Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiSHuman Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom

Aborcyjne polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom - tak w opublikowanym w czwartek raporcie sytuację w Polsce opisuje organizacja Human Rights Watch. HRW dodaje, że odkąd władza trafiła w ręce PiS-u, prawa kobiet w Polsce praktycznie przestały istnieć, a rząd wykorzystuje policję i sądownictwo "do realizacji swojego programu sprzecznego z prawami człowieka".

W czwartek Human Rights Watch - jedna z ważniejszych organizacji broniących praw człowieka na świecie - opublikowała raport na tematy aborcji w Polsce, który zatytułowała "Aborcyjne polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom" w którym podkreśla, że "polski rząd atakuje ludzi za rzekome działania związane z aborcją, potęgując atmosferę strachu i zwiększając ryzyko dla kobiet i dziewcząt".

Autorka raportu przypomina, że upolityczniony Trybunał Sprawiedliwości niemal całkowicie zakazał aborcji w 2020 roku, ale nawet w przypadkach legalnych zabiegów, polskie władze zaprzęgają do ścigania cały aparat państwa.

"Od momentu dojścia do władzy przez partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w 2015 roku, polski rząd nieustannie atakuje prawo do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, w szczególności dostęp do aborcji" - brzmi fragment raportu.

ZOBACZ TAKŻE: Jej ciąża rozwijała się nie tak, jak powinna, została odesłana ze szpitala. Pomoc otrzymała w placówce w Oleśnicy

Organizacja przypomina, że od stycznia 2021 roku co najmniej 6 kobiet zmarło, po tym jak lekarze odmówili im przerwania ciąży pomimo zagrożenia zdrowia lub życia - czyli występowania przesłanki do przeprowadzenia legalnej aborcji. We wszystkich tych sprawach prokuratura wszczęła dochodzenia. Na razie tylko jedna z nich zakończyła się umorzeniem - bez wskazania przyczyny.

"Takie bezwzględne ściganie przez polskie władze osób próbujących uzyskać lub zapewnić podstawową opiekę zdrowotną można opisać jedynie jako polowanie na czarownice. (...) Rząd nadmiernie wykorzystuje policję i sądownictwo do realizacji swojego programu sprzecznego z prawami człowieka i wprowadza agresywną politykę do domów, szpitali i gabinetów lekarskich" - pisze Hillary Margolis, starsza badaczka praw kobiet w Human Right Watch.

Komitet Bioetyki PAN "zaniepokojony tym, co dzieje się w polskiej ginekologii i położnictwie"
Komitet Bioetyki PAN "zaniepokojony tym, co dzieje się w polskiej ginekologii i położnictwie"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Rozmowy z lekarzami, prawnikami i trzema kobietami po aborcji farmakologicznej

Miażdżący raport Human Rights Watch wskazuje też na lustrowanie kobiet i dziewcząt pod kątem domniemanych działań aborcyjnych, pomimo tego, że polskie prawo nie kryminalizuje osób samodzielnie dokonujących aborcji. Eksperci organizacji przeprowadzili wywiady z lekarzami, prawnikami i trzema kobietami po aborcji farmakologicznej.

"We wszystkich trzech przypadkach policja przeszukała domy przesłuchiwanych kobiet i dziewcząt oraz skonfiskowała ich rzeczy osobiste, w tym telefony. Polskie media donoszą o innych przypadkach podobnych do tych, których doświadczyły osoby, z którymi rozmawiała Human Rights Watch" - napisano w raporcie. Te historie się pokrywają, nie są jednostkowe. Tak było też w przypadku pani Joanny z Krakowa. Sprawa po raz pierwszy przedstawiona została przez "Fakty" TVN w lipcu tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon

ZOBACZ TAKŻE: Od telefonu do lekarki do emisji materiału w "Faktach" TVN. Przebieg wydarzeń w sprawie pani Joanny

- Organizacje, które zajmują się prawami człowieka widzą, co się dzieje w Polsce. To nie jest tak, że to co się dzieje w tym kraju jest niewidzialne - komentuje aktywistka Justyna Wydrzyńska. - Przerażające, że bardzo blisko do sytuacji jaka jest w krajach, w których aborcja jest całkowicie skryminalizowana - dodaje Michał Czerwiński z Amnesty International.

W Unii Europejskiej prawie każdy kraj pozwala kobietom do 12. tygodnia ciąży samodzielnie podjąć decyzję czy chcą ją kontynuować, czy przerwać. Tylko Polska i Malta mają w tym względzie bardzo surowe przepisy.

Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Raport Szlachetnej Paczki przynosi liczby grozy: prawie dwa miliony Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a niemal co dziesiątego nie stać na wykupienie leków. Pomóc takim osobom ma "Weekend cudów", którego finał już za kilkanaście dni. Co zrobić, żeby wziąć udział w inicjatywie? Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki i wybrać rodzinę, której potrzeby oraz marzenia chcemy spełnić. Na taką paczkę czeka między innymi pani Wanda i jej córka, którym przyda się nowa kuchenka gazowa, pieluchy i słodycze.

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Żyją w trudnych warunkach, na jedzenie zostaje im 300 złotych. Pani Wanda z córką czekają na Szlachetną Paczkę

Autor:
Adrianna
Otręba
Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Taka sytuacja dawno nie miała miejsca. Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji, żeby dwóch policjantów dostało postrzał w głowę - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Jankowski, szef Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, komentując piątkowy atak na policjantów we Wrocławiu. Jak stwierdził Robert Sysik, były policjant i antyterrorysta, "jeśli prowadzący sprawę wiedziałby o tym", jak groźna jest osoba zatrzymywana ,"wysłałby tam jednostkę kontrterrorystyczną".

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

"Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24, PAP

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS