Polexit? Ci, co marzą o członkostwie w UE, dziwią się. "Takie argumenty są przyjmowane ze zdziwieniem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Powracające w naszym kraju rozważania na temat ewentualnego polexitu są w krajach aspirujących do członkostwa w Unii Europejskiej traktowane jak niedorzeczność. Mieszkańcy Ukrainy, Gruzji, Albanii czy Białorusi od lat marzą o byciu częścią zjednoczonej Europy. Jak mówi ukraińska deputowana, chodzi o bezpieczeństwo, poszanowanie prawa i porządek, który pozwala zachodnim demokracjom rozwijać się, a ich mieszkańcom żyć w spokoju.

Ukraińcy od lat płacą najwyższą cenę, by ich kraj był tam, gdzie są Polacy - w zjednoczonej Europie. Protesty na kijowskim Euromajdanie w 2013 roku wybuchły po tym, jak rząd Wiktora Janukowycza nie złożył obiecanego podpisu pod umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Zamiast tego do tłumienia pokojowych demonstracji wysłał oddziały specjalne, które zabiły niemal 100 osób. W lutym 2022 roku, kiedy wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na Ukrainę, prezydent Wołodymyr Zełenski przypomniał o unijnych aspiracjach jego kraju.

- Prosimy Unię Europejską o natychmiastowe przyjęcie Ukrainy na mocy nowej specjalnej procedury. Naszym celem jest bycie ze wszystkimi Europejczykami, bycie równymi. Jestem pewien, że to sprawiedliwe, że na to zasłużyliśmy, że jest to możliwe - mówił ukraiński prezydent.

Zobacz też: Wybory 2023. Zaglądamy do programów wyborczych. Jakie są pomysły na politykę wobec Unii Europejskiej? 

Ukraina swoją determinacją wywalczyła status państwa kandydata do Unii Europejskiej. Inne kraje w tym towarzystwie to: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna, Mołdawia, Serbia i Turcja. O Unii marzą też Gruzja i Kosowo. - Myślę, że z faktu, że tyle krajów do drzwi tej Unii puka, warto pewne wnioski wyciągnąć. Trzeba sobie wyobrazić, jaka byłaby Polska dzisiaj, gdyby nie była w Unii Europejskiej - zwraca uwagę Janusz Reiter, były ambasador Polski w Niemczech i USA.

Być może podpowiedź jest za naszą wschodnią granicą. O obecności w zjednoczonej Europie marzy białoruska opozycja. - Wielki Europejczyk Vaclav Havel powiedział kiedyś: "przyszłość Białorusi jest ściśle związana z przyszłością Europy, przyszłość Europy jest ściśle związana z przyszłością niezależnej i demokratycznej Białorusi". Wierzę, że pewnego dnia powitamy Białoruś w Unii Europejskiej. Razem sprawmy, by stało się to rzeczywistością - mówiła przed europarlamentarzystami Swiatłana Cichanouska.

Wyjątkową determinacją wykazali się Macedończycy. By odblokować sprzeciw Grecji i dołączyć do struktur Zachodu, zgodzili się nawet na zmianę nazwy swojego kraju - dziś to Macedonia Północna.

Od 19 lat Polska jest członkiem UE
Od 19 lat Polska jest członkiem UE"Oda do radości" 1 maja wybrzmiała w wielu polskich miastach. 19 lat po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej prezydent Andrzej Duda mówi, że Wspólnota to współdziałanie, ale i konkurencja. W obozie władzy też wybrzmiewają antyunijne tony. Tymczasem dla Polaków to wartość. Ponad 90 procent z nich w minionym roku deklarowało poparcie dla Unii Europejskiej.Katarzyna Skalska | Fakty po południu

"Strategiczna misja"

Powracające w naszym kraju rozważania na temat ewentualnego polexitu są w krajach aspirujących do Unii traktowane jak niedorzeczność. - Tutaj dyskusja na uniwersytecie czy w kawiarni dotyczy tego, jak szybko możemy - jako Mołdawia - znaleźć się w Unii Europejskiej, więc takie argumenty są przyjmowane ze zdziwieniem, że ktoś miałby jakiś interes, jakiś kraj miałby interes, żeby wyjść z Unii Europejskiej - zaznacza Krzysztof Lisek, dyrektor na Mołdawię w Międzynarodowym Instytucie Republikańskim IRI.

Silna i rozrastająca się Unia Europejska to scenariusz, który nie podoba się na Kremlu. Agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła zjednoczonej Europie, że planów rozszerzenia nie można odkładać. - Członkostwo w Unii Europejskiej i NATO to nasza strategiczna misja i wizja. Wpisaliśmy to do naszej konstytucji zwłaszcza po Rewolucji Godności. Dla nas to rządy prawa, demokracja, wolność słowa, to walka o naszą niepodległość - podkreśla Maria Jonowa, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, partia Europejska Solidarność.

Czytaj również: Broń dla kobiet, której nie chciał polski rząd - konwencja stambulska weszła w życie w całej UE. Co zawiera?

Rosyjska agresja przypomniała, że Unia to nie tylko miliardy euro z funduszy spójności czy KPO. Zjednoczona Europa udowodniła, że jest projektem, który zwiększa bezpieczeństwo jej członków i wygrywa, kiedy stawia na jedność. - Jeśli nie podobają nam się pewne elementy polityki czy jakiś kierunek, w którym miałaby taka organizacja jak Unia iść, to dyskutujmy, przedstawiajmy alternatywne wersje i scenariusze, budujmy koalicje, ale wewnątrz tej organizacji, bo idea wyjścia to jest tak zwana jednorazówka - wskazuje Robert Pszczel, były dyrektor Biura Informacji NATO w Moskwie.

Warunki przystąpienia do Unii Europejskiej są niezmienne od lat: prawna gospodarka rynkowa i stabilne instytucje gwarantujące demokrację oraz rządy prawa.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS