O wyborach, aferze wizowej i "trumpistach w Europie". Zagraniczne media piszą o Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli PiS wygra wybory i ponownie obejmie władzę, będzie to oznaczało kontynuację antydemokratycznej agendy, która uderza w sądownictwo, mniejszości, kobiety i wolność mediów - tak swoim odbiorcom kontekst polskich wyborów przedstawia Al-Dżazira. EUobserver mówi zaś wprost, że te wybory są nieuczciwe, bo cały system państwa wspiera obecną władzę.

"Pilnie strzeżona tajemnica państwowa" - tak wieloletni korespondent niemieckiej gazety "Der Tagesspiegel" w Polsce pisze o skandalu związanym z handlem wizami. "Mimo megaafery PiS może wciąż liczyć na utrzymanie się przy władzy, bo państwowe media milczą na temat skandalu dotyczącego handlu wizami" - możemy przeczytać. Widz - kontynuuje niemiecki dziennikarz - odcięty od innych niż państwowe przekazy, utrzymywany jest w poczuciu ciągłego zagrożenia, któremu władza ma skutecznie stawiać opór.

"Główną obietnicą swojej kampanii PiS uczynił walkę z nielegalną migracją. Jednocześnie prowadzi oszczerczą kampanię przeciwko imigrantom z krajów muzułmańskich i ogłosił się ostatnim bastionem opierającym się nielegalnej imigracji do Europy. W tym samym czasie, niemal codziennie, śledztwa niezależnych mediów odkrywają kolejne skandaliczne szczegóły (afery wizowej - przyp. red.). Pokazują, że rząd oszukuje swoich wyborców" - wyjaśnia "Der Tagesspiegel".

Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim
Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na spotkanie z Jarosławem KaczyńskimTVN24

System w rękach władzy

Zajmujący się sytuacją w poszczególnych krajach Unii portal EUobserver z niepokojem przygląda się sytuacji w Polsce na niewiele ponad dwa tygodnie przed wyborami. "Opozycja ma oczywiście szansę na wygraną, tyle że jej przeciwnikiem w tych wyborach jest nie tylko partia rządząca, ale cały system, który za nią stoi, a który został tak zaprojektowany, żeby faworyzować tylko jedną stronę. W relacjach zagranicznych mediów tyle samo miejsca, co samym wyborom, powinno się poświęcać temu, że są one fundamentalnie nieuczciwe" - przekonuje EUobserver.

"W tych wyborach chodzi o coś więcej niż demokrację"

"W tych wyborach chodzi o coś więcej niż demokrację" - piszą z kolei dziennikarze arabskiej Al-Dżaziry i mają na myśli nie tylko Polskę, ale także Słowację, która nowy parlament będzie wybierać już w tę sobotę. "Jeśli w Polsce wygra PiS, a w Słowacji partia Smer, to będzie to oznaczało wzmocnienie populistycznego, nieliberalnego trendu w Środkowej Europie i pogłębi erozję procesu demokratyzacji tego postkomunistycznego regionu. Co więcej, może to w istotny sposób wpłynąć na politykę Unii Europejskiej w stosunku do Ukrainy i osłabić poparcie wspólnoty dla Kijowa" - wyjaśnia Al-Dżazira.

Brytyjski "The Guardian" wspomina w tym kontekście o widmie trumpizmu w naszej części Europy. Dziennikarze mają tu na myśli charakterystyczny dla byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych styl uprawiania polityki i jego poglądy.

"Po Bratysławie kolejnym miastem, w którym ważyć się będą losy trumpistów w Europie, będzie Warszawa" - podkreśla "The Guardian". Obronie trumpizmu w Polsce ma służyć - jak piszą brytyjscy dziennikarze - zabieg, który zastosował podczas ostatnich wyborów na Węgrzech Viktor Orban i który pomógł mu utrzymać się u władzy. "Prawo i Sprawiedliwość próbuje zastosować ten sam trik, którego użył Viktor Orban. Chodzi o zorganizowanie, razem z wyborami, referendum, którego pytania są stronnicze i obliczone na podkreślanie przekazu władzy" - dodaje "The Guardian".

Ostrzeżenia przed Konfederacją

"Skrajna prawica zyskuje na popularności w Polsce" - alarmuje "The Independent". Chodzi o Konfederację, której gazeta poświęca cały swój artykuł, wychodząc od niedawnej konwencji w katowickim Spodku. "Miedzy obłokami dymu i wystrzałami ognia przywódcy Konfederacji przedstawili główne założenia swojego programu: niższe podatki, mniej regulacji i nowa antyeuropejska i antyukraińska polityka zagraniczna" - wylicza "The Independent".

Dziennikarze przytaczają sylwetki najbardziej kontrowersyjnych polityków partii, przywołując ich wypowiedzi i poglądy. Swój artykuł kończą natomiast gorzką konkluzją: "Bez względu na to, jaki będzie wynik wyborów w Polsce, to Konfederacji już udało się jedno - zmienić nastroje części Polaków w stosunku do Ukraińców, którzy wciąż walczą o przetrwanie, stawiając opór brutalnej inwazji Rosji".

Autorka/Autor:Marcin Masewicz

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Centra krwiodawstwa apelują o oddawanie krwi przed długim majowym weekendem. Im więcej wolnych dni od pracy, tym większe ryzyko, że tego bezcennego lekarstwa może zabraknąć. Już teraz w niektórych regionach Polski zapasy krwi powoli się kończą. Żeby zachęcić do oddawania krwi, w Białymstoku rozdawano sadzonki, a w Poznaniu krew można było oddać na Dworcu Autobusowym.

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Banki krwi apelują przed długim weekendem. "Zapraszamy wszystkich dawców"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS