Chiny, USA i Rosja rozbudowują infrastrukturę w kompleksach służących do testowania broni atomowej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Największe atomowe mocarstwa - Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny - od ponad 30 lat nie testują broni termojądrowych i atomowych, ale wciąż je rozwijają. Z raportu telewizji CNN wynika, że instalacje w głównych ośrodkach testów nuklearnych w tych krajach są w ostatnich latach rozbudowywane. Żadne z tych państw na razie nie zapowiada wznowienia prób atomowych, ale wszystko wskazuje na to, że w każdej chwili jest to możliwe.

Trzy najpotężniejsze mocarstwa militarne - Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny - w ostatnich latach systematycznie rozbudowywały jądrową infrastrukturę badawczą. Widać to jednoznacznie na zdjęciach satelitarnych wykonanych na zlecenie CNN. Nowa Ziemia to należący do Rosji archipelag leżący na Oceanie Arktycznym. Chińskie Lob-nor to częściowo wyschnięte słone jezioro w regionie autonomicznym Sinciang. Amerykanie mają poligon w Nevadzie, na północny-wschód od Las Vegas. W ciągu ostatnich pięciu lat w każdym z tych miejsc powstały liczne drogi, tunele i budynki.

Jako pierwszy zajął się tą sprawą ekspert do spraw nierozprzestrzeniania broni atomowej Jeffery Lewis. To on zebrał i przeanalizował wykonane zdjęcia. - Wspólnym mianownikiem działań zarówno dla Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin jest chęć upewnienia się, że broń nuklearna, którą zaprojektowali i przetestowali w latach 80. i 90. XX wieku, nadal działa - wyjaśnia Lewis. - Wszystkie trzy kraje - Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone - poświęciły swój czas, wiele wysiłku i pieniędzy, nie tylko na modernizację swoich arsenałów nuklearnych, ale także na stworzenie warunków do przetestowania sprawności tego arsenału - skomentował Cedric Leighton, były oficer wywiadu sił powietrznych USA.

Nie ma żadnych dowodów na przeprowadzanie testów broni w rosyjskim kompleksie na Nowej Ziemi. Widać za to nowe zabudowania powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę Władimir Putin ogłosił gotowość do przeprowadzenia kolejnych prób nuklearnych. - Niektórzy w Waszyngtonie, a wiem to na pewno, myślą o przeprowadzeniu testu swojej broni nuklearnej. Jeśli stany Zjednoczone go przeprowadzą, my zrobimy to samo - ostrzega Putin.

W ostatnich latach prace związane z rozbudową naziemnej części kompleksu U1a, którego główna część jest pod ziemią, na pustynii w Nevadzie posuwają się. Rzecznik Amerykańskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego powiedział, że inwestycja to "dokapitalizowanie infrastruktury i potencjału badawczego w kompleksie U1a". Dodał przy tym, że Stany Zjednoczone nie prowadzą prób nuklearnych od 1992 roku i obecnie również nie ma takich planów.

Nuclear Sharing - co to za program? Czy broń atomowa mogłaby znaleźć się w Polsce? Rozmowa z Maciejem Tomaszewskim
Nuclear Sharing - co to za program? Czy broń atomowa mogłaby znaleźć się w Polsce? Dyskusja z Maciejem TomaszewskimTVN24

Wojna bez zwycięzców

Chiny przeprowadzały w swoim kompleksie testy atomowe pod ziemią. Zdjęcia satelitarne ujawniają zakończenie prac nad piątym tunelem w Lob-nor. Na zdjęciach widać hałdy wydobytego materiału skalnego. Stany Zjednoczone oskarżają Chiny o gwałtowne przyspieszenie rozwoju arsenału nuklearnego. - Przewidujemy, że do 2035 roku Chiny będą miały 1500 głowic nuklearnych - powiedział Michael Chase, zastępca sekretarza obrony USA do spraw Chin. W odpowiedzi na pytanie CNN chiński MSZ zaprzeczyło planom przeprowadzania prób nuklearnych. Odpowiedzieli, że "tego typu raporty, sporządzone na podstawie zasłyszanych informacji, bez powodu podsycają plotki o nuklearnym zagrożeniu ze strony Chin".

Widmo przeprowadzenia kolejnych testów nuklearnych może ograniczyć trwającą od lat 90. powściągliwość Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. - Dla rolnika w Ohio czy sklepikarza w Szanghaju groźba wznowienia testów atomowych jest o tyle istotna, że wszyscy zgadzamy się wydawać ogromne kwoty na rzecz wyścigu zbrojeń, w którym nikt nie może wygrać, za to wszyscy mogą przegrać - podkreśla Jeffery Lewis.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Klapsy zamiast braw - mówi premier Słowacji, komentując incydent w słowackim pałacu prezydenckim. Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki. Wytłumaczył się potem w mediach, że jest przeciwny antyukraińskiej i antyunijnej polityce słowackich liderów politycznych. Prezydent się nie obraził, co innego premier. Robert Fico, który stawia na zbliżenie z Rosją, skomentował, że student powinien za brak szacunku dostać nauczkę.

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Słowacki student odebrał od prezydenta nagrodę, ale odmówił podania mu ręki 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Księżna Kate w ostatnich miesiącach mierzyła się z nowotworem. Część z tego trudnego czasu rozgrywała się w londyńskim szpitalu, gdzie poddawana była chemioterapii i walczyła o zdrowie. Teraz wróciła tam z kamerami, żeby podziękować bohaterom jej historii, czyli lekarzom i służbom medycznym. Czy wróciła zdrowa? "To ulga wiedzieć, że się jest w remisji" - napisała księżna.

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Księżna Kate o swojej chorobie: to ulga, że ​​teraz jestem w remisji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS