Chiny, USA i Rosja rozbudowują infrastrukturę w kompleksach służących do testowania broni atomowej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Największe atomowe mocarstwa - Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny - od ponad 30 lat nie testują broni termojądrowych i atomowych, ale wciąż je rozwijają. Z raportu telewizji CNN wynika, że instalacje w głównych ośrodkach testów nuklearnych w tych krajach są w ostatnich latach rozbudowywane. Żadne z tych państw na razie nie zapowiada wznowienia prób atomowych, ale wszystko wskazuje na to, że w każdej chwili jest to możliwe.

Trzy najpotężniejsze mocarstwa militarne - Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny - w ostatnich latach systematycznie rozbudowywały jądrową infrastrukturę badawczą. Widać to jednoznacznie na zdjęciach satelitarnych wykonanych na zlecenie CNN. Nowa Ziemia to należący do Rosji archipelag leżący na Oceanie Arktycznym. Chińskie Lob-nor to częściowo wyschnięte słone jezioro w regionie autonomicznym Sinciang. Amerykanie mają poligon w Nevadzie, na północny-wschód od Las Vegas. W ciągu ostatnich pięciu lat w każdym z tych miejsc powstały liczne drogi, tunele i budynki.

Jako pierwszy zajął się tą sprawą ekspert do spraw nierozprzestrzeniania broni atomowej Jeffery Lewis. To on zebrał i przeanalizował wykonane zdjęcia. - Wspólnym mianownikiem działań zarówno dla Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin jest chęć upewnienia się, że broń nuklearna, którą zaprojektowali i przetestowali w latach 80. i 90. XX wieku, nadal działa - wyjaśnia Lewis. - Wszystkie trzy kraje - Rosja, Chiny i Stany Zjednoczone - poświęciły swój czas, wiele wysiłku i pieniędzy, nie tylko na modernizację swoich arsenałów nuklearnych, ale także na stworzenie warunków do przetestowania sprawności tego arsenału - skomentował Cedric Leighton, były oficer wywiadu sił powietrznych USA.

Nie ma żadnych dowodów na przeprowadzanie testów broni w rosyjskim kompleksie na Nowej Ziemi. Widać za to nowe zabudowania powstałe na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W pierwszą rocznicę inwazji na Ukrainę Władimir Putin ogłosił gotowość do przeprowadzenia kolejnych prób nuklearnych. - Niektórzy w Waszyngtonie, a wiem to na pewno, myślą o przeprowadzeniu testu swojej broni nuklearnej. Jeśli stany Zjednoczone go przeprowadzą, my zrobimy to samo - ostrzega Putin.

W ostatnich latach prace związane z rozbudową naziemnej części kompleksu U1a, którego główna część jest pod ziemią, na pustynii w Nevadzie posuwają się. Rzecznik Amerykańskiej Agencji do spraw Bezpieczeństwa Jądrowego powiedział, że inwestycja to "dokapitalizowanie infrastruktury i potencjału badawczego w kompleksie U1a". Dodał przy tym, że Stany Zjednoczone nie prowadzą prób nuklearnych od 1992 roku i obecnie również nie ma takich planów.

Nuclear Sharing - co to za program? Czy broń atomowa mogłaby znaleźć się w Polsce? Rozmowa z Maciejem Tomaszewskim
Nuclear Sharing - co to za program? Czy broń atomowa mogłaby znaleźć się w Polsce? Dyskusja z Maciejem TomaszewskimTVN24

Wojna bez zwycięzców

Chiny przeprowadzały w swoim kompleksie testy atomowe pod ziemią. Zdjęcia satelitarne ujawniają zakończenie prac nad piątym tunelem w Lob-nor. Na zdjęciach widać hałdy wydobytego materiału skalnego. Stany Zjednoczone oskarżają Chiny o gwałtowne przyspieszenie rozwoju arsenału nuklearnego. - Przewidujemy, że do 2035 roku Chiny będą miały 1500 głowic nuklearnych - powiedział Michael Chase, zastępca sekretarza obrony USA do spraw Chin. W odpowiedzi na pytanie CNN chiński MSZ zaprzeczyło planom przeprowadzania prób nuklearnych. Odpowiedzieli, że "tego typu raporty, sporządzone na podstawie zasłyszanych informacji, bez powodu podsycają plotki o nuklearnym zagrożeniu ze strony Chin".

Widmo przeprowadzenia kolejnych testów nuklearnych może ograniczyć trwającą od lat 90. powściągliwość Stanów Zjednoczonych, Rosji i Chin. - Dla rolnika w Ohio czy sklepikarza w Szanghaju groźba wznowienia testów atomowych jest o tyle istotna, że wszyscy zgadzamy się wydawać ogromne kwoty na rzecz wyścigu zbrojeń, w którym nikt nie może wygrać, za to wszyscy mogą przegrać - podkreśla Jeffery Lewis.

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS