Chiny mogą wygrać kosmiczny wyścig. "Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chiny rzucają wyzwanie Ameryce. Pekin ogłosił właśnie, że wyśle swoich astronautów na Księżyc przed 2030 rokiem i zbuduje tam bazy. Waszyngton zapowiada, że jego astronauci powrócą na Srebrny Glob pod koniec 2025 roku. Mimo to Amerykanie obawiają się, czy Chińczycy nie będą pierwsi i czy nie zmilitaryzują Srebrnego Globu.

To kolejny duży krok w rozwoju chińskiego programu kosmicznego. Z kosmodromu na pustyni Gobi wystartowała misja Shenzhou 16. Trzyosobowa załoga dotarła na nową stację kosmiczną Państwa Środka. - Warto zauważyć, że gdy statek kosmiczny zadokuje do stacji, to na orbicie będzie przebywać jednocześnie sześciu chińskich astronautów. Trzech z najnowszej wyprawy i trzech z poprzedniej. To całkiem spora reprezentacja, zwłaszcza gdy weźmiemy po uwagę fakt, że pierwszy tajkonauta poleciał w kosmos w 2003 roku, czyli 20 lat temu - mówi Steven Jiang, korespondent CNN w Pekinie.

Tym razem Pekin przełamuje kosmiczne bariery, bo teraz oprócz dwóch wojskowych astronautów na orbitę wysłano pierwszego cywila. - To profesor Gui Haichao z prestiżowego Uniwersytetu Astronautyki w Pekinie. To duża zmiana, bo wcześniej wszyscy astronauci byli wojskowymi. Uwagę przykuwają także jego okulary. Władze i media posługują się jego przykładem do powtarzania, że nie trzeba mieć perfekcyjnego wzroku, żeby zostać astronautą - dodaje Steven Jiang.

NASA używa sztucznej inteligencji do projektowania niektórych części
NASA używa sztucznej inteligencji do projektowania niektórych częściEwa Szymańska | Fakty po południu

Ofensywa Chin

Chińczycy coraz odważniej rozpychają się w kosmosie. W ciągu ostatnich lat sprowadzili z Księżyca próbki, wysłali jako pierwsi na ciemną stronę Srebrnego Globu łazik, a ich bezzałogowa misja Tianwen-1 dotarła na Marsa. Ponadto w kwietniu 2021 roku rozpoczęli budowę stacji kosmicznej o nazwie Niebiański Pałac. Prace zakończyły się po 18 miesiącach. - W tej chwili chińska stacja kosmiczna jest drugą stacją stale zamieszkaną przez człowieka na orbicie obok Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - wyjaśnia Rafał Grabiański z portalu Urania.

Rozpędzony chiński program kosmiczny chce więcej. Ameryka musi zatem stawić czoła nowemu kosmicznemu wyścigowi. Pekin ogłosił właśnie, że planuje wysłać astronautów na naszego naturalnego satelitę przed 2030 rokiem. - Architektura pierwszej misji księżycowej chińskiej jest znacznie prostsza. To jest taki lądownik Apollo wybudowany przy pomocy dzisiejszej techniki - przekonuje Krzysztof Kurdyła z Fundacji Nauka. To Lubię.

Miesięczne anomalie temperatury na świecie w latach 1880-2021. Kolory biały i niebieski pokazują temperatury chłodniejsze, a pomarańczowe i czerwone - cieplejsze. Jak widać, globalne temperatury wzrosły
Miesięczne anomalie temperatury na świecie w latach 1880-2021. Kolory biały i niebieski pokazują temperatury chłodniejsze, a pomarańczowe i czerwone - cieplejsze. Jak widać, globalne temperatury wzrosłyNASA

Reakcja USA?

Według amerykańskiego programu Artemis człowiek powróci na Srebrny Glob pod koniec 2025 roku. W następnych latach NASA planuje wysłać szereg misji, których celem będzie budowa stacji okołoksiężycowej Gateway i baz na tym ciele niebieskim. W projekt zaangażowane są prywatne firmy, a także zagraniczni partnerzy. Porozumienie Artemis Accords, które zakłada wspólną eksplorację Księżyca, podpisały 23 państwa - w tym także Polska. Mimo tak szerokiej współpracy plany Chin budzą niepokój.

- Bierzemy udział w wyścigu kosmicznym i to prawda, że lepiej uważać, żeby nie dostali się na Księżyc pod pozorem badań naukowych. Nie można wykluczyć możliwości, że powiedzą: "trzymaj się z daleka, jesteśmy tu, a to jest nasze terytorium" - ocenia Bill Nelson, szef NASA.

Te obawy - tak samo jak pół wieku temu - mogą być okazją dla NASA do rozwoju technologii. - Szansą amerykańskiego programu jest to, że jeżeli amerykański Kongres zobaczy, że na przykład Chińczykom dobrze idzie ten program i grozi im taka wizerunkowa wtopa, to być może odkręcą znowu tak porządnie kurek z pieniędzmi. Chińczycy rozwijają się bardzo dobrze. Oni się nie patyczkują. Tam jest postawiony cel. Teraz zobaczono, że jest szansa minąć Amerykanów, więc troszeczkę naciskają na gaz - dodaje Krzysztof Kurdyła.

Chiny mają w planach także sprowadzenie próbek z Marsa, wysłanie sondy w kierunku Jowisza i budowę wahadłowca z napędem nuklearnym. Pekin zapowiada, że do 2045 roku zdetronizuje Waszyngton na orbicie i stanie się potęgą kosmiczną.

Autorka/Autor:Hubert Kijek

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS