Afera wizowa. Światowe media piszą o zarzutach, które "mogą poważnie uderzyć w partię rządzącą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nielegalna migracja to globalny problem, ale polskie władze konsularne wydają przepustki do całego Schengen, dlatego polską aferą wizową zainteresowały się także zagraniczne media. Agencja Reutera sugeruje, że zataczająca coraz szersze kręgi afera wokół polityków PiS-u może negatywnie wypłynąć na notowania partii w nadchodzących wyborach.

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Trudno znaleźć światowe media, które nie odnotowały informacji o skandalu wizowym w Polsce. Amerykańska agencja Associated Press sugeruje, że doniesienia dotyczące możliwego wydania przez polskie służby konsularne nawet 250 tysięcy wiz migrantom z Azji i Afryki - w zamian za łapówki - mogą szerokim echem odbić się na wyniku nadchodzących w Polsce wyborów. "Te zarzuty mogą poważnie uderzyć w konserwatywną partię rządzącą (...), która w centrum swojej polityki umieściła sprzeciw wobec migracji" - przekazuje AP.

CZYTAJ TAKŻE: Cudzoziemcy w Polsce: pozwolenia na pracę, wizy pracownicze, pozwolenia na pobyt. Czym się to różni

Najnowsze doniesienia o wizach wydawanych przez Polskę w zamian za gotówkę - za agencją AP - odnotowuje też między innymi kanadyjski dziennik "Toronto Star", który przypomina, że "polski populistyczny rząd wielokrotnie odmawiał przyjmowania migrantów w ramach unijnego programu". Dziennik dodaje też, że w 2022 roku polski rząd "wydał około 1,6 miliarda złotych na potężny mur wzdłuż granicy z Białorusią, który miał blokować napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki". Na sprawę zwróciła uwagę także pakistańska niezależna agencja informacyjna EMEA Tribune i "The South China Morning Post" - anglojęzyczna gazeta z Hongkongu.

"Są tacy, co sprzedają ziemię albo dom, żeby zapłacić tym ludziom za umówienie wizyty u konsula"
"Są tacy, co sprzedają ziemię albo dom, żeby zapłacić tym ludziom za umówienie wizyty u konsula"Maciej Knapik/Fakty TVN

"To żenujące dla PiS"

Skandal wizowy w naszym kraju szerzej komentują media europejskie. "Polski rząd jest pod ostrzałem po doniesieniach o procederze wydawania wiz w zamian za pieniądze. Partia rządząca stara się zdystansować od skandalu, który może zmniejszyć jej poparcie przed wyborami w przyszłym miesiącu" - pisze portal POLITICO. Portal przypomina, że PiS jest w Polsce naczelną partią forsującą antyimigranckie podejście. Szczególnie wobec osób z krajów muzułmańskich, a fakt, że to właśnie ten rząd znalazł się teraz w samym środku migracyjnego skandalu, francuski tygodnik "Le Point" podsumowuje krótko: "to żenujące dla PiS w środku kampanii wyborczej".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Ma nagrania z co najmniej dwoma wysokiej rangi urzędnikami rządu PiS". Edgar K. "ze statusem małego świadka koronnego"

Także agencja Reutera sugeruje, że zataczająca coraz szersze kręgi afera wizowa wokół polityków PiS-u może negatywnie wypłynąć na notowania partii w nadchodzących wyborach. "To może być szkodliwe dla rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, która promowała przecież twarde stanowisko w sprawie imigracji" - podkreśla Reuters. Odwołując się do depeszy agencji, "The Times of India" przypomina, że według danych Eurostatu Polska w ciągu ostatnich trzech lat wydała prawie dwa miliony wiz pracowniczych cudzoziemcom. Najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS