Gigantyczna inflacja w Argentynie. Co czwarty człowiek żyje w ubóstwie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Drożyzna mocno uderza Argentyńczyków po kieszeniach. Roczna stopa inflacji w tym kraju wyniosła prawie 109 procent i jest jedną z najwyższych na świecie. Politycy walczą o obniżenie cen przed wyborami, które odbędą się za kilka miesięcy, ale poprawy nie widać. Argentyna walkę z inflacją przegrywa.

Argentyna pogrąża się w coraz większym kryzysie. Co czwarty obywatel żyje w ubóstwie. Przed jadłodajnią w Buenos Aires ustawiają się kolejki potrzebujących. Na obrzeżach stolicy ludzie przekopują wysypisko śmieci, licząc na to, że uda im się znaleźć coś, co będą mogli sprzedać. - To wstyd, że nasz kraj znajduje się w takiej sytuacji. Człowiek rozpacza, ponieważ po przepracowaniu całego życia musi walczyć o pomidora czy paprykę. Politycy nas zniszczyli. Zmienili nasz kraj w państwo żebraków - uważa Carlos Andrada, mieszkaniec Buenos Aires.

W ciągu roku ceny wzrosły o 109 procent. Inflacja w Argentynie jest najwyższa od trzech dekad. Według naukowców z Uniwersytetu w Buenos Aires może być jeszcze gorzej. Ekonomiści twierdzą, że przy obecnym tempie wzrostu cen żywności roczna stopa inflacji może osiągnąć 197 procent. Argentyńczycy załamują ręce. - Jeszcze niedawno za kilogram papryki płaciłam 300 peso. Teraz tyle samo muszę zapłacić za pół kilograma. Ceny jabłek też poszły w górę. Co w tej sytuacji mają zrobić emeryci? - pyta Olivia Maria Belbruno, mieszkanka Buenos Aires.

- Nie chodzę do restauracji, od czterech lat nie byłem na wakacjach. Musiałem sprzedać samochód, bo nie było mnie stać na ubezpieczenie. Rzadko korzystam z klimatyzacji i ogrzewania. Wszyscy zmieniają nawyki, żeby jakoś związać koniec z końcem - opowiada Salvador Paterno, mieszkaniec stolicy.

Wiele powodów kryzysu

67-letni Jorge, który mieszka na obrzeżach Buenos Aires, pracuje siedem dni w tygodniu, żeby móc opłacić rachunki. Jest ślusarzem i trenerem piłki nożnej. Do tego na pół etatu dorabia jako sprzedawca. Choć na pracę poświęca niemal każdą wolną chwilę, to zdarzają się miesiące, w których nie starcza mu do pierwszego. - Sytuacja jest skomplikowana. Pensje są niskie, wszystko jest bardzo drogie. Nie wystarcza nam pieniędzy. Są miesiące, kiedy nie jestem w stanie zapłacić za prąd i wodę. Nie stać mnie na opłacenie podatków, które są bardzo wysokie - przyznaje Jorge Armoa.

Korzeni tak wysokiej inflacji w Argentynie można doszukiwać się w kryzysie walutowym z 2018 roku, gdy peso straciło połowę swojej wartości względem dolara. Nie pomogła gigantyczna pożyczka zaciągnięta w Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Po zmianie władzy w 2019 roku rząd masowo sprzedawał obligacje, których później nie był w stanie odkupić. Dodajmy do tego dodruk pieniędzy i chaotyczną politykę fiskalną, a otrzymamy przepis na spiralę inflacyjną, którą bardzo trudno przerwać.

Kryzys gospodarczy potęguje dotkliwa susza z 2022 roku, która ograniczyła eksport soi, kukurydzy i pszenicy. - Rząd pracuje nad tym, żeby obniżyć inflację i utrzymać płace. Ponad 40 specjalnych komisji stara się wypracować możliwie jak najlepsze rozwiązanie - zapewnia Gabriela Cerruti, rzeczniczka rządu Argentyny.

Drożyzna będzie jedną z kluczowych kwestii podczas październikowych wyborów prezydenckich i parlamentarnych. Peroniści prezydenta Alberto Fernandeza tracą poparcie w sondażach. Sam prezydent zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o reelekcję.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS