Iran chce zaostrzyć prawo dotyczące hidżabu. "Jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników"

Autor:
Joanna
Stempień
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ciężkie życie kobiet w Iranie może być jeszcze cięższe. Władze wprowadzają coraz ostrzejsze restrykcje za niewłaściwy ubiór. Uchybienie w noszeniu hidżabu może teraz skutkować nawet 10-letnim więzieniem. - Uważam, że rząd się nie cofnie. To jest zgodne z ich ideologią, więc jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników - skomentował Sajad, student politologii.

Najwidoczniej reżim w Teheranie jeszcze nie dość prześladuje kobiety. Nie wystarczy, że Iranki nie mogą swobodnie podróżować i mają ograniczone możliwości podejmowania pracy oraz zdobywania edukacji. Reżim w Teheranie właśnie wprowadził nowe, jeszcze bardziej restrykcyjne prawo dotyczące hidżabu. Za tak zwany "niewłaściwy strój" kobiety mogą trafić do więzienia od pięciu do dziesięciu lat.

- Nie zgadzam się z tym prawem. Oni mówią, że to jest zgodne z zasadami obowiązującymi w społeczeństwie, ale nikt nie pytał ludzi, co o tym sądzą - mówi mieszkaniec Teheranu. Uchwalone przez parlament nowe prawo jeszcze nie weszło w życie, ale jest tylko kwestią czasu, aż zacznie obowiązywać. Już teraz władze zachęcają do składania donosów na niewłaściwie ubrane kobiety. Można to zrobić na przykład za pomocą specjalnej rządowej aplikacji. Nakaz zasłaniania głowy i noszenia długich, luźnych strojów obowiązuje wszystkie kobiety oraz dziewczynki wchodzące w okres dojrzewania. Jednak na ulicach Teheranu widać też kobiety, które ryzykują i do tych zasad się nie stosują. - Uważam, że rząd się nie cofnie. To jest zgodne z ich ideologią, więc jeśli się wycofają, to stracą poparcie swoich zwolenników - skomentował Sajad, student politologii.

ZOBACZ WIĘCEJ: Fale zatrzymań, pobicia, strzelanie śrutem. Władze tłumią próby uczczenia rocznicy śmierci Mahsy Amini

Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Rok od tragedii

Nowe, restrykcyjne prawo zostało uchwalone rok po śmierci Mahsy Amini - młodej kobiety zatrzymanej przez policję moralności za to, że nie miała hidżabu. Prawdopodobnie zmarła na skutek ciężkiego pobicia. Jej śmierć wywołała wielotygodniowe, masowe protesty. Manifestacje nic nie dały. Kobiety na ulicach Iranu paliły chusty, demonstrowały, a policja pałowała. Reżim pozostał niewzruszony. - Rząd się nie cofnie, bo jak zrezygnuje z tego nakazu, to będzie się musiał wycofać też z innych. Gdy kobiety posmakują wolności, to nie będą chciały z powrotem zasłaniać twarzy - podkreśla Abedi, mieszkanka Teheranu.

W rocznicę śmierci Mahsy Amini w wielu miejscach na świecie zorganizowano upamiętniające ją manifestacje. Tak było między innymi w Niemczech, Belgii, Nowym Jorku czy w Waszyngtonie. W samym Iranie emocje są trzymane w ukryciu. O śmierci Amini przypominano jedynie podczas małych, pojedynczych demonstracji.

Autor:Joanna Stempień

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS