Kto przejmie imperium Bernarda Arnault? Miliarder szykuje swoich potencjalnych następców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Założyciel i prezes modowego imperium Bernard Arnault kieruje biznesem, którego wartość w 2023 roku przekroczyła 500 miliardów dolarów. Każde z jego pięciorga dzieci pracuje dla swojego ojca. Kto będzie jego następcą? - Doskonale zna atuty i słabości swoich dzieci, dlatego gdy nadejdzie czas, będzie gotów na podjęcie decyzji - wyjaśnia Raphaëlle Bacqué, autorka książki "Sukcesje: pieniądze, krew i łzy".

Bernard Arnault - magnat i patriarcha - planuje sukcesję po sobie z rozmachem proporcjonalnym do wysiłku włożonego w budowanie swojej potęgi. Najbogatszy człowiek świata to Francuz i właściciel firm sprzedających towary luksusowe. Osobiście trzyma pieczę nad przygotowaniem do roli pięciu potencjalnych następców. - Rodzina kontroluje całą firmą. Dlatego ja, zamiast śledzić bieżące notowania spółek, patrzę w przyszłość, na 10 lat do przodu - wyjaśnia Bernard Arnault, prezes i dyrektor generalny LVHM.

Każde z pięciorga dzieci Bernarda Arnault pracuje dla swojego ojca. Córka Delphine Arnault kieruje domem mody Christian Dior. Jej brat Antoine Arnault jest dyrektorem generalnym firmy. Jest też trójka dzieci z drugiego małżeństwa: Alexandre Arnault jest wiceprezesem ds. produktów i komunikacji w Tiffany & Co., a Frédéric Arnault prowadzi firmę TAG Heuer. Najmłodszy, Jean Arnault, jest dyrektorem ds. rozwoju i marketingu w dziale zegarków Louis Vuitton.

- Jest jednocześnie troskliwym ojcem i wymagającym, bezlitosnym szefem. Doskonale zna atuty i słabości swoich dzieci, dlatego gdy nadejdzie czas, będzie gotów na podjęcie decyzji - wyjaśnia Raphaëlle Bacqué, autorka książki "Sukcesje: pieniądze, krew i łzy".

Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023
Bernard Arnault, najbogatszy człowiek świata 2023Reuters Archiwum

Globalne imperium

Wartość rynkowa koncernu LVMH w 2023 roku przekroczyła 500 miliardów dolarów. Zdominowała rynek mody markami typu Christian Dior i Louis Vuitton. Imperium Bernarda powstało dzięki przejęciom wielu innych podmiotów. Podobnie jak w przypadku Logana Roya, bohatera serialu "Sukcesja", imperium Arnault składa się z winnic, hoteli, restauracji i prasy.

Jednak to, co różni obie postacie, to podejście do dzieci. Daleki od podsycania niezgody Arnault zapewnił firmie pełną harmonię. Patrzy na biznes chłodnym okiem. Stawka tej gry jest ogromna, tak jak wartość firmy i władza, jaką ona daje. Podobnie jak Logan Roy, Arnault pielęgnował relacje z wpływowymi ludźmi tego świata. Między innymi za sprawą nabycia globalnego imperium medialnego. We Francji uczynił też LVMH symbolem. W ubiegłym miesiącu siedziba firmy była okupowana przez protestujących.

Choć Arnault otoczył dzieci opieką, jasno określił, jakie ma wobec nich oczekiwania. - Oczywiście, rozumiemy, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Mój ojciec jest w świetnej formie. Będzie z nami pracował przez kolejne 10, 15, 20, a nawet 25 lat. Pracujemy w różnych częściach grupy, ale ściśle ze sobą współpracujemy - zapewnia Antoine Arnault.

To pieczołowicie budowane imperium z pewnością wkrótce trafi w czyjeś ręce. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to rodzinny dramat.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS