"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"
"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS"Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie"

Narzędziem wywoływania emocji w kampanii wyborczej w Polsce stały się ostatnio relacje z sąsiadami. Spór o eksport zboża z Ukrainą, potem błędnie powielane słowa o wstrzymaniu dostaw broni. Te nieporozumienia to paliwo dla rosyjskiej dezinformacji. W tym kontekście ważne jest, by posłuchać, co mają do powiedzenia adwokaci Ukrainy na świecie. Jednym z nich jest Ołeksandra Matwijczuk, przewodnicząca Centrum Wolności Obywatelskich - instytucji, która została w 2022 roku uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla.

Jakub Loska: Chciałbym zapytać o przyjaźń polsko-ukraińską. Czy Pani zdaniem ta przyjaźń przetrwa obecne napięcia między władzami w Warszawie i Kijowie?

Ołeksandra Matwijczuk: Pewnie, że tak. Patrzę w przyszłość z optymizmem. Kiedy rozpoczęła się inwazja na pełną skalę, otrzymaliśmy tyle pomocy i solidarności ze strony zwykłych ludzi w Polsce. Ukraińcy nigdy nie zapomną, kto był z nami w tym najmroczniejszym czasie. Jesteśmy bardzo wdzięczni. Dlatego jestem pewna, że całe napięcie polityczne przeminie.

Jakub Loska: Co powiedziałaby Pani ludziom na Zachodzie, którzy mówią, że są zmęczeni ciągłym pomaganiem Ukrainie? Mówią: "dosyć tego".

Ołeksandra Matwijczuk: Po pierwsze, chcę wyrazić prawdziwą wdzięczność za pomoc, którą otrzymaliśmy, bo kiedy rozpoczęła się pełnoskalowa inwazja, cywilizowana świat powiedział: "Mamy nadzieję, że Ukraina nie upadnie. To nie jest tylko wojna między dwoma państwami. To jest wojna między dwoma systemami: autorytaryzmem i demokracją. Pomóżmy ukraińskiej demokracji w walce z rosyjskim imperializmem". Ukraina zaczęła dostawać uzbrojenie, weszły w życie poważne sankcje na Rosję, ale przyszedł czas na zmianę narracji na inną, bardziej ambitną: "pomóżmy Ukrainie wygrać szybko". Bo jest ogromna różnica pomiędzy "pomóżmy Ukrainie, by nie upadła" a "pomóżmy Ukrainie szybko wygrać". Różnicę między tymi dwoma podejściami możemy łatwo zmierzyć, patrząc na rodzaje dostarczanej nam broni, siłę sankcji, szybkości podejmowanych decyzji. Nasza walka jest z korzyścią również dla ludzi w innych krajach, nie tylko dla Ukraińców. Ukraińcy walczą nie tylko dla samych siebie, ale w ochronie całego porządku międzynarodowego ustanowionego po II wojnie światowej. Zapobiegamy wybuchowi III wojny światowej. Rosja jest imperium. Imperium ma swoje centrum, ale nie ma granic. Jeśli my w Ukrainie nie zatrzymamy Putina, on pójdzie dalej.

Czas na sprawiedliwość?

Jakub Loska: Wspomniała pani o Putinie. Czy Pani zdaniem Putin kiedykolwiek stanie przed wymiarem sprawiedliwości?

Ołeksandra Matwijczuk: Nie mam żadnych wątpliwości. Jeśli będzie żywy, dosięgnie go sprawiedliwość. Mamy wiele przykładów z historii ludzkości, kiedy przywódcom reżimów autorytarnych wydawało się, że są nietykalni, ale upadli i stanęli przed sądem. Dobrym przykładem jest Miloszević. Serbia nie chciała go wysłać do Hagi, ale kiedy nowy rząd Serbii chciał poprawić swoje relacje z innymi krajami, to musiał zmienić w tej kwestii zdanie.

Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po 13 latach sprzeciwu zakopiańscy radni przyjęli uchwałę antyprzemocową. Góralki, które wzywały do przegłosowania uchwały, podkreślają, że ofiary wreszcie nie będą bezradne, a sprawcy bezkarni. Teraz burmistrz Zakopanego ma dwa tygodnie, by powołać specjalny zespół i wdrożyć uchwałę.

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Zakopane po 13 latach przyjęło uchwałę antyprzemocową. "To jest powód do wstydu, że dzieje się to dopiero teraz"

Źródło:
Fakty TVN

Liberalizacja zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych wzbudza emocje wśród polityków. Nową ustawę promuje cała nowa większość sejmowa. PiS dopatruje się afery, strasząc, że Polacy będą wywłaszczani, żeby postawić farmy wiatrowe.

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Jest jeden cel tej ustawy. A PiS walczy z wiatrakami

Źródło:
Fakty TVN

Pacjenci kilkunastu ośrodków psychiatrycznych na Podlasiu boją się, że od nowego roku zostaną bez pomocy. Martwią się też lekarze, bo NFZ nie przedłużył im umów na kolejne lata, dlatego część z nich nie umawia nowych wizyt na przyszły rok. NFZ jednak zapewnia, że mieszkańcy wciąż będą mieć wsparcie, ale w ramach pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego. Ten pomysł budzi sporo wątpliwości.

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

NFZ nie przedłużyło umów z ośrodkami psychiatrycznymi na Podlasiu. Mają je zastąpić pilotażowe Centra Zdrowia Psychicznego

Autor:
Joanna
Wyrwas
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Już za dwa tygodnie "Weekend cudów" Szlachetnej Paczki. Na liście potrzebujących jest jeszcze ponad półtora tysiąca rodzin. Każdego dnia może ich jednak przybywać, bo wysokie ceny sprawiają, że wielu z nas żyje się coraz trudniej.

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Finał Szlachetnej Paczki coraz bliżej. Ponad półtora tysiąca rodzin czeka na darczyńców

Autor:
Marta
Warchoł
Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy? - stwierdziła w "Faktach po Faktach" TVN24 Izabela Jezierska-Świergiel, wiceprezeska Fundacji ITAKA. Były komendant wojewódzki policji doktor Rafał Batkowski ocenił, że zostały spełnione wszystkie przesłanki, aby uruchomić Child Alert. - Ta sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem - dodał. Reporterka TVN24 Małgorzata Marczok zwróciła uwagę, że dla rodziny nastolatki komunikat policji jest "niezrozumiały i przede wszystkim krzywdzący, ponieważ - ich zdaniem - policja wykazała się sporą opieszałością".

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Śmierć 14-letniej Natalii. "To jest pytanie dla nas wszystkich: dlaczego nie reagujemy?"

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Władimir Putin ma kolejnego wroga. To osoby z tęczową flagą. Rosyjski Sąd Najwyższy uznał ruchy na rzecz LGBT za ekstremistyczne. W marcu w Rosji odbędą się wybory prezydenckie. Społeczeństwo musi się bać, by popierać dyktatora.

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Rosja: aktywiści na rzecz praw LGBT+ zostali uznani za ekstremistów. "Sytuacja się tylko pogorszy"

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Szczyt Rady Europejskiej w grudniu będzie bardzo istotny i nie chodzi tylko o to, kto będzie na nim reprezentował Polskę. Chodzi o płynność finansową Ukrainy. Przywódcy mają na nim przyklepać 50 miliardów euro pomocy dla tego kraju. Problem w tym, że konsekwentnie przeciwny temu jest Viktor Orban. Ta decyzja Unii wymaga jednomyślności. W Brukseli spekuluje się, że premier Węgier za zrezygnowanie z weta w sprawie Ukrainy chce 13 miliardów euro z unijnych funduszy dla swojego kraju.

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Krążą plotki, że jest jedna rzecz, która przekona Orbana, żeby nie zablokować wsparcia UE dla Ukrainy

Autor:
Jakub
Loska
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS