O wyborach, aferze wizowej i "trumpistach w Europie". Zagraniczne media piszą o Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli PiS wygra wybory i ponownie obejmie władzę, będzie to oznaczało kontynuację antydemokratycznej agendy, która uderza w sądownictwo, mniejszości, kobiety i wolność mediów - tak swoim odbiorcom kontekst polskich wyborów przedstawia Al-Dżazira. EUobserver mówi zaś wprost, że te wybory są nieuczciwe, bo cały system państwa wspiera obecną władzę.

"Pilnie strzeżona tajemnica państwowa" - tak wieloletni korespondent niemieckiej gazety "Der Tagesspiegel" w Polsce pisze o skandalu związanym z handlem wizami. "Mimo megaafery PiS może wciąż liczyć na utrzymanie się przy władzy, bo państwowe media milczą na temat skandalu dotyczącego handlu wizami" - możemy przeczytać. Widz - kontynuuje niemiecki dziennikarz - odcięty od innych niż państwowe przekazy, utrzymywany jest w poczuciu ciągłego zagrożenia, któremu władza ma skutecznie stawiać opór.

"Główną obietnicą swojej kampanii PiS uczynił walkę z nielegalną migracją. Jednocześnie prowadzi oszczerczą kampanię przeciwko imigrantom z krajów muzułmańskich i ogłosił się ostatnim bastionem opierającym się nielegalnej imigracji do Europy. W tym samym czasie, niemal codziennie, śledztwa niezależnych mediów odkrywają kolejne skandaliczne szczegóły (afery wizowej - przyp. red.). Pokazują, że rząd oszukuje swoich wyborców" - wyjaśnia "Der Tagesspiegel".

Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim
Obserwatorzy OBWE nie zostali wpuszczeni na spotkanie z Jarosławem KaczyńskimTVN24

System w rękach władzy

Zajmujący się sytuacją w poszczególnych krajach Unii portal EUobserver z niepokojem przygląda się sytuacji w Polsce na niewiele ponad dwa tygodnie przed wyborami. "Opozycja ma oczywiście szansę na wygraną, tyle że jej przeciwnikiem w tych wyborach jest nie tylko partia rządząca, ale cały system, który za nią stoi, a który został tak zaprojektowany, żeby faworyzować tylko jedną stronę. W relacjach zagranicznych mediów tyle samo miejsca, co samym wyborom, powinno się poświęcać temu, że są one fundamentalnie nieuczciwe" - przekonuje EUobserver.

"W tych wyborach chodzi o coś więcej niż demokrację"

"W tych wyborach chodzi o coś więcej niż demokrację" - piszą z kolei dziennikarze arabskiej Al-Dżaziry i mają na myśli nie tylko Polskę, ale także Słowację, która nowy parlament będzie wybierać już w tę sobotę. "Jeśli w Polsce wygra PiS, a w Słowacji partia Smer, to będzie to oznaczało wzmocnienie populistycznego, nieliberalnego trendu w Środkowej Europie i pogłębi erozję procesu demokratyzacji tego postkomunistycznego regionu. Co więcej, może to w istotny sposób wpłynąć na politykę Unii Europejskiej w stosunku do Ukrainy i osłabić poparcie wspólnoty dla Kijowa" - wyjaśnia Al-Dżazira.

Brytyjski "The Guardian" wspomina w tym kontekście o widmie trumpizmu w naszej części Europy. Dziennikarze mają tu na myśli charakterystyczny dla byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych styl uprawiania polityki i jego poglądy.

"Po Bratysławie kolejnym miastem, w którym ważyć się będą losy trumpistów w Europie, będzie Warszawa" - podkreśla "The Guardian". Obronie trumpizmu w Polsce ma służyć - jak piszą brytyjscy dziennikarze - zabieg, który zastosował podczas ostatnich wyborów na Węgrzech Viktor Orban i który pomógł mu utrzymać się u władzy. "Prawo i Sprawiedliwość próbuje zastosować ten sam trik, którego użył Viktor Orban. Chodzi o zorganizowanie, razem z wyborami, referendum, którego pytania są stronnicze i obliczone na podkreślanie przekazu władzy" - dodaje "The Guardian".

Ostrzeżenia przed Konfederacją

"Skrajna prawica zyskuje na popularności w Polsce" - alarmuje "The Independent". Chodzi o Konfederację, której gazeta poświęca cały swój artykuł, wychodząc od niedawnej konwencji w katowickim Spodku. "Miedzy obłokami dymu i wystrzałami ognia przywódcy Konfederacji przedstawili główne założenia swojego programu: niższe podatki, mniej regulacji i nowa antyeuropejska i antyukraińska polityka zagraniczna" - wylicza "The Independent".

Dziennikarze przytaczają sylwetki najbardziej kontrowersyjnych polityków partii, przywołując ich wypowiedzi i poglądy. Swój artykuł kończą natomiast gorzką konkluzją: "Bez względu na to, jaki będzie wynik wyborów w Polsce, to Konfederacji już udało się jedno - zmienić nastroje części Polaków w stosunku do Ukraińców, którzy wciąż walczą o przetrwanie, stawiając opór brutalnej inwazji Rosji".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS