Uczestnicy Warsaw Security Forum o korzyściach z obecności w UE. "Kiedy mówimy o Unii Europejskiej, mówimy o bezpieczeństwie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co jest największą korzyści wynikającą z członkostwa w Unii Europejskiej? - to pytanie "Fakty o Świecie" zadały uczestnikom Warsaw Security Forum. Okazuje się, że nie są to otwarte granice, nie miliardy euro, a gwarancja pokoju. I to jest coś, czego zazdroszczą Polsce kraje dopiero aspirujące do Wspólnoty.

Przez prawie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej w Europie Zachodniej i Europie Północnej nie wybuchł ani jeden poważny konflikt. Ten wyjątkowy w historii kontynentu okres już dziś jest nazywany przez historyków Pax Europaea - czyli pokojem europejskim.

Istnienie Pax Europaea jest bezsprzecznie skutkiem powstania Unii Europejskiej, która rywalizację pomiędzy państwami zastąpiła ich współpracą. O wadze tej zdobyczy cywilizacyjnej przypomniała agresja Rosji na Ukrainę. - Nasz kraj jest żywym przykładem na to, że jesteśmy silniejsi, kiedy działamy razem. Można przetrwać, tylko współpracując w ramach sojuszu, który zabezpiecza przyszłość i demokrację. Kiedy Ukraina walczy i robi wszystko, żeby dostać się do Unii Europejskiej, to szczerze nie potrafię sobie wyobrazić, żeby ktoś chciał z niej wyjść - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Kira Rudyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, przewodnicząca partii "Głos".

Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencji
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencjiTVN24

Waga bezpieczeństwa

W sporach o miliardy euro czy dyskusjach o zakresie kompetencji Brukseli umyka to, że Unia Europejska przede wszystkim jest projektem gwarantującym pokój. Wszelkie spory rozwiązuje się przy stole negocjacyjnym, a wzajemne przeplatanie narodowych interesów sprawia, że wojna stała się nieopłacalna. - Najważniejszą korzyścią to jest to, że Unia Europejska to jest wspólnota, która oferuje pokój swoim członkom. Słabość Unii polega na tym, że ona nie potrafi pokoju zaprowadzić poza swoimi granicami, ale wojna w obrębie Unii stała się kompletnie niewyobrażalna. To wydaje się rzeczą oczywistą, ale żyjemy dzisiaj w świecie, w którym wojna staje się znowu częścią polityki międzynarodowej - podkreśla Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. "Dokonaliśmy ogromnego kroku naprzód"

Unia Europejska nie była w stanie zapobiec napaści Rosji na Ukrainę, ale odgrywa zasadniczą rolę we wspieraniu władz w Kijowie, przejmując część kompetencji NATO. - To Unia Europejska poprzez swoją misję szkoleniową tak naprawdę koordynuje szkolenie ukraińskich żołnierzy. Z różnych przyczyn nie zajęło się tym NATO. Tak samo, jeżeli chodzi o inne wymiary wsparcia Ukrainy - dodaje Łukasz Kulesa, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu OdbudowyMaciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zalety UE

Choć wspólna armia europejska to projekt na mniej lub bardziej odległą przyszłość, już teraz większość Europejczyków chciałaby zacieśnienia współpracy w zakresie obronności. Z opublikowanych w zeszłym roku danych Eurobarometru wynika, że ponad 80 procent obywateli Unii opowiada się za wspólną polityką obrony i bezpieczeństwa.

- Kiedy mówimy o Unii Europejskiej, mówimy o bezpieczeństwie. Przecież czujemy dzisiaj, że bycie w Unii Europejskiej, korzystanie ze wspólnego rynku, wspólna granica, czyli ta wspólnota na wszystkich możliwych polach, maksymalnie podwyższa poziom naszego bezpieczeństwa w kontekście chociażby polityki rosyjskiej - uważa Paweł Kowal, były wiceszef MSZ, Koalicja Obywatelska.

- Ludzie, którzy żyją w demokracji, nie potrafią w pełni zrozumieć tych, którzy dopiero walczą o wartości demokratyczne. Myślę, że Białorusini i Ukraińcy otwierają oczy Europejczykom i przypominają, że sami muszą zadbać o to, co mają i tym się cieszyć - przekonuje Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji.

Wspólna polityka obrony jest zapisana w artykule 42. traktatu o Unii Europejskiej. Stwierdza on jednocześnie, że narodowa polityka obrony jest nadrzędna nad unijną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS