Wybory 2023. Polonia wywalczyła więcej komisji za granicą, ale wciąż się obawia o swoje głosy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24
Wybory 2023. Polonia wywalczyła więcej komisji za granicą, ale wciąż się obawia o swoje głosy
Wybory 2023. Polonia wywalczyła więcej komisji za granicą, ale wciąż się obawia o swoje głosy
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Wybory 2023. Polonia wywalczyła więcej komisji za granicą, ale wciąż się obawia o swoje głosyJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

To walka, która trwa od wielu miesięcy i w końcu zaczęła przynosić jakieś skutki. Jednak o pełnym spokoju nie ma mowy. Polonia od dawna - wspólnie z przychylnymi sobie aktywistami - zabiega o jak najlepsze warunki do głosowania i pewność, że jej głosy będą policzone.

Polonia się organizuje i wyjątkowo interesuje nadchodzącymi wyborami. - Jest bardzo duże zaangażowanie ze strony Polaków - potwierdza Anna Sieprawska Troili, koordynatorka akcji "Polonia głosuje we Włoszech".

Tylu obwodów do głosowania na całym świecie jeszcze nie było. W 92 państwach będzie ich 402 - o 82 więcej w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2019 roku. To efekt presji środowisk polonijnych na Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Wciąż są miejsca, gdzie te wybory będą zagrożone, ale bez wątpienia, w porównaniu z wcześniejszymi zapowiedziami MSZ, mówiącymi o tym, że będzie 360 komisji, czyli zaledwie o 40 więcej, to jest to nasz wspólny sukces - podkreśla Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej komisji łączności z Polakami za granicą.

Czytaj także: Jak głosować za granicą? Ważne terminy przed wyborami

Najwięcej obwodowych komisji wyborczych powstanie w państwach, w których przebywa największa liczba Polaków, czyli w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Główne obawy związane z wyborami za granicą pozostają aktualne i dotyczą 24-godzinnego ograniczenia czasowego na przeliczenie głosów.

- Przede wszystkim martwimy się tymi problemami z policzeniem głosów. Nadal jest wielkie ryzyko, że będą takie komisje na świecie, nie będzie ich prawdopodobnie dużo, ale będą, w których 24-godzinny limit na policzenie głosów będzie realnym zagrożeniem i takie komisje mogą się nie wyrobić - zwraca uwagę Kamil Arendt, działacz polonijny, członek zarządu KOD UK. - Zagrożenie było i wciąż jest. 24 godziny po zakończeniu głosowania. Tym niemniej przy 42 komisjach jestem zdania, że damy radę - komentuje Maciej Kowalski, działacz społeczny, Koordynator Obywatelskiej Kontroli Wyborów w Niemczech.

Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Można się zapisać do określonego lokalu wyborczego
Wybory 2023. Głosowanie za granicą. Można się zapisać do określonego lokalu wyborczegoMaciej Woroch/Fakty TVN

Wracają do Polski na wybory

W obawie jednak, że liczenie głosów będzie utrudnione, część osób zdecyduje się specjalnie na wybory przyjechać do Polski. - Sporo osób się wybiera do Polski, żeby mieć pewność, że ich głosy nie przepadną - informuje Monika Szewczuk, koordynatorka akcji "Polonia głosuje w Islandii", redaktorka portalu icelandnews.pl.

Propozycje zorganizowanych wyjazdów pojawiły się we Włoszech. - Dość dużo Polaków organizuje się już z przelotami do Warszawy. Bardzo dużo Polaków organizuje się również transportem lądowym. Każdy z nas po prostu boi się, że jego głos po prostu będzie nieważny - wskazuje koordynatorka akcji "Polonia głosuje we Włoszech".

We Francji powstało pięć komisji, czyli więcej niż przed czterema laty. To sukces, jak mówią tamtejsi koordynatorzy, choć oczekiwania były większe i na mapie kraju nadal pozostaje wiele białych plam. - Mogłoby być tych komisji troszkę więcej, ponieważ mamy bardzo fajnie obstawione krańce Francji, czyli północ, południe, wschód i zachód, natomiast w centralnej Francji właściwie nie ma komisji - zwraca uwagę Dagmara Caignec, koordynatorka wyborów we Francji.

Hermeliński: Polonia przestała darzyć władzę sympatią. Musiała zostać ukarana
Hermeliński: Polonia przestała darzyć władzę sympatią. Musiała zostać ukaranaTVN24

Działacze polonijni w wielu krajach na własną rękę organizują też kampanie profrekwencyjne i informacyjne. - My tutaj współpracujemy generalnie jako Polonia, będziemy namawiać i pomagać w rejestracji chociażby - informuje z Irlandii Katarzyna Kaczor z organizacji Polonia Głosuje.

Niektórzy mają żal, że nie zadbały o to państwowe instytucje. - Będziemy również odpowiadać na pytania, a tych jest sporo od wyborców, Polaków za granicą. Brakuje jakiejś inicjatywy ze strony Państwowej Komisji Wyborczej czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jakiegoś serwisu, infolinii - wskazuje Maciej Kowalski, koordynator Obywatelskiej Kontroli Wyborów w Niemczech.

Zobacz również: Wybory wraz z referendum. Co trzeba wiedzieć, by dobrze zagłosować

Aby oddać głos za granicą, należy się zarejestrować. Można to zrobić przez internet. Rejestracja ruszyła 15 września, a wnioski można składać do 10 października.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z rokiem 2021.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji, odpowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS