Afera wizowa. Światowe media piszą o zarzutach, które "mogą poważnie uderzyć w partię rządzącą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nielegalna migracja to globalny problem, ale polskie władze konsularne wydają przepustki do całego Schengen, dlatego polską aferą wizową zainteresowały się także zagraniczne media. Agencja Reutera sugeruje, że zataczająca coraz szersze kręgi afera wokół polityków PiS-u może negatywnie wypłynąć na notowania partii w nadchodzących wyborach.

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Trudno znaleźć światowe media, które nie odnotowały informacji o skandalu wizowym w Polsce. Amerykańska agencja Associated Press sugeruje, że doniesienia dotyczące możliwego wydania przez polskie służby konsularne nawet 250 tysięcy wiz migrantom z Azji i Afryki - w zamian za łapówki - mogą szerokim echem odbić się na wyniku nadchodzących w Polsce wyborów. "Te zarzuty mogą poważnie uderzyć w konserwatywną partię rządzącą (...), która w centrum swojej polityki umieściła sprzeciw wobec migracji" - przekazuje AP.

CZYTAJ TAKŻE: Cudzoziemcy w Polsce: pozwolenia na pracę, wizy pracownicze, pozwolenia na pobyt. Czym się to różni

Najnowsze doniesienia o wizach wydawanych przez Polskę w zamian za gotówkę - za agencją AP - odnotowuje też między innymi kanadyjski dziennik "Toronto Star", który przypomina, że "polski populistyczny rząd wielokrotnie odmawiał przyjmowania migrantów w ramach unijnego programu". Dziennik dodaje też, że w 2022 roku polski rząd "wydał około 1,6 miliarda złotych na potężny mur wzdłuż granicy z Białorusią, który miał blokować napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki". Na sprawę zwróciła uwagę także pakistańska niezależna agencja informacyjna EMEA Tribune i "The South China Morning Post" - anglojęzyczna gazeta z Hongkongu.

"Są tacy, co sprzedają ziemię albo dom, żeby zapłacić tym ludziom za umówienie wizyty u konsula"
"Są tacy, co sprzedają ziemię albo dom, żeby zapłacić tym ludziom za umówienie wizyty u konsula"Maciej Knapik/Fakty TVN

"To żenujące dla PiS"

Skandal wizowy w naszym kraju szerzej komentują media europejskie. "Polski rząd jest pod ostrzałem po doniesieniach o procederze wydawania wiz w zamian za pieniądze. Partia rządząca stara się zdystansować od skandalu, który może zmniejszyć jej poparcie przed wyborami w przyszłym miesiącu" - pisze portal POLITICO. Portal przypomina, że PiS jest w Polsce naczelną partią forsującą antyimigranckie podejście. Szczególnie wobec osób z krajów muzułmańskich, a fakt, że to właśnie ten rząd znalazł się teraz w samym środku migracyjnego skandalu, francuski tygodnik "Le Point" podsumowuje krótko: "to żenujące dla PiS w środku kampanii wyborczej".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Ma nagrania z co najmniej dwoma wysokiej rangi urzędnikami rządu PiS". Edgar K. "ze statusem małego świadka koronnego"

Także agencja Reutera sugeruje, że zataczająca coraz szersze kręgi afera wizowa wokół polityków PiS-u może negatywnie wypłynąć na notowania partii w nadchodzących wyborach. "To może być szkodliwe dla rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, która promowała przecież twarde stanowisko w sprawie imigracji" - podkreśla Reuters. Odwołując się do depeszy agencji, "The Times of India" przypomina, że według danych Eurostatu Polska w ciągu ostatnich trzech lat wydała prawie dwa miliony wiz pracowniczych cudzoziemcom. Najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Pozostałe wiadomości

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy wreszcie finał sporu, o którym już wiele razy mówiliśmy w "Faktach" TVN. Chodzi o lekarzy, którzy przepisywali mleko na receptę ciężko chorym dzieciom. Narodowy Fundusz Zdrowia upierał się, że przepisywano je bezzasadnie i oczekiwał zwrotu siedmiu milionów złotych z tytułu nienależnej refundacji. Najpierw sąd stanął po stronie lekarzy, a teraz minister zdrowia jest gotowa na ugodę.

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

NFZ ma pójść na ugodę w sprawie nierefundowanego mleka. Jest też korzystny dla lekarzy wyrok sądu

Źródło:
Fakty TVN

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejna seria utonięć na polskich kąpieliskach i najtragiczniejszy w tym sezonie weekend z policyjnymi statystykami grozy. Tylko w sobotę i w niedzielę życie pod wodą straciło 17 osób. Od początku wakacji aż 87.

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

To nie tylko liczby, to ludzkie tragedie. Od początku wakacji utonęło 87 osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jako PSL złożyliśmy swój projekt, który mówi o tym, żeby wrócić do zapisów sprzed haniebnego wyroku Trybunału Julii Przyłębskiej. To byłby pierwszy krok - powiedziała w "Faktach po Faktach" Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), komentując odrzucenie ustawy dekryminalizującej pomocnictwo w aborcji. Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) wskazywała, że "w umowie koalicyjnej nie ma słowa na A, ale jest mowa o prawach kobiet i o prawie kobiet do decydowania o sobie".

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Sroka o aborcji: Lewica i KO rozbudziły w kobietach fałszywe nadzieje

Źródło:
TVN24

- Jeżeli to Kamala Harris zostanie kandydatką na prezydenta, demokraci będą tak naprawdę musieli wymyślić jej profil całkowicie na nowo - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Zalewski, wiceszef MON, poseł Polski 2050-Trzeciej Drogi. Poseł PiS Radosław Fogiel zauważył, że spodziewane wejście Harris do wyścigu o Biały Dom "zmusza kampanię Trumpa do przestawienia dział".

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

"Powiew świeżości", który "zmusza do przestawienia dział"

Źródło:
TVN24

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zanim odsunął Donalda Trumpa od władzy, przez ponad 30 lat był senatorem, a potem przez osiem lat pełnił funkcję wiceprezydenta u boku Baracka Obamy. Joe Biden urząd prezydenta obejmował w trudnym dla Ameryki momencie. Pandemia, inflacja, wojna Putina - to największe wyzwania tej kadencji. Amerykanie przyglądają się też kwestiom migracji, pamiętają również obrazy chaotycznego odwrotu swoich wojsk z Afganistanu.

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Pandemia, inflacja, wojny - kadencja Joe Bidena przypadła na burzliwe czasy. Jaki jest bilans jego prezydentury?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS