Rośnie napięcie na linii Ottawa-New Delhi. "Otrzymaliśmy bardzo wiarygodne informacje wywiadowcze"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Indie są zamieszane w zabójstwo naszego obywatela na naszym terytorium - twierdzą przedstawiciele kanadyjskich władz. Ottawa oskarża władze Indii o związek z morderstwem lidera religijnej społeczności sikhów w Kanadzie Hardeepa Singha Nijjara.

Wizyta kanadyjskiego dyplomaty w indyjskimi MSZ nie trwała długo. Mężczyzna w pośpiechu opuszczał nie tylko indyjskie ministerstwo, ale w ciągu pięciu dni będzie też musiał opuścić same Indie. To kolejny już etap rosnącego sporu między Kanadą i Indiami, w którego tle pojawiają się coraz poważniejsze oskarżenia.

- Otrzymaliśmy bardzo wiarygodne informacje wywiadowcze dotyczące trwającego śledztwa, które wskazują, że agenci indyjskiego rządu byli zaangażowani w morderstwo kanadyjskiego obywatela na kanadyjskiej ziemi - mówi kanadyjski minister obrony Bill Blair.

Chodzi o lidera religijnej społeczności sikhów w Kanadzie Hardeepa Singha Nijjara, który w czerwcu został zastrzelony na przedmieściach Vancouver. Do tej pory w związku z jego śmiercią nie dokonano żadnych aresztowań, a najnowsze doniesienia wstrząsnęły Kanadą i mogą nieść za sobą poważne konsekwencje - nie tylko na gruncie dyplomatycznym. - Jakikolwiek udział obcego rządu w zamordowaniu obywatela Kanady na kanadyjskiej ziemi jest niedopuszczalnym naruszeniem naszej suwerenności. - podkreśla premier Kanady Justin Trudeau.

CZYTAJ WIĘCEJ: Trudeau: badamy wiarygodne zarzuty o związku indyjskiego rządu z zabójstwem religijnego lidera w Kanadzie

Wzajemne oskarżenia

Zamordowany w czerwcu Nijjar stał na czele separatystycznego ruchu sikhów, którzy reprezentują około 770 tysięcy mieszkańców Kanady. Mężczyzna popierał powstanie niepodległego Chalistanu, państwa sikhów, które obejmowałoby terytorium stanu Pendżab w Indiach. W 2020 roku władze w New Delhi uznały go za terrorystę. Nijjar jest trzecią prominentną postacią społeczności sikhijskiej, która niespodziewanie zmarła w ostatnich miesiącach. - Zarzuty, że przedstawiciel obcego rządu mógł być zamieszany w zabójstwo obywatela Kanady, tutaj, na kanadyjskiej ziemi, są nie tylko niepokojące, ale są też całkowicie nie do przyjęcia - podkreśla Melanie Joly, minister spraw zagranicznych Kanady. Joly przekazała, że w związku z tymi podejrzeniami Kanada wydaliła wysokiego rangą indyjskiego dyplomatę.

CZYTAJ WIĘCEJ: Zamach na świątynię sikhów w Kabulu. Eksplodował samochód wypełniony ładunkami wybuchowymi

Rząd w New Delhi odpowiedział tym samym. Stanowczo odrzucił też oskarżenia ze strony Ottawy i zaapelował do kanadyjskich władz o rozprawienie się z separatystycznym ruchem sikhów działającym na jej terytorium. "Takie bezpodstawne zarzuty mają na celu odwrócenie uwagi od terrorystów i ekstremistów z Chalistanu, którym zapewniono schronienie w Kanadzie i którzy zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Indii. Bierność rządu kanadyjskiego w tej sprawie od dawna budzi nasze obawy" - brzmi fragment oświadczenia zamieszczonego na stronie indyjskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Sikhowie na ulicach NYC
Sikhowie na ulicach NYC09.04 | Ulice Nowego Jorku zapełniły się Sikhami, którzy protestują przeciwko wizycie ministra Kamala Nath. Członkowie hinduskiej religijnej wspólnoty oskarżają go o masowe mordy w Indiach w 1984 roku. (REUTERS)Reuters

Rosnące napięcia

Napięcia narastają od lat i szkodzą nie tylko relacjom dyplomatycznym między Kanadą a Indiami, ale także ich relacjom gospodarczym. Kanada wstrzymała niedawno rozmowy handlowe z Indiami.

- W tej chwili mamy mieszane uczucia. Z jednej strony doceniamy, że Kanada uznała Indie za stronę zaangażowaną w te wydarzenia, ale z drugiej strony zastanawiamy się, jakie będą kolejne kroki - mówi o całej sprawie Moninder Singh, dyrektor Kanadyjskiej Koalicji Sikhów.

Sprawa możliwego zaangażowania zagranicznego rządu w przestępstwo popełnione na terytorium Kanady odbiła się szerokim echem na arenie międzynarodowej, a Biały Dom wyraził zaniepokojenie tymi doniesieniami. "Pozostajemy w regularnym kontakcie z naszymi kanadyjskimi partnerami. Bardzo ważne jest, aby śledztwo trwało, a sprawcy zostali pociągnięci do odpowiedzialności" - przekazała rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA Adrienne Watson.

Sprawę uważnie śledzi też Wielka Brytania i Australia - kolejne dwa państwa o znacznej sikhijskiej populacji, która na całym świecie liczy około 25 milionów wyznawców.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS