowa stacji okołoksiężycowej Gateway i baz na tym ciele niebieskim. W projekt zaangażowane są prywatne firmy, a także zagraniczni partnerzy. Porozumienie Artemis Accords, które zakłada wspólną eksplorację Księżyca, podpisały 23 państwa - w tym także Polska. Mimo tak szerokiej współpracy plany Chin budzą niepokój.

- Bierzemy udział w wyścigu kosmicznym i to prawda, że lepiej uważać, żeby nie dostali się na Księżyc pod pozorem badań naukowych. Nie można wykluczyć możliwości, że powiedzą: "trzymaj się z daleka, jesteśmy tu, a to jest nasze terytorium" - ocenia Bill Nelson, szef NASA.

Te obawy - tak samo jak pół wieku temu - mogą być okazją dla NASA do rozwoju technologii. - Szansą amerykańskiego programu jest to, że jeżeli amerykański Kongres zobaczy, że na przykład Chińczykom dobrze idzie ten program i grozi im taka wizerunkowa wtopa, to być może odkręcą znowu tak porządnie kurek z pieniędzmi. Chińczycy rozwijają się bardzo dobrze. Oni się nie patyczkują. Tam jest postawiony cel. Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów, więc troszeczkę naciskają na gaz - dodaje Krzysztof Kurdyła.

Chiny mają w planach także sprowadzenie próbek z Marsa, wysłanie sondy w kierunku Jowisza i budowę wahadłowca z napędem nuklearnym. Pekin zapowiada, że do 2045 roku zdetronizuje Waszyngton na orbicie i stanie się potęgą kosmiczną.

Autorka/Autor:Hubert Kijek

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Roman Giertych nie wziął udział w głosowaniu nad projektami w sprawie aborcji w Sejmie. Twierdzi, że "z bardzo ważnej przyczyny". Sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw aborcji rozpocznie prace od wysłuchania publicznego. Dorota Łoboda, przewodnicząca komisji, chce oddać głos kobietom, a potem zająć się depenalizacją, czyli zniesieniem kar.

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Roman Giertych nie był obecny na głosowaniu nad projektami o aborcji. "Z bardzo ważnej przyczyny"

Źródło:
Fakty TVN

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

Banksy tworzy szablon, pryska farbą i znika, a wszyscy przystają i mówią: to jest wyjątkowe. W Londynie została otwarta wystawa, na której zgromadzono wyjątkowo dużą liczbę jego prac.

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Dzieła Banksy'ego zebrane w kolekcję, którą można zobaczyć w Soho w Londynie

Źródło:
Fakty TVN

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Szkoła Podstawowa numer 113 we Wrocławiu wprowadziła 1 kwietnia dla uczniów zakaz używania smartfonów - również na przerwach. Zakaz obowiązuje od kilkunastu dni.

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

W szkole we Wrocławiu zakazano uczniom używania smartfonów. "To już jest dla nich nawyk"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jeśli państwo sobie nie radzi, potrzebujemy interwencji Unii Europejskiej - mówił w TVN24 Krzysztof Śmiszek, polityk Lewicy i wiceminister sprawiedliwości, wymieniając szereg spraw, które jego ugrupowanie będzie podnosić w nadchodzącej kampanii wyborczej. Pytany, czy sam będzie kandydował do europarlamentu, odparł: - Zobaczymy, jeśli się przydam, jestem do dyspozycji.

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Śmiszek: będziemy mówili o prawach człowieka, o prawach kobiet, o płacy minimalnej

Źródło:
TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS