Historia Marianny Orańskiej zyskuje nowy blask. Niderlandzka królewna zasponsorowała Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i działała na rzecz regionu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia Marianny Orańskiej zyskuje nowy blask. Niderlandzka królewna zasponsorowała Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i działała na rzecz tego regionu
Historia Marianny Orańskiej zyskuje nowy blask. Niderlandzka królewna zasponsorowała Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i działała na rzecz tego regionu
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Historia Marianny Orańskiej zyskuje nowy blask. Niderlandzka królewna zasponsorowała Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim i działała na rzecz tego regionuJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co niderlandzka królewna Marianna Orańska ma wspólnego z gminą Stronie Śląskie? Córka króla Wilhelma I działała na rzecz regionu. Porzuciła nieszczęśliwe małżeństwo z pruskim królewiczem na rzecz miłości, a potem osiedliła się w Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim, którego budowę zasponsorowała. Dzięki niej powstały tam też szkoły, szpitale, sieć dróg czy fabryki.

Siedziba lokalnych władz gminy Stonie Śląskie kryje wiele nieoczywistych historii. Począwszy od tego, że za jego powstaniem stoi wielkie nazwisko. Mowa o niderlandzkiej królewnie Mariannie Orańskiej, córce króla Niderlandów Wilhelma I. Jej historia właśnie zyskuje nowy blask.

- To była jedna z najważniejszych kobiet XIX wieku. Stała się wzorem dla wielu kobiet naszych czasów, dla inspirujących i niezależnych, ale też opiekuńczych wojowniczek - mówi Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

- Powróciliśmy do korzeni historycznych. Działań, które królewna niderlandzka Marianna Orańska zrobiła na tym terenie - zaznacza Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego.

Oriańska była jedną z bardziej kontrowersyjnych kobiecych postaci swego czasu. Porzuciła nieszczęśliwe małżeństwo z pruskim królewiczem na rzecz miłości. Potem osiedliła się w gminie Kamieniec Ząbkowicki. Zasponsorowała między innymi budowę Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim - to największa taka budowla epoki schyłku romantyzmu w Europie.

- Budowla jest naprawdę imponująca i imponujący był koszt budowy pałacu. Była to kwota miliona talarów - równowartość dzisiejszych około trzech ton złota - zdradza Sławomir Radzik, administrator Pałacu.

Rzymska Villa Aurora, z której księżniczka Ludovisi ma zostać eksmitowana
Rzymska Villa Aurora, z której księżniczka Ludovisi ma zostać eksmitowanaReuters Archive

Królewna wspierała region

Królewna nie tylko walczyła o swoje szczęście, ale - co szczególnie ważne dla regionu - swoją energię wkładała w inwestycje w miejscu, w którym zdecydowała się żyć.

- Ona bardzo wspomagała ten region, była bardzo przedsiębiorcza i była też wrażliwa na potrzeby społeczności lokalnej - wskazuje dr hab. Irena Kalla, kierowniczka Katedry Niderlandystyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzięki niej powstały tam szkoły, szpitale, sieć dróg, a także fabryki, w których lokalna społeczność mogła znaleźć prace.

- Była prawdziwą bizneswoman, niezależną kobietą. Przybyła tu po tym, jak odeszła od męża, w tamtym małżeństwie była nieszczęśliwa. Ona naprawdę uwielbiała ten region i osiedliła się tu. Miała tu swoje biznesy, wybudowała pałac w Kamieńcu Ząbkowickim. Z pewnością była silną kobietą i prawdopodobnie też feministką - podkreśla Daphne Bergsma, ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce.

Rada Miejska Stronia Śląskiego ustanowiła rok 2023 rokiem Marianny Orańskiej. Z tej okazji miasto odwiedziła ambasador Królestwa Niderlandów. - W naszej ambasadzie mamy wiele różnych pomieszczeń i pokoi. Te pokoje zawsze noszą imię jakieś znanej, ważnej postaci. Jedna z pierwszych sal to sala poświęcona generałowi Maczkowi, ale moja ulubiona sala, do której zawsze zapraszam gości, nazwana została imieniem Marianny Orańskiej i w tej sali zawiśnie właśnie ten portret - mówiła Daphne Bergsma, przyjmując prezent od gminy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVM24 BiS

Pozostałe wiadomości

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Węgry za Orbana stają się krajem dla upadłych dyktatorów i poszukiwanych przestępców - mówi o sprawie Marcina Romanowskiego lider węgierskiej opozycji, która według sondaży ma szanse wygrać tam kolejne wybory. Jeśli Orban nie wyda Polsce Romanowskiego, choć formalnie ma taki obowiązek, zrobiłby to jego następca? Czy może to się stać jednak szybciej?

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Wiceminister MSZ zapowiada ruch w sprawie Romanowskiego. Mówi o skardze do TSUE

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Kulinarne tradycje, szczególne wspomnienia z dzieciństwa, uczucia żywione do bliskich oraz rozmowy i relacje przy wspólnym stole - te tematy poruszali goście w wigilijnym wydaniu "Faktów po Faktach". Magda Gessler przyznała, że zawsze stara się, aby "całe to wielkie świętowanie było absolutnie idealnie harmonijne". Michel Moran podzielił się zwyczajami, jakie panują w jego rodzinnych stronach. Ojciec Paweł Gużyński wspominał zaś pewne święta, od czasu których "nigdy nie był tak blisko z innymi, jak wtedy".

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Historia pewnej Wigilii. "Nigdy nie byłem tak blisko z innymi, jak wtedy, kiedy to się stało"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS