Zagraniczne media reagują na słowa premiera. "Retoryka rządzącej partii staje się coraz bardziej wojownicza przed wyborami"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czołowe zagraniczne media komentują słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który oświadczył, że Polska nie zaopatruje już Kijowa w uzbrojenie. Media zgodnie piszą, że Polska jest "jednym z najzagorzalszych sojuszników" Ukrainy, zwracają też uwagę, że do zmiany stanowiska dochodzi kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi.

CZYTAJ WIĘCEJ: Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"

Wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego o tym, że Polska już nie przekazuje uzbrojenia na Ukrainę, szerokim echem odbiła się na całym świecie i trafiła na pierwsze strony zagranicznych portali.

Niemiecki "Spiegel" pisze, że "w wywiadzie telewizyjnym premier Mateusz Morawiecki mówił o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę i tym samym wywołał zamieszanie. Nie jest jasne, czy to oświadczenie było zamierzone". Równie ostrożnie do sprawy podchodzi niemiecki dziennik "Tagesschau". "Kontekst wywiadu sugerował, że prawdopodobnie nie miał on na myśli całkowitego wstrzymania dostaw polskiej broni do Kijowa" - zaznacza gazeta.

ZOBACZ TAKŻE: Tusk: to jest bardzo ponury dowcip, ale, niestety, dużo mówi o tej władzy

Z kolei "Politico" osadza ostatnie zapowiedzi polskiego premiera w szerszym kontekście politycznym. Pisze, że "choć Warszawa początkowo wspierała kampanię mającą na celu pomoc władzom w Kijowie w odparciu rosyjskiej inwazji, to poparcie osłabło, w miarę jak konsekwencje pomocy Ukrainie stały się coraz bardziej odczuwalne dla polskich rolników".

Brytyjscy dziennikarze łączą wypowiedzi polskiego premiera z trwającą kampanią wyborczą i sugerują, że jego słowa mają charakter polityczny. "Financial Times" twierdzi, że "retoryka rządzącej partii staje się coraz bardziej wojownicza przed wyborami (...). Prawicowa partia Jarosława Kaczyńskiego, niegdyś niezachwiany sojusznik Kijowa, doświadczyła erozji poparcia, szczególnie wśród wyborców z obszarów wiejskich, którzy czują się zawiedzeni przez Warszawę".

Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"
Słowa premiera o uzbrojeniu dla Ukrainy wywołały zamieszanie. "Nie ma to żadnego sensu"Arleta Zalewska/Fakty TVN

W tle afera wizowa i wybory

Hiszpański dzienniki "La Razon" przypomina, że oprócz poruszonej przez premiera kwestii ograniczenia dostaw broni do Kijowa także rzecznik rządu zapowiedział możliwe wygaśnięcie świadczeń dla mieszkających w Polsce obywateli Ukrainy, co "może być nową taktyką rządzącej partii". Media francuskie mówią nie tylko o taktyce, ale też o odwracaniu uwagi. - Partia rządząca ma problemy w związku ze skandalem korupcyjnym i traci głosy na rzez skrajnej prawicy która ma zdecydowanie bardziej antyukraińskie stanowisko - relacjonuje korespondent stacji France 24 Gulliver Cragg.

Zobacz także: "Nowy etap" afery wizowej po wejściu do urzędu wojewódzkiego. "Zobaczyliśmy obraz państwa patologicznego"

Skandal korupcyjny związany z aferą wizową, o którym wspomina dziennikarz, jest kolejną, szeroko komentowaną kwestią przez zagraniczne media w kontekście Polski. Portal bbb.com informuje: "UE żąda odpowiedzi w sprawie afery wizowej. Rzeczniczka Komisji Europejskiej ​​dała Warszawie dwa tygodnie na odpowiedź na jej szczegółowe pytania. (...) Także Niemcy zwróciły się do Polski o konkretne informacje na temat liczby wydanych wiz oraz narodowości osób, które je otrzymały".

Euronews skupia się na konsekwencjach, jakie może ponieść rządząca partia w związku z szerzącym się skandalem. Portal pisze, że "kaskada oskarżeń grozi nadszarpnięciem wizerunku premiera Mateusza Morawieckiego, który kampanię reelekcyjną w dużym stopniu oparł na twardej polityce migracyjnej".

Brytyjski "Guardian" zwraca uwagę, że tej jesieni populiści mogą rzucić wyzwanie Europie, a nadchodzące w Polsce wybory będą "najbardziej wyrównanym, najbardziej bezwzględnym i jednocześnie najważniejszym głosowaniem w tym kraju od dziesięcioleci".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS