Zagraniczne media reagują na słowa premiera. "Retoryka rządzącej partii staje się coraz bardziej wojownicza przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czołowe zagraniczne media komentują słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który oświadczył, że Polska nie zaopatruje już Kijowa w uzbrojenie. Media zgodnie piszą, że Polska jest "jednym z najzagorzalszych sojuszników" Ukrainy, zwracają też uwagę, że do zmiany stanowiska dochodzi kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"

Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska już nie przekazuje uzbrojenia na Ukrainę, szerokim echem odbiła się na całym świecie i trafiła na pierwsze strony zagranicznych portali.

Niemiecki "Spiegel" pisze, że "w wywiadzie telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki mówił o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę i tym samym wywołał zamieszanie. Nie jest jasne, czy to oświadczenie było zamierzone". Równie ostrożnie do sprawy podchodzi niemiecki dziennik "Tagesschau". "Kontekst wywiadu sugerował, że prawdopodobnie nie miał on na myśli całkowitego wstrzymania dostaw polskiej broni do Kijowa" - zaznacza gazeta.

ZOBACZ TAKŻE: Tusk: to jest bardzo ponury dowcip, ale, niestety, dużo mówi o tej władzy

Z kolei "Politico" osadza ostatnie zapowiedzi polskiego premiera w szerszym kontekście politycznym. Pisze, że "choć Warszawa początkowo wspierała kampanię mającą na celu pomoc władzom w Kijowie w odparciu rosyjskiej inwazji, to poparcie osłabło, w miarę jak konsekwencje pomocy Ukrainie stały się coraz bardziej odczuwalne dla polskich rolników".

Brytyjscy dziennikarze łączą wypowiedzi polskiego premiera z trwającą kampanią wyborczą i sugerują, że jego słowa mają charakter polityczny. "Financial Times" twierdzi, że "retoryka rządzącej partii staje się coraz bardziej wojownicza przed wyborami (...). Prawicowa partia Jarosława Kaczyńskiego, niegdyś niezachwiany sojusznik Kijowa, doświadczyła erozji poparcia, szczególnie wśród wyborców z obszarów wiejskich, którzy czują się zawiedzeni przez Warszawę".

Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

W tle afera wizowa i wybory

Hiszpański dzienniki "La Razon" przypomina, że oprócz poruszonej przez premiera kwestii ograniczenia dostaw broni do Kijowa także rzecznik rządu zapowiedział możliwe wygaśnięcie świadczeń dla mieszkających w Polsce obywateli Ukrainy, co "może być nową taktyką rządzącej partii". Media francuskie mówią nie tylko o taktyce, ale też o odwracaniu uwagi. - Partia rządząca ma problemy w związku ze skandalem korupcyjnym i traci głosy na rzez skrajnej prawicy która ma zdecydowanie bardziej antyukraińskie stanowisko - relacjonuje korespondent stacji France 24 Gulliver Cragg.

Zobacz także: "Nowy etap" afery wizowej po wejściu do urzędu wojewódzkiego. "Zobaczyliśmy obraz państwa patologicznego"

Skandal korupcyjny związany z aferą wizową, o którym wspomina dziennikarz, jest kolejną, szeroko komentowaną kwestią przez zagraniczne media w kontekście Polski. Portal bbb.com informuje: "UE żąda odpowiedzi w sprawie afery wizowej. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ​​dała Warszawie dwa tygodnie na odpowiedź na jej szczegółowe pytania. (...) Także Niemcy zwróciły się do Polski o konkretne informacje na temat liczby wydanych wiz oraz narodowości osób, które je otrzymały".

Euronews skupia się na konsekwencjach, jakie może ponieść rządząca partia w związku z szerzącym się skandalem. Portal pisze, że "kaskada oskarżeń grozi nadszarpnięciem wizerunku premiera Mateusza Morawieckiego, który kampanię reelekcyjną w dużym stopniu oparł na twardej polityce migracyjnej".

Brytyjski "Guardian" zwraca uwagę, że tej jesieni populiści mogą rzucić wyzwanie Europie, a nadchodzące w Polsce wybory będą "najbardziej wyrównanym, najbardziej bezwzględnym i jednocześnie najważniejszym głosowaniem w tym kraju od dziesięcioleci".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Lekarze zwracają uwagę na problem i ostrzegają przed konsekwencjami. Raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza ich obawy. Od kilku lat znacząco maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Zaniedbywane są działania administracyjne i edukacyjne.

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

MotoMikołaje wywołują uśmiech i niosą pomoc. Jak co roku, wsiadają na motocykle i przejeżdżają przez wiele polskich miast. Niektórzy dojechali do szpitali, by zanieść radość i prezenty chorym dzieciom. Inni - do domów dziecka.

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zabawki są częstym prezentem dla dzieci, ale - jak się okazuje - nie zawsze bezpiecznym. To wniosek z badań przeprowadzonych przez pracowników Inspekcji Handlowej w Krakowie. Sprawdzili ponad 100 zabawek. Ponad połowa z nich nie spełniała norm i mogła stanowić zagorzenie dla zdrowia i życia dzieci.

Inspekcja Handlowa sprawdziła zabawki dla dzieci. "Niestety, nie wszystkie są należytej jakości"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Jasno i wyraźnie mówię, że chcę być prezydentem niezależnym. Niezależnym od poleceń przewodniczących partii politycznych, dwóch wielkich sił, które Polskę od 20 lat między siebie dzielą, a więc Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przekonywał, że nie startuje w wyborach prezydenckich, żeby "ratować partię". - Ja startuję w tych wyborach, żeby wygrać - mówił.

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

Źródło:
TVN24

Syryjscy rebelianci wykorzystują moment, w którym najważniejsi sprzymierzeńcy syryjskiego dyktatora są osłabieni lub zajęci walką w innym regionie świata. - Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów, a nie taki, który służy jednostce, jak miało to miejsce w przypadku reżimu Asada. Muszą istnieć ramy, które chronią i gwarantują prawa dla wszystkich obywateli - powiedział lider Hajat Tahrir asz-Szam, Abu Muhammad al-Dżaulani, w wywiadzie dla CNN.

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak zbudowana była kampania dezinformacyjna, która wpłynęła na wynik wyborów prezydenckich w Rumunii? Nasza dziennikarka Monika Tomasik rozmawiała z Łukaszem Olejnikiem, ekspertem i konsultantem ds. bezpieczeństwa, autorem książki "Propaganda. Od dezinformacji i wpływu do operacji i wojny informacyjnej" między innymi o tym, co powinny zrobić polskie władze, by do takiej sytuacji nie doszło przed naszymi wyborami prezydenckimi. 

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS