Uczestnicy Warsaw Security Forum o korzyściach z obecności w UE. "Kiedy mówimy o Unii Europejskiej, mówimy o bezpieczeństwie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co jest największą korzyści wynikającą z członkostwa w Unii Europejskiej? - to pytanie "Fakty o Świecie" zadały uczestnikom Warsaw Security Forum. Okazuje się, że nie są to otwarte granice, nie miliardy euro, a gwarancja pokoju. I to jest coś, czego zazdroszczą Polsce kraje dopiero aspirujące do Wspólnoty.

Przez prawie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej w Europie Zachodniej i Europie Północnej nie wybuchł ani jeden poważny konflikt. Ten wyjątkowy w historii kontynentu okres już dziś jest nazywany przez historyków Pax Europaea - czyli pokojem europejskim.

Istnienie Pax Europaea jest bezsprzecznie skutkiem powstania Unii Europejskiej, która rywalizację pomiędzy państwami zastąpiła ich współpracą. O wadze tej zdobyczy cywilizacyjnej przypomniała agresja Rosji na Ukrainę. - Nasz kraj jest żywym przykładem na to, że jesteśmy silniejsi, kiedy działamy razem. Można przetrwać, tylko współpracując w ramach sojuszu, który zabezpiecza przyszłość i demokrację. Kiedy Ukraina walczy i robi wszystko, żeby dostać się do Unii Europejskiej, to szczerze nie potrafię sobie wyobrazić, żeby ktoś chciał z niej wyjść - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Kira Rudyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, przewodnicząca partii "Głos".

Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencji
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencjiTVN24

Waga bezpieczeństwa

W sporach o miliardy euro czy dyskusjach o zakresie kompetencji Brukseli umyka to, że Unia Europejska przede wszystkim jest projektem gwarantującym pokój. Wszelkie spory rozwiązuje się przy stole negocjacyjnym, a wzajemne przeplatanie narodowych interesów sprawia, że wojna stała się nieopłacalna. - Najważniejszą korzyścią to jest to, że Unia Europejska to jest wspólnota, która oferuje pokój swoim członkom. Słabość Unii polega na tym, że ona nie potrafi pokoju zaprowadzić poza swoimi granicami, ale wojna w obrębie Unii stała się kompletnie niewyobrażalna. To wydaje się rzeczą oczywistą, ale żyjemy dzisiaj w świecie, w którym wojna staje się znowu częścią polityki międzynarodowej - podkreśla Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. "Dokonaliśmy ogromnego kroku naprzód"

Unia Europejska nie była w stanie zapobiec napaści Rosji na Ukrainę, ale odgrywa zasadniczą rolę we wspieraniu władz w Kijowie, przejmując część kompetencji NATO. - To Unia Europejska poprzez swoją misję szkoleniową tak naprawdę koordynuje szkolenie ukraińskich żołnierzy. Z różnych przyczyn nie zajęło się tym NATO. Tak samo, jeżeli chodzi o inne wymiary wsparcia Ukrainy - dodaje Łukasz Kulesa, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu OdbudowyMaciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zalety UE

Choć wspólna armia europejska to projekt na mniej lub bardziej odległą przyszłość, już teraz większość Europejczyków chciałaby zacieśnienia współpracy w zakresie obronności. Z opublikowanych w zeszłym roku danych Eurobarometru wynika, że ponad 80 procent obywateli Unii opowiada się za wspólną polityką obrony i bezpieczeństwa.

- Kiedy mówimy o Unii Europejskiej, mówimy o bezpieczeństwie. Przecież czujemy dzisiaj, że bycie w Unii Europejskiej, korzystanie ze wspólnego rynku, wspólna granica, czyli ta wspólnota na wszystkich możliwych polach, maksymalnie podwyższa poziom naszego bezpieczeństwa w kontekście chociażby polityki rosyjskiej - uważa Paweł Kowal, były wiceszef MSZ, Koalicja Obywatelska.

- Ludzie, którzy żyją w demokracji, nie potrafią w pełni zrozumieć tych, którzy dopiero walczą o wartości demokratyczne. Myślę, że Białorusini i Ukraińcy otwierają oczy Europejczykom i przypominają, że sami muszą zadbać o to, co mają i tym się cieszyć - przekonuje Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji.

Wspólna polityka obrony jest zapisana w artykule 42. traktatu o Unii Europejskiej. Stwierdza on jednocześnie, że narodowa polityka obrony jest nadrzędna nad unijną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN