Uczestnicy Warsaw Security Forum o korzyściach z obecności w UE. "Kiedy mówimy o Unii Europejskiej, mówimy o bezpieczeństwie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co jest największą korzyści wynikającą z członkostwa w Unii Europejskiej? - to pytanie "Fakty o Świecie" zadały uczestnikom Warsaw Security Forum. Okazuje się, że nie są to otwarte granice, nie miliardy euro, a gwarancja pokoju. I to jest coś, czego zazdroszczą Polsce kraje dopiero aspirujące do Wspólnoty.

Przez prawie 80 lat po zakończeniu II wojny światowej w Europie Zachodniej i Europie Północnej nie wybuchł ani jeden poważny konflikt. Ten wyjątkowy w historii kontynentu okres już dziś jest nazywany przez historyków Pax Europaea - czyli pokojem europejskim.

Istnienie Pax Europaea jest bezsprzecznie skutkiem powstania Unii Europejskiej, która rywalizację pomiędzy państwami zastąpiła ich współpracą. O wadze tej zdobyczy cywilizacyjnej przypomniała agresja Rosji na Ukrainę. - Nasz kraj jest żywym przykładem na to, że jesteśmy silniejsi, kiedy działamy razem. Można przetrwać, tylko współpracując w ramach sojuszu, który zabezpiecza przyszłość i demokrację. Kiedy Ukraina walczy i robi wszystko, żeby dostać się do Unii Europejskiej, to szczerze nie potrafię sobie wyobrazić, żeby ktoś chciał z niej wyjść - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Kira Rudyk, deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy, przewodnicząca partii "Głos".

Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencji
Unia Europejska ogranicza działania sztucznej inteligencjiTVN24

Waga bezpieczeństwa

W sporach o miliardy euro czy dyskusjach o zakresie kompetencji Brukseli umyka to, że Unia Europejska przede wszystkim jest projektem gwarantującym pokój. Wszelkie spory rozwiązuje się przy stole negocjacyjnym, a wzajemne przeplatanie narodowych interesów sprawia, że wojna stała się nieopłacalna. - Najważniejszą korzyścią to jest to, że Unia Europejska to jest wspólnota, która oferuje pokój swoim członkom. Słabość Unii polega na tym, że ona nie potrafi pokoju zaprowadzić poza swoimi granicami, ale wojna w obrębie Unii stała się kompletnie niewyobrażalna. To wydaje się rzeczą oczywistą, ale żyjemy dzisiaj w świecie, w którym wojna staje się znowu częścią polityki międzynarodowej - podkreśla Janusz Reiter, były ambasador RP w USA i Niemczech.

CZYTAJ WIĘCEJ: Jest porozumienie w sprawie paktu migracyjnego. "Dokonaliśmy ogromnego kroku naprzód"

Unia Europejska nie była w stanie zapobiec napaści Rosji na Ukrainę, ale odgrywa zasadniczą rolę we wspieraniu władz w Kijowie, przejmując część kompetencji NATO. - To Unia Europejska poprzez swoją misję szkoleniową tak naprawdę koordynuje szkolenie ukraińskich żołnierzy. Z różnych przyczyn nie zajęło się tym NATO. Tak samo, jeżeli chodzi o inne wymiary wsparcia Ukrainy - dodaje Łukasz Kulesa, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu Odbudowy
Inwestycje w transformację energetyczną, cyfryzację i ochronę zdrowia. Sąsiedzi Polski już korzystają z Funduszu OdbudowyMaciej Sokołowski/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zalety UE

Choć wspólna armia europejska to projekt na mniej lub bardziej odległą przyszłość, już teraz większość Europejczyków chciałaby zacieśnienia współpracy w zakresie obronności. Z opublikowanych w zeszłym roku danych Eurobarometru wynika, że ponad 80 procent obywateli Unii opowiada się za wspólną polityką obrony i bezpieczeństwa.

- Kiedy mówimy o Unii Europejskiej, mówimy o bezpieczeństwie. Przecież czujemy dzisiaj, że bycie w Unii Europejskiej, korzystanie ze wspólnego rynku, wspólna granica, czyli ta wspólnota na wszystkich możliwych polach, maksymalnie podwyższa poziom naszego bezpieczeństwa w kontekście chociażby polityki rosyjskiej - uważa Paweł Kowal, były wiceszef MSZ, Koalicja Obywatelska.

- Ludzie, którzy żyją w demokracji, nie potrafią w pełni zrozumieć tych, którzy dopiero walczą o wartości demokratyczne. Myślę, że Białorusini i Ukraińcy otwierają oczy Europejczykom i przypominają, że sami muszą zadbać o to, co mają i tym się cieszyć - przekonuje Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji.

Wspólna polityka obrony jest zapisana w artykule 42. traktatu o Unii Europejskiej. Stwierdza on jednocześnie, że narodowa polityka obrony jest nadrzędna nad unijną.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W trakcie kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości pękają wieloletnie więzy lojalności. Są za to spory, podgryzanie, podstawianie nogi, a także karząca ręka prezesa. Jarosław Kaczyński zawiesił w prawach członka partii Krzysztofa Jurgiela, krytykowanego przed laty ministra rolnictwa. O co poszło? W tej politycznej grze na Podlasiu padają nazwiska Sasin i Wąsik.

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Jurgiel zawieszony za utracony sejmik? "Fakty" TVN: bardziej prawdopodobna jest inna wersja

Źródło:
Fakty TVN

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca najstarsze samochody, które emitują do atmosfery najwięcej zanieczyszczeń, miały mieć zakaz wjazdu do Krakowa. Jednak nowy prezydent miasta, Aleksander Miszalski, zapowiedział, że decyzja zostanie przełożona w czasie, bo miasto nie jest jeszcze przygotowane na takie rozwiązanie. Mają zostać przeprowadzone nowe, szerokie konsultacje wśród mieszkańców.

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Aleksander Miszalski opóźnia wprowadzenie Strefy Czystego Transportu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Myślę, że on (krzyż - red.) nikomu nie przeszkadza, jest w wielu miejscach, jest w polskim parlamencie i niepotrzebna jest ta dyskusja i ten język, który dzisiaj tak naprawdę powoduje, że znowu daliśmy paliwo PiS - mówiła Magdalena Sroka (Trzecia Droga, PSL) o dyskusji na temat decyzji warszawskiego ratusza o neutralności religijnej. - Żyjemy w świeckim państwie i trochę dziwi mnie to, że są takie kontrowersje i oburzenie - mówiła z kolei Monika Rosa (Nowoczesna, Koalicja Obywatelska).

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Ratusz w Warszawie bez krzyży. "Nagle się okaże, że nigdy nie ma czasu na świeckie państwo"

Źródło:
TVN24

Nadchodzące wybory prezydenckie w USA są ważne nie tylko dla Ameryki, ale i dla całego świata - powiedziała w rozmowie z Michałem Sznajderem Valerie Jarrett, która przez 8 lat pełniła funkcję starszej doradczyni prezydenta USA Baracka Obamy. - To prawdopodobnie najważniejsze wybory naszego życia i stawka rośnie - dodała dyrektor generalna Fundacji Obamy.

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Valerie Jarrett: nadchodzące wybory prezydenckie to krytyczny moment dla naszego kraju

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zoran Djindjic, prozachodni premier Serbii, był ostatnim dotąd szefem rządu w Europie postrzelonym w zamachu. On nie przeżył. Było to 21 lat temu. W Europie polityczne spory rzadko kończą się pociągnięciem za spust. Nic dziwnego, że wczorajsze doniesienia o ciężkim postrzeleniu premiera Słowacji Roberta Ficy błyskawicznie obiegły światowe media, które starały się dociec, jak do tego doszło i jakie może mieć to konsekwencje.

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Światowe media o ataku na Roberta Ficę. "Żaden zamach na przywódcę nie jest nieszkodliwy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS