Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Eurobarometr: większość Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządnościJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Parlament Europejski opublikował wyniki corocznego badania nastrojów Europejczyków. Wynika z niego, że aż 77 procent Polaków popiera działania Brukseli na rzecz demokracji i praworządności. Ponadto Polacy, mimo sporów z Brukselą, w które brnie polski rząd, oceniają działania Wspólnoty pozytywnie - lepiej nawet niż mieszkańcy innych państw Unii.

Z cyklicznego, ogólnoeuropejskiego badania Eurobarometr wynika, że Polacy dużo wyżej cenią standardy unijnej demokracji od norm panujących w naszym kraju.

"W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z ogromnymi wyzwaniami: pandemia, wojna, kryzysy energetyczny, inflacja, dezinformacja, zmiany klimatu. Ale stanęliśmy na wysokości zadania. Europa dostarczyła rozwiązań, a Europejczycy doceniają to. Wsparcie dla Ukrainy pozostaje wysokie, a dwie trzecie badanych optymistycznie widzi europejską przyszłość" - tak wyniki badania podsumowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Ankiety Eurobarometru wypełniane są dwa razy w roku przez reprezentację tysiąca obywateli każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej. Łącznie przez ponad 26 tysięcy osób. Dzięki temu można porównać, co na dany temat myśli ogół Europejczyków z poglądami obywateli danego kraju.

Na pytanie: "czy uważasz, że działania Unii Europejskiej mają wpływ na twoje codzienne życia", twierdząco odpowiedziało 71 procent obywateli Wspólnoty, w tym 79 procent Polaków.

- Rozumiemy, co nam daje Unia Europejska, czyli rozumiemy, że to jest kwestia pokoju, bezpieczeństwa. Myślę, że wojna w Ukrainie to tym bardziej unaoczniła i tym bardziej pokazała, że rzeczywiście ten euroentuzjazm ma sens, ale też Polska była od zawsze jednym z największych beneficjentów integracji europejskiej - to znaczy te przepływy finansowe w ramach solidarności między państwami bogatszymi a biedniejszymi docierały do nas szerokim strumieniem - wskazuje Renata Mieńkowska-Norkiene, politolog i socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego i Team Europe.

Unia ma wątpliwości co do lex Tusk, prawnicy tłumaczą. "Sąd administracyjny nie orzeka co do meritum"
Unia ma wątpliwości co do lex Tusk, prawnicy tłumaczą. "Sąd administracyjny nie orzeka co do meritum"Martyna Olkowicz/Fakty po Południu TVN24

Pytanie o wsparcie dla Ukrainy

Europejczycy są najbardziej zadowoleni ze wsparcia Unii dla Ukrainy, co wskazało aż 69 procent pytanych. 64 procent z nich ceni też działania Brukseli na rzecz obrony demokracji i praworządności. W tych dwóch kwestiach statystyczny Polak wykazuje dużo większe zadowolenie niż przeciętny Europejczyk, bo na poziomie odpowiednio 83 i 77 procent.

- Po ponad roku od wybuchu wojny 69 procent obywateli Unii dobrze ocenia pomoc udzielaną Ukrainie przez Europę, a więc nie ma mowy o zmęczeniu wojną, przynajmniej w sondażach - zaznacza Jaume Duch Guillot, rzecznik Parlamentu Europejskiego.

Autorzy badania wskazują, że najważniejsza płynąca z niego informacja jest jedna: "61 procent Europejczyków uważa, iż członkostwo ich kraju w Unii Europejskiej to dobra rzecz", a na całym Starym Kontynencie przybywa euroentuzjastów.

- Kiedy spojrzymy na badania z 2011 roku i pytania dotyczące wizerunku Unii, roli Unii, korzyści z członkostwa - to we wszystkich tych punktach mamy do czynienia ze stałym wzrostem pozytywnych opinii - począwszy od kryzysu finansowego, przez każdy kolejny kryzys: migracyjny, pandemię i wojnę - podkreśla Philipp Schulmeister, dyrektor Wydziału ds. Badania Opinii Publicznej Parlamentu Europejskiego.

Data publikacji badań jest nieprzypadkowa - równo za rok, od 6 do 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Udział w nich deklaruje dwie trzecie obywateli Wspólnoty.

Od 19 lat Polska jest członkiem UE
Od 19 lat Polska jest członkiem UE"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.Katarzyna Skalska | Fakty po południu

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS