Rosja rekrutuje obywateli Kuby na wojnę w Ukrainie. "Podpisaliśmy kontrakt z diabłem, a diabeł nie rozdaje słodyczy"

Autor:
Justyna
Kazimierczak
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kreml rekrutuje najemników na Kubie. Młodzi mężczyźni kuszeni wizją zarobku decydują się na wyjazd do Rosji. Przynajmniej część z nich wie, że będzie zatrudniona przez wojsko, ale są zapewniani, że nie zostaną wysłani na front. Kubańczycy szukają lepszego życia, ale wielu z nich nie wie, w co się pakuje - twierdzą dziennikarze Politico.

Syn kobiety, która anonimowo udzieliła wywiadu stacji CNN, jest jednym z wielu młodych zdesperowanych Kubańczyków, którzy w ostatnich miesiącach zdecydowali się na wyjazd do Rosji. Miguel miał naprawiać zniszczoną infrastrukturę, ale zamiast tego trafił na front. - Powiedział, że widział rannych ludzi, że do szpitali trafiają ludzie bez rąk i nóg. Nie przywykł do takiego widoku - opowiada kobieta.

Wielu Kubańczyków decyduje się na wyjazd do Rosji nie z powodu prorosyjskich poglądów, ale dlatego, że kusi ich wizja zarobienia pieniędzy. Według medialnych doniesień Kreml ma im płacić około dwóch tysięcy dolarów miesięcznie. To 12 razy więcej niż wynosi średnia kubańska pensja.

"Jeśli musiałbym się w ten sposób poświęcić dla utrzymania swojej rodziny, zrobię to. Na Kubie można być fizykiem jądrowym i i tak przymierać głodem. Obecne zarobki nie starczają na zakup papieru toaletowego czy mleka" - powiedział Politico 19-latek z Kuby.

Według Politico przynajmniej część Kubańczyków, którzy wyjechali do Rosji, wiedziała, że zostanie zatrudniona przez rosyjskie wojsko, ale byli zapewniani, że będą pracować z dala od linii frontu - na przykład jako kierowcy. "Podpisaliśmy kontrakt z diabłem, a diabeł nie rozdaje słodyczy" - twierdzi jeden z najemników, cytowanych przez Politico. Wśród Kubańczyków, którzy zdecydowali się na wyjazd do Rosji jest syn Pedro Roberto Camuza.

- Nie powiedział, dlaczego chce jechać. Mam nadciśnienie, dlatego to ukrywał. Prawdę poznałem kilka dni po jego wyjeździe. Od ponad miesiąca nie wiem, co się z nim dzieje - mówi mężczyzna.

MSW rozbiło siatkę handlarzy ludźmi

Nie jest jasne, ilu Kubańczyków walczy w Ukrainie, ale - jak twierdzi CNN - Rosja zrekrutowała kilkaset osób. Według Politico motywacja Kremla jest prosta: Putin potrzebuje mięsa armatniego.

"Bez znajomości języka, znajomości terenu lub odpowiedniego przeszkolenia do współczesnych działań wojennych zostaną szybko zabici - mówi portalowi Paweł Łuzin, ekspert. ds. bezpieczeństwa.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

Na początku września kubańskie MSW rozbiło siatkę handlarzy ludzi, którzy zmuszali obywateli Kuby do walki po stronie Rosji. - Aresztowaliśmy 17 osób. Wśród nich jest główny organizator, którego wspierały dwie osoby mieszkające na wyspie, które rekrutowały młodych mężczyzn do walki w imieniu Rosji - przekazał Cesar Rodriguez przedstawiciel MSW Kuby.

Hawana jest sojusznikiem Moskwy, ale kubańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymuje, że Kuba nie jest częścią konfliktu w Ukrainie. Rząd wysyła jednak mieszane sygnały. Po rozbiciu siatki handlarzy ludźmi ambasador Kuby w Moskwie stwierdził, że jego kraj nie ma nic przeciwko obywatelom, którzy chcą podpisać kontrakt z rosyjską armią. W przeciwieństwie do Korei Północnej, Kubańczycy nie mogą zaoferować Rosji zbyt wiele, poza właśnie ludźmi. Hawana potrzebuje Moskwy choćby ze względu na dostawy taniego paliwa.

Autor:Justyna Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS