Iran chce zaostrzyć prawo dotyczące hidżabu. "Jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ciężkie życie kobiet w Iranie może być jeszcze cięższe. Władze wprowadzają coraz ostrzejsze restrykcje za niewłaściwy ubiór. Uchybienie w noszeniu hidżabu może teraz skutkować nawet 10-letnim więzieniem. - Uważam, że rząd się nie cofnie. To jest zgodne z ich ideologią, więc jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników - skomentował Sajad, student politologii.

Najwidoczniej reżim w Teheranie jeszcze nie dość prześladuje kobiety. Nie wystarczy, że Iranki nie mogą swobodnie podróżować i mają ograniczone możliwości podejmowania pracy oraz zdobywania edukacji. Reżim w Teheranie właśnie wprowadził nowe, jeszcze bardziej restrykcyjne prawo dotyczące hidżabu. Za tak zwany "niewłaściwy strój" kobiety mogą trafić do więzienia od pięciu do dziesięciu lat.

- Nie zgadzam się z tym prawem. Oni mówią, że to jest zgodne z zasadami obowiązującymi w społeczeństwie, ale nikt nie pytał ludzi, co o tym sądzą - mówi mieszkaniec Teheranu. Uchwalone przez parlament nowe prawo jeszcze nie weszło w życie, ale jest tylko kwestią czasu, aż zacznie obowiązywać. Już teraz władze zachęcają do składania donosów na niewłaściwie ubrane kobiety. Można to zrobić na przykład za pomocą specjalnej rządowej aplikacji. Nakaz zasłaniania głowy i noszenia długich, luźnych strojów obowiązuje wszystkie kobiety oraz dziewczynki wchodzące w okres dojrzewania. Jednak na ulicach Teheranu widać też kobiety, które ryzykują i do tych zasad się nie stosują. - Uważam, że rząd się nie cofnie. To jest zgodne z ich ideologią, więc jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników - skomentował Sajad, student politologii.

ZOBACZ WIĘCEJ: Fale zatrzymań, pobicia, strzelanie śrutem. Władze tłumią próby uczczenia rocznicy śmierci Mahsy Amini

Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Rok od tragedii

Nowe, restrykcyjne prawo zostało uchwalone rok po śmierci Mahsy Amini - młodej kobiety zatrzymanej przez policję moralności za to, że nie miała hidżabu. Prawdopodobnie zmarła na skutek ciężkiego pobicia. Jej śmierć wywołała wielotygodniowe, masowe protesty. Manifestacje nic nie dały. Kobiety na ulicach Iranu paliły chusty, demonstrowały, a policja pałowała. Reżim pozostał niewzruszony. - Rząd się nie cofnie, bo jak zrezygnuje z tego nakazu, to będzie się musiał wycofać też z innych. Gdy kobiety posmakują wolności, to nie będą chciały z powrotem zasłaniać twarzy - podkreśla Abedi, mieszkanka Teheranu.

W rocznicę śmierci Mahsy Amini w wielu miejscach na świecie zorganizowano upamiętniające ją manifestacje. Tak było między innymi w Niemczech, Belgii, Nowym Jorku czy w Waszyngtonie. W samym Iranie emocje są trzymane w ukryciu. O śmierci Amini przypominano jedynie podczas małych, pojedynczych demonstracji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS