W Partii Republikańskiej przybywa kandydatów w prawyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do grona tych, którzy chcą zawalczyć o Biały Dom z ramienia republikanów, dołączają kolejne nazwiska - to między innymi były wiceprezydent Mike Pence czy były kontrowersyjny gubernator Chris Christie. Na tej liście jest też Nikki Haley, była ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence już oficjalnie dołączył do grona kandydatów na kandydata, czyli do tych, którzy walczą o prezydencką nominację Partii Republikańskiej. Mike Pence wiernie stał przy boku Donalda Trumpa, ale gdy doszło do ataku na Kapitol - zmienił front. Teraz przedstawia się jako wyważona, bardzo konserwatywna alternatywa. O byłym prezydencie mówi rzadko i niechętnie - pewnie żeby nie zniechęcić wyborców. Koncentruje się na atakowaniu Joe Bidena. - Radykalna lewica opluwa nasze wartości, nasze rodziny w sposób, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Na szczęście prawdziwi Amerykanie ich nie popierają. Prawda jest taka, że prezydent Biden osłabił Amerykę. Dlatego potrzebujemy dziś silnego, konserwatywnego przywództwa republikanów - mówi Pence.

Wielu chętnych

W ostatnich dniach na przedwyborczej ławce republikanów zrobiło się bardzo tłoczno. We wtorek start ogłosił Chris Christie - kontrowersyjny były gubernator stanu New Jersey, który zasłynął m.in. tym, że z powodów politycznych, na złość Demokratom, zamknął jeden z mostów na Manhattan oraz że podczas pandemii opalał się z rodziną na zamkniętej dla zwykłych obywateli plaży. Christie kandydował już w 2016 roku, a później był jednym z bliskich współpracowników Donalda Trumpa. Teraz od byłego prezydenta kategorycznie się odcina. - Nie ma kogoś takiego jak wyborcy Trumpa. On nie ma do nich prawa własności. Wyborcami Trumpa nie są ci, którzy pracowali przy jego nieruchomościach. Nie są ci, którzy pracowali w jego bankrutujących kasynach. Sam dwa razy na niego głosowałem, ale jego wyborcą nie jestem - przekonuje Chris Christe.

Apetyt na prezydenturę zgłasza też Nikki Haley, która również w przeszłości współpracowała z Trumpem i z jego nominacji była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy ONZ. - Jestem wielbicielką kobiet. Wiemy, jak załatwiać sprawy. Szczerze mówiąc, to pozwalałyśmy tym kolesiom wykonywać tę robotę już przez jakiś czas. Pora na kobietę - przekonuje Nikki Haley.

Rozdrobnione poparcie

Pence, Christie i Haley razem wzięci nie mają takiego poparcia, które - przynajmniej na razie - mogłoby zagrozić Trumpowi. W sondażach dostają po kilka punktów procentowych. Obecnie najpoważniejszym rywalem w walce o nominację republikanów jest gubernator Florydy Ron DeSantis. W badaniach jego poparcie wynosi od 20 do 26 punktów procentowych. - Odwrócimy katastrofalną politykę gospodarczą Bidena, która sprawia, że ludzie tracą grunt pod nogami, a standard ich życia się pogarsza. Skupimy się na małych, a nie na dużych przedsiębiorstwach. Wzmocnimy amerykański sektor energetyczny, żebyśmy mogli być w pełni niezależni - obiecuje DeSantis.

Rosnąca liczba chętnych do prezydenckiego wyścigu zdaje się nie robić na Donaldzie Trumpie wrażenia. Z analiz wynika, że każdy kolejny kandydat powoduje jeszcze większe rozdrobnienie poparcia, a Trump tylko na tym zyskuje. W najbliższych miesiącach politycy będą objeżdżać kraj i debatować. W lutym 2024 roku zaczną się w poszczególnych stanach prawybory, a ostatecznie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta poznamy latem 2024 roku. Najważniejsze głosowanie - w wyborach prezydenckich - odbędzie się w listopadzie 2024 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN