Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy
Usługi dla obywateli, rozwój przedsiębiorstw, poprawa bezpieczeństwa. Tak kraje południa inwestują unijne miliardy
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Joanna Stempień/Fakty o Świecie TVN24 BiSKPO. Tak Grecja, Chorwacja i Portugalia korzystają z unijnego Funduszu Odbudowy

Badania mammograficzne w Grecji, cyfryzacja szkół w Portugalii, nowoczesne centra logistyczne w Chorwacji - tak kraje południa Europy korzystają z pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy. Komisja Europejska przewiduje, że jeśli plany odbudowy zostaną zrealizowane w terminie i zgodnie z założeniami, to w Grecji, Portugalii i Chorwacji PKB powinno wzrosnąć od półtora do nawet trzech procent.

Pod wieloma względami Grecja, Chorwacja i Portugalia są podobne. PKB na mieszkańca jest w tych krajach zbliżone, a gospodarki w dużej mierze opierają się na turystyce. W 2020 roku na południu Europy pandemia COVID-19 spowodowała w gastronomii, hotelarstwie i w usługach prawie całkowity zastój. Zdecydowanie najwięcej z unijnego Funduszu Odbudowy chce uzyskać Grecja - w grantach i w pożyczkach ponad 30 miliardów euro, co stanowi aż 16,6 procent PKB. Żaden inny kraj, procentowo, nie zawnioskował o tak dużo środków.

Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzy
Co z KPO? Marcin Horała: po wyborach sprawy ulegną przyspieszeniu. Opozycja w te zapewnienia nie wierzyMichał Tracz/Fakty TVN

Pomoc dla Grecji

Ateny dostały już trzy przelewy: zaliczkę i dwie transze. Łącznie 11 miliardów euro, czyli 1/3 wnioskowanej kwoty. Całą dekadę przed wybuchem pandemii Grecja była uzależniona od unijnego wsparcia, które pozwoliło jej wydostać się z kryzysu finansowego, na chwilę przed tym, gdy w turystykę uderzy kolejny kryzys - COVID-19. Ale nauczona korzystać z unijnych funduszy w zamian za reformy, Grecja jest jednym z liderów realizacji kamieni milowych. Wystąpiła już o trzecią transzę środków, a Komisja Europejska chwali Ateny i dopinguje, by nie zwalniały tempa.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tak Hiszpania modernizuje kraj dzięki środkom z unijnego funduszu odbudowy

Swoje pieniądze z planu odbudowy Grecy przeznaczają między innymi na powszechne badania mammograficzne dla kobiet po 50. roku życia. Greczynki już mogą się na nie zapisywać. W realizacji jest też między innymi projekt, dzięki któremu dwa tysiące osób z niepełnosprawnościami na cały rok otrzymało codzienną pomoc osobistych asystentów. Od 2024 roku mogą się zgłaszać kolejni chętni.

Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Paweł Kowal odpowiada
Co zrobić żeby pieniądze z KPO nie przepadły? Paweł Kowal odpowiada TVN24

Plany Portugalii

Trochę inaczej wnioski o unijne pieniądze wypełniła Portugalia, która liczy przede wszystkim na granty. Ale łącznie z pożyczkami otrzyma 16 miliardów 600 milionów euro, co będzie stanowić prawie osiem procent PKB. - Portugalski plan odbudowy jest realizowany zgodnie z założeniami. Portugalia zainwestuje na przykład miliard 300 milionów euro w rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Przeprowadzi cyfryzację administracji publicznej, co ułatwi kontakt z obywatelami. W ramach cyfryzacji szkół Portugalia kupi uczniom 600 tysięcy komputerów - mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Portugalia, tak jak Grecja, też dostała już trzy przelewy na łączną kwotę ponad pięciu miliardów euro.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zawnioskowali o najwięcej środków w ramach Funduszy Odbudowy. Tak Włochy korzystają z pieniędzy na KPO

Te pieniądze pójdą między innymi na zakup sprzętu do cyfrowych projekcji w lokalnych kinach, teatrach i ośrodkach sztuki. Portugalczycy wyremontują też akademiki. Planują zapewnić studentom 15 tysięcy nowych łóżek. W styczniu pierwsze wyremontowane budynki oficjalnie otwierał premier Antonio Costa.

Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycje
Wciąż brak pieniędzy z KPO, samorządowcy wstrzymują inwestycjeTVN24

Zmiany w Chorwacji

W Chorwacji za 97 milionów euro powstają cztery centra dystrybucji świeżych warzyw i owoców. Dzięki sprawnej logistyce ograniczone zostanie marnowanie żywności. Jeden kompleks już został ukończony. Na wysokość wypłat nie wpływa już kurs walut, bo Chorwacja od stycznia należy do strefy euro.

Zagrzeb nie zdecydował się na pożyczki i złożył wniosek tylko o granty w wysokości 6 miliardów 300 milionów euro. Z Brukseli popłynęły dotychczas trzy przelewy, więc Chorwaci już mają do dyspozycji 1/3 wnioskowanej kwoty. W porównaniu do wielkości gospodarki Chorwacja jest największym beneficjentem Funduszu Odbudowy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy

Te pieniądze są dla Chorwacji potrzebne nie tylko po to, by odbudować kraj po pandemii, ale też by dosłownie odbudować miasta zniszczone w czasie trzęsienia ziemi trzy lata temu. Stąd Chorwacja położyła duży nacisk na renowację budynków.

Duża część środków zostanie też przeznaczona na ochronę przeciwpowodziową i odzyskiwanie wody. Umowy z wykonawcami już zostały podpisane, pierwsze budowy się rozpoczęły.

Komisja Europejska przewiduje, że jeśli plany odbudowy zostaną zrealizowane w terminie i zgodnie z założeniami, to w Grecji, Portugalii i Chorwacji PKB powinno wzrosnąć od półtora do nawet trzech procent. W każdym z tych państw przybędzie kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy.

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Stock photo

Pozostałe wiadomości

Jedną z pierwszych rzeczy, którą zajmie sie nowy rząd, będzie wymiar sprawiedliwości. Po to, żeby przywrócić praworządność i odblokować dla Polski miliardy euro z Unii. Ma się tym zająć ekipa profesora Adama Bodnara, byłego Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz senatora.

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Ekipa Adama Bodnara ma uprzątnąć wymiar sprawiedliwości. "Naprawienie tego będzie wymagało dużo energii i determinacji"

Źródło:
Fakty TVN

W Poznaniu studenci okupują odebrany im akademik. Budynek jest w złym stanie. Studenci obawiają się, że Uniwersytet im. Mickiewicza go sprzeda. Studenci chcą wrócić do akademika po pilnym remoncie. Skarżą się, że nie stać ich na wynajmowanie kwater na mieście.

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Studenci z Poznania walczą o akademik. "Każdy z nas się poczuł wyrzucony z własnego domu"

Źródło:
Fakty TVN

W opuszczonych altanach działkowych, przy węzłach ciepłowniczych, w pustostanach - w takich miejscach przed chłodem próbują kryć się ludzie w kryzysie bezdomności. Dla nich zima to najtrudniejszy okres w roku. Od początku miesiąca z wychłodzenia zmarły trzy osoby.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. Warto wiedzieć, jak możemy im pomóc

Autor:
Tomasz
Wesołowski
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Źle przygotowana, a do tego przeprowadzona bez nadzoru i bez kontroli - tak Najwyższa Izba Kontroli ocenia pomoc państwa udzieloną przedsiębiorcom w latach 2020-2021. Wsparcie to miało pomóc łagodzić ekonomiczne skutki pandemii COVID-19, ale - zdaniem kontrolerów - niekoniecznie trafiało do tych, którzy go rzeczywiście potrzebowali.

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

NIK: w wielu przypadkach rządowa pomoc trafiła do przedsiębiorców, którzy jej nie potrzebowali

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piotr Woźniak, były minister gospodarki, były prezes PGNiG, w "Faktach po Faktach" komentował opinię ABW w sprawie budowy przez spółkę Orlen Synthos Green Energy tak zwanych małych reaktorów jądrowych. - Decyzja dla Polski, na szczęście, będzie zależała od kogoś innego - dodał.

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Piotr Woźniak: jak się jedna grupa dyletantów spiera z drugą grupą dyletantów, to lepiej wyjść z sali

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

My spokojnie będziemy porządkować sytuację w Krajowej Radzie Sądownictwa - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski, przedstawiciel Senatu w neo-KRS. Komentując sytuację w wymiarze sprawiedliwości, dodał, że dotychczasowi rzecznicy dyscyplinarni sędziów, "symbol najgorszego wywierania wpływu na wymiar sprawiedliwości", będą musieli "szybko odejść". - To są ostatnie chwile funkcjonowania tej instytucji w tak złym kształcie - zapewnił z kolei senator Kazimierz Michał Ujazdowski (KP-PSL), odnosząc się do neo-KRS.

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Kwiatkowski: ta trójka, Lasota, Schab i Radzik, te osoby szybko będą musiały odejść

Autor:
momo
Źródło:
TVN24

Amerykański dziennikarz Evan Gershkovich, który został aresztowany pod koniec marca 2023 w Jekaterynburgu, wciąż przebywa w moskiewskim areszcie. Jest oskarżony o szpiegostwo na rzecz USA. Jak przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA, Rosja w ostatnich tygodniach otrzymała od Stanów Zjednoczonych ofertę w sprawie uwolnienia uwięzionych Amerykanów: Evana Gershkovicha i Paula Whelana, ale ją odrzuciła. Do sprawy Gershkovicha odniósł się również korespondent "The Wall Street Journal" Matthew Luxmoore.

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Korespondent WSJ: Evan Gershkovich dobrze się czuje, po prostu próbuje przetrwać jakoś ten okres

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rumunia ogłasza epidemię odry. Wzrost liczby zachorowań jest dramatyczny, a większość dotkniętych nią dzieci nie była zaszczepiona. Tamtejsze ministerstwo zdrowia wprost przyznaje, że liczba zaszczepionych dzieci regularnie od lat spada. To skutek braku wiedzy rodziców i dezinformacji.

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Epidemia odry w Rumunii. Wiele dzieci zostało niezaszczepionych, tysiące przypadków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS