Historia Marianny Orańskiej zyskuje nowy blask. Niderlandzka królewna zasponsorowała Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i działała na rzecz regionu

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia Marianny Orańskiej zyskuje nowy blask. Niderlandzka królewna zasponsorowała Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i działała na rzecz tego regionu
Historia Marianny Orańskiej zyskuje nowy blask. Niderlandzka królewna zasponsorowała Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i działała na rzecz tego regionu
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
0606B072X FOS ZUBER KSIEZNICZKA

Co niderlandzka królewna Marianna Orańska ma wspólnego z gminą Stronie Śląskie? Córka króla Wilhelma I działała na rzecz regionu. Porzuciła nieszczęśliwe małżeństwo z pruskim królewiczem na rzecz miłości, a potem osiedliła się w Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, którego budowę zasponsorowała. Dzięki niej powstały tam też szkoły, szpitale, sieć dróg czy fabryki.

Siedziba lokalnych władz gminy Stonie Śląskie kryje wiele nieoczywistych historii. Począwszy od tego, że za jego powstaniem stoi wielkie nazwisko. Mowa o niderlandzkiej królewnie Mariannie Orańskiej, córce króla Niderlandów Wilhelma I. Jej historia właśnie zyskuje nowy blask.

- To była jedna z najważniejszych kobiet XIX wieku. Stała się wzorem dla wielu kobiet naszych czasów, dla inspirujących i niezależnych, ale też opiekuńczych wojowniczek - mówi Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

- Powróciliśmy do korzeni historycznych. Działań, które królewna niderlandzka Marianna Orańska zrobiła na tym terenie - zaznacza Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego.

Oriańska była jedną z bardziej kontrowersyjnych kobiecych postaci swego czasu. Porzuciła nieszczęśliwe małżeństwo z pruskim królewiczem na rzecz miłości. Potem osiedliła się w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Zasponsorowała między innymi budowę Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim - to największa taka budowla epoki schyłku romantyzmu w Europie.

- Budowla jest naprawdę imponująca i imponujący był koszt budowy pałacu. Była to kwota miliona talarów - równowartość dzisiejszych około trzech ton złota - zdradza Sławomir Radzik, administrator Pałacu.

Rzymska Villa Aurora, z której księżniczka Ludovisi ma zostać eksmitowana
Rzymska Villa Aurora, z której księżniczka Ludovisi ma zostać eksmitowanaReuters Archive

Królewna wspierała region

Królewna nie tylko walczyła o swoje szczęście, ale - co szczególnie ważne dla regionu - swoją energię wkładała w inwestycje w miejscu, w którym zdecydowała się żyć.

- Ona bardzo wspomagała ten region, była bardzo przedsiębiorcza i była też wrażliwa na potrzeby społeczności lokalnej - wskazuje dr hab. Irena Kalla, kierowniczka Katedry Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzięki niej powstały tam szkoły, szpitale, sieć dróg, a także fabryki, w których lokalna społeczność mogła znaleźć prace.

- Była prawdziwą bizneswoman, niezależną kobietą. Przybyła tu po tym, jak odeszła od męża, w tamtym małżeństwie była nieszczęśliwa. Ona naprawdę uwielbiała ten region i osiedliła się tu. Miała tu swoje biznesy, wybudowała pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Z pewnością była silną kobietą i prawdopodobnie też feministką - podkreśla Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

Rada Miejska Stronia Śląskiego ustanowiła rok 2023 rokiem Marianny Orańskiej. Z tej okazji miasto odwiedziła ambasador Królestwa Niderlandów. - W naszej ambasadzie mamy wiele różnych pomieszczeń i pokoi. Te pokoje zawsze noszą imię jakieś znanej, ważnej postaci. Jedna z pierwszych sal to sala poświęcona generałowi Maczkowi, ale moja ulubiona sala, do której zawsze zapraszam gości, nazwana została imieniem Marianny Orańskiej i w tej sali zawiśnie właśnie ten portret - mówiła Daphne Bergsma, przyjmując prezent od gminy.

Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVM24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS