Strzelanina w autobusie w USA. Kierowca odpowiedział ogniem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zaczęło się dość spokojnie. Pasażer podszedł do kierowcy autobusu i poprosił o zatrzymanie pojazdu. Kierowca odmówił. Rozmowa zamieniła się w kłótnię. Chwilę później pasażer zrobił krok do tyłu i wyjął broń. Kierowca to samo zrobił ze swoją. Padły strzały, obaj zostali ranni.

Od przedstawicieli transportu publicznego w Charlotte wiadomo, że na dwie minuty przed użyciem broni w autobusie doszło do kłótni między kierowcą a pasażerem. Pasażer żądał od kierowcy zatrzymania pojazdu. Ten odmówił. Tłumaczył, że zatrzyma się na najbliższym przystanku. Wtedy pasażer wyciągnął broń. Na to kierowca autobusu zareagował, wyciągając swoją broń. Następnie padły strzały.

Kierowca zatrzymał pojazd i zaczął iść w stronę napastnika. W kabinie było jeszcze dwóch pasażerów. Oni nie doznali obrażeń. Chcieli się wydostać. Jeden z nich uciekł na tył pojazdu. Kierowca z bronią przemieszczał się w głąb autobusu. Pasażer kulił się, a następnie opuścił autobus. W wyniku wymiany ognia obaj zostali ranni. Kierowca w ramię, napastnik w korpus. Obaj w stanie stabilnym trafili do szpitala. - Rozumiem potrzebę do samoobrony. Ale uważam też, że tego incydentu można było uniknąć - stwierdził Brent Cagle z zarządu transportu publicznego w Charlotte.

Konsekwencje

Policja postawiła napastnikowi szereg zarzutów. Wobec kierowcy nie wyciągnięto na razie konsekwencji. Zgodnie ze stanowiskiem zarządu komunikacji miejskiej, kierowca nie zastosował się do firmowej dyrektywy dotyczącej protokołu deeskalacji. Zgodnie z przepisami kierowca powinien w tej sytuacji zatrzymać pojazd i wypuścić pasażera.

Kierowcę zatrudniła firma zewnętrzna. Jej regulamin nie zezwala na posiadanie broni, wobec czego został on zwolniony. Adwokat kierowcy powiedział, że jego klient był zawodowym kierowcą od 19 lat. Posiadanie broni ma być wyrazem tego, jak kierowcy postrzegają ryzyko wykonywania zawodu. - Każdy, kto doświadcza w pracy niebezpiecznych incydentów, szuka sposobu na to, jak się skutecznie bronić, aby móc bezpiecznie wrócić do domu - tłumaczy Ken Harris, prawnik kierowcy.

Zarząd firmy komunikacyjnej tłumaczy, że kierowca ma trzy wyjścia w podobnej sytuacji: wezwać pomoc przez radio lub skorzystać z dwóch ukrytych w pojeździe cichych alarmów. Kierowca nie skorzystał z tych możliwości.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS