Polexit? Ci, co marzą o członkostwie w UE, dziwią się. "Takie argumenty są przyjmowane ze zdziwieniem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Powracające w naszym kraju rozważania na temat ewentualnego polexitu są w krajach aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej traktowane jak niedorzeczność. Mieszkańcy Ukrainy, Gruzji, Albanii czy Białorusi od lat marzą o byciu częścią zjednoczonej Europy. Jak mówi ukraińska deputowana, chodzi o bezpieczeństwo, poszanowanie prawa i porządek, który pozwala zachodnim demokracjom rozwijać się, a ich mieszkańcom żyć w spokoju.

Ukraińcy od lat płacą najwyższą cenę, by ich kraj był tam, gdzie są Polacy - w zjednoczonej Europie. Protesty na kijowskim Euromajdanie w 2013 roku wybuchły po tym, jak rząd Wiktora Janukowycza nie złożył obiecanego podpisu pod umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Zamiast tego do tłumienia pokojowych demonstracji wysłał oddziały specjalne, które zabiły niemal 100 osób. W lutym 2022 roku, kiedy wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski przypomniał o unijnych aspiracjach jego kraju.

- Prosimy Unię Europejską o natychmiastowe przyjęcie Ukrainy na mocy nowej specjalnej procedury. Naszym celem jest bycie ze wszystkimi Europejczykami, bycie równymi. Jestem pewien, że to sprawiedliwe, że na to zasłużyliśmy, że jest to możliwe - mówił ukraiński prezydent.

Zobacz też: Wybory 2023. Zaglądamy do programów wyborczych. Jakie są pomysły na politykę wobec Unii Europejskiej? 

Ukraina swoją determinacją wywalczyła status państwa kandydata do Unii Europejskiej. Inne kraje w tym towarzystwie to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia i Turcja. O Unii marzą też Gruzja i Kosowo. - Myślę, że z faktu, że tyle krajów do drzwi tej Unii puka, warto pewne wnioski wyciągnąć. Trzeba sobie wyobrazić, jaka byłaby Polska dzisiaj, gdyby nie była w Unii Europejskiej - zwraca uwagę Janusz Reiter, były ambasador Polski w Niemczech i USA.

Być może podpowiedź jest za naszą wschodnią granicą. O obecności w zjednoczonej Europie marzy białoruska opozycja. - Wielki Europejczyk Vaclav Havel powiedział kiedyś: "przyszłość Białorusi jest ściśle związana z przyszłością Europy, przyszłość Europy jest ściśle związana z przyszłością niezależnej i demokratycznej Białorusi". Wierzę, że pewnego dnia powitamy Białoruś w Unii Europejskiej. Razem sprawmy, by stało się to rzeczywistością - mówiła przed europarlamentarzystami Swiatłana Cichanouska.

Wyjątkową determinacją wykazali się Macedończycy. By odblokować sprzeciw Grecji i dołączyć do struktur Zachodu, zgodzili się nawet na zmianę nazwy swojego kraju - dziś to Macedonia Północna.

Od 19 lat Polska jest członkiem UE
Od 19 lat Polska jest członkiem UE"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.Katarzyna Skalska | Fakty po południu

"Strategiczna misja"

Powracające w naszym kraju rozważania na temat ewentualnego polexitu są w krajach aspirujących do Unii traktowane jak niedorzeczność. - Tutaj dyskusja na uniwersytecie czy w kawiarni dotyczy tego, jak szybko możemy - jako Mołdawia - znaleźć się w Unii Europejskiej, więc takie argumenty są przyjmowane ze zdziwieniem, że ktoś miałby jakiś interes, jakiś kraj miałby interes, żeby wyjść z Unii Europejskiej - zaznacza Krzysztof Lisek, dyrektor na Mołdawię w Międzynarodowym Instytucie Republikańskim IRI.

Silna i rozrastająca się Unia Europejska to scenariusz, który nie podoba się na Kremlu. Agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła zjednoczonej Europie, że planów rozszerzenia nie można odkładać. - Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO to nasza strategiczna misja i wizja. Wpisaliśmy to do naszej konstytucji zwłaszcza po Rewolucji Godności. Dla nas to rządy prawa, demokracja, wolność słowa, to walka o naszą niepodległość - podkreśla Maria Jonowa, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, partia Europejska Solidarność.

Czytaj również: Broń dla kobiet, której nie chciał polski rząd - konwencja stambulska weszła w życie w całej UE. Co zawiera?

Rosyjska agresja przypomniała, że Unia to nie tylko miliardy euro z funduszy spójności czy KPO. Zjednoczona Europa udowodniła, że jest projektem, który zwiększa bezpieczeństwo jej członków i wygrywa, kiedy stawia na jedność. - Jeśli nie podobają nam się pewne elementy polityki czy jakiś kierunek, w którym miałaby taka organizacja jak Unia iść, to dyskutujmy, przedstawiajmy alternatywne wersje i scenariusze, budujmy koalicje, ale wewnątrz tej organizacji, bo idea wyjścia to jest tak zwana jednorazówka - wskazuje Robert Pszczel, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie.

Warunki przystąpienia do Unii Europejskiej są niezmienne od lat: prawna gospodarka rynkowa i stabilne instytucje gwarantujące demokrację oraz rządy prawa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS