W Partii Republikańskiej przybywa kandydatów w prawyborach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do grona tych, którzy chcą zawalczyć o Biały Dom z ramienia republikanów, dołączają kolejne nazwiska - to między innymi były wiceprezydent Mike Pence czy były kontrowersyjny gubernator Chris Christie. Na tej liście jest też Nikki Haley, była ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence już oficjalnie dołączył do grona kandydatów na kandydata, czyli do tych, którzy walczą o prezydencką nominację Partii Republikańskiej. Mike Pence wiernie stał przy boku Donalda Trumpa, ale gdy doszło do ataku na Kapitol - zmienił front. Teraz przedstawia się jako wyważona, bardzo konserwatywna alternatywa. O byłym prezydencie mówi rzadko i niechętnie - pewnie żeby nie zniechęcić wyborców. Koncentruje się na atakowaniu Joe Bidena. - Radykalna lewica opluwa nasze wartości, nasze rodziny w sposób, którego nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Na szczęście prawdziwi Amerykanie ich nie popierają. Prawda jest taka, że prezydent Biden osłabił Amerykę. Dlatego potrzebujemy dziś silnego, konserwatywnego przywództwa republikanów - mówi Pence.

Wielu chętnych

W ostatnich dniach na przedwyborczej ławce republikanów zrobiło się bardzo tłoczno. We wtorek start ogłosił Chris Christie - kontrowersyjny były gubernator stanu New Jersey, który zasłynął m.in. tym, że z powodów politycznych, na złość Demokratom, zamknął jeden z mostów na Manhattan oraz że podczas pandemii opalał się z rodziną na zamkniętej dla zwykłych obywateli plaży. Christie kandydował już w 2016 roku, a później był jednym z bliskich współpracowników Donalda Trumpa. Teraz od byłego prezydenta kategorycznie się odcina. - Nie ma kogoś takiego jak wyborcy Trumpa. On nie ma do nich prawa własności. Wyborcami Trumpa nie są ci, którzy pracowali przy jego nieruchomościach. Nie są ci, którzy pracowali w jego bankrutujących kasynach. Sam dwa razy na niego głosowałem, ale jego wyborcą nie jestem - przekonuje Chris Christe.

Apetyt na prezydenturę zgłasza też Nikki Haley, która również w przeszłości współpracowała z Trumpem i z jego nominacji była ambasadorką Stanów Zjednoczonych przy ONZ. - Jestem wielbicielką kobiet. Wiemy, jak załatwiać sprawy. Szczerze mówiąc, to pozwalałyśmy tym kolesiom wykonywać tę robotę już przez jakiś czas. Pora na kobietę - przekonuje Nikki Haley.

Rozdrobnione poparcie

Pence, Christie i Haley razem wzięci nie mają takiego poparcia, które - przynajmniej na razie - mogłoby zagrozić Trumpowi. W sondażach dostają po kilka punktów procentowych. Obecnie najpoważniejszym rywalem w walce o nominację republikanów jest gubernator Florydy Ron DeSantis. W badaniach jego poparcie wynosi od 20 do 26 punktów procentowych. - Odwrócimy katastrofalną politykę gospodarczą Bidena, która sprawia, że ludzie tracą grunt pod nogami, a standard ich życia się pogarsza. Skupimy się na małych, a nie na dużych przedsiębiorstwach. Wzmocnimy amerykański sektor energetyczny, żebyśmy mogli być w pełni niezależni - obiecuje DeSantis.

Rosnąca liczba chętnych do prezydenckiego wyścigu zdaje się nie robić na Donaldzie Trumpie wrażenia. Z analiz wynika, że każdy kolejny kandydat powoduje jeszcze większe rozdrobnienie poparcia, a Trump tylko na tym zyskuje. W najbliższych miesiącach politycy będą objeżdżać kraj i debatować. W lutym 2024 roku zaczną się w poszczególnych stanach prawybory, a ostatecznie kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta poznamy latem 2024 roku. Najważniejsze głosowanie - w wyborach prezydenckich - odbędzie się w listopadzie 2024 roku.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce jest odnotowywanych coraz więcej zachorowań na raka szyi i głowy. Pacjenci często się zgłaszają, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Bardzo powszechny wirus HPV przyczynia się do zachorowań. Jak można sobie pomóc? Ból gardła, chrypka, zaburzenia w połykaniu, niedrożność nosa, ból ucha - które trwają kilka tygodni i dłużej - powinny nas skłonić do wykonania dodatkowych badań. Można przeciwko wirusowi się zaszczepić, ale szczepionka nie usunie już istniejącej infekcji.

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Wirus HPV może wywołać raka szyi i głowy. "Powinniśmy zrobić wszystko, żeby zaszczepić wszystkich"

Źródło:
Fakty TVN

"Fundusz, który miał im pomóc, któremu zaufały, zachował się jak ich sprawca przemocy" - ta wypowiedź członkini Stowarzyszenia Intro oddaje nastroje w organizacjach, które nie dostały pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Z ujawnionych nagrań urzędników poprzedniego rządu wyłania się obraz instytucji, w której konkursy były po prostu ustawione.

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, a "zachował się jak sprawca przemocy"

Źródło:
Fakty TVN

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Paryżu rozpoczął się tenisowy turniej Roland Garros, a we Wrocławiu najmłodsi tenisiści mogli spróbować swoich sił w rozpoczętym Hubi Cup - turnieju w kategorii wiekowej Skrzatów, czyli dzieci do lat dwunastu. Patronem zawodów jest nie kto inny, jak Hubert Hurkacz, który ma już za sobą pierwszy mecz w Paryżu.

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

We Wrocławiu ruszył turniej Hubi Cup. To turniej tenisowy dla dzieci pod patronatem Huberta Hurkacza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Trybunał Konstytucyjny przekracza swoje uprawnienia. Działa na wyraźne zlecenia - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" sędzia Wojciech Hermeliński. Profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego ocenił, że obecne działania TK "są pozbawione podstawy prawnej". - Trybunał wydaje postanowienia, które nie mają żadnego związku z kompetencjami - stwierdził.

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

"Trybunał działa na wyraźne zlecenia, stara się wyjść naprzeciw oczekiwaniom"

Źródło:
TVN24

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS

Grupy hakerów z różnych krajów atakują rosyjskie instytucje i firmy zaangażowane w wojnę, wykradając im dane. To dane warte setki milionów dolarów, niektóre mogą być na wagę życia. Dlatego nazywają sami siebie "cyberwojownikami", a swoje zdobycze przekazują Ukraińcom za darmo. Do lidera grupy i jednego z najskuteczniejszych hakerów dotarł reporter TVN24 BiS.

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Nazywają siebie "etycznymi cyberwojownikami". Hakerzy z całego świata za darmo wspierają Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS