Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24
Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"
Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24
Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24

Spór Polski i Ukrainy - do tej pory niezachwianych sojuszników - wprawił w osłupienie zagraniczne media. Dziennikarze pytają, po co polskiemu rządowi zaostrzanie konfliktu z Kijowem. Większość z nich sugeruje, że ma to związek z kampanią wyborczą i walką o głosy polskiej wsi.

Po zeszłotygodniowej fali napięć i wymiany wzajemnych oskarżeń, pojawiają się wreszcie pierwsze deklaracje łagodzenia sporu na linii Warszawa-Kijów. - Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tego tematu - powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Jednak spór Polski i Ukrainy - do tej pory niezachwianych sojuszników - wprawił w osłupienie zagraniczne media i nie tylko. Dziennikarze "Financial Times" uważają, że "ostatnia, antyukraińska retoryka Warszawy mająca na celu udobruchanie potencjalnego, skrajnie prawicowego sojusznika, wywołała szok w stolicy Unii Europejskiej". Ponadto dziennik przyznaje, że rządząca w Polsce partia prowadzi zaciętą kampanię wyborczą, która ma zapewnić jej utrzymanie pozycji lidera w nadchodzącym głosowaniu "nawet kosztem wsparcia dla Ukrainy". "Pod wpływem skrajnie prawicowej partii Konfederacja, potencjalnego, młodszego partnera, rząd zakazał importu ukraińskiego zboża, ogłosił koniec świadczeń dla uchodźców (...) i zasugerował możliwość wstrzymania dostaw broni na Ukrainę" - czytamy.

Premier Morawiecki zapowiada kontrole na granicy polsko-słowackiej
Premier Morawiecki zapowiada kontrole na granicy polsko-słowackiejZdjęcia organizatora

Walka o głosy wsi

Politico podkreśla, że takie zaostrzenie retoryki przez Prawo i Sprawiedliwość to więc nic innego jak polityczna kalkulacja. "W Polsce głównym powodem tego posunięcia jest potrzeba zwiększenia przez PiS poparcia na obszarach wiejskich, a także odciągnięcia wyborców od skrajnie prawicowej partii Konfederacja, której wielu zwolenników jest sceptycznych wobec pomocy Ukrainie" - pisze portal.

"Washington Post" przypomina, że podczas wyborów w 2019 roku mieszkańcy polskiej wsi na wschodzie kraju w zdecydowanej większość opowiedzieli się za partią Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennika utrzymanie poparcia tych wyborców jest dla PiS-u kluczem do zwycięstwa, także w nadchodzącym głosowaniu.

"Prawo i Sprawiedliwość (...) ma wiele do stracenia. Wyborcy na wsi (…) mogą zapewnić jej zwycięstwo w wyborach lub odebrać władzę. Kampania wyborcza ruszyła pełną parą, a banery Prawa i Sprawiedliwości zdominowały płoty i billboardy w tej części polskiej wsi" - podkreśla "Washington Post".

Kołodziejczak: Wierzę w to, że wygramy z PiS-em. Odbijemy wieś PiS-owi
Kołodziejczak: Wierzę w to, że wygramy z PiS-em. Odbijemy wieś PiS-owiZDJĘCIA ORGANIZATORA

Także media niemieckie są zgodne, że ostatni zwrot polskiej polityki w stosunku do władz w Kijowie nie jest przypadkowy. "Der Spiegel" zwraca uwagę, że "partia Morawieckiego martwi się o swoją większość. Najwyraźniej chce wykorzystać konfrontacyjną postawę do zdobycia punktów w kampanii wyborczej - zwłaszcza wśród wyborców skrajnej prawicy".

"Sueddeutsche Zeitung" całą sytuację wokół Polski podsumowuje krótkim tytułem: "Za murem". "Zamknięcie granic dla uchodźców, zamknięcie granic dla pszenicy i kukurydzy z Ukrainy, brak dostaw broni dla sąsiedniego kraju: PiS zaostrza retorykę w kampanii wyborczej. Polska się muruje" - pisze.

Konflikt wygasa?

"Corriere della Sera", jeden z czołowych włoskich dzienników, pisząc o wielkim zamieszaniu na Zachodzie w ostatnich dniach i kłótniach między sojusznikami - a nawet przyjaciółmi, zwraca uwagę na dysproporcję sporu na linii Polska-Ukraina. "Rząd w Warszawie zawsze twierdził, że stawką w wojnie w Ukrainie jest jej przyszła wolność i interesy Zachodu. (...) Czy to możliwe, że wszystko to może runąć, bo lobby rolników jest poszkodowane przez ukraińską konkurencję? Dysproporcja wydawała się absurdalna nawet polskim rządzącym, którzy (...) ogłosili rozpoczęcie negocjacji z Kijowem w sprawie pszenicy" - czytamy.

Zobacz także: Zagraniczne media reagują na słowa premiera. "Retoryka rządzącej partii staje się coraz bardziej wojownicza przed wyborami"

W podobnym tonie wypowiada się inny włoski dziennik - "La Stampa", sugerując, że głośny konflikt między Warszawą a Kijowem powoli wygasa. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe. Ale pozycja Polski zaczynała cierpieć. Warszawa ogłosiła więc korytarze tranzytowe, przez które Ukraina może eksportować swoje zboże do krajów, które go potrzebują, ale utrzyma zakaz eksportu na własny rynek" - zwraca uwagę dziennik.

O pierwszym geście odprężenia po kilu dniach wielkiego sporu pisze też hiszpański dziennik "El Mundo", a "20 minutos" podkreśla, że napięta sytuacja była prawdopodobnie tymczasowa i w dużej mierze podyktowana zaplanowanymi na październik wyborami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS