Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy
Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
KPO. Tak Grecja, Chorwacja i Portugalia korzystają z unijnego Funduszu OdbudowyJoanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Badania mammograficzne w Grecji, cyfryzacja szkół w Portugalii, nowoczesne centra logistyczne w Chorwacji - tak kraje południa Europy korzystają z pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Komisja Europejska przewiduje, że jeśli plany odbudowy zostaną zrealizowane w terminie i zgodnie z założeniami, to w Grecji, Portugalii i Chorwacji PKB powinno wzrosnąć od półtora do nawet trzech procent.

Pod wieloma względami Grecja, Chorwacja i Portugalia są podobne. PKB na mieszkańca jest w tych krajach zbliżone, a gospodarki w dużej mierze opierają się na turystyce. W 2020 roku na południu Europy pandemia COVID-19 spowodowała w gastronomii, hotelarstwie i w usługach prawie całkowity zastój. Zdecydowanie najwięcej z unijnego Funduszu Odbudowy chce uzyskać Grecja - w grantach i w pożyczkach ponad 30 miliardów euro, co stanowi aż 16,6 procent PKB. Żaden inny kraj, procentowo, nie zawnioskował o tak dużo środków.

Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzy
Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzyMichał Tracz/Fakty TVN

Pomoc dla Grecji

Ateny dostały już trzy przelewy: zaliczkę i dwie transze. Łącznie 11 miliardów euro, czyli 1/3 wnioskowanej kwoty. Całą dekadę przed wybuchem pandemii Grecja była uzależniona od unijnego wsparcia, które pozwoliło jej wydostać się z kryzysu finansowego, na chwilę przed tym, gdy w turystykę uderzy kolejny kryzys - COVID-19. Ale nauczona korzystać z unijnych funduszy w zamian za reformy, Grecja jest jednym z liderów realizacji kamieni milowych. Wystąpiła już o trzecią transzę środków, a Komisja Europejska chwali Ateny i dopinguje, by nie zwalniały tempa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Swoje pieniądze z planu odbudowy Grecy przeznaczają między innymi na powszechne badania mammograficzne dla kobiet po 50. roku życia. Greczynki już mogą się na nie zapisywać. W realizacji jest też między innymi projekt, dzięki któremu dwa tysiące osób z niepełnosprawnościami na cały rok otrzymało codzienną pomoc osobistych asystentów. Od 2024 roku mogą się zgłaszać kolejni chętni.

Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Paweł Kowal odpowiada
Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Paweł Kowal odpowiada TVN24

Plany Portugalii

Trochę inaczej wnioski o unijne pieniądze wypełniła Portugalia, która liczy przede wszystkim na granty. Ale łącznie z pożyczkami otrzyma 16 miliardów 600 milionów euro, co będzie stanowić prawie osiem procent PKB. - Portugalski plan odbudowy jest realizowany zgodnie z założeniami. Portugalia zainwestuje na przykład miliard 300 milionów euro w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Przeprowadzi cyfryzację administracji publicznej, co ułatwi kontakt z obywatelami. W ramach cyfryzacji szkół Portugalia kupi uczniom 600 tysięcy komputerów - mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Portugalia, tak jak Grecja, też dostała już trzy przelewy na łączną kwotę ponad pięciu miliardów euro.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO

Te pieniądze pójdą między innymi na zakup sprzętu do cyfrowych projekcji w lokalnych kinach, teatrach i ośrodkach sztuki. Portugalczycy wyremontują też akademiki. Planują zapewnić studentom 15 tysięcy nowych łóżek. W styczniu pierwsze wyremontowane budynki oficjalnie otwierał premier Antonio Costa.

Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycje
Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycjeTVN24

Zmiany w Chorwacji

W Chorwacji za 97 milionów euro powstają cztery centra dystrybucji świeżych warzyw i owoców. Dzięki sprawnej logistyce ograniczone zostanie marnowanie żywności. Jeden kompleks już został ukończony. Na wysokość wypłat nie wpływa już kurs walut, bo Chorwacja od stycznia należy do strefy euro.

Zagrzeb nie zdecydował się na pożyczki i złożył wniosek tylko o granty w wysokości 6 miliardów 300 milionów euro. Z Brukseli popłynęły dotychczas trzy przelewy, więc Chorwaci już mają do dyspozycji 1/3 wnioskowanej kwoty. W porównaniu do wielkości gospodarki Chorwacja jest największym beneficjentem Funduszu Odbudowy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Te pieniądze są dla Chorwacji potrzebne nie tylko po to, by odbudować kraj po pandemii, ale też by dosłownie odbudować miasta zniszczone w czasie trzęsienia ziemi trzy lata temu. Stąd Chorwacja położyła duży nacisk na renowację budynków.

Duża część środków zostanie też przeznaczona na ochronę przeciwpowodziową i odzyskiwanie wody. Umowy z wykonawcami już zostały podpisane, pierwsze budowy się rozpoczęły.

Komisja Europejska przewiduje, że jeśli plany odbudowy zostaną zrealizowane w terminie i zgodnie z założeniami, to w Grecji, Portugalii i Chorwacji PKB powinno wzrosnąć od półtora do nawet trzech procent. W każdym z tych państw przybędzie kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Stock photo

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS