O wyborach, aferze wizowej i "trumpistach w Europie". Zagraniczne media piszą o Polsce

Autor:
Marcin
Masewicz
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli PiS wygra wybory i ponownie obejmie władzę, będzie to oznaczało kontynuację antydemokratycznej agendy, która uderza w sądownictwo, mniejszości, kobiety i wolność mediów - tak swoim odbiorcom kontekst polskich wyborów przedstawia Al-Dżazira. EUobserver mówi zaś wprost, że te wybory są nieuczciwe, bo cały system państwa wspiera obecną władzę.

"Pilnie strzeżona tajemnica państwowa" - tak wieloletni korespondent niemieckiej gazety "Der Tagesspiegel" w Polsce pisze o skandalu związanym z handlem wizami. "Mimo megaafery PiS może wciąż liczyć na utrzymanie się przy władzy, bo państwowe media milczą na temat skandalu dotyczącego handlu wizami" - możemy przeczytać. Widz - kontynuuje niemiecki dziennikarz - odcięty od innych niż państwowe przekazy, utrzymywany jest w poczuciu ciągłego zagrożenia, któremu władza ma skutecznie stawiać opór.

"Główną obietnicą swojej kampanii PiS uczynił walkę z nielegalną migracją. Jednocześnie prowadzi oszczerczą kampanię przeciwko imigrantom z krajów muzułmańskich i ogłosił się ostatnim bastionem opierającym się nielegalnej imigracji do Europy. W tym samym czasie, niemal codziennie, śledztwa niezależnych mediów odkrywają kolejne skandaliczne szczegóły (afery wizowej - przyp. red.). Pokazują, że rząd oszukuje swoich wyborców" - wyjaśnia "Der Tagesspiegel".

Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim
Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na spotkanie z Jarosławem KaczyńskimTVN24

System w rękach władzy

Zajmujący się sytuacją w poszczególnych krajach Unii portal EUobserver z niepokojem przygląda się sytuacji w Polsce na niewiele ponad dwa tygodnie przed wyborami. "Opozycja ma oczywiście szansę na wygraną, tyle że jej przeciwnikiem w tych wyborach jest nie tylko partia rządząca, ale cały system, który za nią stoi, a który został tak zaprojektowany, żeby faworyzować tylko jedną stronę. W relacjach zagranicznych mediów tyle samo miejsca, co samym wyborom, powinno się poświęcać temu, że są one fundamentalnie nieuczciwe" - przekonuje EUobserver.

"W tych wyborach chodzi o coś więcej niż demokrację"

"W tych wyborach chodzi o coś więcej niż demokrację" - piszą z kolei dziennikarze arabskiej Al-Dżaziry i mają na myśli nie tylko Polskę, ale także Słowację, która nowy parlament będzie wybierać już w tę sobotę. "Jeśli w Polsce wygra PiS, a w Słowacji partia Smer, to będzie to oznaczało wzmocnienie populistycznego, nieliberalnego trendu w Środkowej Europie i pogłębi erozję procesu demokratyzacji tego postkomunistycznego regionu. Co więcej, może to w istotny sposób wpłynąć na politykę Unii Europejskiej w stosunku do Ukrainy i osłabić poparcie wspólnoty dla Kijowa" - wyjaśnia Al-Dżazira.

Brytyjski "The Guardian" wspomina w tym kontekście o widmie trumpizmu w naszej części Europy. Dziennikarze mają tu na myśli charakterystyczny dla byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych styl uprawiania polityki i jego poglądy.

"Po Bratysławie kolejnym miastem, w którym ważyć się będą losy trumpistów w Europie, będzie Warszawa" - podkreśla "The Guardian". Obronie trumpizmu w Polsce ma służyć - jak piszą brytyjscy dziennikarze - zabieg, który zastosował podczas ostatnich wyborów na Węgrzech Viktor Orban i który pomógł mu utrzymać się u władzy. "Prawo i Sprawiedliwość próbuje zastosować ten sam trik, którego użył Viktor Orban. Chodzi o zorganizowanie, razem z wyborami, referendum, którego pytania są stronnicze i obliczone na podkreślanie przekazu władzy" - dodaje "The Guardian".

Ostrzeżenia przed Konfederacją

"Skrajna prawica zyskuje na popularności w Polsce" - alarmuje "The Independent". Chodzi o Konfederację, której gazeta poświęca cały swój artykuł, wychodząc od niedawnej konwencji w katowickim Spodku. "Miedzy obłokami dymu i wystrzałami ognia przywódcy Konfederacji przedstawili główne założenia swojego programu: niższe podatki, mniej regulacji i nowa antyeuropejska i antyukraińska polityka zagraniczna" - wylicza "The Independent".

Dziennikarze przytaczają sylwetki najbardziej kontrowersyjnych polityków partii, przywołując ich wypowiedzi i poglądy. Swój artykuł kończą natomiast gorzką konkluzją: "Bez względu na to, jaki będzie wynik wyborów w Polsce, to Konfederacji już udało się jedno - zmienić nastroje części Polaków w stosunku do Ukraińców, którzy wciąż walczą o przetrwanie, stawiając opór brutalnej inwazji Rosji".

Autor:Marcin Masewicz

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

14-letnia Natalia we wtorek przez kilka godzin siedziała sama w centrum Andrychowa. Żadna z przechodzących w okolicy osób nie zainteresowała się jej stanem. Nikt też nie udzielił jej pomocy. Dziewczynka siedziała obok sklepu w centrum miasta. Gdy trafiła do szpitala, było już za późno. Reporter TVN24 nieoficjalnie dowiedział się, że dziewczynka miała wylew krwi do mózgu. Policja i znajomi rodziny przekazują różne informacje co do tego, kiedy informacja o zaginięciu dziecka trafiła do funkcjonariuszy.

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Kiedy Natalia umierała, policjanci przesłuchiwali świadka w innej sprawie. "Zarzucam sobie, że czekaliśmy"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS