Polexit? Ci, co marzą o członkostwie w UE, dziwią się. "Takie argumenty są przyjmowane ze zdziwieniem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Powracające w naszym kraju rozważania na temat ewentualnego polexitu są w krajach aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej traktowane jak niedorzeczność. Mieszkańcy Ukrainy, Gruzji, Albanii czy Białorusi od lat marzą o byciu częścią zjednoczonej Europy. Jak mówi ukraińska deputowana, chodzi o bezpieczeństwo, poszanowanie prawa i porządek, który pozwala zachodnim demokracjom rozwijać się, a ich mieszkańcom żyć w spokoju.

Ukraińcy od lat płacą najwyższą cenę, by ich kraj był tam, gdzie są Polacy - w zjednoczonej Europie. Protesty na kijowskim Euromajdanie w 2013 roku wybuchły po tym, jak rząd Wiktora Janukowycza nie złożył obiecanego podpisu pod umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Zamiast tego do tłumienia pokojowych demonstracji wysłał oddziały specjalne, które zabiły niemal 100 osób. W lutym 2022 roku, kiedy wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski przypomniał o unijnych aspiracjach jego kraju.

- Prosimy Unię Europejską o natychmiastowe przyjęcie Ukrainy na mocy nowej specjalnej procedury. Naszym celem jest bycie ze wszystkimi Europejczykami, bycie równymi. Jestem pewien, że to sprawiedliwe, że na to zasłużyliśmy, że jest to możliwe - mówił ukraiński prezydent.

Zobacz też: Wybory 2023. Zaglądamy do programów wyborczych. Jakie są pomysły na politykę wobec Unii Europejskiej? 

Ukraina swoją determinacją wywalczyła status państwa kandydata do Unii Europejskiej. Inne kraje w tym towarzystwie to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia i Turcja. O Unii marzą też Gruzja i Kosowo. - Myślę, że z faktu, że tyle krajów do drzwi tej Unii puka, warto pewne wnioski wyciągnąć. Trzeba sobie wyobrazić, jaka byłaby Polska dzisiaj, gdyby nie była w Unii Europejskiej - zwraca uwagę Janusz Reiter, były ambasador Polski w Niemczech i USA.

Być może podpowiedź jest za naszą wschodnią granicą. O obecności w zjednoczonej Europie marzy białoruska opozycja. - Wielki Europejczyk Vaclav Havel powiedział kiedyś: "przyszłość Białorusi jest ściśle związana z przyszłością Europy, przyszłość Europy jest ściśle związana z przyszłością niezależnej i demokratycznej Białorusi". Wierzę, że pewnego dnia powitamy Białoruś w Unii Europejskiej. Razem sprawmy, by stało się to rzeczywistością - mówiła przed europarlamentarzystami Swiatłana Cichanouska.

Wyjątkową determinacją wykazali się Macedończycy. By odblokować sprzeciw Grecji i dołączyć do struktur Zachodu, zgodzili się nawet na zmianę nazwy swojego kraju - dziś to Macedonia Północna.

Od 19 lat Polska jest członkiem UE
Od 19 lat Polska jest członkiem UE"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.Katarzyna Skalska | Fakty po południu

"Strategiczna misja"

Powracające w naszym kraju rozważania na temat ewentualnego polexitu są w krajach aspirujących do Unii traktowane jak niedorzeczność. - Tutaj dyskusja na uniwersytecie czy w kawiarni dotyczy tego, jak szybko możemy - jako Mołdawia - znaleźć się w Unii Europejskiej, więc takie argumenty są przyjmowane ze zdziwieniem, że ktoś miałby jakiś interes, jakiś kraj miałby interes, żeby wyjść z Unii Europejskiej - zaznacza Krzysztof Lisek, dyrektor na Mołdawię w Międzynarodowym Instytucie Republikańskim IRI.

Silna i rozrastająca się Unia Europejska to scenariusz, który nie podoba się na Kremlu. Agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła zjednoczonej Europie, że planów rozszerzenia nie można odkładać. - Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO to nasza strategiczna misja i wizja. Wpisaliśmy to do naszej konstytucji zwłaszcza po Rewolucji Godności. Dla nas to rządy prawa, demokracja, wolność słowa, to walka o naszą niepodległość - podkreśla Maria Jonowa, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, partia Europejska Solidarność.

Czytaj również: Broń dla kobiet, której nie chciał polski rząd - konwencja stambulska weszła w życie w całej UE. Co zawiera?

Rosyjska agresja przypomniała, że Unia to nie tylko miliardy euro z funduszy spójności czy KPO. Zjednoczona Europa udowodniła, że jest projektem, który zwiększa bezpieczeństwo jej członków i wygrywa, kiedy stawia na jedność. - Jeśli nie podobają nam się pewne elementy polityki czy jakiś kierunek, w którym miałaby taka organizacja jak Unia iść, to dyskutujmy, przedstawiajmy alternatywne wersje i scenariusze, budujmy koalicje, ale wewnątrz tej organizacji, bo idea wyjścia to jest tak zwana jednorazówka - wskazuje Robert Pszczel, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie.

Warunki przystąpienia do Unii Europejskiej są niezmienne od lat: prawna gospodarka rynkowa i stabilne instytucje gwarantujące demokrację oraz rządy prawa.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Współpracownik niemieckiego europosła populistycznej Alternatywy dla Niemiec jest oskarżony o szpiegowanie dla Chin. Deputowany do Bundestagu z ramienia AfD Petr Bystron jest oskarżany przez czeski wywiad o branie pieniędzy od portalu Voice of Europe - de facto rosyjskiej agentury. To tylko dwa najnowsze skandale związane z AfD. Jak ostatnio podał tygodnik "Der Spiegel", manifest AfD miała napisać na Kremlu jedna z głównych propagandystek Władimira Putina.

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Źródło:
Fakty TVN

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS