Ocalała z wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie apeluje o rozbrojenie nuklearne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To stało się prawie 80 lat temu, ale ona ciągle pamięta. Nagle niebo rozbłysło na biało-niebiesko, jak gdyby niebiosa stały się wielkim, fluorescencyjnym światłem - wspomina Teruko Yahata. Miała wtedy 8 lat, ale moment wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie został z nią na zawsze. Dziś jest jedną z ocalałych i ostrzega świat przed atomową zagładą.

Dla Teruko Yahaty wydarzenia z poranka sprzed 78 lat to nadal żywe wspomnienie. Gdy o tym opowiada, nadal łamie jej się głos. - W tamtym momencie w jednej chwili całe niebo rozbłysło. Miało się wrażenie, jakby stało się ono jednym wielkim fluorescencyjnym źródłem światła. Upadłam na ziemię i straciłam przytomność - wspomina ocalała z ataku bombą atomową Teruko Yahata.

Teruko Yahata miała 8 lat, gdy na jej dom w Hiroszimie spadła amerykańska bomba atomowa Little Boy. Wybuch odrzucił ją na sześć metrów. Kobietę i jej rodzeństwo cudem ocaliła matka. - Matka wydobyła mnie spod gruzu i zaczęła szukać po domu pościeli i poduszek, którymi nas zabezpieczyła - wspomina kobieta.

Hiroszima przed i po zrzuceniu bomby atomowejWikipedia / domena publiczna

Tragiczny atak

W ataku atomowym na Hiroszimę i Nagasaki zginęło ponad 200 tysięcy ludzi, a przez kolejne lata tysiące umierało z powodu choroby popromiennej na nowotwory i zawały serca. Oba Japońskie miasta zostały niemalże zmiecione z powierzchni ziemi. Tych, którzy przeżyli, zostało już niewielu. Większość ukończyła osiemdziesiąty rok życia.

W kulturze japońskiej określa się ich mianem hibakusha, co dosłownie oznacza ofiarę eksplozji. Żyjący hibakusha od lat zabiegają o całkowite zlikwidowanie broni atomowej, a zbliżający się w weekend szczyt państw G7 w Hiroszimie to idealny moment na ponowienie apeli. - Idea rozbrojenia to za mało. Rezolucje to za mało. Chcę, żeby na tym szczycie podjęto pierwszy konkretny krok - apeluje Teruko Yahata.

Atak na Hiroszimę (z lewej) i NagasakiDomena publiczna Wikipedia

Apel o rozbrojenie

Treuko była na tyle zdeterminowana, że dwa lata temu nauczyła się opowiadać o ataku bombą atomową w języku angielskim. Jej wspomnienie przetłumaczył profesjonalny tłumacz, a ona nauczyła się fonetycznego zapisu. - Miałam takie marzenie, by móc komunikować się po angielsku, by móc własnym głosem, własnymi słowami, opowiadać o niszczycielskiej mocy bomby atomowej i o tym, co pamiętam, czego doświadczyłam tego dnia. Do dziś jest on dla mnie horrorem - mówi.

Kobieta od dwóch lat jeździ ze swoimi wykładami jeździ po całym świecie. Tym razem wystąpiła w Muzeum Pokoju w Hiroszimie. - To wydaje się być bardzo realne, kiedy słucha się jak ona o tym opowiada. To brzmi tak, jakby działo się dziś. Można to niemalże poczuć - przyznaje Denise Hickson, turystka z Wielkiej Brytanii.

Nie może się powtórzyć
Nie może się powtórzyćtvn24

- Myślę, że każdy przywódca powinien przyjść i porozmawiać z osobą, która to przeżyła, aby zrozumieć, dlaczego decyzja o rozbrojeniu jest tak ważna - dodaje Daniele Baloh, turysta z Chorwacji.

Gospodarzem szczytu G7 jest japoński premier Fumio Kishida, który kwestię rozbrojenia nuklearnego chce potraktować podczas spotkania priorytetowo. Symbolicznie wybrał właśnie Hiroszimę, bo sam stąd pochodzi. - Chcę, aby przywódcy grupy G7 wspólnie uznali nieludzkość broni nuklearnej. Jest to dosłownie broń, która może zniszczyć ludzkość. Chcę, aby to zrozumieli i poczuli. Tak straszna broń musi zostać zlikwidowana - mówi Teruko Yahata.

Kwestia bezpieczeństwa jądrowego w ostatnich latach stała się szczególnie istotna, zwłaszcza w kontekście agresji Rosji w Ukrainie, powtarzających się testów rakiet balistycznych Korei Północnej i rozszerzenia programu nuklearnego Iranu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Domena publiczna Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS