Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowej
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Ostre reakcje w Niemczech, ustalenia hiszpańskiej agencji prasowej. Zagraniczne media o aferze wizowejAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska pitbullem Europy - drwi kanadyjska gazeta w komentarzu do afery wizowej. I na tym koniec żartów dziennikarzy, bo sprzedawanie wiz do strefy Schengen to sprawa bardzo poważna. Mogli je uzyskać potencjalni terroryści. Nawet jeśli polski rząd twierdzi, że afery nie ma, to kolejny przykład podsyłają Hiszpanie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Po przylocie do Nowego Jorku minister Zbigniew Rau po raz pierwszy odniósł się do afery wizowej, uznając, że takowej nie ma. - Nie zgadzam się z pani terminem "afera wizowa". Nie było żadnej afery, nie ma żadnej afery - stwierdził szef MSZ w odpowiedzi na pytania dziennikarzy.

Inaczej uważają jednak zagraniczni dziennikarze, którzy - w odróżnienia od polskiego ministra - nazywają proceder wydawania przez nasz kraj wiz w zamian za łapówki nie tylko aferą, ale też "skandalem o niewyobrażalnych rozmiarach", który wstrząsa nie tylko polskim rządem, ale też całą strefą Schengen.

Niemiecki "Bild" - nie przebierając w słowach - mówi o "hipokryzji Polski". "Rząd Polski w kampanii wyborczej! Od miesięcy poruszane są tylko trzy tematy: 1. Korupcja! 2. Strach przed uchodźcami! 3. Wszystkiemu winni są Niemcy (w pakcie z liderem opozycji Donaldem Tuskiem)! Teraz ta parszywa kampania zjada własny ogon!" - można przeczytać.

Dziennikarze "Bilda" w krótkim, ale dosadnym komentarzu sugerują, że Prawo i Sprawiedliwość od zawsze oskarża Niemcy o "głupotę i naiwność", bo rząd w Berlinie niewystarczająco kontroluje napływ uchodźców. "Teraz wyszło na jaw: 'zalew' migrantów został wzmożony przez skorumpowanych, warszawskich urzędników. Nielegalni uchodźcy z kupionymi polskimi dokumentami są celowo przepuszczani do Niemiec" - wskazuje "Bild".

"Süddeutsche Zeitung" przypomina, że rząd PiS od lat prowadzi kampanię przeciwko migrantom z Bliskiego Wschodu i Afryki, a dzięki tej strategii wygrał wybory w 2015 roku. A teraz, 8 lat później, świat obiegają szokujące doniesienia, że setki tysięcy migrantów do Polski mogli wpuścić związani z obozem władzy urzędnicy. "Portal Uganda Watchdog w maju informował o przypadkach, w których mieszkańcy Kenii stracili kilka tysięcy dolarów, próbując uzyskać polską wizę pracowniczą. Kenijskich stron internetowych załatwiających polskie wizy Schengen można znaleźć w internecie całe mnóstwo" - informuje "Süddeutsche Zeitung".

CZYTAJ WIĘCEJ: MSZ podało dane. Tyle wiz Polska wydała cudzoziemcom

Kanadyjska gazeta "Le Journal de Montréal", powołując się na francuską agencję prasową, sugeruje, że rządząca w Polsce partia robi wszystko, by umniejszyć i wyciszyć problem. "Populistyczni nacjonaliści u władzy starają się za wszelką cenę bagatelizować sprawę. Według nich dotyczy ona jedynie 'kilkuset wiz'" - pisze "Le Journal de Montréal".

Hołownia o aferze wizowej: rozliczymy ją do ostatniej wizy
Hołownia o aferze wizowej: rozliczymy ją do ostatniej wizyTVN24

Kolejne doniesienia

Kolejne zagraniczne media docierają do konkretnych przypadków handlowania przez polskie władze wizami Schengen. "Hiszpańska agencja prasowa dowiedziała się o przypadku, gdy w 2022 roku osoba niespełniająca wymogów do uzyskania wizy do strefy Schengen dostała taki dokument w polskiej ambasadzie zlokalizowanej w państwie Bliskiego Wschodu, w zamian za zapłatę równowartości 5000 euro - donosi gazeta "La Vanguardia" na swojej stronie internetowej.

Dziennikarze BBC oceniają wprost, że ujawniony skandal może wpłynąć na wynik rządzącej partii w nadchodzących wyborach, a francuskie radio publiczne przypomina, że PiS nie ogranicza się jedynie do straszenia migracją podczas kampanii, ale chce też poruszyć tę kwestię na zaplanowanym w dniu wyborów referendum. "To kolejny problem PiS. Organizuje referendum w sprawie odrzucenia zaproponowanego przez Unię Europejską paktu migracyjnego. To stanowisko będzie im trudniej utrzymać, gdyż partia mogła pomagać niektórym migrantom w uzyskaniu wiz Schengen w zamian za pieniądze" - przekazuje Radio France Internationale.

Lokalna kanadyjska gazeta "Le Soleil" w artykule pod tytułem "Polska, pitbull Europy" zwraca też uwagę na sposób, w jaki politycy rządzącego obozu chcą zadać referendalne pytania dotyczące migracji. "Warto zwrócić uwagę na sformułowanie tych pytań. Jedno z nich brzmi: 'Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów'. Kto odważyłby się odpowiedzieć 'Tak' na takie pytania? Poza bardzo, bardzo 'złymi" Polakami'?" - pyta "Le Soleil".

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS