"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Narzędziem wywoływania emocji w kampanii wyborczej w Polsce stały się ostatnio relacje z sąsiadami. Spór o eksport zboża z Ukrainą, potem błędnie powielane słowa o wstrzymaniu dostaw broni. Te nieporozumienia to paliwo dla rosyjskiej dezinformacji. W tym kontekście ważne jest, by posłuchać, co mają do powiedzenia adwokaci Ukrainy na świecie. Jednym z nich jest Ołeksandra Matwijczuk, przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich - instytucji, która została w 2022 roku uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Jakub Loska: Chciałbym zapytać o przyjaźń polsko-ukraińską. Czy Pani zdaniem ta przyjaźń przetrwa obecne napięcia między władzami w Warszawie i Kijowie?

Ołeksandra Matwijczuk: Pewnie, że tak. Patrzę w przyszłość z optymizmem. Kiedy rozpoczęła się inwazja na pełną skalę, otrzymaliśmy tyle pomocy i solidarności ze strony zwykłych ludzi w Polsce. Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Dlatego jestem pewna, że całe napięcie polityczne przeminie.

Jakub Loska: Co powiedziałaby Pani ludziom na Zachodzie, którzy mówią, że są zmęczeni ciągłym pomaganiem Ukrainie? Mówią: "dosyć tego".

Ołeksandra Matwijczuk: Po pierwsze, chcę wyrazić prawdziwą wdzięczność za pomoc, którą otrzymaliśmy, bo kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja, cywilizowana świat powiedział: "Mamy nadzieję, że Ukraina nie upadnie. To nie jest tylko wojna między dwoma państwami. To jest wojna między dwoma systemami: autorytaryzmem i demokracją. Pomóżmy ukraińskiej demokracji w walce z rosyjskim imperializmem". Ukraina zaczęła dostawać uzbrojenie, weszły w życie poważne sankcje na Rosję, ale przyszedł czas na zmianę narracji na inną, bardziej ambitną: "pomóżmy Ukrainie wygrać szybko". Bo jest ogromna różnica pomiędzy "pomóżmy Ukrainie, by nie upadła" a "pomóżmy Ukrainie szybko wygrać". Różnicę między tymi dwoma podejściami możemy łatwo zmierzyć, patrząc na rodzaje dostarczanej nam broni, siłę sankcji, szybkości podejmowanych decyzji. Nasza walka jest z korzyścią również dla ludzi w innych krajach, nie tylko dla Ukraińców. Ukraińcy walczą nie tylko dla samych siebie, ale w ochronie całego porządku międzynarodowego ustanowionego po II wojnie światowej. Zapobiegamy wybuchowi III wojny światowej. Rosja jest imperium. Imperium ma swoje centrum, ale nie ma granic. Jeśli my w Ukrainie nie zatrzymamy Putina, on pójdzie dalej.

Czas na sprawiedliwość?

Jakub Loska: Wspomniała pani o Putinie. Czy Pani zdaniem Putin kiedykolwiek stanie przed wymiarem sprawiedliwości?

Ołeksandra Matwijczuk: Nie mam żadnych wątpliwości. Jeśli będzie żywy, dosięgnie go sprawiedliwość. Mamy wiele przykładów z historii ludzkości, kiedy przywódcom reżimów autorytarnych wydawało się, że są nietykalni, ale upadli i stanęli przed sądem. Dobrym przykładem jest Miloszević. Serbia nie chciała go wysłać do Hagi, ale kiedy nowy rząd Serbii chciał poprawić swoje relacje z innymi krajami, to musiał zmienić w tej kwestii zdanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS