Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowejAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska pitbullem Europy - drwi kanadyjska gazeta w komentarzu do afery wizowej. I na tym koniec żartów dziennikarzy, bo sprzedawanie wiz do strefy Schengen to sprawa bardzo poważna. Mogli je uzyskać potencjalni terroryści. Nawet jeśli polski rząd twierdzi, że afery nie ma, to kolejny przykład podsyłają Hiszpanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Po przylocie do Nowego Jorku minister Zbigniew Rau po raz pierwszy odniósł się do afery wizowej, uznając, że takowej nie ma. - Nie zgadzam się z pani terminem "afera wizowa". Nie było żadnej afery, nie ma żadnej afery - stwierdził szef MSZ w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Inaczej uważają jednak zagraniczni dziennikarze, którzy - w odróżnienia od polskiego ministra - nazywają proceder wydawania przez nasz kraj wiz w zamian za łapówki nie tylko aferą, ale też "skandalem o niewyobrażalnych rozmiarach", który wstrząsa nie tylko polskim rządem, ale też całą strefą Schengen.

Niemiecki "Bild" - nie przebierając w słowach - mówi o "hipokryzji Polski". "Rząd Polski w kampanii wyborczej! Od miesięcy poruszane są tylko trzy tematy: 1. Korupcja! 2. Strach przed uchodźcami! 3. Wszystkiemu winni są Niemcy (w pakcie z liderem opozycji Donaldem Tuskiem)! Teraz ta parszywa kampania zjada własny ogon!" - można przeczytać.

Dziennikarze "Bilda" w krótkim, ale dosadnym komentarzu sugerują, że Prawo i Sprawiedliwość od zawsze oskarża Niemcy o "głupotę i naiwność", bo rząd w Berlinie niewystarczająco kontroluje napływ uchodźców. "Teraz wyszło na jaw: 'zalew' migrantów został wzmożony przez skorumpowanych, warszawskich urzędników. Nielegalni uchodźcy z kupionymi polskimi dokumentami są celowo przepuszczani do Niemiec" - wskazuje "Bild".

"Süddeutsche Zeitung" przypomina, że rząd PiS od lat prowadzi kampanię przeciwko migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki, a dzięki tej strategii wygrał wybory w 2015 roku. A teraz, 8 lat później, świat obiegają szokujące doniesienia, że setki tysięcy migrantów do Polski mogli wpuścić związani z obozem władzy urzędnicy. "Portal Uganda Watchdog w maju informował o przypadkach, w których mieszkańcy Kenii stracili kilka tysięcy dolarów, próbując uzyskać polską wizę pracowniczą. Kenijskich stron internetowych załatwiających polskie wizy Schengen można znaleźć w internecie całe mnóstwo" - informuje "Süddeutsche Zeitung".

CZYTAJ WIĘCEJ: MSZ podało dane. Tyle wiz Polska wydała cudzoziemcom

Kanadyjska gazeta "Le Journal de Montréal", powołując się na francuską agencję prasową, sugeruje, że rządząca w Polsce partia robi wszystko, by umniejszyć i wyciszyć problem. "Populistyczni nacjonaliści u władzy starają się za wszelką cenę bagatelizować sprawę. Według nich dotyczy ona jedynie 'kilkuset wiz'" - pisze "Le Journal de Montréal".

Hołownia o aferze wizowej: rozliczymy ją do ostatniej wizy
Hołownia o aferze wizowej: rozliczymy ją do ostatniej wizyTVN24

Kolejne doniesienia

Kolejne zagraniczne media docierają do konkretnych przypadków handlowania przez polskie władze wizami Schengen. "Hiszpańska agencja prasowa dowiedziała się o przypadku, gdy w 2022 roku osoba niespełniająca wymogów do uzyskania wizy do strefy Schengen dostała taki dokument w polskiej ambasadzie zlokalizowanej w państwie Bliskiego Wschodu, w zamian za zapłatę równowartości 5000 euro - donosi gazeta "La Vanguardia" na swojej stronie internetowej.

Dziennikarze BBC oceniają wprost, że ujawniony skandal może wpłynąć na wynik rządzącej partii w nadchodzących wyborach, a francuskie radio publiczne przypomina, że PiS nie ogranicza się jedynie do straszenia migracją podczas kampanii, ale chce też poruszyć tę kwestię na zaplanowanym w dniu wyborów referendum. "To kolejny problem PiS. Organizuje referendum w sprawie odrzucenia zaproponowanego przez Unię Europejską paktu migracyjnego. To stanowisko będzie im trudniej utrzymać, gdyż partia mogła pomagać niektórym migrantom w uzyskaniu wiz Schengen w zamian za pieniądze" - przekazuje Radio France Internationale.

Lokalna kanadyjska gazeta "Le Soleil" w artykule pod tytułem "Polska, pitbull Europy" zwraca też uwagę na sposób, w jaki politycy rządzącego obozu chcą zadać referendalne pytania dotyczące migracji. "Warto zwrócić uwagę na sformułowanie tych pytań. Jedno z nich brzmi: 'Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów'. Kto odważyłby się odpowiedzieć 'Tak' na takie pytania? Poza bardzo, bardzo 'złymi" Polakami'?" - pyta "Le Soleil".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Sprowadzają ich Rosja i Białoruś, a nawet dają im narzędzia do sforsowania zapory. Migranci wciąż nacierają. Premier Donald Tusk zapowiedział umocnienie infrastruktury granicznej z Rosją i Białorusią za 10 miliardów złotych. Tarcza Wschód to przede wszystkim zaawansowane systemy monitoringu, modernizacja infrastruktury transportowej i budowa magazynów, a także gromadzenie materiałów i sprzętu inżynieryjnego.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Jak Tarcza Wschód ma pomóc?

Źródło:
Fakty TVN

Zmiana władzy w tym przypadku niczego nie zmieniła. Narodowy Fundusz Zdrowia wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko. Dla chorych dzieci było jedyną szansą, środkiem ratującym życie, co potwierdzają kolejne ekspertyzy. Urzędnicy jednak trwają przy swoim. Żądana kwota to łącznie siedem milionów złotych.

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Rząd się zmienił, a NFZ wciąż ściga lekarzy za recepty na nierefundowane mleko dla chorych dzieci

Źródło:
Fakty TVN

Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawidliwości, wystąpił w środę na posiedzeniu Zespołu ds. Rozliczeń PiS, któremu szefuje poseł Roman Giertych. Opisał, jak Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która prowadzi telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, nie dostała środków, ponieważ takie były naciski polityczne jego przełożonych. Przeprosił, ale dziś Fundacja nie czeka na przeprosiny.

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Były urzędnik w resorcie Ziobry: chciałbym przeprosić Fundację Dajemy Dzieciom Siłę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Orki atakują statki w Cieśninie Gibraltarskiej. Ostatnio szturm przeprowadziły na 15-metrowy jacht, który w wyniku starcia zatonął, a załogę trzeba było ewakuować. Jedni mówią, że orki chcą się tylko bawić, inni podejrzewają, że zwierzęta traktują statki jak konkurencję. Pojawiają się też teorie, że to może być zemsta za krzywdę, którą wyrządzili im ludzie.

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Orki zaatakowały jacht w Cieśninie Gibraltarskiej. To kolejny taki przypadek

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Przez osiem lat mieliśmy do czynienia z procesem orbanizacji, a teraz jest deorbanizacja - mówił profesor Timothy Garton Ash o zmianie, która nastąpiła po wyborach parlamentarnych w Polsce. Stwierdził, że zmiany rządu to "ewidentnie trudny proces, zwłaszcza jeżeli prezydent na każdym kroku przeciwstawia się" propozycjom rządu.

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Timothy Garton Ash o zmianach w Polsce: trudny proces, jeżeli prezydent na każdym kroku się przeciwstawia

Źródło:
TVN24

- Będzie decyzja w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego na dniach - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. - Myślę, że na pewno będzie powstawać lotnisko, które jest potrzebne - dodał. Wicepremier odniósł się także do poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Kosiniak-Kamysz o przyszłości CPK: decyzja jest na dniach

Źródło:
TVN24

Są okolice, których Ukraina nie może stracić. Chodzi o obszary, które znajdują się blisko Charkowa. Jeśli armia Putina je przejmie, to w jej zasięgu znajdzie się drugie największe miasto w kraju. Ukraińcy bronią się, jak mogą, ale przyznają, że mają za mało broni, a Rosjanie - zbyt wiele dronów.

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Ranni i starzy żołnierze wciąż bronią Charkowa. Mają broń z czasów II wojny światowej oraz amunicję z różnych krajów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obywatele Unii Europejskiej wybierają posłów do Parlamentu Europejskiego, ale nie skład Komisji Europejskiej. Każdy członek KE, w tym przewodniczący, musi być jednak zatwierdzony przez PE. Obecna szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce zostać na stanowisku na drugą kadencję. W czwartek stanęła w szranki w debacie z liderami innych najważniejszych frakcji w europarlamencie obecnej kadencji.

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Ursula von der Leyen liczy na drugą kadencję

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS