Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzomJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Aborcyjne polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom - tak w opublikowanym w czwartek raporcie sytuację w Polsce opisuje organizacja Human Rights Watch. HRW dodaje, że odkąd władza trafiła w ręce PiS-u, prawa kobiet w Polsce praktycznie przestały istnieć, a rząd wykorzystuje policję i sądownictwo "do realizacji swojego programu sprzecznego z prawami człowieka".

W czwartek Human Rights Watch - jedna z ważniejszych organizacji broniących praw człowieka na świecie - opublikowała raport na tematy aborcji w Polsce, który zatytułowała "Aborcyjne polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom" w którym podkreśla, że "polski rząd atakuje ludzi za rzekome działania związane z aborcją, potęgując atmosferę strachu i zwiększając ryzyko dla kobiet i dziewcząt".

Autorka raportu przypomina, że upolityczniony Trybunał Sprawiedliwości niemal całkowicie zakazał aborcji w 2020 roku, ale nawet w przypadkach legalnych zabiegów, polskie władze zaprzęgają do ścigania cały aparat państwa.

"Od momentu dojścia do władzy przez partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w 2015 roku, polski rząd nieustannie atakuje prawo do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, w szczególności dostęp do aborcji" - brzmi fragment raportu.

ZOBACZ TAKŻE: Jej ciąża rozwijała się nie tak, jak powinna, została odesłana ze szpitala. Pomoc otrzymała w placówce w Oleśnicy

Organizacja przypomina, że od stycznia 2021 roku co najmniej 6 kobiet zmarło, po tym jak lekarze odmówili im przerwania ciąży pomimo zagrożenia zdrowia lub życia - czyli występowania przesłanki do przeprowadzenia legalnej aborcji. We wszystkich tych sprawach prokuratura wszczęła dochodzenia. Na razie tylko jedna z nich zakończyła się umorzeniem - bez wskazania przyczyny.

"Takie bezwzględne ściganie przez polskie władze osób próbujących uzyskać lub zapewnić podstawową opiekę zdrowotną można opisać jedynie jako polowanie na czarownice. (...) Rząd nadmiernie wykorzystuje policję i sądownictwo do realizacji swojego programu sprzecznego z prawami człowieka i wprowadza agresywną politykę do domów, szpitali i gabinetów lekarskich" - pisze Hillary Margolis, starsza badaczka praw kobiet w Human Right Watch.

Komitet Bioetyki PAN "zaniepokojony tym, co dzieje się w polskiej ginekologii i położnictwie"
Komitet Bioetyki PAN "zaniepokojony tym, co dzieje się w polskiej ginekologii i położnictwie"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Rozmowy z lekarzami, prawnikami i trzema kobietami po aborcji farmakologicznej

Miażdżący raport Human Rights Watch wskazuje też na lustrowanie kobiet i dziewcząt pod kątem domniemanych działań aborcyjnych, pomimo tego, że polskie prawo nie kryminalizuje osób samodzielnie dokonujących aborcji. Eksperci organizacji przeprowadzili wywiady z lekarzami, prawnikami i trzema kobietami po aborcji farmakologicznej.

"We wszystkich trzech przypadkach policja przeszukała domy przesłuchiwanych kobiet i dziewcząt oraz skonfiskowała ich rzeczy osobiste, w tym telefony. Polskie media donoszą o innych przypadkach podobnych do tych, których doświadczyły osoby, z którymi rozmawiała Human Rights Watch" - napisano w raporcie. Te historie się pokrywają, nie są jednostkowe. Tak było też w przypadku pani Joanny z Krakowa. Sprawa po raz pierwszy przedstawiona została przez "Fakty" TVN w lipcu tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon

ZOBACZ TAKŻE: Od telefonu do lekarki do emisji materiału w "Faktach" TVN. Przebieg wydarzeń w sprawie pani Joanny

- Organizacje, które zajmują się prawami człowieka widzą, co się dzieje w Polsce. To nie jest tak, że to co się dzieje w tym kraju jest niewidzialne - komentuje aktywistka Justyna Wydrzyńska. - Przerażające, że bardzo blisko do sytuacji jaka jest w krajach, w których aborcja jest całkowicie skryminalizowana - dodaje Michał Czerwiński z Amnesty International.

W Unii Europejskiej prawie każdy kraj pozwala kobietom do 12. tygodnia ciąży samodzielnie podjąć decyzję czy chcą ją kontynuować, czy przerwać. Tylko Polska i Malta mają w tym względzie bardzo surowe przepisy.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS