Afera wizowa. Światowe media piszą o zarzutach, które "mogą poważnie uderzyć w partię rządzącą"

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nielegalna migracja to globalny problem, ale polskie władze konsularne wydają przepustki do całego Schengen, dlatego polską aferą wizową zainteresowały się także zagraniczne media. Agencja Reutera sugeruje, że zataczająca coraz szersze kręgi afera wokół polityków PiS-u może negatywnie wypłynąć na notowania partii w nadchodzących wyborach.

Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Trudno znaleźć światowe media, które nie odnotowały informacji o skandalu wizowym w Polsce. Amerykańska agencja Associated Press sugeruje, że doniesienia dotyczące możliwego wydania przez polskie służby konsularne nawet 250 tysięcy wiz migrantom z Azji i Afryki - w zamian za łapówki - mogą szerokim echem odbić się na wyniku nadchodzących w Polsce wyborów. "Te zarzuty mogą poważnie uderzyć w konserwatywną partię rządzącą (...), która w centrum swojej polityki umieściła sprzeciw wobec migracji" - przekazuje AP.

CZYTAJ TAKŻE: Cudzoziemcy w Polsce: pozwolenia na pracę, wizy pracownicze, pozwolenia na pobyt. Czym się to różni

Najnowsze doniesienia o wizach wydawanych przez Polskę w zamian za gotówkę - za agencją AP - odnotowuje też między innymi kanadyjski dziennik "Toronto Star", który przypomina, że "polski populistyczny rząd wielokrotnie odmawiał przyjmowania migrantów w ramach unijnego programu". Dziennik dodaje też, że w 2022 roku polski rząd "wydał około 1,6 miliarda złotych na potężny mur wzdłuż granicy z Białorusią, który miał blokować napływ migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki". Na sprawę zwróciła uwagę także pakistańska niezależna agencja informacyjna EMEA Tribune i "The South China Morning Post" - anglojęzyczna gazeta z Hongkongu.

"Są tacy, co sprzedają ziemię albo dom, żeby zapłacić tym ludziom za umówienie wizyty u konsula"
"Są tacy, co sprzedają ziemię albo dom, żeby zapłacić tym ludziom za umówienie wizyty u konsula"Maciej Knapik/Fakty TVN

"To żenujące dla PiS"

Skandal wizowy w naszym kraju szerzej komentują media europejskie. "Polski rząd jest pod ostrzałem po doniesieniach o procederze wydawania wiz w zamian za pieniądze. Partia rządząca stara się zdystansować od skandalu, który może zmniejszyć jej poparcie przed wyborami w przyszłym miesiącu" - pisze portal POLITICO. Portal przypomina, że PiS jest w Polsce naczelną partią forsującą antyimigranckie podejście. Szczególnie wobec osób z krajów muzułmańskich, a fakt, że to właśnie ten rząd znalazł się teraz w samym środku migracyjnego skandalu, francuski tygodnik "Le Point" podsumowuje krótko: "to żenujące dla PiS w środku kampanii wyborczej".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Ma nagrania z co najmniej dwoma wysokiej rangi urzędnikami rządu PiS". Edgar K. "ze statusem małego świadka koronnego"

Także agencja Reutera sugeruje, że zataczająca coraz szersze kręgi afera wizowa wokół polityków PiS-u może negatywnie wypłynąć na notowania partii w nadchodzących wyborach. "To może być szkodliwe dla rządzącej nacjonalistycznej partii Prawo i Sprawiedliwość, która promowała przecież twarde stanowisko w sprawie imigracji" - podkreśla Reuters. Odwołując się do depeszy agencji, "The Times of India" przypomina, że według danych Eurostatu Polska w ciągu ostatnich trzech lat wydała prawie dwa miliony wiz pracowniczych cudzoziemcom. Najwięcej spośród krajów Unii Europejskiej.

Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS