Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Human Rights Watch o aborcji w Polsce: polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzomJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Aborcyjne polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom - tak w opublikowanym w czwartek raporcie sytuację w Polsce opisuje organizacja Human Rights Watch. HRW dodaje, że odkąd władza trafiła w ręce PiS-u, prawa kobiet w Polsce praktycznie przestały istnieć, a rząd wykorzystuje policję i sądownictwo "do realizacji swojego programu sprzecznego z prawami człowieka".

W czwartek Human Rights Watch - jedna z ważniejszych organizacji broniących praw człowieka na świecie - opublikowała raport na tematy aborcji w Polsce, który zatytułowała "Aborcyjne polowanie na czarownice przeciwko kobietom i lekarzom" w którym podkreśla, że "polski rząd atakuje ludzi za rzekome działania związane z aborcją, potęgując atmosferę strachu i zwiększając ryzyko dla kobiet i dziewcząt".

Autorka raportu przypomina, że upolityczniony Trybunał Sprawiedliwości niemal całkowicie zakazał aborcji w 2020 roku, ale nawet w przypadkach legalnych zabiegów, polskie władze zaprzęgają do ścigania cały aparat państwa.

"Od momentu dojścia do władzy przez partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w 2015 roku, polski rząd nieustannie atakuje prawo do zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, w szczególności dostęp do aborcji" - brzmi fragment raportu.

ZOBACZ TAKŻE: Jej ciąża rozwijała się nie tak, jak powinna, została odesłana ze szpitala. Pomoc otrzymała w placówce w Oleśnicy

Organizacja przypomina, że od stycznia 2021 roku co najmniej 6 kobiet zmarło, po tym jak lekarze odmówili im przerwania ciąży pomimo zagrożenia zdrowia lub życia - czyli występowania przesłanki do przeprowadzenia legalnej aborcji. We wszystkich tych sprawach prokuratura wszczęła dochodzenia. Na razie tylko jedna z nich zakończyła się umorzeniem - bez wskazania przyczyny.

"Takie bezwzględne ściganie przez polskie władze osób próbujących uzyskać lub zapewnić podstawową opiekę zdrowotną można opisać jedynie jako polowanie na czarownice. (...) Rząd nadmiernie wykorzystuje policję i sądownictwo do realizacji swojego programu sprzecznego z prawami człowieka i wprowadza agresywną politykę do domów, szpitali i gabinetów lekarskich" - pisze Hillary Margolis, starsza badaczka praw kobiet w Human Right Watch.

Komitet Bioetyki PAN "zaniepokojony tym, co dzieje się w polskiej ginekologii i położnictwie"
Komitet Bioetyki PAN "zaniepokojony tym, co dzieje się w polskiej ginekologii i położnictwie"Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Rozmowy z lekarzami, prawnikami i trzema kobietami po aborcji farmakologicznej

Miażdżący raport Human Rights Watch wskazuje też na lustrowanie kobiet i dziewcząt pod kątem domniemanych działań aborcyjnych, pomimo tego, że polskie prawo nie kryminalizuje osób samodzielnie dokonujących aborcji. Eksperci organizacji przeprowadzili wywiady z lekarzami, prawnikami i trzema kobietami po aborcji farmakologicznej.

"We wszystkich trzech przypadkach policja przeszukała domy przesłuchiwanych kobiet i dziewcząt oraz skonfiskowała ich rzeczy osobiste, w tym telefony. Polskie media donoszą o innych przypadkach podobnych do tych, których doświadczyły osoby, z którymi rozmawiała Human Rights Watch" - napisano w raporcie. Te historie się pokrywają, nie są jednostkowe. Tak było też w przypadku pani Joanny z Krakowa. Sprawa po raz pierwszy przedstawiona została przez "Fakty" TVN w lipcu tego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pani Joanna zażyła tabletkę poronną. Do szpitala przyjechali policjanci, zabrali jej laptop i telefon

ZOBACZ TAKŻE: Od telefonu do lekarki do emisji materiału w "Faktach" TVN. Przebieg wydarzeń w sprawie pani Joanny

- Organizacje, które zajmują się prawami człowieka widzą, co się dzieje w Polsce. To nie jest tak, że to co się dzieje w tym kraju jest niewidzialne - komentuje aktywistka Justyna Wydrzyńska. - Przerażające, że bardzo blisko do sytuacji jaka jest w krajach, w których aborcja jest całkowicie skryminalizowana - dodaje Michał Czerwiński z Amnesty International.

W Unii Europejskiej prawie każdy kraj pozwala kobietom do 12. tygodnia ciąży samodzielnie podjąć decyzję czy chcą ją kontynuować, czy przerwać. Tylko Polska i Malta mają w tym względzie bardzo surowe przepisy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS