Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji
Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacji
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia jako wzór, ale to nie tylko kwestia organizacjiJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kampania to czas na postulaty, wizje i propozycje. Niektóre z nich dotyczą kopiowania najlepszych wzorców i rozwiązań z zagranicy. Konfederacja wskazuje na niemiecki system ochrony zdrowia. Faktycznie, jest on inny niż ten w Polsce, ale przede wszystkim jest w nim znacznie więcej pieniędzy. I też zmaga się z niedoborem specjalistów.

Niemiecki system ochrony zdrowia uchodzi na jeden z najlepszych na świecie. Często stawiany jest za wzór. W toczącej się polskiej kampanii wyborczej sięgnięcie po rozwiązania zza naszej zachodniej granicy postuluje Konfederacja, która chce likwidacji monopolu NFZ i wprowadzenia tak zwanego bonu zdrowotnego. Tak w trakcie debaty "Czas decyzji" na antenie TVN24 tłumaczył to przedstawiciel partii. - W Niemczech stu różnych ubezpieczycieli walczy o to, by pacjenci zapisali się właśnie do nich. Program Konfederacji dla ochrony zdrowia jest prosty. Pozwólmy Polakom zabrać swoje składki z NFZ i przepisać się do innej kasy chorych. Do kasy chorych prywatnej lub samorządowej - wyjaśniał Michał Wawer.

ZOBACZ WIĘCEJ: Debata "Czas decyzji" w TVN24 GO

Pytania o kolejki do lekarzy specjalistów. Odpowiada Marcelina Zawisza
Pytania o kolejki do lekarzy specjalistów. Odpowiada Marcelina Zawisza TVN24

Jak to działa w Niemczech?

Każda osoba mieszkająca w Niemczech musi posiadać ubezpieczenie i to już jest pierwsza różnica w stosunku do Polski. Każdy Niemiec ma do wyboru dwa równoległe systemy - ubezpieczenie ustawowe, czyli publiczne, oraz ubezpieczenie prywatne. Na prywatne stać tylko najbogatszych i to do nich kierowane są reklamy ubezpieczalni działających na wolnym rynku. Osoby mniej zamożne, czyli większość Niemców, ubezpieczają się w systemie publicznym.

Do wyboru jest aż 110 publicznych kas chorych. Nie są one tak jak dawne polskie kasy chorych przypisane tylko do mieszkańców danego regionu, a zatem mieszkaniec Berlina może wybrać kasę chorych z Hamburga czy Monachium. W Niemczech nie ma żadnego bonu zdrowotnego. To, czego nie znają Polacy, to sytuacja, w której każdy Niemiec, idąc do lekarza, dostaje pytanie: "czy jest pan/pani ubezpieczony publicznie czy prywatnie?". Od odpowiedzi zależy standard obsługi. - Pacjenci ubezpieczeni prywatnie mają lepszy dostęp do specjalistów, płacąc też większą stawkę, natomiast pacjenci ubezpieczeni ustawowo obowiązkowo muszą się godzić z oczekiwaniem w kolejce - doprecyzowuje doktor Renata Sajdak, anestezjolog pracująca w niemieckim szpitalu.

Pytania o kolejki do lekarzy specjalistów. Odpowiada Michał Wawer
Pytania o kolejki do lekarzy specjalistów. Odpowiada Michał WawerTVN24

Niemieckie problemy

W Niemczech też są kolejki do specjalistów. Choć system jest bardziej wydajny, jego chorobami też są niedobór wykwalifikowanych lekarzy i papierologia. Niedostatków nie udało się wyeliminować, choć w niemiecki system ochrony zdrowia pompowane są olbrzymie pieniądze. Kiedy zsumuje się wydatki prywatne i publiczne, Niemcy wydają na zdrowie ponad 12 procent swojego PKB, prawie dwa razy więcej niż Polska. - Są to kilkukrotnie większe kwoty niż w Polsce przeznaczane na opiekę zdrowotną, więc nie da się postawić takiego łatwego znaku równości, że jeżeli przejmiemy coś z Niemiec, to u nas będzie tak samo - tłumaczy Magdalena Gwóźdź-Pallokat, dziennikarka polskiej redakcji Deutsche Welle.

Szokiem dla Polaka mogą być podwójne standardy leczenia, gdzie niektórzy lekarze w tej samej placówce są dostępni tylko dla posiadaczy ubezpieczenia prywatnego. - Ubezpieczenia prywatne są bardzo korzystne, jeżeli jesteśmy młodzi, i potem są coraz droższe. Także w ten sposób prywatni ubezpieczyciele ściągają klientów w młodości, no i potem te stawki są coraz wyższe - dodaje Magdalena Gwóźdź-Pallokat. Najgorzej mają osoby starsze i z ciężkimi chorobami przewlekłymi - ich prywatne firmy często nie chcą ubezpieczać albo za składkę każą płacić fortunę. W programie Konfederacji istnieje zapis, że wysokość proponowanego przez nią bonu będzie różniła się w zależności od wieku pacjenta.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/DKV

Pozostałe wiadomości

Przeszły piekło rosyjskiej niewoli. Horror, który trudno sobie w ogóle wyobrazić, a co dopiero przeżyć. Nie chcą dłużej milczeć. Cztery Ukrainki dały świadectwo bestialstwu wroga, by świat usłyszał ich historie. By nigdy nie zapomniał i kiedyś rozliczył. Szczegóły są naprawdę drastyczne.

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Cela metr na metr, tortury i gwałty. Ukrainki, które były więzione przez Rosjan, opowiedziały o swojej traumie

Źródło:
Fakty TVN

Fachowo to się nazywa prehabilitacja i jest niczym innym jak przygotowaniem pacjenta do leczenia. Na pytanie, po co mnożyć terapie i męczyć chorego dodatkowymi zabiegami, orędownicy tej metody z Poznania mają prostą odpowiedź: może zdziałać cuda.

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Prehabilitacja ma liczne korzyści dla szpitala i pacjenta. "To ścieżka do szybszego, lepszego powrotu do zdrowia"

Źródło:
Fakty TVN

Po alarmujących danych o rekordowym spożyciu alkoholu przez Polaków i aferze z alko-tubkami, Ministerstwo Zdrowia zapowiada zmiany. Skandal z mocnym trunkiem w opakowaniu przypominającym owocowy mus dla dzieci wywołał gorącą dyskusję i poruszenie. W przygotowanym rozporządzeniu są nowe ograniczenia, dotyczące także sprzedaży.

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Ile alkoholu spożywają Polacy? Ilości są duże, ceny trunków niskie. "Chyba coś poszło w złym kierunku"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Janusz Palikot w mojej ocenie zrobił sporo dobrego w polskiej polityce. (...) Ale jako przedsiębiorca w ostatnich latach prawdopodobnie okazał się czarnym charakterem - mówił w "Faktach po Faktach" współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń.

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Biedroń o Palikocie: pogubił się

Źródło:
TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS