Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24
Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"
Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24
Zagraniczne media wracają do sporu na linii Warszawa-Kijów. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe"Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24

Spór Polski i Ukrainy - do tej pory niezachwianych sojuszników - wprawił w osłupienie zagraniczne media. Dziennikarze pytają, po co polskiemu rządowi zaostrzanie konfliktu z Kijowem. Większość z nich sugeruje, że ma to związek z kampanią wyborczą i walką o głosy polskiej wsi.

Po zeszłotygodniowej fali napięć i wymiany wzajemnych oskarżeń, pojawiają się wreszcie pierwsze deklaracje łagodzenia sporu na linii Warszawa-Kijów. - Stopniowo pozbywamy się emocji wokół tego tematu - powiedział Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Jednak spór Polski i Ukrainy - do tej pory niezachwianych sojuszników - wprawił w osłupienie zagraniczne media i nie tylko. Dziennikarze "Financial Times" uważają, że "ostatnia, antyukraińska retoryka Warszawy mająca na celu udobruchanie potencjalnego, skrajnie prawicowego sojusznika, wywołała szok w stolicy Unii Europejskiej". Ponadto dziennik przyznaje, że rządząca w Polsce partia prowadzi zaciętą kampanię wyborczą, która ma zapewnić jej utrzymanie pozycji lidera w nadchodzącym głosowaniu "nawet kosztem wsparcia dla Ukrainy". "Pod wpływem skrajnie prawicowej partii Konfederacja, potencjalnego, młodszego partnera, rząd zakazał importu ukraińskiego zboża, ogłosił koniec świadczeń dla uchodźców (...) i zasugerował możliwość wstrzymania dostaw broni na Ukrainę" - czytamy.

Premier Morawiecki zapowiada kontrole na granicy polsko-słowackiej
Premier Morawiecki zapowiada kontrole na granicy polsko-słowackiejZdjęcia organizatora

Walka o głosy wsi

Politico podkreśla, że takie zaostrzenie retoryki przez Prawo i Sprawiedliwość to więc nic innego jak polityczna kalkulacja. "W Polsce głównym powodem tego posunięcia jest potrzeba zwiększenia przez PiS poparcia na obszarach wiejskich, a także odciągnięcia wyborców od skrajnie prawicowej partii Konfederacja, której wielu zwolenników jest sceptycznych wobec pomocy Ukrainie" - pisze portal.

"Washington Post" przypomina, że podczas wyborów w 2019 roku mieszkańcy polskiej wsi na wschodzie kraju w zdecydowanej większość opowiedzieli się za partią Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennika utrzymanie poparcia tych wyborców jest dla PiS-u kluczem do zwycięstwa, także w nadchodzącym głosowaniu.

"Prawo i Sprawiedliwość (...) ma wiele do stracenia. Wyborcy na wsi (…) mogą zapewnić jej zwycięstwo w wyborach lub odebrać władzę. Kampania wyborcza ruszyła pełną parą, a banery Prawa i Sprawiedliwości zdominowały płoty i billboardy w tej części polskiej wsi" - podkreśla "Washington Post".

Kołodziejczak: Wierzę w to, że wygramy z PiS-em. Odbijemy wieś PiS-owi
Kołodziejczak: Wierzę w to, że wygramy z PiS-em. Odbijemy wieś PiS-owiZDJĘCIA ORGANIZATORA

Także media niemieckie są zgodne, że ostatni zwrot polskiej polityki w stosunku do władz w Kijowie nie jest przypadkowy. "Der Spiegel" zwraca uwagę, że "partia Morawieckiego martwi się o swoją większość. Najwyraźniej chce wykorzystać konfrontacyjną postawę do zdobycia punktów w kampanii wyborczej - zwłaszcza wśród wyborców skrajnej prawicy".

"Sueddeutsche Zeitung" całą sytuację wokół Polski podsumowuje krótkim tytułem: "Za murem". "Zamknięcie granic dla uchodźców, zamknięcie granic dla pszenicy i kukurydzy z Ukrainy, brak dostaw broni dla sąsiedniego kraju: PiS zaostrza retorykę w kampanii wyborczej. Polska się muruje" - pisze.

Konflikt wygasa?

"Corriere della Sera", jeden z czołowych włoskich dzienników, pisząc o wielkim zamieszaniu na Zachodzie w ostatnich dniach i kłótniach między sojusznikami - a nawet przyjaciółmi, zwraca uwagę na dysproporcję sporu na linii Polska-Ukraina. "Rząd w Warszawie zawsze twierdził, że stawką w wojnie w Ukrainie jest jej przyszła wolność i interesy Zachodu. (...) Czy to możliwe, że wszystko to może runąć, bo lobby rolników jest poszkodowane przez ukraińską konkurencję? Dysproporcja wydawała się absurdalna nawet polskim rządzącym, którzy (...) ogłosili rozpoczęcie negocjacji z Kijowem w sprawie pszenicy" - czytamy.

Zobacz także: Zagraniczne media reagują na słowa premiera. "Retoryka rządzącej partii staje się coraz bardziej wojownicza przed wyborami"

W podobnym tonie wypowiada się inny włoski dziennik - "La Stampa", sugerując, że głośny konflikt między Warszawą a Kijowem powoli wygasa. "Wybory zbliżają się wielkimi krokami, a głosy rolników są kluczowe. Ale pozycja Polski zaczynała cierpieć. Warszawa ogłosiła więc korytarze tranzytowe, przez które Ukraina może eksportować swoje zboże do krajów, które go potrzebują, ale utrzyma zakaz eksportu na własny rynek" - zwraca uwagę dziennik.

O pierwszym geście odprężenia po kilu dniach wielkiego sporu pisze też hiszpański dziennik "El Mundo", a "20 minutos" podkreśla, że napięta sytuacja była prawdopodobnie tymczasowa i w dużej mierze podyktowana zaplanowanymi na październik wyborami.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Okres pokoju w Europie kończy się - mówili europejscy politycy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Dodali też, że Europa musi teraz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Dlaczego? Bo Moskwa nie porzuca agresywnej polityki, a Waszyngton, po ewentualnym powrocie do władzy Donalda Trumpa, może przestać gwarantować pokój.

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Komentarze po Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. "Europa powinna odtworzyć swoje zdolności odstraszania z okresu zimnej wojny"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Pokażemy w marcu projekt ustawy o związkach partnerskich. Tak jak premier Donald Tusk obiecywał, do końca zimy ten projekt będzie gotowy - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra do spraw równości Katarzyna Kotula. Mówiła także o kwestii prawa aborcyjnego.

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Kiedy projekt ustawy w sprawie związków partnerskich? Ministra Katarzyna Kotula odpowiada

Źródło:
TVN24

Mamy swój program i chcemy go realizować. Jedyna możliwa zmiana, która może zliberalizować dzisiejsze prawo aborcyjne, to jest powrót do zasad sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców odniósł się do słów wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego.

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Władysław Kosiniak-Kamysz odpowiada Włodzimierzowi Czarzastemu. "Każdy ma swoje priorytety"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie będę brał odpowiedzialności za to, że ustawy, które złożyliśmy pierwszego dnia w Sejmie, blokuje Szymon Hołownia z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem - powiedział wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, współprzewodniczący Nowej Lewicy. Czarzasty zwrócił się z apelem do liderów Trzeciej Drogi o procedowanie w Sejmie projektów dotyczących liberalizacji prawa aborcyjnego.

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

"Mam już tego osobiście dość". Czarzasty apeluje do Kosiniaka-Kamysza i Hołowni

Źródło:
TVN24

Konflikt między Chinami i Tajwanem w ostatnich dniach miał swoją nową odsłonę. Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej, która przypadkiem miała wpłynąć na kontrolowane przez Pekin wody.

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Chińska straż przybrzeżna interweniowała na pokładzie tajwańskiej łodzi turystycznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tysiące migrantów tylko czeka w Rosji na zmianę pogody - ostrzega fińska minister. Rosja nieraz próbowała już destabilizować państwa europejskie, w tym Polskę, kierując na granicę falę migrantów. To element większej strategii. W rosyjskich służbach specjalnych powstały oddzielne jednostki do planowania i wdrażania takich działań sabotażowych. Finlandia kilka miesięcy temu zareagowała zdecydowanie, zamykając przejścia graniczne. Czy to wystarczy?

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Rosja traktuje imigrantów jak broń. Finlandia wciąż nie otworzyła granicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dla Rosjan był dezerterem i zdrajcą, dla Ukraińców bohaterem. Rosyjski pilot, który sprzeciwiał się wojnie i uciekł helikopterem Mi-8 na stronę ukraińską, nie żyje. Jego ciało zostało odnalezione z ranami postrzałowymi w garażu podziemnym w hiszpańskim Alicante. Hiszpańska policja początkowo uznała sprawę za porachunki gangów. Gdy tożsamość ofiary potwierdzili Ukraińcy, śledztwo skręciło w stronę zemsty rosyjskich służb specjalnych.

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Maksym Kuzminow znaleziony martwy. Wcześniej zdezerterował z rosyjskiej armii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS